Somogyi Hírlap, 1992. október (3. évfolyam, 232-256. szám)

1992-10-12 / 241. szám

12 SOMOGYI HÍRLAP — SPORTMAGAZIN 1992. október 12., hétfő Az első BEK-mérkőzés Somogy megyében GOND NÉLKÜLI TOVÁBBJUTÁS Kosárlabda Szuper Liga A játék már javult — az eredmény nem Helios-Domzale-Kaposvári KC 95-86 (47-39) Kaposvári Somogy SC­TiranaSK3-0 (12, 12, 1) Kaposvár, városi sportcsar­nok, 800 néző. Vezette: Spi- sak (lengyel), ifjabb Kiss L. Oldalbírók: Ortner, Szalay, Pe­likán, Donkó. Kaposvári Somogy SC: Karmos, Luksys, Mészáros, Pásztor, Rácz, Vörös. Csere: Stefik, Kiss Z. Edző: Demeter György. Tirana SK: Haxhiu, Lushaj, Musaj, Réka. Sako, Trebicka. Csere: Demushi, Rustemi. Edző: Gjergj Pishtari. A játszmák alakulása: 1. játszma: 0-1, 5-1 (I), 7- 2, 8-5, 11-5, 11-8, 12-11, 14- 11, 14-12, 15-12 {22 perc). 2. játszma: 2-0, 2-2, 4-2, 1-4, 12-A (!), 13-5, 13-12 (I), 15- 12 (20 perc). 3. játszma: 7-0, 7-1, 15-1 (12 perc). Sporttörténelmi pillanatok­nak lehettek a szemtanúi mindazok, akik tegnap délután kilátogattak Kaposváron a vá­rosi sportcsarnokba. A Ka­posvári Somogy SC jóvoltából ugyanis ez volt a legelső BEK-mérkőzés megyénkben, amelyet ráadásul sikerrel is vett a kaposvári együttes. Nehezen akart megszületni a legelső pont, amelyet végül is a vendégek szereztek. Ek­kor aztán „beindult” a kapos­vári csapat: a litván „idegenlé­giós” Luksys és Pásztor re­mek sáncaival, a Szegedről igazolt Rácz gyilkos erejű leü­téseivel és Vörös remek szer­vájával máris 5-1-re vezetett a Somogy SC. A továbbiak­ban sem nagyon változott a já­ték képe: ha a Somogy SC nem is játszott kirobbanó for­mában — igaz, erre nem is volt semmi szükség —, de magabiztosan gyűjtögette a pontjait. 10-5-ös állásnál a második idejét is kikérte az al­bán bajnokcsapat edzője, s sikerült felráznia játékosait. Három pontnyira felzárkóztak, és ekkor a hazaiak mesterén, Demeter Györgyön volt a sor, hogy rendezze a sorokat. A befejezéssel nem is volt gond: a 15., utolsó találat Vörös ne­véhez fűződik, s mivel a Ka­posvári Somogy SC idegen­ben 3-0 arányban nyert, ezzel eldőlt a továbbjutás. A többi már csak puszta formalitás volt. A második játszma első Őszi nemzetközi sorozatá­ban műsoron kívüli mérkőzést játszott vasárnap este villany­fény mellett a dohai stadion­ban a magyar labdarugó válo­gatott. A Katar elleni két talál­kozó (a második kedden lesz) közül az első magabiztos ma­gyar győzelmet hozott, amelyben Kiprich József volt a főszereplő, hiszen háromszor talált a hálóba a 15., a 27. és az 50. percben. A negyedik magyar gólt Kovács Kálmán szerezte a 43. percben. Mindössze ezer néző előtt került sor a mérkőzésre, ame­lyen a magyar válogatott a kö­vetkező összeállításban ját­szott: Petty - Simon, Nagy, Bánfi, Cseh - Sallói (Czéh 65. p.), Mészáros feladására Pász­tor rajtol (Fotó: Csobod Péter) feljegyeznivaló eseménye az volt, hogy az egyébként jól ját­szó Vöröst Stefik váltotta fel. A szett elején nagyon leült a ti­ranai gárda; hibát hibára hal­moztak, így a Somogy SC szinte akkor szerzett pontot, amikor csak akart. Aztán egy érthetetlen rövidzárlat: a ven­dégek rövid idő leforgása alatt hét pontot szereztek, s máris 13-12 állt az eredményjelző táblán. Demeter mester fej­mosása a legjobbkor jött, s máris 2-0 a Somogy SC-nek. Villámrajtot vettek a hazaiak a harmadik szettben. A két csapat játékosai alighogy fel­mentek a pályára, máris 4-0-ra, majd 7-0-ra a Somogy SC vezetett. Karmos leheletfi­nom