Somogyi Néplap, 1987. október (43. évfolyam, 231-257. szám)

1987-10-08 / 237. szám

1987. október 8., csütörtök Somogyi Néplap \ SPORT Labdarúgó NB I Siófoki siker 7-es számú mezben a góllövő Lakatost láthatjuk akció köz­ben (Folytatás az 1. oldalról) A 4. percben Lakatos ka­pott bal oldalról jó labdát, de középről 13 méterről fölé vágta. A másik oldalon Pe- cha beadását Szabadi csúsz­tatta fejjel fölé. Nem sok­kal később Quirikó próbál­kozott 16 méterről, de lövé­sét Andrusch védte. A 9. percben Pecha Szabadit in­dította, de a fővárosi csatár 12 méterről mellé bombázott. 4 perc múlva újra Peoha emelt kapu elé, Nyúl 6 mé­terről fejelt kapura, de Hor­váth Gy. bravúrral hárítani tudott. A másik oldalon Qui­rikó balról ívelt magasan kapu elé, Zsadányi csúszta­tott fejese azonban elsuhant a kapu mellett. Az ellentá­madás során Pecha a bal ol­dalról ívelt Szijjártó fejére, aki 6 méterről veszélyeztet­te a kaput, Horváth Gy. ki­ütötte a labdát Nyúlhoz, ő 5 méterről fejelt, de Hor­váth újra hárítani tudott. A 31. percben Quirikó lerántá­sáért Gubucz kapott sárga lapot. A 38. percben meg­született a Siófok vezető gól­ja. Egy bal oldali beadást Kardos röviden fejelt ki, Lakatos rácsapott, s jobbra kisodródva az ötös sarkáról a kivetődő Andruschon át­emelve „okos” gólt lőtt. 1-0. A 40. percben Balázs egy kemény belépőjét jutalmazta sárga lappal a játékvezető majd Szabó L. húszméteres lapos lövését védte a fővá­rosi kapuvédő. A szünet után Lakatos új­ra betalált a kapuba. Hiálba volt azonban a közönség öröme, a bíró les címén Tatabánya—K. Rákóczi 4-0 (1-0) Tatabánya, 4000 néző. V.: Lázin (Nagy II., Márton) Tatabánya: Kiss — Vincze J., Lakatos, Vdvardi, Szalma — Moldván, Schmidt, P. Nagy — Kiprich (Zircher a 74. perc), Plotár (Emmer 80. perc), Vincze I. Edző: Te­mesvári Miklós. Rákóczi: Sándorfi — ^Kraft, Rácz, Riczu, Barna — Pruk- ner, Csrepka (Gilitsch a szü­netben), Balogh, Adorján — Havasi (Bócz 70. perc), Meksz. Edző: Csordás István. Szögletarány: 8:1 (5:1) a Rákóczi javára. Az első tíz percben csak saját védői adtak munkát Sándorfinak számos haza­adással. A 14. percben vezet­te első veszélyes támadását a hazai csapat: Szalma át­adását Plotár elől azonban mentették a kaposvári védők. Zártan és szívósan szűrte meg a támadásokat a Rákó­czi hátvédsora, így a hazaiak valamennyi próbálkozása el­halt a 16-os környékén. A 20. percben talán, ezért is kissé váratlanul jött a tatabányai gól: Kiprich a jobb oldalon kapott jó labdát, egy csellel elhúzott Barna mellett, ma­gasan a kapu elé ívelt és a befutó P. Nagy magasra ugor­va 7 méteröl fejessel küldte a labdát a hálóba. 1-0. öt perccel később Plotár lövé­sét Sándorfi kiejtette, de sze­rencsére nem volt ott hazai játékos. Ezután Vincze I. bombája adott gondot a Rá­kóczi kapusának. A 32. perc­ben Schmidt a kapu torká­ból vágta fölé a labdát, majd a 43. percben az első ígére­tes kaposvári támadás végén Meksz célozta meg a jobb sarkot, de Kiss hárított. Szünet után a kaposváriak kezdtek jobban. A 46. perc­ben Adorján a kapu elé lőtte a labdát, de az elcsúszott a nem adta meg a gólt. A má­sik oldalon