Somogyi Néplap, 1989. április (45. évfolyam, 77-100. szám)

1989-04-05 / 79. szám

1989. április 5., szerda Somogyi Néplap 7 HSPORT AsiUlitenitz vb Európa legjobbja a magyar női válogatott Minden várakozást felül­múlt a magyar női váloga­tott dortmundi vb-szerep- lése, hiszen a tavalyi EB 6. helyezése utón ezúttal mint a vb negyedikje a kon­tinens legjobb csapata lett. Hétfő délután a Hong­kong elleni, 3. helyet el­döntő találkozón megis­métlődött a csoportbeli eredmény: a frissebb, erő­teljesebb és különösen, moz­gékonyabb hongkongiak játszmaveszteség nélkül győztek, s eddigi legna­gyobb vb-sikerüket elérve ők lettek a harmadikok. Sem Bátorfi Csillának, sem Urbán Editnek nem volt or­vossága az ázsiaiak ellen, az viszont feltétlenül el­gondolkodtató, hogy az Európa-bajnoki címvédő páros a vb jó rajtja, három győzelem után sorozatban öt (!) vereséget szenvedett. — Elégedett vagyok a nők eredményével, többre nem is igen vágyhattunk volna, mint hogy Európá­ban a legjobbnak bizonyul­junk — mondta Ormai László szövetségi kapitány. — Most a legfontosabb, hogy játékosaink az egyéni és páros küzdelmekre ne csak kipihenjék magukat, hanem tovább javítsák a formájukat is, hiszen ilyen erős mezőny még nem in­dult világbajnokságon. Magyarország férfi asz­talitenisz-válogatottja el­ismerően szerepelt minden idők legnagyobb világbaj­nokságán, s hetven csapat közül a figyelemre méltó tizedik helyet szerezte meg. Ugyanúgy végzett tehát, mint két éve Üj-Delhiben. Labdarúgó NB II Csalt agy pont... Sopron—K. Rákóczi FC 2-0 (2-0) Sándorfi további góloktól mentette meg csapatát Sopron, 3000 néző. V.: László. Sopron: Kállai — Czibulu, Fábián, Virág, Katona — Halász, Nagy, Szabó, Deák — ifjú, Horváth A. (Guny- hó). Edző: Bucsi Gellért. Rákóczi: Sándorfi — /tvás, Riczu, Kraft, Barna (Szajcz 60. perc) — Prukner (Gyu- rics 65. perc), Balogh, Lő- rincz, Adorján — Kádár, Miovecz. Sárga lap: Itvás a 75. perc­ben. Szögletarány: 9:3 a Sopron javára. Az első félidő 35. percé­ben egy bal oldalról belőtt éles labda Riczu kezére pat­tant. A játékvezető 11-est ítélt, amit Virág a kapu bal oldalába lőtt. 1-0. A 41. percben egy előre ívelt labdára Barna és Kraft a 16-os vonalánál felugrott fejelni, a labda Ifjú elé pat­tant, akit Itvás és Sándorfi közös erővel próbált szerel­ni, ám a labda kettőjükről Horváth András elé került, és ő éles szögből az üres ka­puba lőtt. 2-0. Hideg, csípős időben tapo­gatózó játékkal indult a mérkőzés. A Sopron fokoza­tosan magához ragadta a kezdeményezést, gólhelyze­Keszthely—Csurgó 0-0 ll-esekkel 10-9 a Keszthely javára Keszthely, 1500 néző. V.:. Márton. Keszthely: Hajba — Szá­lai, Domanyik, Németh, Szi- ráíci — Halápi {Bagó, 85. perc), Takács (Kila 76. perc), Horváth, Nyúl — Kiss, Ma­jor. Edző: Béres Ferenc. Csurgó: Fullér — Tóth, Mészáros, Kovács J., Posta — György, Bódis (Beke 66. perc), Szigeti (Laczkovits 46. perc), Vékony — Kovács B., Balaton. Edző: Készéi Ferenc. Sárga lap: Balaton a 40., Posta a 63. percben. Szögletarány: 5-5. Esős, mély talajú pályán élénk iramban kezdődött a mérkőzés. Az első gólhelyze­tet a vendégek alakították ki, de Kovács B. kétszer is