Somogyi Néplap, 1986. június (42. évfolyam, 128-152. szám)

1986-06-17 / 141. szám

1986. június 17., kedd Somogyi Néplap 7 0SPORT 53 AOOCoSÓ labdarúgó-világbajnokság ^BOCOŐÓ Pfaff legyőzte Belanovot a leóni drámában A csoportküzdelmek; le­zajlása után vasárnap két mérkőzéssel megkezdődött a több szövetségi kapitány által is „élet-halál harcnak” beharangozott újabb szakasz a labdarúgó vto-n. Mimit is­meretes, most már nem le­het a csoporton belül játsza­dozni, nincs három mérkő­zésből álló vizsga, javítási lehetőség, 90 — vagy ha úgy tetszik 120 percben, esetleg tizenegyesekkel, de el kell dönteni a továbbjutást. A vasárnapi két mérkőzés mindjárt két nagy meglepe­tést hozott. Az egyik hazai idő szerint pste 8 órától megszületett, mégpedig azért, mert Mexikó kivételesen já­tékvezetőd segítség nélkül nyert meg egy mérkőzést. A másik a leóni stadionban történt, ahol a világbajnok­ság történetének 20. hosz- szabbíitásos mérkőzésén a. esélyes Szovjetunió nyert helyzetből, 120 percben ve­szített Belgium ellen. így az újabb továbbjutók Mexikó és Beligum, a 9. és a 10. búcsúzó, pedig Bulgária és a Szovjetunió. Mexikó öröme leírhatat­lan. A vasárnapi hatalmas esőzés sem tudta szétverni az ország különböző váro­saiban a győzelmet ünneplő tömegeket. A mexikói tv-beri szinte percenként ismétlik a különböző csatornákon a ha­zai szurkolók örömmámo­rát, s azt is mutatják a kép­ernyőn, amint Miguel de la Madrid, Mexikó államelnöke is együtt tapsol a lefújás után a zászlót lobogtató ujjongó nézőkkel és ő is harsogja: Mexikó..., Mexi­kó ..., Mexikó ... Leónban sokáig úgy tűnt, hogy a Szovjet­unió folytatva korábbi „atom, játékát”, Belgiumot is egykönnyen eJimtézi. Ismét vi'llámstartot vettek, s ha csak feleannyira kihasz­nálják a helyzeteket, mint a magyar válogatott ellen, akkor már az első negyedóra után gólokkal vezethettek volna. Belgium kétszer volt vesztett helyzetben, mégis „feltámadt”, és a csapatban lévő hihetetlen erőt mutatja, hogy a 69. perc után, ami­kor a Szovjetunió 2:1-re ve­zetett, a 90. perc előtt, majd a hosszabbításban egymás után 3 találatra voltak ké­pesek. Tulajdonképpen Pfaff és Belanov különpárbaja volt ez a nyolc közé jutást el­döntő mérkőzés. Belanov háromszor betalált, de hi­bázott vagy két alkalommal, ugyanakkor Pfaff bár 3 gól került a hálójába, egyszer sem hibázott. A 32 éves ka­pus 55. válogatott mérkőzé­sén igazolta azokat a szak­emberéket, akik a világbaj­nokság legjobb kapusát lát­ják benne. Nem akármilyen Mexikó—Bulgária 2-0 (1-0) Mexikóváros, 114 000 néző. V.: Arppi (brazil). A mindeddig mérsékelt teljesítményt nyújtó hazaiak végre megmutatták, hogy csapatuk eredményes és lát­ványos labdarúgásra is ké­pes. A bolgárok is felnőttek a feladathoz, s ez eredmé­nyezte, hogy a közönség egy jó iramú találkozót láthatott', megérdemelt mexikói győ­zelemmel. Góllövők: Negreté és Senvin. Belgium—Szovjetunió 4-3 (0-1, 2-2, 1-0) León, 37 000 néző. V.: Fredriksson (svéd). tavasz után lett egy drá­mai, sokáig emlékezetes küz­delem főszereplője, gólnak látszó lövések hárításával. Tavasszal klubjából, a Ba­yern Münchenből is kihagy­ták több mérkőzésre, s nem védett a belgák vb előtti próbáin sem. Mexikóban az­tán igazolta: óriási kapus. A mérkőzés után vállukra emelték a lelkes belga né­zők, s Pfaff később, a saj­tókonferencián meglepő dol­gokat mondott: — Bármennyire is furcsá­nak tűnik, amikor a szovjet csapat vezetett, akkor is hit­tem abban, hogy mi jutunk tovább. Valami rendkívüli erőt, nyugalmat láttam együttesünkben, bizakod­tam. Azt mindenesetre gyor­san ki kell jelentenem, hogy olyan támadókkal, mint Be­lanov és társai, legfeljebb négyévenként szeretnék ta­lálkozni, vagy talán- akkor sem. Óriások párbaja volt a l-eóni 120 perc, a Szovjetunió bár veszített, ezúttal is iga­zolta nagyszerű képességeit. 