Kardos beadását Szabadi lőtte kapura, de Horváth Gy. ezúttal is hárí­tani tudott Néhány perc múlva megint Szabadi elől mentett — ezúttal kifutva — Horváth, majd Nyúl fejese suhant el a kapu mellett. A 75. percben a mérkőzés leg­nagyobb helyzete maradt ki­használatlanul. Zvara futott el a jobb szélen, s beadását Szabadi három méterről fe­jelte mellé. Az idegek csatá­ját jelzi, hogy a 77. percben Gubucz egy akció végén Bo- da fejéhez vágta a labdát, a játékvezető azonban — so­kadszor — nem látott sem­mit, illetve tíz perc múlva látott: Boda lerántásáért Zvarának mutatott fel sár­ga lapot. Jól kezdett a hazai együt­tes, de a Vasas játékán is látszott, hogy győzni érkezett a Balaton partjára. A' csa­társorok mindkét oldalon dolgoztak ki helyzeteket, de ezek közül csak a hazaiak tudtak egyet értékesíteni. A fordulás után még nagyobb sebességre kapcsolt a Vasas és kitámadott, s így a Siófok rendre veszélyes ellenakció­kat vezethetett. Ezek a ha­zai próbálkozások legalább olyan veszélyesek voltak, mint a fővárosiak támadá­sai. A jó iramú, küzdelmes mérkőzésen megérdemelten győzött a hazai együttes. Hartman játékvezetőnek jó néhány helyes ítélete is volt... Jók: Horváth Gy., a me­zőny legjobbja, Szabó, La­katos, illetve Pecha. befutó játékosok feje fölött. Az 51. percben Prukner be­adását kaparintotta meg ve­tődve Kiss. Három perc múlva Adorján a félidő har­madik szögletét csavarta be a kapu elé, és Havasi szép kapáslövéssel továbbította a felső léc fölé a labdát. Az 57. percben egyenlíthetett volna a Rákóczi: Meksz elhúzott Vincze J. mellett, pontosan ívelt, Balogh fejére, aki mi­közben felugorva gólhelyzet­ben fejelni készült, Schmidt szabályosan kilökte a labda alól. A játékvezetői sípszó azonban nem szólalt meg. Ezután két Havasi lövés adott gondot Kissnek. Mindezek után megintcsak a kaposvá­riak kaptak gólt: A 66. perc­ben Kiprich tört ki, már a 16-oson belül járt, amikor Barna becsúszva elrúgta elő­le a labdát. Lázin túl szigo­rúan itt viszont 11-est ítélt. A büntetőt Kiprich a jobbra vetődő Sándorfi mellett a ka­pu közepébe lőtte. 2-0. A 73. percben növelte előnyét a Bányász: jobb oldali hazai tá­madás végén Schmidt ívelt középre, ahol két kaposvári védő psak Kiprichre ügyelt, aki viszont ügyesen tovább engedte a labdát a szabadon hagyott Vincze 1-nek, aki né­hány lépés után éles szögből a kimozduló Sándorfi mellett a jobb sarokba lőtt. 3-0. A 81. percben született meg a végeredmény: Vincze labdá­jával a ilesre játszó kaposvá­ri védők között az elemében levő P. Nagy ugrott ki, majd a kifutó Sándorfi mellett a kapu közepébe gurított. 4-0. Akik megtekintették a mérkőzést, szinte nem is akarják hinni, hogy ilyen fö­lényes győzelmet aratott a hazai gárda. Igaz, az első percekben nagyon idegesen játszott a Rákóczi. Csak a védekezésre összpontosított, játékosai támadásra nem is gondoltak. A védőmunkát vi­szont lelkesen és fegyelme­zi mérkőzés jegyzőkönyve: Siófoki Bányász—Vasas 1-0 (1-0) Siófok, 3000 néző. V.: Hartman (Fekete, Varga S.). Siófok: Horváth Gy. — Brettner, Szabó, Olajos, Ba­lázs (Pardavi a 61. p.) — Jancsika, Palkovics, Quirikó — Adi, Zsadányi (Boda az 52. percben), Lakatos. Edző: Kaszás Gábor. Vasas: Andrusch — Gu­bucz, Kardos, Mészöly, Csor­ba — Szijjártó (Zvara a 61. percben), Komjáti, Gala- schek, Pecha *— Szabadi, Nyúl. Edző: Kisteleki Ist­ván. Sárga lap: Gubucz a 31., Balázs a 40., Zvara a 88. percben. Szögletarány: 5-5 (4-0) a Siófok javára. Gyarmati László Tartalékmérkőzés: Siófok—Vasas 1-0 (1-0) Siófok, 300 néző. V.: Ren- deki. mérkőzés zetten látták el, nem vélet­len, hogy sokáig nem akadt veszélyes akciójuk. Ebben az időszakban feltűnt, hogy P. Nagy mozgatja a tatabányai csapatot, akire viszont igazá­ból senki sem ügyelt. Szünet után meglepetésre a kapos­vári csapat kezdett jobban, mezőnyfölényt harcolt ki és gyakran tanyázott a hazaiak kapujánál. Több egyenlítési alkalom is kínálkozott, a leg- nagyobbtól azonban éppen a játékvezető fosztotta meg a kaposváriakat. Ezt követően a hazaiak javára megadott büntető végeredményben el­döntötte a mérkőzés sorsát. A Rákóczi ezután feladta, s így növelhette előnyét a Bá­nyász-együttes. Igaz, a vere­séghez az is hozzájárult, hogy a támadásokat erőltetve a Rákóczi nagyobb területet adott a hazaiaknak, s ezt a válogatottakkal tűzdelt Bá­nyásznak még egy jobb csa­pat sem tehetné meg mint a Rákóczi. Végeredményben, bármilyen furcsa, a négy gól ellenére sem vallott szégyent a Rákóczi. Lelkesedése, me­zőnyjátéka azonban a kapu előtt nem párosult elég hatá­rozottsággal. Jók: Kiss, Szalma, P. Nagy, Kiprich, illetve Rácz, Riczu, Adorján. Jutási Róbert Tartalékmérkőzés: Tatabánya—K. Rákóczi 4-0 (1-0) Tatabánya, 500 néző. V.: Győr. Rákóczi: Házi — Göbölös, Horváth, Zsirai, Bartus — Samu, Bognár, Petrák, Ha- nusz — Rituper, Gyurios (Szabó). Szünet után visszaesett a kaposvári csapat, és simán veszített. Kiállítva: Bartus utánrúgásért a 60. percben. Góllövők: Hegedűs 3, Hor­váth öngól. Jók: Göbölös, Petrák. Siófok: Balogh — Keszeg, Tatár, Buzsáki, Kolovics — Tóth, Háden (Horváth a 70. percben'), Kiss, Balogh 1. — Molnár. Edző: Pusztai Lász­ló. A hazai együttes átgondol­tabb teljesítményt nyújtva a 28. percben elért távoli fejesgóllal megérdemelteit nyert. Góllövő: Hédefl. További eredmények: Ü. Dózsa—Haladás 0-0 Megyeri út, 5000 néző. V.: Drigán. A helyzetek alapján a Dó­zsa győzelmet érdemelt vol­na. Debrecen—Pécs 1-1 (1-0) Debrecen, 4000 néző. v.: Németh L. Gólszerzők: Me­lis (11-esből, 39. p.), illetve Lovász (64. p.). Sárga lap: Braun (72. p.) A közepesnél is gyengébb iramú mérkőzésen igazságos döntetlen született. Az első félidőben a hazaiak, a má­sodik játékrészben pedig a vendégek játszottak jobban. Videoton—Békéscsaba 0-0 Székesfehérvár, 3000 néző. V.: Puhl A szervezetebben játszó csabaiak megérdemelten vit­ték el Fehérvárról az egyik pontot. Bp. Honvéd—ZTE 1-0 (0-0) Zalaegerszeg, 8200 néző. V.: Szabó B. Gólszerző: Sass (85. P) A jó iramú, küzdelmes, de csak közepes színvonalú mér­kőzésen a döntetlen igazsá­gosabb lett volna. Váci Izzó—FTC 1-1 (1-0) Üllői út, 17 000 néző. V.: Bognár. Az első félidőben a ven­dégek, a második játékrész­ben a hazaiak jutottak me­zőnyfölénybe. Igazságos dön­tetlen