nagy helyzetben hibázott. Ezután változatos mezőny­játék alakult ki. A második félidőben fokozódott az iram, a Keszthelynek is vol­tak gólhelyzetei, de az ő ré­teket dolgozott ki, és azokat értékesíteni is tudta.. A Ka­posvári Rákóczi csapata mé­lyen tudása alatt játszott. Erőtlen védelme, indiszpo- nált középpályásai és gyen­ge csatárai miatt a második félidőben alárendelt szere­pet játszott. A Sopron telje­sen megérdemelten nyerte a számára sorsdöntő mér­kőzést. Jók: Halász, Virág, Szabó, illetve Sándorfi. Duschák István szűkről Horváth hibázott el két lehetőséget. Az átszer­vezett csurgói csapat nem keltett rossz benyomást, de a helyzetkihasználással ezút­tal sem volt szerencséje. A mérkőzés összképe alapján a döntetlen igazságos, mi­vel a vendégek az első, a hazaiak a második félidőben nyújtottak jobb teljesít­ményt. A 11-es rúgásoknál a hagyomány érvényesült, mivel a Keszthely az ötödik győzelmét érte el így, a Csurgó viszont az ötödik ve­reséget szenvedte el. Jók: Hajba, Száléi, Németh, illet­ve Fullér, Tóth, Mészáros. Basics Ferenc NYUGATI CSOPORT 1. N.-kanizsa 20 11 4 — 5 37—22 41 2. Csepel 20 11 2 2 5 35—21 39 3. BVSC 20 9 3 4 4 22—20 37 4. Oroszlány 20 8 5 3 4 23—22 37 5. Komló 20 7 6 3 4 26—18 36 6. Bp. Volán 20 9 3 1 7 30—24 34 7. Keszthely 20 8 5 7 19—16 34 8. Szekszárd 20 7 3 2 8 23—29 29 9. Rákóczi 20 7 2 2 9 26—21 27 10. Mohács 20 6 1 7 € 19—18 27 11. Dorog 20 5 3 6 6 24—28 27 12. Sopron 20 5 4 2 9 20—29 25 13. Tapolca 20 5 2 5 8 19—21 24 14. ESMTK 20 4 3 4 9 25—35 22 15. Csurgó 20 5 1 5 9 18—31 22 1«. III. Kér. 20 5 1 2 12 21—32 18 Magyarország— Svájc 3-0 (2-0) LABDARÚGÓ NB III Disztl P. — Kozma, Disztr L-, lognár Z., Keller — Gregor, tóvá cs (Balogh T.), pétár* .Csucsánszky), Sass (Csehi) — tiprich '(Fischer), Hajszán. A 21. percben Hajszán csípett el egy rossz svájci átadást, s 18 méterről meg­eresztett lövése nem sokká! ment fölé. A másik oldalon Zuffi lőtt éles szögből ke­véssel mellé, majd nagysze­rű jelenet következett: Haj­szán a 22. percben a bal ol­dalon remek cselsorozatot mutatott be, s az alapvonal­ról középre gurított. A lab­dát Kiprich megtoldotta, s jókor érkezett Détári, aki 11 méterről hatalmas gólt lőtt a léc .alá. (1-0). A félidő utolsó negyed­órájában továbbra is a ma­gyarok voltak mezőny fö­lényben, s a 36. percben újabb szépségdíjas gólt sze­reztek: Détári szabadrúgása után Kovács Ervin kitűnő csukafejessel juttatta a lab­dát a jobb sarokba. (2-0). A 73. percben Bognár Zol­tán 20 méterről leadott lö­vése egy svájci védőn meg­pattant, ez becsapta a ka­pust, s a labda a hálóba vá­gódott. 3-0. Mai sportműsor Labdarúgás Előkészületi mérkőzések: Siófoki Bányász—Rákóczi FC. Siófok, Bányász-sportte­lep, 18 óra. Szenna-Zselic &K—K. Honvéd. Kaposszerdahely, 17 óra. Kosárlabda MNK-mérkőzések: K. Hon- véd—Dombóvár. Kaposvár, Városi Sportcsarnok, 18.30 óra. Boglárlelle—H. Táncsics SE 1-1 (0-0) ll-esekkel 4-1 a Boglárlelle javára Boglárlelle, Vágóhíd utcai sporttelep, 200 néző. V.: Sör. Boglárlelle: Majzlinger — Glatz, Kanrád, Kötél, Ma. gyár, Hollósi, Andelman, Sümegi (Bayer), Becsei — Farkas, Koroknál (Fenyő). Edző: Somodi László. Táncsics