ejtéseivel és Stefik vízfa­kasztó bombáival egyre csak nőtt az előny. Majd a jói osz­togató Mészáros helyére a fia­tal Kiss Zoltán állt be. Hogy ebben a játszmában mekkora Lőrincz, Détári, Balog - Kip­rich (Zvara 60.), Kovács K. (Hámori 70.) A 33 fokos melegben leját­szott mérkőzésen a magyarok mindvégig fölényben voltak, s Kiprich gólképessége döntő­nek bizonyult. A hazaiak a 4-0-ás magyar vezetés után a 75. percben tudtak szépíteni Khalil révén. A mérkőzésen a magyar válogatott két újoncot is avatott Bánfi János és Czéh László személyében. — Az eredménnyel-feltétle­nül elégedett vagyok, a játék­kal azonban még nem — mondta a mérkőzés után Je­néi Imre szövetségi kapitány. — Változatlanul még tovább kell javítani a csapat játékán •ahhoz, hogy a világbajnoki se­fölényben játszott végig a Somogy SC, azt fényesen bi­zonyítja, hogy ellenfelüknek mindössze csak egyetlen pon­tot engedélyeztek. A mérkő­zés végére Pásztor nagyszerű sánca tett pontot, s ezzel játszmaveszteség nélkül jutott a legjobb 32 közé a kaposvári együttes. Annak ellenére, hogy a Somogy SC két román „idegenlégiósát” és a sérült Kántort is nélkülözni kénysze­rült, biztosan vette az aka­dályt. A papírforma ered­ménnyel végződött találkozó mindössze csak 54 percig tar­tott. A Somogy SC következő ellenfele a jónevű lett Radio­technika Riga lesz. (Az első mérkőzés november 7-én vagy 8-án Rigában lesz, ame­lyet egy hét múlva követ Ka­posváron a visszavágó). A Kaposvári Somogy SC csapatából Karmos, Rácz, Pásztor és Mészáros játéka érdemel külön említést, míg a Tirana SK legjobbja Musaj, va­lamint Haxhiu volt. Fenyő Gábor lejtezőkön megfelelő eredmé­nyeket érjünk el. Bízom benne, hogy a keddi 90 perc is hasznos lesz ebből a célból. A kapitány az ellenfélről megjegyezte: — Látszik raj­tuk, hogy sok brazil edző dol­gozik az országban, techniká­sak a katariak, lelkesen küz­denek, s mindent megtesz­nek, hogy fokozatosan felzár­kózzanak a nemzetközi kö­zépmezőnyhöz. — Kik voltak a magyar csa­pat legjobbjai? — Elsősorban Petry, Détári, Lőrincz, Nagy és a gólerős Kiprich játékát dicsérhetem. A magyar válogatott hétfőn könnyű edzést tart, s kedden budapesti idő szerint, 16 óra­kor lesz az újabb találkozó. Domzale: 800 néző. V.: Ka- szelik, Marichoffer. KKC: Vojvoda (11), Venclo- vas (24/6), Grigas (10/6), Bognár (8), Kovács (14/6). Csere: Kiss (9), Hoffmann (6). Edző: Simon Károly. Domzale: Razic (38/6), Ko- vacic (22), Zirovnik (6) Todo- rovic (6), Trifunovic (2). Csere: Zitnik (19/3) Cimpermann (2). Edző: Gorenec Martin. A mérkőzés előtt, több for­duló tapasztalatát leszűrve a védekezés fontosságára és a lepattanó labdák megszerzé­sére hívta fel a fegyelmet Si­mon edző. Ennek jegyében kezdett a KKC, de mintha elfe­lejtették volna a játékosok az edzői intelmet. Kívülálló sze­mével figyelték, hogyan szerzi pontjait, és a lepattanó labdá­kat az ellenfél, aminek ered­ménye 11-0-ás hazai vezetés lett. Kaposvár, 100 néző. V.: Váradi, dr. Páli. K. Honvéd: Nagy Zs. (18/6), Takács (10/6), Garai (26/3), Jakabfy (2), Horváth I. (—). Csere: Kontics (16/6), Dom a (16/3), Németh (6/6), Russai (19), Kertész (2). Edző: Ékes Tamás. Az előző bajnokságban még az A-csoportban sze­replő dombóváriak kezdtek jobban. Két perc után 7- 2-re, a 12. perben már 31- 20-ra is vezettek. Elsősor­ban a két orosz idegenlé­giós, a magas center Mar- csenko és a bedobó Eropkin szerezte pontjaikat. A Hon­véd a félidő hajrájára