Somogyi Néplap, 1986. április (42. évfolyam, 76-101. szám)

1986-04-18 / 90. szám

1986. április 17., csütörtök Somogyi Néplap 15 Üjabb nagy lépést tett a Bányász SIÓFOKI BÁNYÁSZ—DMVSC 2:0 (1:0) Siófok, 3000 néző. Vezet­te: Nagy B. (Kovács I. L., Fekete.) Siófok: Kovács — Brett - ner, Purdavi, Olajos, Nagy M. — Bódi, Zsadányi, Jan- kovics — Boda, Horváth I., Árky. Edző: Szőke Miklós. DMVSC: Mező — Zsupos, Nagy L., Till, Duró — Szűcs, Sándor, Borsányi, Szabó — Kurucz, Benyó. Edző: dr. Puskás Lajos. Csere: Sándor helyett Varga a 60. percben, Boda helyett Tieber a 74. perc­ben, Zsupos helyett Cseke a 83. percben. Borús, esőre hajló idő vár­ta a nézőket a hétközi ki­esési rangadón. A pályáin el­készült az elektromos ered­ményjelző tábla, melyet ezen a mérkőzésen avattak. Örömet keLtett, hogy a Győriben kiállított Horváth I. csak felfüggesztett bün- tetéíst kapott, így pályára léphetett ezen a fontos ta- lállikozón. A két edző na­gyon mérsékelten nyilatko­zott az esélyek felől. Dr. Pus­kás Lajos bízott a döntet­lenben, Szőke Miklós csak a győzellmet tartotta elfogad­hatónak. Csaknem debreceni góllal kezdődött a találkozó. A 3. percben Szabó lövésénél már Kovács is verve volt, de Brettner a gólvonalról fejjel menteni tudott. Há­rom perccel később Benyó tátV'Ol'i bambáját öklözte a mezőnybe Kovács. A 14. percben alakult ki az első veszélyes hazai akció. Jan- koviics bal oldali beadását Olajos elvetődve fejelte a bál sarokba, de Mezőnek sikerült szögletre hárítania. A 18. percben Boda késle­kedett kecsegtető helyzet­ben, így a védők közbe tud­tak avatkozni. A 33. perc­ben megszületett a Siófok vezető gólja. Szűcs 17 mé­terre saját kapujától buk­tatta Arkyt. A szabadrúgás­nak Horváth I. futott neki, és a labdát nagy erővel lőt­te a bal felső sarokba. 1:0. (Mező mozdulni sem tudott a lövésre.) Hat perccel ké­sőbb a vendég védők me­gint csak nehezen tudták megakadályozni a gólszer­zőt az újabb akciója során. Szünet után Árky vezette az első veszélyes támadást. Beadása a védőkről Hor­váth I. fejére pattant, s a labda Mező ölébe hullott. (Csaknem gól lett ebből is.) Az 56. percben Olajos elől mentettek a debreceni vé­dőik. A 67. percben viszont meghűlt a vér a hazad szur­kolókban. Benyó szöglet rú­gására Kovács rosszul moz­dult, de szerencsére Zsupos a kapu mellé fejelt. Tá- madgatott a Debrecen, de a 68. percben meg is adta az árát. Jankovics a félpályá­nál egy elveszettnek vélt labdát kaparintott meg, s Arkyt szöktette a bal olda­lon. A keresztező Nagy L. becsúszva megpróbált men­Harmadik hely birkózásban Budapesten, az ifjúsági szabadfogású birkózó ORV versenyén Gschwindt Olivér nyolc induló között a har­madik helyet szerezte meg. ■« • * A Sárváron rendezett út­törő korosztályú birkózó Rá­ba kupán először szerepeltek a Dózsa versenyzői. 12 egye­sület között a csapat a má­sodik helyen végzett. A 29 kg-osok között Túri, a 32 kg- osoknál Gordon, a 35 kg- osoknál Köcski és a 41 kg- osok súlycsoportjában Sán­dor nyert aranyérmet. Ez utóbbi súlycsoportban Poma, míg a 49 kg-osok között Steinbacher lett második. teni, de a labda a csatárnál maradt, aki előtt most már szabad volt az út, és a ki­mozduló Mező mellett a ka­pu közepébe lőtte a második gólt. 2:0. A mérkőzés úgy alakult, ahogy egy ilyen kiesési rangadón várható volt. A debreceniek az első pilla­nattól biztonsági játékra rendezkedtek be, két előre­tolt csatáruk révén csaik kontratámadásókkal próbál­koztak. A siófokiak ezt gyorsan fölismerték, így a vódősorból Olajos is előbbre merészkedett, s ez meghatá­rozta a pálya közepén a Bá­nyász fölényét. A debrece­niek csak a második félidő­ben próbáltak átcsoportosí­taná és erőteljesebben tá­madni. Éppen fölénybe ke­rültek, amikor Árky góljá­val eldöntötte a mérkőzést. A Siófokban Kovács biz­tos őre volt kapujának, a védelem