Somogyi Néplap, 1989. február (45. évfolyam, 27-50. szám)

1989-02-20 / 43. szám

Díjátadás a kaposvári sportcsarnokban LEGJOBB SPORTOLÓINK KÖSZÖNTÉSE Legjobb sportolóinknak is tapsolhattak a nézők szom­baton a kaposvári sport­csarnokban, ahol a farsangi labdarúgótonna keretében meleg ünneplés közepette köszönthettük őket, tömören felidézve múlt évi legjobb eredményeiket. Csak ismé­telni tudjuk, amit az előző években is megfogalmaz­tunk: ezúttal sem volt könnyű dolga annak a bi­zottságnak, amelynek felada­ta volt a sok eredményes szereplő közül a legjobbak kiválasztása. Amit előre kel! bocsátanunk; „egyéb” szem­pontok nem játszottak sze­repet, a válaszitási viták kö­zepette kizárólag az ered­ményesség, a sportág súlya és színvonala, az elért ered­mények értéke volt a mérv­adó. A megyei tanács sport­irodája és a Somogyi Nép­lap által közösen alapított díjak odaítélése, rövid múlt­ja ellenére bizonyára már napjainkban is egyik fontos elismerését fejezi ki a megyénk színeiben elért sporttevékenységnek. Többen akadtak, akiket már nem először köszönthettünk. Gye- nesei Anita vezet ebben a sorozatban is, aki immár harmadszor bizonyult a leg­jobbnak. Egyben ő az első Gyenesei Anita somogyi színekben induló női sportoló, aki kontinens-. bajnokságon is éremhez jut­hatott. De Farkas Ágota is harmadszor lett dobogós, míg Németh Kornél, Halász Márta, Petőfalvi Tímea és a lányok serdülő RSG-csa- pata másodszor érdemelte ki az elismerést. -­Kedves pillanatok voltak, amikor a sportcsarnok né­zőterén nagy taps közepette megjelentek a somogyi sport csillagai. Folytatódott az ün-. Németh Kornél neplés, amikor átvették, dí­jaikat, mélyek átadására az alábbiákat kérték föl. Dr. Horváth Sándor, a megyei tanács főosztályvezetője, Klencsár Gábor a megyei ta­nács sportirodájának veze­tője, dr. Kercza Imre, a So­mogyi Néplap főszerkesztő­helyettese, Horváth László, a Somogy megyei Lapkiadó Vállalat igazgatója. Bartsch János az MHSZ megyei tit­kárhelyettese és Jutái Róbert a Somogyi Néplap sportro­vatának vezetője. Somogy megye 1988. évi legjobb sportolói A legjobb női sportoló: Gyenesei Anita, a K. Építők SC ritmikus sportgimnaszti- kázója. Edzője: Mártonná Pálvölgyi Nóra. 26-szoros válogatott, első osztályú sportoló. Tagja volt a hel­sinki felnőtt EB-n összetett­ben bronzérmet szerzett együttes kéziszer-válogatott- nak, s ugyanitt e csapat még két negyedik helyezést is elért. Az Egyesült Álla­mok nemzetközi bajnoksá­gán aranyérmet nyert kézi- szer-válogatott tagja, a Ko- nikua Kupa győztese. 2. Farkas Ágota, a K. Épí­tők atlétája. Edzője: Ács Lajos. Első osztályú ver­senyző, a felnőtt magyar maratoni bajnokságot nyert csapat tagja. Ausztria és Ti­rol, valamint az Ibusz ma­raton győztese. Tagja volt az olaszországi országúti Európa-kupán szerepelt ma­gyar válogatottnak is. • 3. Mátyás Ildikó, a K. Gazdász tájfutója. Edzője: Péter Attila. Első osztályú versenyző, a felnőtt váloga­tottkeret tagja, és az 1988- as ranglista 7. helyezettje. Az OB-n ötödik, a hosszú távú OB-n pedig negyedik helyezett. A legjobb férfisportoló: Németh Kornél, a Volán- Surján SE motocrossozója. Első osztályú sportoló, az 500 ccm-es kategória ma­gyar bajnoka. Tagja az or­szágos bajnokságot nyert motocross csapatnak, számos hazai és nemzetközi verseny győztese. 