0:0-nál, 1:0-nál és 2:l-nél azonban kihagyták a helyze­teket és ezért rendkívüli árat kellett fizetni. A mérkőzést követő sajtó- konferencián természetesen záporoztak a kérdések. A két kapitány igyekezett min­denre válaszolni. Valerij Lo- banovszkij, a szovjet válo­gatott szakvezetője többek között a következőket mond­ta: — Óriási mérkőzésen egy kiváló harcosokból álló bel­ga válogatottól szenvedtünk vereséget. Ezek után csak azt kívánhatom, hogy a cso­dálatosan küzdő belgák sze­repeljenek továbbra is si­kerrel a Mundialon. Biztos­nak látszó, kezünkben lévő mérkőzést engedtünk , ki, irányítottunk, fölényben voltunk, de sajnos döntő hi­bákat vétettünk akkor, ami­kor nekünk voltak lehetősé­geink, illetve akkor, amikor a belgák támadtak. A vb — ez igazolódott ezen a mér­kőzésen is — valami egé­szen más, mint bármilyen esemény, pillanatnyi megin­gás sem lehet, főleg az ilyen kiütéses küzdelemben. Guy Thys, a belgák vete­rán szakvezetője a követke­zőket mondta: — Óriási bravúr, a vi­lágbajnokság egyik esélyes csapatát sikerült legyőzni. Ilyenkor nem tudok semmi különösebbet mondani, de azt feltétlenül ki kell jelen­tenem, hogy a diadal nem a kapitány érdeme, hanem azoké a játékosoké, akik szívüket-lelküket kitették a pályára, és egy pillanatig sem mondtak le az esélye­sebbnek ítélt válogatottal szemben a győzelemről. Bitka fordulatos, izgalmas találkozón a vb eddigi leg- küzdelim-esebb 120 percét biz­tosította a legjóbb nyolc kö­zé jutást Belgium, amely so­kat köszönhet a játékveze­tőnek a rendes játékidőben megadott két, egyenlítést je­lentő gólért. A szovjet le­génység ezúttal sem vallott szégyent;, a megszokott, len­dületes,, szellemes játékot nyújtotta, de a ragyogó na­pot kifogó Pfaff sorozatos bravúrjaival keresztezte Be- lanovék további terveit. Gól- lövők: Scifo, Ceulemans, Demol, Claesen, illetve Be­lanov (3). Tegnapi mérkőzés Brazília—Lengyelország 4:0 (1:0) Guadalajara, 38 000 néző. V.: Roth (nyugatnémet). Góllövők: Socrates (30. p., 11-esből), Josimar (54. p.), Edinbo (78. p ), Careca (82. p., 11-esből). Célszerűbb, átgondoltabb és szebb játékával megérde­melten nyert ilyen arányban is a brazil együttes. Az első doppingügy Mexikóban minden mér­kőzés után a csapatokból két-két játékost kisorsolnak, s nekik meg kell jelenni a dopp i ng vizsga la ion. A FIFA illetékes bizottsága eddig csak negatív eredményről számolt be, hétfőn viszont már egy pozitív leletről ér­kezett bír. Eszerint a június 7-én lejátszott Észak-íror- szág—Spanyolország mér­kőzés utáni vizsgálat dop­ping használatát jelezte az egyik spanyol játékosnál, akinek nevét ugyan nem hozták nyilvánosságra, de nyílt titok, hogy Ramon Calderéről van szó. A FIFA ezért a spanyol szövetséget 25 ezer svájci frankra bün­tette, s Jorge Guillen orvos szigorú figyelmeztetést ka­pott. Az ügy hátterében az áll, hogy Caldere a mérkőzés előtti napokban kórházba ment kezelésre, fertőzés el­len különböző gyógyszereket kapott,, amelyeknek összeté­teléről — egyes nyilatkoza­tok szerint — nem volt is­merete. Más jelentések vi­szont arról számolnak be, hogy ezek nem mexikói ere­detű gyógyszerek voltak, ha­nem a játékos