született. Gólszerzők: Mózner (14. p.), illetve Kvaszta (64. p.). Cserék: Mózner helyett Her­mann (76. p.), Balog helyett Durucskó (85. p.), illetve Dzurják helyett Nagy Zs. (46. p.), Bus helyett Horváth (50. p.). MTK-VM—Rába ETO 2 2 (2-2) Hungária körút, 5000 néző. V.: Nagy B. Gólszerzők: Pö- löskei (14. p.), Szeibert (43. p. — 11-esből), illetve Ru- bold (29. p. — 11-esből), Mör­tel (33. p.). A bajnokság állása: 1. Ü. Dózsa 9 6 2 1 22- 8 14 2. Rába ETO 9 5 3 1 16-11 13 3. Haladás 9 3 6 — 12- 6 12 4. Tatabánya 9 4 3 2 24-10 11 5. Bp. Honvéd 9 4 3 2 12- 9 11 6. Pécs $ 3 4 2 9- 6 10 7. Vasas 9 3 4 2 15-14 10 8. Békéscsaba 9 2 5 2 8-10 9 9. FTC 9 2 4 3 10-10 8 10. Vác 9 1 6 2 6- 6 8 11. ZTE 9 3 2 4 10-12 8 12. Siófok 9 3 2 4 10-13 8 13. Debrecen 9 2 4 3 10-17 8 14. MTK-VM 9 2 2 5 12-25 6 15. Videoton 9 — 4 5 6-14 4 16. Kaposvár 9 1 2 6 8-19 4 65 percig nyílt volt a 7 HÍREK Október A nap kél 5.52 órakor, nyugszik 7.13 órakor; a hold kél 17.31 órakor, nyugszik 7.19 órakor. A várható időjárás Csütörtök Koppány Folytatódik a meleg, nagyrészt száraz idő. Általában gyengén, időnként erősen felhős lesz azr ég, csupán szórványos, gyönge zápor való­színű. A délnyugati szél többnyire élénk, nap­közben időnként erős lesz. A legmagasabb nap­pali hőmérséklet csütörtökön 22 és 26 Celsius- fok között várható. A hátrányos helyzetű térségek holnapja Aktívaértekezlet Kaposváron Tegnap délután a megyei pártbizottság Oktatási Igaz­gatóságán megyei aktívaértekezletet tartottak. Somogy gazdaságilag elmaradott térségeinek helyzetéről, a fel­zárkózás, a fejlődés feladatairól dr. Gyenesei István, me- megyei tanácselnök tartott nagy érdeklődéssel kísért elő­adást. Elöljáróban szólt a tanácsokat érzékenyen és hát­rányosan érintő anyagi fejlesztési források szűküléséről. A gazdaságilag elmaradott térségek helyzetének javítá­sára készült kormányprogram jelentőségét és súlyát jól jelzi, hogy szinte ez az egyetlen terület, ahol a támoga­tások mértéke nem szűkül. Az aktívaülésen részletesen elemezte a tanácselnök megyénk három hátrányos térségének fejlesztésére kiírt pályázatok tapasztalatait, az eddig végzett munkát. Az elhangzottakra lapunkban visszatérünk. — Sajtókonferenciát tartott New York-ban Miklós Imre államtitkár, az Állami Egy­házügyi Hivatal elnöke. Is­mertette a magyar állam és az egyházak között kialakult viszonyt, kapcsolatokat. Alá­húzta, hogy a magyarorszá­gi egyházak részt vállalnak a társadalom életében, prob­lémáinak megoldásában. Szólt a magyar és az ameri­kai egyházak közötti kap­csolatokról is. — A Nyomda-, a Papír­ipar, a Sajtó és a Könyvki­adás Dolgozói Szakszerveze­tének központi vezetősége szerdán ülést tartott, ame­lyen személyi kérdésekben döntött. A testület a szak- szervezet elnökévé Búza Mártont, a Szakszervezetek Elméleti Kutató Intézetének igazgatóját, főtitkárává Cs. Nagy Lajost, a Szakszerve­zetek Békés Megyei Taná­csának titkárát választotta meg. Az új tisztségviselők az elhunyt Terényi László, il­letve Lux János feladatkörét töltik be. — A siófoki városközpont általános rendezési terve lát­ható tegnaptól a városfej­lesztési