2. Kövy András, a K. Gaz­dász lovasversenyzője. Sok­szoros válogatott, I. osztályú minősítésű 'sportoló, az or­szágos bajnokság 2. helye­zettje. 3. (Holtversenyben): Vá­rad! István, az MHSZ csur­gói Metallux hajómodellező­je. Első osztályú versenyző, magyar bajnok. Legjobb eredményével Európában harmadik helyezett. Tagja az idén Kínában rendezendő vb-re utazó magyar keret­nek. Arvay Rudolf, a K. Dózsa ökölvívója. Edzője: 1988-ban Dunajetz Ferenc. Első osz­tályú minősítésű versenyző, a felnőtt válogatottkeret tagja. Súlycsoportjában az Atom-kupa győztese, a lis­tavezető OB II-es csapat egyik erőssége. A legjobb csapat: a Kapos Volán SC férfi-röplabda- csapata. Edző: Laszczik Iván. A múlt évi NB I 13. helyezettje, a jelenlegi baj­nokság B csoportjának győz­tese, s a most folyó ráját­szásban első helyen áll az A csoportba kerülésért. 2. Az MHSZ Kaposgép autómodellezö csapata. A csapatkapitány: Bogdán Endre. Áranyérmet nyertek az OB-n, a Kaposgép raliin és a Berva Grand Prix-n 2., a MOM-kupán 3. helyezet­tek. A csapat tagjai: Kocsis Zoltán, Vörös Gábor, Ko­csis József. 3. A Boglárlellei SE (új nevükön: Balatonboglár SC) női teniszcsapata. Edző: Fe­kete Rudolf. Az első női együttes, amely Somogy tör­ténetében feljutott az OB I-be. Ott a B csoportban harmadik helyezést ért el. IFJÚSÁGIAK Legjobb leány sportoló: Petőfalvi Tímea, az MHSZ Kaposvári Húskombinát uszonyos úszója. Edzője: Ko­vács László. Felnőtt első osztályú versenyző, a kiváló ifjúsági sportoló cím tulaj­donosa. Sokszoros felnőtb- és ifjúsági válogatott, s 11 alkalommal szerzett első he­lyezést. 2. Halász Márta, a Kapos­vári Vasas Izzó röplabdá- zója. Edzője: Simonné Ku­Gerhardt Zsófia, az RSG-csapat kapitánya tas Zita, nevelőedzője: Kö- kényessy Péter. Sokszoros ifjúsági válogatott, jelenleg a felnőtt válogatottkeret tagja. Az IBV-n szerepelt magyar ifjúsági válogatott kapitá­nya, s ott mint legjobb le­ütőjátékos, különdíjat is kapott. Az NB I A csoport­jába jutásért küzdő Izzó csapatának egyik erőssége. 3. Rák Szilvia, a Kapos- plast SC asztaliteniszezője. Edzője: Háttá István. Az if­júsági ranglista 7. helyezett­je.) Edzője: (1988-ig) Ács az OB I-ben jól szereplő felnőtt csapat állandó tagja, több országos ranglistaver­seny 3. helyezettje. A legjobb fiúsportoló: Vö­rös László, a K. Építők aka­dályfutó atlétája. (Jelenleg már az Ü. Dózsa versenyző­je.) Edzője: (1988-ig) Acs Lajosné. Fedett pályán két­szer, szabadtéren egyszer nyert országos ifjúsági baj­nokságot. Ugyanitt 1500 és 10 000 méteren bronzérmet szerzett. Ifjúsági válogatott versenyzőként több nemzet­közi verseny sikeres részt­vevője. 