Somogyi Néplap, 1986. június (42. évfolyam, 128-152. szám)

1986-06-02 / 128. szám

Somogyi Néplap 1986. június 2., hétfő 4 sportEI Megkezdődött a labdarúgó-vb A labdarúgó-világbajnokság megnyitó ünnepsége Mexikó­városban. Mezey: nincs titkos fegyver Kosárlabda Felszabadulás Kupa Kapkodó játék: vereség Szombaton helyi idő sze­rint 11 órakor (Közép-Euró- pában ez 19 órát jelent) megkezdődött a XIII. lab­darúgó-világbajnokság meg­nyitó ünnepsége a mexikó­városi Azték-stadionban. Guillermo Canedo, a szer­vező bizottság mexikói elnö­ke köszöntötte a Mundialon résztvevő 24 válogatottat, s rajtuk keresztül az egész vi­lág labdarúgását. Joao Ha- velange, a Nemzetközi Lab­darúgó Szövetség brazil el­nöke kiemelte, hogy Mexikó már másodszor ad otthont a világbajnokságnak, mindösz- sze 16 év leforgása alatt. Végül Miguel de la Madrid mexikói elnök hivatalosan is megnyitottnak tekintette a XIII. labdarúgó-világbajnok­ságot. A nyitó mérkőzés: Olaszország—Bulgária 1-1 (1-0) Mexikóváros, Azték sta­dion, 110 000 néző. V.: Fred- riksson (svéd). Góllövők: Al- tobelli (44. p.), ill. Szirakov (86. p.). Olaszország: Galli — Ber- gomi, Vierchowod, Scirea, Cabrini — De Napoli, Bag­ni, Di iGennaro, Conti — Galderisi, Altobelli. Bulgária: Mihajlov — Zdravkov, Dimitrov, Arabov, A. Markov — Szadkov, Szi­rakov, Getov, Goszpodinov — lszkrenov, Mladenov. A nyitótalákozóról az egész világ sportsajtója terjedel­mes tudósításokban számolt be. A Gazetta dello Sport olasz lap címében írja: „Kár, szép Olaszország”, majd megállapítja, hogy többet nem szabad „ajándékozni”, mert az l:0-ás vezetés után újabb gólokra kellett volna törekedni, nem pedig az eredmény tartására. Így az­tán a bolgáróknak lehetősé­gük nyílt az egyenlítésre. inter-Liga mérkőzés Siófok­Tatabánya 1-1 (0-0) Siófok, 500 néző. V.: Ko­vács I. László (Hazafi, Mol­nár). Siófok: Horváth II., — Nagy M„ Pardavi, Olajos, Takács — Kolovics, Nagy T., Zsadányi — Boda, Horváth I., Csalos. Meg­bízott edző: Horváth Károly. Tatabánya: Dombai — Vincze I., Udvardi I., Barabás, Szalma — Emmer, Schmidt, Simon — P. Nagy, Zircher, Vincze II. Megbízott edző: Buús György. Csere: Vincze I. helyett Tep- szics, Barabás helyett Szabó a szünetben, Boda helyett Molnár F., Zircher helyett Takács a 81. percben. Gólszerzők: Boda a 49. perc­ben, Simon 56. perc. Szögletarány: 8-6 (4-2) a Sió­fok javára. A 49. percben szerezte meg a vezetést a hazai csa­pat: Zsadányi nagyszerű lab­dával indította Bodát, aki két védőt is kicselezett és 14 méterről a bal alsó sarokba vágta a vezető gólt. 1-0. Nem sokáig örülhettek a hazaiak a vezetésnek, mert 6 perc múlva a siófoki kaputól mintegy 20 méterre szabad­rúgáshoz jutottak a vendé­gek. P. Nagy begurított lab­dáját Simon nagy erővel^ a siófoki kapu közepébe lőtte. 