kiállításon. A terv általános vitáját október 29- én rendezik a városi tanács épületében. — Tátrai Vilmos kitünteté­se. A Magyar Népköztársa­ság Elnöki Tanácsa Tátrai Vilmos Kossuth-díjas hege­dűművésznek kimagasló mű­vészeti tevékenysége elisme­réseként, 75. születésnapja alkalmából a Magyar Nép- köztársaság Zászlórendje ki­tüntetést adományozta. A kitüntetést Németh Károly, az Elnöki Tanács elnöke ad­ta át tegnap. — Egymillió tubus fogkré­met vásárolt a Balaton Fű- szért Bulgáriából. A vállalat Somogyon és Zalán kívül az ország más részén is kínálja az új terméket. — Ki nyer ma? Kaposvá­ron. A népszerű zenei vetél­kedőműsor holnap délben a megyeszékhely városi könyv­tárának olvasóterméből je­lentkezik. Szerkesztőségi ügyelet este 8-ig Telefon: 11-510 75 éve született Ilku Pál (1912—1973) politi­kus, a munkásmozgalom is­mert harcosa, miniszter. Tanítói oklevelét 1935-ben szerezte meg a pozsonyi ta­nítóképzőben, de már évek­kel korábban bekapcsolódott a csehszlovákiai baloldali mozgalomba, 1937-től Cseh­szlovákia Kommunista Párt­jának tagjaként tevékenyke­dett; Schönherz Zoltán irá­nyításával szervezte a kár­pátaljai fiatalok antifasiszta harcát. Czabán Samuval kö­zösen szerkesztette az Üj Korszak című baloldali peda­gógiai lapot, s rendszeresen jelentek meg írásai az ung­vári Magyar Munkásban, az ostravai Magyar Napban és más lapokban. Amikor a Horthy-hadsereg bevonult Kárpátaljára (1939 március), több száz társával együtt le­tartóztatták, rendőri felügye­let alá helyezték, majd be­hívták katonának. 1944 őszén többedmagával megszökött, és a partizánok által ellen­őrzött hegyekbe ment. 1944 őszén Beregszász párttitkára volt, majd a debreceni párt­iskolán oktatott. 1946—48-ban Pécsett volt az MKP párttit­kára, s később a MDP Köz­ponti Vezetősége agitációs és propaganda osztályát ve­zette. A hadseregben vezérőr­nagyként a politikai főcso­portfőnökségen - dolgozott, majd 1961 és 1973 között mű­velődésügyi miniszter volt. — Névadó a hadseregben. Születésének 75. évfordulója alkalmából Ilku Pál, volt művelődési miniszter, egy­kori politikai főcsoportfőnök, honvédelmi miniszterhelyet­tes nevét vette fel a Magyar Néphadsereg szabadszállási Páncélos és Gépjárműtechni­kai Kiképző Központja. — Nem a látási viszonyok­nak megfelelő sebességgel vezette személygépkocsiját kedden éjjel Siófokon, a 7- es főúton a 31 éves Zámbó József dégi állatgondozó. A jármű felett elvesztette ural­mát és felborult. Utasa, a 25 éves Sári László dégi segéd­munkás súlyosan megsérült. — Az Áramszolgáltató Vállalat értesíti Kaposvár lakosságát és közületeit, hogy 1987. október 10- én 7.00 órától 16.00 óráig a Nyár utcában az 1-es házszámtól a Kaposrét-sorig, a Jedlik Á. utcá­ban, a Zrínyi utcában, a Sallai utcában a Zrínyi utcától a 47- es, illetve a 60-as házszámig a Hegyalja utcában, valamint a Szigetvári utcában a Zrínyi ut­cától a 42-es, illetve az 53'b. házszámig áramszünet lesz. — Dr. Szalay Zoltán szájse­bész szakfőorvos magánrendelé­sét október 1-jétől ismét meg­kezdte. Rendel: hétfőn és csü­törtökön du. fél 5-től fél 6 órá­ig. Cím: Kaposvár, Rippl-Rónai u. 8.