Somogyi Hírlap, 1990. november (1. évfolyam, 161-186. szám)

1990-11-19 / 176. szám

1990. november 19., hétfő SOMOGYI HÍRLAP —SPORTMAGAZIN 5 Labdarúgó NB I A váciak nem vitték el szárazon... Siófok—Vác 1 -0 (0-0) Siófok, 2500 néző. V.: Pillér (Nagy II. J., Fazekas). Siófok: Bíró — Zare, Aczél, Keszeg, Szabó — Marozsán, Czigány, Zsadányi — Ozsváth, Meksz, Páti. Edző: Varga Ist­ván. Vác: Koszta — Kosztolnik, Szalai, Nagy, Csima —Zom bo­ri, Gyimesi, Végh, Romanek — Répási, Zirkó, Edző: Csank János. Csere: Meksz helyett Magyar a 57., Koszta helyett Pleskó a 72., Zsirkó helyett Füle a 80., Páli helyett Görög a 89. perc­ben. Sárga lap: Zirkó a 16. perc­ben. Kiállítva. Szalai a 87. perc­ben. Szögletarány. 8-8 (3-4). Már az első percben megsze­rezhették volna a vezetést a hazaiak; Czigány a balössze­kötő helyéről remek labdát va­rázsolt a berobbanó Ozsváth lábára, a csatár hat méteres „gólpasszába” azonban „bele­dőlt” az óriási termetű Koszta kapus. A vendégek szoros emberfogással próbálták ha­tástalanítani a Balaton-parti pi­ros-feketék rohamait Kosztol­nik Mekszet, Nagy Pálit fogta— sok esetben szó szerint is. Az ellentámadásoknál azonban gyorsan elszakadtak párjuktól, s így létszámfölénybe kerültek, de legfeljebb csak a középpá­lyán. Míg ugyanis a siófoki ak­ciók rendre az ellenfél 16-osán belül „haltak el”, addig a listave­zető vagy 20 percen keresztül szinte képtelen volt átlépni a pálya felezővonalát. Ekkor azonban egy percen belül há­rom szöglettel is igazolták jó hírüket. Közben Czigány és Zare remekül mozgatta társait, Szabó Béla pedig a mezőny legjobbjaként villant meg hol ez, hol amaz 16-os előtt. Bizonyo­san a hideg okozhatta, hogy a vendégek szinte odafagytak a pálya egy-egy szegletéhez, és ha már ők nem rohamoztak, a Siófok is visszavett kezdeti len­dületéből. A gólveszélyt illetően a legsikerültebb próbálkozás tán Marozsáné volt a félidő utol­só harmadában, akinek mint­egy 40 méteres vágtáját földre- terítéssel szakították meg a vendégvédők. S rögvest bebi­zonyosodott, hogy jól tették: a megítélt szabadrúgást Zare 18 méterről Koszta ölébe nyeste. A második félidőt a Siófok ugyanúgy kezdte, mint az elsőt, csak most Zare hagyott ki óriási helyzetet, mégpedig rögtön a középkezdést követően. Aztán jobbára Pillér demokratizmusát csodáltuk jó ideig: a mérkőzés­vezető bíró ugyanis annak ítélt bedobást, szabadrúgást egy­aránt, aki előbb jelentkezett érte. Ez idő tájt történhetett, hogy szotyolát kezdtem el rágni — még az sem zavart, hogy a mag a füzetemen hevert. Nem akadt ugyanis feljegyzésre mél­tó esemény. Aztán mindkét fél rádöbbenhetett, hogy van ke­resnivalója, mert mégegyszer nekigyűrkőztek egymásnak; a kapuk felváltva kerültek ve­szélybe. Páli, majd Czigány elől mentettek az utolsó pillanatban, a másik oldalon pedig Roma­nek, Zombori és Gyimesi kísé­relte meg lehetetlen helyzetbe hozni Bíró kapust. A 70. perc­ben újra Czigány kevert a bal szélen, végül Zare elé tolta a pettyest, aki 20 méternyi cipe- lés után Magyar elé emelt. A csatár lépett hármat, s miköz­ben (sikertelenül) átemelni pró­bált