SE: Házi — Keidl, Kiss, Sztoics, Darabos — Nagy, Lakner, Stróber, Szántó (Lukács) — Szenczi (Hevesi), Eckert. Edző: Kö­ves László. Csúszós, víztócsákkal tar­kított talajú pályán játszot­ták a mérkőzést. A Balaton- partiak végig többet támad­tak, a csatárok előtt több biztos gólhelyzet adódott, de ezek közül csak egyet si­került értékesíteniük. A vendégek a befejezés előtt 8 perccel védelmi hibából egyenlítettek. A Boglárlelle hiába játszott igen lelkesen, helyenként jól, gyenge hely­zetkihasználása miatt meg kellett elégednie a döntet­lennel. Kiss, a Táncsics SE­FC Haha—Rákóczi FC 2-1 (2-1) Kaposvár, 200 néző. V.: Szabó L. Rákóczi FC: Sándorfi (Ud- varácz) — Göbölös, Kraft, Riczu, Itvás — Prukner, Ba­logh (Borbély), Szajcz, Ador­ján — Kádár, Miovecz (Gyurics). A rosszul megválasztott időpontban lejátszott mérkő­böl az 55. percben szándékos utánrúgásért kiállítva. Gól­lövők: Farkas, illetve Lak- ner. Jók: Majzlinger, Glatz, Kötél, Farkas, illetve Házi, Lakner, Stróber. K. Rákóczi ifi II.—Boglár­lelle ifi 5-0. Hajas Gyula Marcali—Mázas zászvár 3-1 (2-0) Marcali, 500 néző. V.: Osztermajer. Marcali: Igricz — Urbán, Héder, Hajdú Tóth — Hanusz. Falacskó (Luka), Fábián — Hadászi, Czucz- ka, Fenusz. (Edző: 'Fuisz Já­nos. Mázaszászvár: Görföl — Virovácz, Maglodi, Komá­romi, Dömeny •— Dunai, Róth, Orsós — Banizs, Be­ke, Ambrus (Kasler). Edző: Róth Antal. A hazaiak léptek fel tá­madólag, me,lynek eredmé­nyeként a 18. percben a ve­zetést is megszerezték. Ur­bán mintaszerű jobboldali szabadrúgását Czuczka fe­jelte a hálóba, öt perccel később ismét a hazaiak örülhettek, mert Hadászi zésen a finn kupagyőztes egy kis bepillantást engedett észáki rokonaink labdarú­gásába. Harcosság, lelkese­dés és gyorsaság jellemezte játékukat, különösen az első félidőben. Szünet után mind­két csapat több helyzetet kihagyott, de ebben a ver­senyben a hazaiak jártak élen. Góllövők: Lintunen, Paavola, illetve Kádár 11- esből. bal oldali beadását a be­robbanó Fenusz a léc alá fejelte. Szünet után várat­lanul szépítettek a vendé­gek, egy kapura tartó labdát Igricz a mezőnybe öklözött, melyet Komáromi kapásból a jobb sarokba továbbított. A 65. percben Czuczka erős szabadrúgása kipattant Gör- fölröl, s a jókor érkező Fá­bián nem hibázott, összes­ségében a küzdelmes mér­kőzésen a jól játszó hazaiak biztos győzelmet arattak. Góllövők: Czuczka, Fenusz, Fábián, illetve Komáromi. Jók: Igricz, Urbán, Héder, illetve Komáromi, Róth. Marcali ifi—Mázaszászvár ifi 1-0. Ivusza István Az NB III. állása: 1. Paksi A. 1» 12 2 3 2 36—11 43 2. Paksi SE 19 13 1 1 4 29—12 42 3. Bóly 19 9 3 5 2 32—IS 39 4. K. Honvéd 19 10 3 2 4 28—1« 38 5. M.-Szászv. 19 10 2 — 7 35—25 34 «. Bonyhád 19 9 2 1 7 32—21 32 7. Nk. Volán 19 6 5 3 5 25—22 31 8. Szigetvár 19 8 2 3 6 26—25 31 9. Siklós 19 8 Z 1 8 26—31 29 10. MÁV NTE 19 5 3 4 7 19—23 25 11. Marcali 19 4 3 5 7 21—29 23 12. D.-'földV. 19 5 2 3 9 26—31 22 13. D. Vasas 19 5 2 3 9 17—26 22 14. Boglárt. 