zárkó­zott fel, s a 18. percben — először a mérkőzésen — a vezetést is átvette. Szünet után hat percig még a vendégeknél volt az előny. A Honvéd Russai és Garai kosaraival egyenlített, majd az újonnal beállt Kon­tics egymás után szerzett nyolc pontjával előnyhöz ju­tott. A védekezésben jól semlegesítették a két oroszt, támadásban pedig alig hi­báztak a honvédek. A félidő közepétől nagy dobópárbaj alakult ki a két csapat között, a védekezéssel alig-alig tö­rődtek. A házigazdák ebben is jobbak voltak, s tizenöt ponttal elhúztak. A dombó­váriak közül egyedül csak Ács tudott lépést tartani Garaiékkal, de ez kevés volt. A hajrában sem válto­zott a különbség, a Honvéd Siófok: Csarnai (2), Szafra- nov (39), Szabolcs (5), Ljuba- nov (22), Blaumann. (15). Csere: Hajnics (4), Laczházi (8), Horváth (-). Edző: Kersák István. Jól kezdztek a vendég sió­fokiak, s 11 pontos előnyre tet­tek szert az első félidőben. Dodeusz betegsége miatt, va­lamint a kecskeméti csapat já­Gyors időkérés a Kaposvári csapatnál, ami használt is, mert rendezve a sorokat foko­zatosan kezdték el a felzárkó­zást. A játékrész közepére két pontra apadt a hazai előny. Ekkor a vendéglátók kértek időt, majd az ellenállhatatlanul játszó Razic és Kovacic révén ismét megnyugtató előnyhöz jutottak. A folytatásban tovább nőtt a különbség a csapatok között, a Damzale 14 ponttal megug­rott. Az odáig kifogástalanul és szinte hiba nélkül játszó Venclovas vezérletével ismét feljöttek a kaposváriak, hét pontra csökkenve a hátrányt. Cseréltek a szlovének, s a fia­tal Zitnik beállítása jó húzás­nak bizonyult, mert pályára lé­pése után szinte ontotta a ko­sarakat. A 33. percben kipontozódott Bognár, bő fél percre pedig okos játékkal biztosan győzött az esélyesebb vendégek el­len. Jók: Garai, Nagy Zs., Rus­tékosgárdájának ismeretében Ljubamov játékára volt szük­sége Kersák edzőnek. A játé­kos igazolta az edző bizal­mát, 18 pontot dobott a félidő­ben. A második játékrész 12. percéig felváltva estek a kosa­rak. Miután a siófokiak fölénye tovább fokozódott, a különb­ség egyre nőtt. A mérkőzés Vojvoda is. Az egy centerre olvadt kaposvári csoport egészpályás letámadásra tért át, amivel a különbséget csak csökkenteni tudta, de a mér­kőzés kimenetelét befolyá­solni már nem sikerült. Az előző fordulóhoz képest merőben más felfogásban lé­pett pályára a kaposvári gárda. Támadójátéka feljavult, s ha a védekezési hibákon ja­vítani tud, bizakodva tekinthet a hétvégén soronkövetkező ZTE-Heraklith elleni össze­csapásra. A játékosok közül Venclovas kiemelkedő telje­sítményt nyújtott, szinte hiba nélkül játszott. Kovács hozta a régi önmagát, rajtuk kívül még Grigasnak voltak fellángolá­sai. Az ellenfélből a 206 cm-es Razic a mezőny legjobbjának bizonyult, kiemelhető még Kovacic és Zitnik teljesítmé­nye. Szabó Gábor sai, Kontics, Doma, illetve Ác (29/12), Eropkin (17/6). végén gyors indításokkal kit téses győzelmet aratott a Azulev-Kerámia. Jók: Szafranov, Ljubamo' Blaumann, illetve. Kendere (16), Dobos (12). Az ifjúsági mérkőzései Kecskeméti Univer-Siófo Azulev Kerámia 60-54 Kasza Pét» _______________VÁLOGATOTT LABDARÚGÓ-MÉRKŐZÉS M agyarország-Katar 4-1 (3-0) KOSÁRLABDA NB I A Honvéd nyerte a dobópárbajt Kaposvári Honvéd-Dombóvári VMSE 113-98 (46-48) Garai (a levegőben) a belépő Russait igyekszik megjái szani (Fotó: Csobod Pété,-Kele Kecskeméten is nyert a Siófok Siófoki Azulev Kerámia KE-Kecskeméti Univer SE 95-69 (45-34)