a kimozduló Kosztán, ösz- szeütköztek. Az addig remekül Czigány fejese két pontot ért védő hálóőrt kórházba szállítot­ták, mert kiugrott a könyöke. („Koszta sérülése megingatta az amúgy is tartalékosán felállt védelmünket” — nyilatkozta a mérkőzés végén Csank János. De tény: nagyon jól felkészített Siófok kerekedett félénk.) A 82. perc meghozta a Sió­foknak a megérdemelt veze­tést. Szabó száguldott el raké­taként a bal szélen, aztán maga előtt jó ütemben kiugratta Pálit. A csatár húzott egyet-kettőt a labdán, majd középre ívelte, ahol két védő mögött szerényen meghúzódva Czigány várta azt. Mivel az a fejére pattant, úgy gondolta az lesz a leghelye­sebb, ha méltó helyére, a jobb felső sarokba bólintja be. így is lett! 1-0. Három perccel később ordító helyzetet hagytak kihasználat­lanul a vendégek: öt méterről vágták az elvetödő Bíróba a labdát. Az ellentámadásnál Czi­gány—Magyar—Páli akció vé­gén utóbbi ügyetlenkedett el hatalmas lehetőséget. A szög­letet követően a felső kapufa éléről vágódott a váci gólvonal környékére a labda; a szurkolók tán még most is keresik nyomát, hogy hová pattant. Rá egy mi- nutumra az egyedül kitörő A- czélt hátulról felvágta a már te­Munkában a váci védelem hetetlen Szalai, tettéért jogosan kiállították. A Ferencváros malmára hajt­ja ezekben a napokban a vizet a Siófoki Bányász csapata; az utóbbi fordulókban kétvállra fektette az elsőségre pályázó legnépszerűbb magyar együt­tes két legnagyobb riválisát. Nagy taktikai csatában, remek erőnléttel és néhol látványos támadásszövéssel győzött tel­jesen megérdemelten a So­mogy megyei együttes. A hely­zetkihasználás ezen a mérkő­zésen sem volt megfelelő, de az egyetlen találat is elégnek bizo­nyult, hogy megszakítsa a ven­dégek 12 forduló óta tartó veret­lenségi sorozatát (utóbbi hat mérkőzésükön idegenben is képesek voltak a győzelemre!). Varga István vezető-edző a mérkőzés végén így értékelt: — Győztünk! Jók: Szabó, Czigány, Zare, Bíró, Ozsváth, illetve Koszta, Nagy. Czene Attila További eredmények Bp. Honvéd—Vasas 1-1 (0-1) Kispest, Bozsik-statidon, 6000 néző. V.: Szilágyi. Bár a tabellán nagy különbség van a két együttes között, a kispesti Fotó: Gerendássy Tamás legénység nehéz perceket élt át; helyzetüket megnehezítette a Va­sas remekül védő kapusa, Hámori is. A főszerepet a rendkívül gyen­gén bíráskodó Szilágyi játszotta. Góllövők: Vancea, illetve Zircher. Ú. Dózsa—Veszprém 1-0 (0-0) Bp., Megyeri út, 2000 néző. V.: Németh. A veszprémiek csak a védeke­zésre fektettek hangsúlyt, a hazai­aknak nagy elszántságra volt szük­ségük a győzelem kicsikarására. Góllövők: Bácsi. Pécsi MSC—MTK-VM 2-2 (1-1) Pécs, 4000 néző. V.: Molnár. Az első játékrészben a vendégek irányították a játékot, mégis a hazai­ak jutottak előnyhöz. Szünet után éppen fordított volt a helyzet. Góllö­vők: Balogh Z., Belansky, illetve Hahn, Lakatos. Ferencváros—Békéscsaba 4-0 (3-0) Bp., Üllői út, 12 000 néző. V.: Bay. A békéscsabaiak minden igyeke­zete a nagyarányú vereség elkerü­lésére irányult, de így sem úszták meg négy gól alatt. Góllövők: Fi­scher 