magával vit­te a kórházba. Ezért felelős a csapat orvosa is. Eligazítás a hőségbe«. Aki tartja: Jose Faria, a megle­petés-csapat Marokkó edzője (jobbról) aki hallgatja Bou- derbala, az afrikaiak e<rvik kiválósága (Telefotó — AP—MTI—KS) Halál az utcán A már megszokott módon, óriási karneváli felvonulás­sal ünnepelték a hazai szur­kolók Mexikóban a Bulgária ellen elért 2.0-ás győzelmét. Jóval több mint százezer né­ző ujjongott, tolongott a me­xikóvárosi főútvonalakon. Amint a „Notimex” hírügy­nökség jelentette: egy köz­lekedési baleset utáni vitá­ban egy embert lelőttek, egy másikat pedig súlyosan megsebesítettek. Vasárnap játszották Mégsem a Kaposgép a harmadik? TESZOV KUPA Bár a pályákon véget ért már a megyei labdarúgó- bajnokság, a hivatalos vég­eredmény mégsem született meg. Mint ismeretesi, az utolsó fordulóban a Latinca SE nem jelent meg a K. Gazdász otthonában. A fe­gyelmi bizottság úgy dön­tött, hagy a két pontot (3- 0-ás gólkülönbséggel) a K. Gazdász javára igazolja. A fegyelmi bizottságnak azonban még egy ügyben kellett tanácskoznia. Az Univerdum—Kaposgép VL mérkőzésit ugyanis Ignáczy játékvezető a 85. percben komolytalan játék miatt le­fújta. E tényt erősítette meg a játékvezető ellenőri, vala­mint az egyik partjelző írás­beli jelentése is. így a fe­gyelmi bizottság megsemmi­sítette a pályán elért ered­ményt, s 0-0-lal igazolta a találkozót. Egyik csapat sem kapott pontot, sőt mindket­tőtől két-két büntetőpontot levontak. Amennyiben e dön­tés jogerőssé válik, Úgy a Kaposgép VL visszaseik az ötödik, az Univerzum a 10—11. helyre. Ugyanakkor a Barcs lesz a harmadik, a Tab a negyedik, a K. Gaz­dász pedig a kilencedik. A csapatok a határozat el­len a SLASZ elnökségéhez fellebbezhetnek. E hét végén rendezték meg Kaposváron az idei Te- szöv Kupa tömegsporttalál- kozót. A megye termelőszö­vetkezeti dolgozói négy sportágban küzdöttek a he­lyezésekért. A kispályás lab­darúgásban a nőknél a He­tes, férfiaknál a Toponár, kézilabdában a barcsi nők és a segesdi férfiak, röplab­dában mind férfi, mind női vonalon a segesdiek győz­tek. A ihorgászverseny leg­Pályafutásának eddigi leg­szebb eredményét érte el Pavlovics Gábor, a Rákóczi fiatal tájfutója. Keszthely térségében került sorra az éjszakai országos bajnokság. Az F 17 A kategóriában jobbjának a mesztagnyői Niki Ferenc bizonyult, aki kilenc halat fogott, s a leg­nagyobb ponty közel 4,5 kg- os volt. Az összesített ver­senyt a segesdi tsz nyerte (jutalma 10 ezer Ft), máso­dik a böhönyei tsz (jutalma 9 ezer Ft), harmadik a Tsz- ker, Nagyatád (jutalma: 8 ezer Ft) lett. Felvételünk a labdarúgók csatáját örökítette meg. 34 indulásra jogosult között az első helyen: végzett. Ide­je három perccel volt jobb mint az őt követőé. Pavlo­vics Gábor ezzel országos if­júsági bajnoki címet szer­zett. Pavlovics Gábor országos bajnok ÚTTÖRŐ-OLIMPIA Két érem az első napon A vasárnap esti látvá­nyos megnyi­tó után hét­főn három sportágban — kajak-kenu, tájfutás, ritmikus sportgim-' nasztika — már győztese­ket avattak a Zala megyé­ben zajló XXII. Nyári Út­törő-olimpián. Somogy me­gye első érmét a kaposvári kajakozó Tóth Péter sze­rezte, aki 500 méteren a má­sodik helyet szerezte meg a kanizsai csónakázótavon. Délután újabb kaposvári érem született. A zalaeger­szegi városi sportcsarnok­ban a ritmikus sportgim- nasztika-verseny ért véget. A negyedik korcsoportban Gyenesei Anita a harmadik helyen végzett. Közelsem volt ennyire sikeres a táj­futók szereplése. A fiúk