2. Kántor Sándor, a Ka­pos Volán SC röpla'bdáizója. Edzője: Laszczik Iván, ne­velőedzője: Burcsa Tibor. 57-szeres ifjúsági válogatott, az IBV-n hatodik, a Vértes- kupán a 3., a Fesztivál-ku­pán 5. helyezést szerzett magyar ifjúsági válogatott Laszczik Iván, a Kapos Vo­lán röplabda csapatának ed­zője és Horváth Péter csa­patkapitány erőssége és egyben csapat- kapitánya. A Kapos Volán SC felnőtt csapatának ma már egyik kulcsjátékosa. 3. Ifj. Tóth János, a Za- márdi Petőfi SE autóver­senyzője. A rali cross fel­nőtt magyar bajnokság győztese, mint válogatott versenyző több EB-futamon és nemzetközi versenyen szerepelt eredményesen. A legjobb ifjúsági csapat: a Kaposvári Építők SC ser­dülő ritmikus sportgimnasz­tika együttese. Edző: Boldi­zsár Péterné. A Magyar Népköztársasági Kupa győz­tesei, a serdülő OB ezüstér­mesei. A csapat tagjai: Sza- lay Andrea, Pataki Szilvia, Gerhard Zsófia, Kriszbacher Júlia. 2. Az MHSZ Kaposvári Húskombinát búvárúszó- klub 4x100-as uszonyosúszó­csapata. Edző: Kovács Lász­ló. 4x100 és 4x200-as uszo­nyos úszásban nyertek ma­gyar bajnokságot. A csapat tagjai: Papp Edit, Puska Erzsébet, Koczka Anita. 3. A tanítóképző főiskola serdülő tollaslabda-csapata. Edző: Dr. Hegedűs György. Az 1988. évi magyar baj­nokság ezüstérmesei. A csa­pat tagjai: Gyönyörű Eri­ka, Pavl'ény.i Hajnalka!, Tóith Nikoletta, Lábodi Tamás, Bánhidi Richárd, Gőzsy Zol­tán. Nemzetközi labdarúgó-mérkőzés Rákóczi FC—NK Osijek 2-1 (0-0) Sandoríival az élen, munkában a hazai védelem Asztalitenisz NB Férfimérkőzés Kaposvár, Rákóczi stadion, 300 néző. V.: dr. Csapó. Rákóczi FC: Sándor fi (Ud- varácz) — Göbölös, Kraft, Riczu, Ittvás (Barna) — Csrepka (Prukner), Szajcz» (Balogh), Hanusz, Adorján — Kádár (Neubauer), Neubauer (Gyurics). Edző: Monostori Tivadar. Tavaszias időben, a jó ta­lajú füves pályán élénk me­zőnyjátékkal telt el az első félidő. A jugoszláv első osz­tály 8. helyén álló eszéki együttes már ékkor is sok futásra kényszerítette a Rá­kóczit. Helyzet mindkét ol­dalon akadt, de a támadók tudománya a kapu előteré­ben elfogyott, igaz a sze­rencse sem szegődött mellé­jük. Szünet után a cserék a Rákóczit tették aktívab­bá, s ez meg is hozta az eredményt. A 64. percben Prukner jobbról lőtte kö­zépre a labdát, az elsuhant a kapu előtt, s a jó ütem­ben érkező Hanusz éles szögből 10 méterről lőtt a hálóba. 1-0. A 75. pecben a támadásba lendült vendé­gek védelme ismét fellazult, Barna keresztlabdája jó helyzetben találta Adorjánt, aki a jobbpsszekötő helyé­ről bombázott a kapuba. 2-0. Két perccel később si­ker koronázta á nagy ira­mot diktáló juigoszlávok pró­bálkozását; egy baloldali be­adást Miskovis az ötös sar­káról vágott a kapuba. 