2, Báder, Lipcsei. Tatabánya—Bp. Volán 2-1 (1-0) Tatabánya, 2000 néző. V.: Kiss G. Már-már úgy tűnt, hogy a vendé­gek elviszik az egyik bajnoki pontot Tatabányáról, amikor két perccel a találkozó lefújása előtt sikerült megszereznie a hazaiaknak a győ­zelmet jelentő találatot. Góllövők: Simon, Kanyok, illetve Balogh. Debreceni VSC—Rába Eto 2-0 (1-0) Debrecen, 2500 néző. V.: Puhl. A Debrecen együttes — elsősor­ban az első 45 percben mutatott já­téka alapján — megérdemelten győzte le az enervált teljsítményt nyújtó Rába ETO-t. Góllövők: Tul- ba, Marginean. Szeged SC—Videoton- Waltham 1-0 (0-0) Szeged, 3000 néző. V.: Roxin. A két remekül felkészített együt­tes heves csatáját megérdemelten nyerte a végig határtalan lelkese­déssel küzdő és számos gólhelyze­te közül egyet értékesítő hazai csa­pat. Góllövő: Takács Z. Az NBI állása: 1. Váci Izzó 14 10 2 2 20-10 22 2. Ferencváros 14 9 2 3 29-8 20 3. Bp. Honvéd 13 9 2 2 22-8 20 4. Veszprém 14 6 6 2 15-12 18 5. Tatabánya 14 6 5 3 17-14 17 6. Pécsi MSC 14 7 1 6 14-12 15 7. Siófok 14 4 6 4 12-12 14 8. MTK-VM 14 5 4 5 17-18 14 9. Vasas 14 5 2 7 19-23 12 10. Békéscsaba 14 5 2 7 15-19 12 11. Szeged 13 4 4 5 7-13 12 12. Rába ETO 14 4 3 7 19-20 11 13. Ú. Dózsa 14 4 2 8 17-24 10 14. Videoton 13 3 3 7 14-20 9 15. Debrecen 13 2 4 7 7-14 8 16. Bp. Volán 14 3 11 14-31 6 A góllövőlista élcsoportja: 9 gólos: Fischer (FTC), 7 gólos: Váczi (Tatabánya), 6 gólos: Galaschek (Va­sas), 5 gólos: Gregor (Bp. Honvéd), Belansky (PMSC), Kecskés (Ú. Dó­zsa), Füle (Vác), Plotár (Veszprém). NB l-es tartalékbajnokság Váci Izzó—Siófoki Bányász 1-0 (0-0) Siófok, ÁG-pálya, 100 néző. V.: Pam- minger. Siófoki Bányász: Horváth Gy. (Ko^ vács) — Deme, Buzsáki, Szajcz, Szaba­di — Frida, Papp (Élő), Herczeg, Kulcsár — Szentmártoni, Horváth I. (Pusztai). Edző: Takács József. A hazaiak végig irányították a játékot, de rengeteg gólhelyzetet elpuskáztak. Góllövő: Nyilas. Jók: Deme, Frida, Szajcz, Herczeg, Kulcsár. Labdarúgó NB Rangon aluli rangadó Kaposváron Rákóczi FC—Pécsi VSK 0-0 Kaposvár, 1500 néző. V.: Dra- vecz. Rákóczi FC: Udvarácz—Horváth I. (Takács II.), Zsirai, Bognár, Bar­na—Richter (Takács I.), Gilitsch, Hanusz, Adorján—Neubauer, Gyu- rics. Edző: Horváth Miklós. PVSK: Tihanyvári—Kaufmann, dr. Brezniczky, Merkier, Nagy— Szőke, Gallai, Fülöp (Diós), Bek- ker—Éckert (Németh), Pazaurek. Edző: Rónai István. Akik valami vérbeli nagyiramú és színvonalas mérkőzést reméltek a két patinás együttestől, csalódással távozhattak. Bizony erre a kilenc­ven percre sok minden jellemző volt, csak éppen a szó igazi értelmé­ben vett labdarúgás nem. Mint atipi­kus állatorvosi lóban itt is felfedez­hettük a sportág megannyi betegsé­gét. A pécsieket még menti, hogy ők egy pontért jöttek, s mindent ennek az elvnek rendeltek alá. De hogy a hazai együttes tagjai miként gondol­ták, hogy ilyen hozzáállással visz- szaszerezhetik sokáig őrzött első Barna igyekszik beadni a labdát, a PVSK-s védő (fehérben) elkésett Fotó: Lang Róbert helyüket, nem tudható. Mintha ké­sőn ebédeltek volna a labdarúgók, hiába adott jelt a játékvezető a