1-1. Igen lanyha iramú, válto­zatos volt az első félidő né­mi hazai fölénnyel. A két ellentétes félidőt és a hely­zeteket figyelembe véve igazságos eredmény született. Jók: Nagy M., Olajos, Hor­váth 1., illetve: Udvardi I., Schmidt, P. Nagy. Molnár József TOTÓ A totó 22. heti játékszel­vényén szereplő mérkőzések eredményei: x 1 x 2 2 x x x 1 1 2 1 2, a plusz 1-es: x. Nádas Ödön, Dietz Károly, Sebes Gusztáv, Baróti Lajos és Mészöly Kálmán után Mezey György a hatodik szövetségi kapitány, aki vi- láigbajmoiksáigon irányítja a magyar válogatottat. Három élve foglalta el tisztségét, s nem kisebb csa­pat, mint a világ- és Euró- pa-hajnok NSZK ellen mu- taitkozott be új együttesével 1983. szeptember 7-én a Népstadionban.. Működése alatt húsz válo­gatott ellen, (közülük 9 sze­repel a mexikói döntőben) 27 hivatalos, országok közöt­ti mérkőzést játszott Ma­gyarország. A mérleg kitűnő: 17 győzelem, 5 döntetlen, 5 vereség, 49 adott és 20 ka­pott gól. Szákértő szemmel talált rá játékosaira. Az említett 'mér­kőzéseken 43 labdarúgót, köztük 21 újoncot foglalkoz­tatott. A keze alatti első vá­logatottakból sorrendben Rótih, Csiuihay, Disztl P., Disztl L., Détári, Andrusoh, Kiprioh, Kovács K., Bognár, Szendrei és Nagy J. — vagyis a 22-es vfo-keret fele — Mexikóba is eljutott. Kiütéses Kaposvári Rákóczi— Nagyatád 8-2 (1-0) Kaposvár, 1500 néző. V.: Radó. Rákóczi: Horváth — Deákvári, Riczu, Petrók, Kraft — Pruk- ner, Konrád (Balogh), Hanusz (Miovecz) — Murai, Meksz, Czabula. Edző: Madár Gábor. Nagyatád: Szabó — Dekanics, Vidák, Czink, Utasi — Mohácsi, Savanyó, Vékony, Dékány (Ko­vács) — Kádár (Kácz), Szigeti. Edző: Nagy Lajos. 3. perc: jobb oldali szöglet után Petrók fejelt közelről a kapuba. 1-0. 55. perc: Meksz a 16-os sarkáról hátra húz­ta a labdát és az a bal fel­ső sarokba hullott. 2-0. 58: perc: Meksz egyéni játék után 11 méterről lőtt a jobb felső sarokba. 3-0. 59. perc: Kádár 25 méteres váratlan lövését Horváth elnézte. 3-1. 66. perc: Egy kavarodás után Kovács gurított a hálóba. 3-2. 73. perc: Murai beadá­sát Meksz közelről fejelte a kapuba. 4-2. 76. perc: Mek- szet a 16-oson belül Szabó fel­lökte, a büntetőt Meksz ér­tékesítette. 5-2. 87. perc: Murai egyedül kiugrott és újabb gólt lőtt. 6-2. 88. perc: Murait gáncsolták a bünte­tőterületen belül; a 11-est ő Mezeynek ez már a har­madik világbajnoksága, de csalk először főszereplő. A rajt előtt nyilatkozott: — Nagy jelentőségű, hogy a Szovjetunió ellen miként végzünk, de nem szabad el­túlozni egy találkozó fon­tosságát. Érdemes emlékezni 1978-ra, amikor a nyitó, Argentína elleni mérkőzésire tettünk fel mindent. Kikap­tunk a házigazdától, a ké­sőbbi viliágbajnoktól', és Ö6z- szeomlott a csapat. A to­vábbjutás kiharcolására há­rom mérkőzés ad lehetősé­get. A szovjet labdarúgás színvonala magasabb a mi­énknél. A Dinamo Kijtev — amelyre a válogatott épül — leckét adott az európai klu­boknak, s azt sem szabad feledni, hogy a szovjet vá­logatott Európa nangelsője volt az elmúlt évben. Nincs különleges taktikánk és tit­kos fegyverünk. Van viszont kialakult játékrendszerünk, ez hozta eddigi eredménye­inket, ezt játsszák a világ­bajnokságon is, A várható magyar kezdő­csapat: Disztl P. (1) — Sallai (2), Róth (3), Garaba (6), Péter győzelem értékesítette. 