ver­senyében Kishon ti Ferenc a hetedik, Gábor Csaba a ti­zenhetedik lett. A leányok­nál Barta Ágnes huszonne­gyedik, Németh Katalin he­lyezést nem ért el. Az atléták is elkezdték a versenyzést. A leány öttu­sacsapatok küzdelmében két versenyszám után Somogy megye az ötödik helyen áll. Pályára lépett a berzencei fiú kézilabdacsapat. Bemu­tatkozása sikeres volt; 28-16- ra legyőzte a budapesti Kas­sa úti iskola csapatát. Nem kísérte hasonló siker a ka­posvári röplabdázó leányok szereplését, 3:0 arányban ki­kaptak Almásfüzitőtől, A KÉZILABDA „SZÁZADOSA“ Belépett a százasok klub­jába Gőzsy Gábor somogyi kézilabda-játékvezető. A Veszprém—Borsodi Bányász NB I-es női mérkőzés volt a jubileumi találkozó, ame­lyet hűséges „harcostársá­val", az ugyancsak volt ka­posvári Völgyi Lászlóval ve­zetett. Tizennégy évvel ez­előtt fújta először a sípot az élvonalban, majd négyéves kihagyás után 1977-től „zsi­nórban” bíráskodott. Kétszer annyi férfimérkőzést veze­tett, mint nőit. Az NB-s osz­tályokban túljutott a két­százötvened ik találkozón is. Ennyi idő alatt nagyon sok olyan élményben volt része, amelyek óhatatlan kísérői a kézilabdának is. Volt, ahol a Trabantja „itta meg a le­vét” a bíráskodásnak, Sze­geden pedig rangadó mr­A vb mai programja O las zorsizá g—F ra n c ia - ország. Mexikóváros, 20 óra. Marokkó—NSZK. Monterrey, 24 óra. A televízióban: 17.35: összefoglaló 19.50: Olaszország— Franciaország 23.50: Marokkó—NSZK kőzésen az utolsó másod­percben ismételtette meg a hazaiakkal egy már eredmé­nyesen elvégzett büntetőt döntetlen állásnál. „Nem is tudom, mi lett volna ve­lünk,, ha az ismétlésből i.s nem születik gól” — idézi fel az idegfesaítő pillana­tot. Hiába, a „szabál az sza- bál”, ezért néha sokat kell kockáztatni. Ö a városi kézilabda-szak­szövetség titkára és g. me­gyei JB élnöke. Az országos szakszövetség is honorálta több mint egy évtizedes te­vékenységüket. A napokban a sokszoros BEK-győztes Di­namo Ki jev—Hypobank Wien nemzetközi női mérkőzést dirigálta társával Budapes­ten. „Csodálatos volt ilyen közelről nézni, irányítani ezeket a világnagyságokat, már csak ezért is megérte az eddigi tevékenységünk” — mondotta végezetül. J. R. Egy telitalálat a totón A Sportfoagdási és Lottó- igazgatóság közlése szerint a totó 24. játékhetén 13 plusz egy találatos szelvény 1 da­rab akadt, nyereménye 3 047 787 forint. A 13-asok 1 306 194, a 12-esek 40 502, a 11-esek 2439, a 10-esek 377 forintot érnek. Kézilabda NB II Játékosokat búcsúztattak Csurgón Csurgói Spartacus— Tolnai VL 22-15 (12-6) Csurgó, 200 néző. Csurgó: Bödör — Kocsis, Filó, Kovács, Simics, Szanyi. Toldi. Csere: Bogdán, Lő- rincz, Miháldinecz, Füle, Sterkovics. Edző: Kátai Fe­renc. Kitűnő védekező és táma­dójátékkal kezdett a csurgói együttes és fokozatosan el­húzott ellenfelétől. Az előny birtokában több játékosát is pihentette az edző. Ezen a mérkőzésen búcsúzott a ha­zai közönségtől Simics, Tol­di és Kocsis, akik tanulmá­nyaik miatt eltávoznak Csurgóról. Góldobók: Si­mics 9, Filó, Szanyi 4-4, Tol­di 3, Kovács 2. Jó: Toldi. Férfiak: Dunaföldvár—Siófoki Bányász 33:21 (16:5) Siófok: Nagy — Lapos, Szappanos, Krasznai, Varga S., Papp, Csóka. Csere: Pa­lotás, Varga A., Fodor, Ko­vács. Góllövők: Szappanos 8, Papp 6, Knaszniai 4, Varga S. 3. Az első félidőben a rend­kívül megilletődötten játszó Bányász együttes a második játékrészben már nem tud­ta ledolgozni nagy hátrá­nyát. Az eredmény .Jailura­sához a hazaiak jó .játéka :s hozzájárult. Jó: Papp.