kez­désre, ők továbbra is az étkezés utáni sziesztájukat tartották. Igaz a 8-ik perc táján a Rákóczinak egy percen belül kétszer is alkalma nyílt a vezetés megszerzésére, de mi­után ez nem sikerült, belenyugod­tak a játékosok a „megváltoztatha- tatlanba”, s békés nyugalommal, ügyet sem vetve az igényüket már alaposan lejjebb szállító közönsé­gükre, terelgették a labdát lábról lábra—, minden elgondolás nélkül. Időnként ugyan akadt egy egy felvil­lanás, mintha néhányan ráébredtek volna felelősségükre, de ezek csak múló pillanatok voltak, s talán csak az utolsó negyedórában érződött, hogy a hazai csapat tagjainak egy része rádöbbent, hogy a győzelem­hez az addiginál többre lenne szük­ség. A nívótlan, álmos iramú, tech­nikai hibáktól hemzsegő mérkőzés inkább hasonlított egy kiesési ran­gadóhoz, mintsem a csoport két meghatározó együttesének joggal remélt érdekes csatájához. A szur­kolók előbb csak zsörtölődtek, de aztán néma beletörődéssel konsta­tálták, az 1991-es év Rákócziját, amelyben néhány labdarúgónak már rá kellene döbbennie arra, hogy még ebben a gyerngécske együt­tesben sincs helye. De ha ennek a felismeréséhez egyedül kevesek, hát... részünkről csak annyiban se­gítünk, hogy leírjuk a szomorú tényt: Bognár kivételével senki sem nyúj­tott elfogadhatót. A PVSK-ban a közvetlen védelem, valamint Gallai és Pazaurek jeleskedtek. Jutási Róbert Rákóczi ifi I—PVSK ifi 8-0 Paksi SE—Marcali VSE2-1 (2-0) Marcali, 300 néző. V.: Szőke. Paks: Gróf—Héregi, Horváth J., Szabó, Fábián—Lacza, Porga, Márkus, Horváth P.—Bércest (Má- csik), Kálmán. Edző: Laki Zoltán. Marcali: Pataki—Hajdú II., Hé­ber, Hajdú /., Borbély—Tóth, Szán­tó, Palacskó, Horváth (Czuczka)— Lakos, Fenusz. Edző: Béres Fe­renc. A vendégek jóvoltából élénk, gyors iramban kezdődött a mérkő­zés. Sorozatos támadásaik révén a 20. percben a volt marcali játékos, Fábián révén a vezetést is megsze­rezték. Egy perc múlva a hazaiak egyenlíthettek volna, de Szántó öt méterről óriási helyzetből a kapus­ba lőtt. A paksiak a 35. percben egy kapu előtti kavarodásból tovább növelték előnyüket. A félidő utolsó percében a hazaiak szépíthettek volna, de Szántó labdáját a kapufa mentette. Szünet után az addigi ki­tűnő iram visszaesett, és a vendé­gek kerültek mezőfölénybe. Érett az újabb paksi gól, helyette azonban a hazaiak a 78. percben váratlanul szépítettek. Összességében a listavezető a mezőnyben gyorsabb és szervezet­tebb játékával megérdemelten vitte haza a két bajnoki pontot, bár az igazsághoz hozzátartozik, hogy góljait szerencsés körülmények között érte el. Góllövők: Fábián, Kálmán, illetve Czuczka. Jók: Gróf, Fábián, Szabó, illetve Pataki, Hajdú II. Marcali ifi—Paksi ifi 2-0 (1-0) Ihusza István K. Honvéd—Siklós 0-0 Kaposvár, 200 néző. V.: Liesz- kovszky. K. Honvéd: Ádám—Vanek, Bá­rány, Varga, Priol—Csák, Zámbó, Horváth Z. (Vas), Kocsis—Sipőcz, Ángyán (Nemoda). Edző: Köves László. Siklós: Pál—Túrái, Kapitány, Kosztolányi, (Denhart), Gellén— Weinert, Keresztes, Kolompár, Rózmer—Szrimácz, Lajtman. Edző: Lovász János. Sáros, mély talajú pályán a Hon­véd-együttes