7-2. 90. perc: Savanyó buktatta Miovecz-et a 16-oson belül. Meksz újabb gólt lőtt, büntetőből. 8-2. A gyors gól után leféke­zett a Rákóczi, de még ez sem sarkallta a vendégeket, hogy a „minden mindegy elv alapján lelkesen rohamozza­nak. Szünet után érthetetle­nül szétesett az Atád, a ka­posváriak akkor is gólt ér­tek el, amikor nem akartak. Jók: Meksz, a mezőny leg­jobbja, Murai, Kraft, Pet­rók, illetve: Dékány, Sava­nyó. Jutási Róbert Boly—Táncsics SE 2-0 (0-0) Boly, 300 néző. V., Faze­kas. Bóly: Puch — Schneider, Fitt, Panta, Bruder — Fröling, Dará­nyi, Mózer, Ratting — Halmai, Becker. Edző: Szőke József. Táncsics SE: Lukács — Klom- fár, Kiss, Vidák, Héregi — Gö- bölös, Tigyi, Szántai, Kovács — Juhász (Papp), Gyurics (Mol­nár). Edző: Köves László. Második félidei játéka alapján megérdemelten győ­zött a hazai csapat. Góllö- vők: Becker, Ratting. Kiál­lítva': Vidák (Táncsics SE). (14) vagy Varga (4) — Kar­dos (5), Nagy A. (8), Détári (10) — Kiprich (7), Bognár (19) vagy Dajka (9), Ester­házy (11). A Szovjetunió válogatottja a magyarok után vasárnap 11 és 12 óra között gyako­rolt az irapuatói vb-stadion- ban. A játékosok közül Csi- vadze és Protaszavnincs tel­jesen rendben. Valerij Lo- banovszkij szövetségi kapi­tány megvárja a hétfői, ma­gyar idő szerinti 19.10 órát, amikor hivatalosain meg keli adni a végleges kezdő tizen­egyet. A valószínű összeállítás: Daszajev (1) — Morozov (4), Csivadze (3) vagy Bub­nov (6), Kuznyecov (10), Gyemjanyenko (5) — Besz- szonov (2), Jaremcsuk (7), Zavarov (9), Jakovenko (8) vagy Rác (21) — Belanov (19 ) vagy Protaszov (18), Blohin (11). Az összecsapást az olasz Luigi Agnolin vezeti, segítői az angol George Courtney és az osztrák Horst Brum- meier, Brazília—Spanyolország 1-0 (0-0) Guadala jara, 64 000 néző, v.: Baimbridge (ausztrál). Brazília: Carlos — Edson, Ju­lio Cesar, Edinho, Branco — Alemao, Socrates, Junior, Elzo — Careca, Casagrande. Spanyolország: Zubizaretta — Tomas, Maceda, Goicoechea, Ca­macho — Francisco, Victor, Michel, Julio Alberto — Salinas, Butragueno. A Jalisco stadionban 30 fokos déli hőségben kezdő­dött a találkozó. A 3. perc­ben Julio Alberto kapott sárga lapot. Más említésre méltó ebben a játékrészben nem történt. Fordulás után az 53. perc­ben egy szöglet után kipat­tanó labdát Michel 20 mé­terről iszonyatos erővel a felső lécre bombázott, ahon­nan a labda a gólvonal mö­gé pattant, majd kiperdült a mezőnybe. A nyilvánvaló gólt a játékvezető, s partjel­zője sem vette észre, s a spanyolok tiltakozása sem használt. A 62. percben Ju­nior 16 méterről lőtt, a lab- na levágódott a lécről, s a befutó Soeratesnek igazán könnyű dolga volt, amikor 2 méterről a tehetetlen Zubi- zarreta mellett a kapu kö­zepébe fejelt (1-0). A Rákóczi első gólja Boglárlefle—Szigetvár 2-2 (2-1) Szigetvár, 300 néző. V.: Osztermayer. B.