2-1. A jó iramú, változatos, időnként kemény összecsa­pásokkal tarkított mérkőzé­sen • a kaposvári együttes messze felülmúlta minden korábbi edzőmérkőzésen nyújtott teljesítményét, ja­vuló, s főként eredményes játékával rászolgált a győ­zelemre. Hódmezővásárhelyi SVSE —Bázis Kaposvár KK .90-81 (45-35) . Az első félidőben — ismét a jól játszó Czuprák vezér­letévéi — 10 pontos előnyre tett szert a hazai csapat. A Ganz MÁVAG— Kaposplast 14-11 A jó erőkből álló főváro­si csapat ellen az első for­dulóban 3-2-re vezették a hazaiak, de ezután Frank váratlanul vereséget szen­vedett Gréczitöl, Varga pedig Aranyositól, ez utóbbi an­nak ellenére, hogy a döntő szettben 19-16-ra vezetett. Fordítottak. a vendégek, majd a . harmadik körben növelték előnyüket. A ne- gyedik-ötödiik fordulóban dr. Szita és Szabados várat­lan vereségével 11-9-ire ala­kult az eredmény, majd- a befejző fordulóban Frank el­szenvedte második vereségét is, melyet Szabados győzel­me már nem tudott ellen­súlyozni. Dr. Szita is kika­pott Kormostól. A hét 2-1­Bázis a második félidő kö­zepén kiegyenlített, de a Hódmező újítani tudott, és biztosan nyerte a találkozót. Ezzel a vereségével a Bázis csapata kiesett az NB I-ből. A részletesebb tudósítást a keddi lapunkban közöljük. re végződött mérkőzésből csaik kettőt nyertek meg a kaposváriak, s az egyébként színvonalas mérkőzésen en­nék tudható be a veresé­gük. Gy.: Ganz M: Aranyo­si 4, Szoszonyák 4, Gréczi, Kormos 3-3. Kaposplast: Frank, dr. Szita 3-3, Varga, Szabados 2-2, Báli. V. J. Női mérkőzés Győri MÁV DAC— Kaposplast 14-11 Az „Alcsoportba kerülés szempontjából óriási tétje volt a mérkőzésnek. Az el­ső fordulóban a hazaiak ve­zettek 3-2-re, majd 5-5-re egyenlített a Kaposplast. Újabb 9-6-os győri vezetés következett, majd 11-6-ra növelték előnyüket. 12-8-ra alakult az eredmény, mely után a kaposváriak még három mérkőzést nyertek. A csapat többsége jól küz­dött, még az ifjúsági játé­kos Alkonyi is két mérkő­zést nyert. Sajnos Rák Szil­via nem bírta elviselni a mérkőzés idegi terhét, s amire senlki sem számított, egyetlen mérkőzést sem nyert, s ez vezetett végül is a vereséghez. így a Kap os pl as tin ak már csak matematikailag maradt esélye a feljutásra. Gy.: Bol- vári 4, Limbek 3, Pata, Al­konyi 2-2. H. I. „Generációk tornája” Meglepetések a fesztiválon A szellemi játékok negye­dik nemzetközi fesztiválján — többek között a dáma, és a bridzs mellett — termé­szetesen a sakk játssza a fő­szerepet. A Nemzetközi Nagymesterek Szervezete (GMA) megrendezi a „Ge­nerációk tornája” elnevezésű versenyt, amelynek során á világ legjobb fiatal sakko­zói az idősebb korosztályba tartozó nagymesterekkel mé­rik össze tudásukat — sok­szor sikerrel. A harmadik fordulóban például a 23 éves francia Gilles Miralles óriási meg­lepetésre 35 lépésben fel­adásra késztette a szovjet ex-világbajnok Mihail Talt, míg a 19 esztendős indiai Visvanathan Anand a ko­rábban már szintén a vi­lágbajnoki címet birtokló Borisz Szpasszkijt győzte le. Magyar résztvevője is van az eseménynek: a Bp. Spar­tacus nagymestere, Csőm István TOTÓ A totó 7. heti telitalálatos szelvénye a következő: x, 1, elmaradt, x, 1, x, 1, 1, 2, 1 2, x, x, + x, 2 Nincs több lehetőség — kiesett a Bázis Petőfalvi Tímea