19 2 6 3 8 20—34 21 15. DVMSE 19 4 — 1 14 22—37 13 16. Sellye 19 2 2 2 13 20—54 12 Totó­nyeremények A Sportfogadási és Lottó­igazgatóság tájékoztatása szerint a totó 13. játékheté­nek a nyereményei a követ­kezők : A három darab tel italál a- tos szelvény egyenként 1 842 312 forintot ér. A tíz darab tizenhármasra 872 674, a négyszáz darab tizenket­tesre 14 545 forintot fizetnek. A tizenegyesek (4567 db) nyereménye 1274, a tízeseké (32 759 db) 266 forint. Nemzetközi labdarúgó-mérkőzés r HÍREK Április A nap 6.16 órakor kél, és 19.19 órakor nyugszik, a hold 5.41 órakor kél, és 18.46 órakor nyugszik. 5 Tavaszi kánikula, esernyő Eső, záporeső, zivatar és jégeső is előfordul­Szerda hat. A déli, délkeleti szél élénk, időnként erős lesz, zivatar idején átmenetileg viharossá fo­kozódik. Vince Ma, szerdán délutánra általában 17 és 22 Cel- slus-fokig melegszik a levegő, délen azonban ennél melegebb Is lehet. — Az Ifjú Gárda vasárnap és hétfőn Tatán tartotta el­ső országos értekezletét. A KISZ politikai platfromját elfogadó, több mint 8 ezer tagot számláló ifjúsági szer­vezet a KISZ utódszerveze­tének tagszervezeteként kí­ván működni a jövőben. Az értekezleten elfogadták az Ifjú Gárda programját, mű­ködési szabályzatát, megvá­lasztották a szervezet vezető testületét, s küldötteiket a KISZ XII. kongresszusára. — Az Esztergom—Komá­rom megye elnevezés vissza­állítását kérte történelmi tradíciókra hivatkozva Esz­tergom valamennyi mozgal­mi szervezete. A Komárom Megyei Tanács vezetői nem zárkóztak el az esztergomiam kezdeményezésétől, felkérték a Hazafias Népfront helyi bizottságait és más társadal­mi szervezeteket is, hogy tartsanak véleménykutatást a lakosság körében. Tanárok a békéért A „Tanárok a békéért” nemzetközi mozgalom III. kongresszusát 1990. június 1- je és 4-e között, Budapesten tartják. Ennek előkészítésé­ről tanácskoztak a mozga­lom képviselői a hét végén. A következő világtalálkozó célja, annak megvitatása, hogy a pedagógusok miként segíthetik elő a leszerelést, a világ békéjét, az emberi jogok érvényesülését, a kör­nyezet védelmét. Várhatóan 60 országból, mintegy 500 pedagógus érkezik a tanács­kozásra. — Digitális videomagnót fejlesztettek ki Japánban a Matsushita Electric cégnél. Az új műszaki megoldással kiküszöbölhetők a jelenlegi színestévé-technikák közötti különbségek. — Gyászmise a Mátyás templomban. Hétfőn délelőtt Paskai László bíboros, prí­más, esztergomi érsek gyász­misét pontifikáit Zita, az utolsó magyar királyné lelki üdvéért. 50 ive halt meg, Guido Da Verona (1881— 1939) olasz író és költő. Fiatalon kezdett írni, s kö­zönségsikerét hamarosan csupán a D’Annunzióé múl­ta felül, akit a maga mód­ján külsőleg is utánzott kis­sé. Életének önkezével vetett véget, abban az öngyilkossá­gi hullámban, amely a faji megkülönböztetés olaszorszá­gi bevezetését követte. Jel­lemző a fasizálódó Olaszor­szág korabeli viszonyaira, hogy a sajtóban csupán egy soros halálhíre jelenhetett meg. Sikerének művészi eleme a fordulatos meseszövés, az elegáns stílus és a szelle­mesen adagolt erotikum volt. Amit írt, abból szinte azon­nal bestseller lett, sőt Itá­liában e nemben tulajdon­képpen ő volt az első, en­nek megfelelően írótársainak gúnyos irigységétől övezve. Komolyabb igényű regénye a külföldön kevésbé ismert, még 1914-ben írt A Szentlé­lek