-lelle: Kötél — Szilágyi, Zentai, Herédi, Balogh, — Ko­roknál, Gelencsér, Pintér — Farkas (Nagy), Mihalics, Ander­mann (Szilvás). Edző: Pusztai László. Szigetvár: Győri — Iványi, Lengyeltóti, Baumann, Pajzs — Szőlösi, Bódog, Köves, Szilágyi — Bodó, Pintér. Edző: Bichler Imre. SÁÉV SC—MAFC 73-81 (40-37) Kaposvár, 100 néző. V.: Péter Gy., Szittya, Cserkúti. SÁÉV: IKostencki (9), Sza­bó Zs. (4), Gosztonyi (5), Monok (14), Nagy G. (14). Csere: iKovács (17), Tóth (8), Zentai (2). Bertalan. Edző: Jerzy Frolöw. A találkozó úgy indult, hogy a SÁÉV „lelépi” ellen­felét. Hamar 10 pontos előnyre tett szert, amelyet a vendég együttes csak a fél­idő végére tudott 3 pontra lefaragni. A második játék­részben érthetetlen módon kapkodóvá, idegessé vált a hazai együttes játéka, ugyan­Szolnok-KV Izzó 3-1 (7,-11 KV Izzó: Simonné, Marék Gy., Novák, Sántosiné, Var­ga, Bódis. Csere: Fekete, Kristály, Pintér. Edző: Lasz- czik Iván. Rosszul indult Szolnokon a mérkőzés, az Izzó 7-0-ig nem tudott pontot elérni. A folytatásban erősített a Ka­posvár és egyenlített. A si­ker ellenére már ekkor is kitűnt, hogy a somogyiak sánca nem képes a támadá­sok hárítására, s az előké­A vendégek már a 10. perc­ben 2-ő-ra vezettek. A ha­zaiaknak a második félidő­ben 10 emberrel sikerült az egyenlítés és a győzelemhez is közelebb álltak. Góllövők: Pintér, Mihalics, illetve Bo­dó. Szöllősi. Kiállítva: Bau­mann (Szigetvár) az 50. perc­ben. A további eredmények: Mohács—Paks 5-1, Siklós— PVSK 0-0, Bonyhád—Nagy- kanizsai Volán Dózsa 1-0, Monok büntetőt dob akkor a MAFC higgadt, cél­ratörő teljesítménnyel for­dítani volt képes. A SÁÉV 58-58-nál még egyenlíteni tudott, utána a fővárosiak 58-66-ra elhúztak, s jelentős előnyük birtokában nyugod­tan várhatták a mérkőzés végét. Az alacsony színvonalú ta­lálkozón a közönség csak ritkán láthatott néhány szép megoldást. A vendégek meg­érdemelten szerezték meg a győzelmet. Az ellenfél leg­jobb dobói: Kókay (21), Mo- kos (21), Illéssy (15). , 9, 13) szitésbe is rendre hiba csú­szott. A Szolnok rendkívüli elszántsággal és határozott táimadésbefejezéssel játszott. A kaposváriak a negyedik játszmáiban 10-10-nél egyen­lítették, de fordítani már nem maradt erejük. Így a hátralévő három hazai és két idegenbeli mérkőzésen dől el, hogy az Izzónak si­kerül-e megkapaszkodnia az NB 1-hen. Kisdorog—Dombóvár 2-0, Mázaszászvár—Somberek 2-1. A bajnokság állása: 1. K. Rákóczi 29 21 4 3 79—20 48 2. Mohács 29 19 5 5 56—19 43 3. PVSK 29 17 5 7 68—25 39 4. Siklós 29 10 12 7 36—29 32 5. Bonyhád 29 13 5 11 33—46 31 6. Táncsics SE 29 10 8 11 34—34 28 7. Bóly 29 11 6 12 28—41 28 8. M.-szászvár 29 10 8 11 43—39 27 9. Paks 29 9 9 11 31—40 27 10. Dombóvár 29 8 10 11 48—49 26 11. Szigetvár 29 7 12 10 27—38 26 12. Kisdorog 29 8 9 12 22—37 25 13. N.-kanizsa 29 8 8 13 33—39 24 14. Nagyatád 29 8 8 13 35—47 24 15. B.-lelle 29 8 6 15 24—51 22 16. Somberek 29 3 7 19 17—58 13 Gyarmati László Röplabda MB I