kezdett jobban, de já­tékosai óriási helyzeteket puskáz­tak el. Az első félidőben végig meg­tartotta fölényét a hazai együttes, szünet után azonban nagyon felja­vultak a siklósiak, s ebben az idő­szakban ők is hozzájuthattak volna a másik ponthoz is. így a játék össz­képe alapján a döntetlen megfelel az erőviszonyoknak. Jók: Ádám, Bárány, Vanek, illetve Szrimácz, Lajtmann, Kolompár. Köves László Barcs—Csurgó 1-1 (0-1) Barcs, 500 néző. V.: Vukmann Barcs: Szlovák—Holdosi (Tóth E.), Hammer, Nagy, Monguit—Mi­nor, Pókos, Papp T., (Kiss), Alt- mann—Szabó N„ Bolhói. Edző: Bőzsöny János. Csurgó: Betovári—Göbölös, Ko­vács, Nagy (Tóth), Puskás—C. Kovács, Rituper (Gyurka), Bódos, Bertus—Horváth, Beke. Edző: Deme Imre. A 30. percben egy ellentáma­dásnál a csurgóiak megszerezték a vezetést, ami az első félidő ered­ményét is jelentette. A második já­tékrészben továbbra is a hazai csa­pat támadott többet, de eléggé rosz- szul játszott. Az utolsó negyedórá­ban újra feljöttek a hazaiak és egyenlítettek. A barcsiak nem azt a játékot nyújtották, amit a szép szá­mú közönség várt, sok hiba csú­szott a játékukba, s ennyi helyzetet hazai mérkőzésen nem szabad ki­hagyni. Góllövők: Göbölös, illetve Altmann. Jók: Monguit, Szabó, Nagy, Bolhói, illetve Belovári, Ko­vács, Bódis, Horváth. Barcs ifi—Csurgó ifi 3-0 Pandur Ferenc Boly—K. Építők SC 6-0 (0-0) Boly, 300 néző. V.: Fehérvári. Boly: Puch—Voller, Macsi, Virág (Schneider), Fitt—Kirchner, Kosa (Pál), dr. Papp—Szomor, Varga, Burai. Edző: Kövi István. K. Építők SC: Horváth—Bodai, Papp, Károlyi, Balassa—Vida (Cza- bula), Dékány, Samu (Hortobá­gyi)—Kiss, Varga, Krisztián. Edző: Horváth Lajos. A sérülésektől megtizedelt ven­dégcsapat szemmel láthatóan vé­dekezésre állt be. Ez azonban csak az első félidőben volt eredményes. A lendületesen és nagy akarással küzdő hazai csapat a második fél­időben felőrölte ellenfele erejét. Dr. Papp vezényletével, aki mesterhár­massal járult hozzá csapata győzel­méhez. Az elkedvetlenedett ven­dégcsapatnak tetszés szerint rúg­hatták góljaikat a bólyiak. Góllövők: Dr. Papp 3, Pál, Kirchner, Papp Á. (öngól) Jók: Macsi, Burai, dr. Papp, illetve Krisztián. Németh Tibor Kisdorog—Boglárlelle 2-0 (1-0) Kisdorog, 400 néző. V.: Kovács IV. Kisdorog: Szőcs—Pap, Debre­ceni, Pető, Komáromi—András, Takács, Vecsei, Boros—Beke, Vö­rös. Edző: Vábró József. Boglárlelle: MajzHnger-Brett- ner, Pardavi, Sümegi, Pacsai (Glatz)—Kötél, Magyar, Koroknai, Becsei—Juhász, Boda. Edző: Ke­néz István. Az első félórát egyenlő erők küz­delme jellemezte. A 33. percben Vörös egyéni akció után 16 méterről leadott lövése a felső lécen csat­tant. A 44. percben Bekét Majzlin- ger kapus „elütötte” a 16-oson be­lül, a megítélt büntetőt Vecsei érté­kesítette. 1-0. A 79. percben Bo­ros—Takács—Boros volt a labda útja, Boros a 16-os sarkából a bal alsó sarokba lőtt. 2-0. A 86. perc­ben a szabálytalankodó Pardavit a játékvezető kiállította. A kisdoro- giak második félidei teljesítmé­nyükkel rászolgáltak a győzelmre. Jók: Debreceni, Takácsm Boros, Pap, Pető, illetve Sümegi, Kötél. Fekete László