lovagja című műve. Ver­seskötetei közül kiválnak 1919-ben publikált művének, a Kósza álmom könyvének a dekoratív modernséget ódon formába öntő ballatái (a ballata sajátos olasz vers­forma, mely kezdetben szo­rosan összefonódott a zené­vel; olyan költemény volt, amelyet egyidejűleg tapssal kísérve énekeltek és táncol­tak). Mintegy két évtizede — regényeinek új kiadásával — valóságos újrafelfedezése inudlt még. — Társadalmi munkát szerveznek a tanácstagok és a népfrontosok. A ka­posvári Szondi—Toldi utca és a Bázis átkötőút hatá­rolta szabad zöldterületet szeretnék játszótérré, illet­ve szabadidős sporttevé­kenység céljára kialakítani. A Kinizsi és a Toldi lakó­telepieket fontos megbeszé­lésre várják pénteken este 6 órakor a helyszínen. Ha esik az eső, akkor a Szon­di utca 7 a garzonház lép­csőházában beszélik meg a társadalmi munka szerve­zését. Meghalt az elveszett kisfiú — Környezetvédelmi be­ruházásokra a bányászatban igen keveset költöttek az el­múlt időszakban. Az ágazat összes beruházását tekintve 1987-ben mindössze 1,1 szá­zalékot, 419 millió forintot fordítottak erre a célra. — Vitát rendez az okta­tási igazgatóság baráti kö­rének elnöksége az alkot­mány tervezetéről pénteken délután. 4 órakor Kaposvá­ron, az oktatási igazgatósá­gon’. A fórumra minden ér­deklődőt várnak. — Sajnálatos hiba csú­szott a lapunk vasárnapi számában megjelent „A megyei pártbizottság javas­lata a megyei pártértekez­let állásfoglalás-tervezeté­re” című anyagba. A hely­zetünkről szóló fejezet 1. pontjának 13. sorától kez­dődő mondat helyesen így szól: „E folyamat a hetve­nes évek második felétől ellentmondásosabb, egye­netlenebb lett. Szerkesztőségi ügyelet este 8-ig Telefon: 11-644 ^ Holtan találták meg Bak­tat János 3 éves hajdúhad- háztéglási kisfiút, aki már­cius 31-én, délelőtt a helyi egészségház előtti zártkert­ből szökött el szülei mel­lől. A nagy erőkikel folyta­tott keresés során hétfőn 13.30 órakor találták meg Hajdúhadháztéglás külte­rületén egy nádas, mocsa­ras területen. A vizsgálat eddigi megállapítása sze­rint a kisgyermek vízbe fulladt. A rendőrség foly­tatja az ügy kivizsgálását. — Kirándulás Isztambulba. Utazás: Kaposvárról Mercedes autóbusszal. Elhelyezés: Isztam­bulban központi fekvésű szállo­dai szobákban, 3 éjszaka. Oda- és visszaúton l-l éjszaka az autóbuszon. Ellátás: félpanziós. Időpont: április 29-étőI május 4-éig. Részvételi díj: 8 300 Ft. Költőpénz: 4 000 Ft-ért. Jelent­kezéseket még korlátozott szám­ban elfogadunk. Várjuk önöket irodánkban: IBUSZ utazási iro­da, Kaposvár, Tanácsház u. 1— 3. Telefon: 15-477. (105172) — Tisztelt fogyasztók! Értesít­jük nagyatádi és barcsi fo­gyasztóinkat, hogy a helyi víz- mütelepeinken létesített vasta- lanító berendezések próbaüzeme elkezdődött. Az ivóvízhálózaton a szükséges mosatásokat folya­matosan végezzük, de a több év alatt képződött lerakódások eltávolításához 1—2 hónap szük­séges. Kérjük t. fogyasztóinkat, hogy ha az ivóvíz minőségével kapcsolatban bármilyen kifogá­suk van, értesítsék helyi üzem- vezetőségünket, a hálózatöblité- seket soron kívül el fogjuk vé­gezni. DRV Somogy Megyei Üzemigazgatósága. (141260)