tagjai Olajossal az élen nagyszerűen helytáll­tak, a középső sorban Bódi különösen szünet után, szo­kott játékát nyújtotta, elöl pedig a harcos Horváth I. és Árky góljával szerzett döntő érdemeket. A vendég­csapatban Nagy L., Till, Szűcs és Szabó érdemel di­cséretet. Jutási Róbert A további eredmények: Bp. Honvéd—Csepel 2:2 (1:1) Knopp I. utca, 10 000 né­ző. V.: Szilágyi. A H önvádnak a bajnoki címet jelentő egy pontért alaposan meg kellett izzad­ni. Gólllövőík: Dajka, Fodor, ill. Kovólcs F. (2). Vasas—Békéscsaba 2-1 (1-1) Fáy utca, 2500 néző. V.: Molnár. A végjátékban erőteljesebb hazai csapat győzött. Góllö­vők: Izsó, Teodoru, illetve Szekeres (11 -eslbőü). Bp. Volán—Haladás 2-2 (2-0) Czabán Samu tér, 100 né­ző. V.: Hamar. Két ellentétes félidő, igaz­ságos döntetlen. Góllövők: Seres (2), illetve Horváth. Dómján. Ferencváros—MTK VM 1-0 (1-0) Hungária körút, 10 ezer néző. V.: Bay. A küzdelmes mérkőzésen értékes két pontot szerzett az FTC. Góllövő: Kvaszta. Pécs—Zalaegerszeg 2-1 (0-0) Zalaegerszeg, 15 ezer né­ző. V.: Hartman. A taiktikusabban játszó Pécs megérdemelten nyert. Góllövők: Lovász, Túri, il­letve Galant ai. Videoton—Ü. Dózsa 2-2 (2-1) Székefehérvár, 2500 néző. V.: Szabó B. Az első félidőben a Vi­deoton, a másodikban a Dó­zsa játszott jobban Góllö­vők: Novath, Vadász, illetve Kardos (11-esből), Schroth. Rába ETO—Tatabánya 2-1 (2-0) Győr, 9000 néző. V.: Lá­zin. A mérkőzés jó részében a Tatabánya játszott fölény­ben, de a gólokat a Győr rúgta. Góllövők: Rubold (11- esből), Szentes, illetve Elő­tár.­A bajnokság állása: 1. Bp. Honvéd 28 16 10 2 58:26 42 2. Pécs 28 14 9 5 42:21 37 3. Rába ETO 28 12 11 5 56:40 35 4. ZTE 28 11 11 6 46:34 33 5. FTC 28 L1 9 8 33:29 31 6. Videoton 28 10 11 7 25:22 31 7. Tatabánya 28 8 11 9 33:28 27 8. Vasas 28 10 7 11 34:39 27 9. MTK VM 28 10 6 12 43:39 26 10. Haladás 28 8 9 11 30:33 25 11. Ü. Dózsa 28 8 9 11 31:40 25 12. Debrecen 28 7 10 11 23:43 24 13. Békéscsaba 28 7 9 12 31:44 23 14. Siófok 28 8 7 13 28:43 23 15. Bp. Volán 28 4 12 12 28:44 20 16. Csepel 28 7 3 16 25:41 19 Területi válogatottak tornája Bakony— Dráva 1:1 (0:0) Tapolca, 150 néző. Vezette: Lovasi. Dráva: Hornyák — Miklós (Lajtai), Kiss, Blatt, Mészá­ros — Klonfár (Tigyi), Szán­tai, Gilitsch, Hanusz — Csi- bi (Jakab), Hosszú. Edző: Bőzsöny János. A második félidő 10. per­cében Hosszú a jobb oldalon majdnem az alapvonalig ve­zette a labdát, s a kimoz­duló kapust becsapva, a rö­vid sarokba lőtt. 0:1. A 26. percben Szurdi 25 méterről váratlanul lövésre vállalko­zott, és a csúszós talajon a Labda a kapu jobb sarkába került. 1:1. A jó iramú, változatos mérkőzésen igazságos ered­mény született: Jók: Hor- nyák, Mészáros, Gilitsch és Hosszú. Sz. L. Asztalitenisz NB III Marcali VSE —Somogysárd 10—6 Gy.: Ivusza, Rák 3—3, Lantos, Erdélyi 2—2, illetve Nagy 3, Puska 2, Vajda. A somogyi rangadón a tar­talékosán pályára lépő So­mogysárd ellen a hazaiak — főként Rák és Erdélyi jó já­tékával — biztosan győztek. Szoros mérkőzésen Dózsa-győzelem Szoros mérkőzést vívott a hét végén a K. Dózsa har­madosztályú ökölvívó-együt­tese a Komló NB II-es gár­dájával. A barátságos csa­pattalálkozót a hazaiak nyer­ték 10:8 arányban. Az össze­csapásra mintegy 250 szurko­ló volt kíváncsi. A győzel­meket szerezték: Mecseki László, Kovács János, Lacz- kó József ■ és Szántó László. Szép sikert ért el a K. Dó­zsa egy utánpótlás korú ököl­vívója Miskolcon, az úttörő- olimpia országos döntőjében. A 46 kg-os Sánta János bronzérmet szerzett. Laczkó S. jobbegyenesc talál Utánpótlás asztalitenisz-versenyek A fővárosban, a BVSC tor­nacsarnokában bonyolították le az országos újonc és ser­dülő csapatbajnokságot, va­lamint a MOATSZ kupa kor- csoportos asztalitenisz-ver­senyt. A Rákóczi utánpót­lás gárdájából tizenketten vettek részt, a négynapos eseményen. Kitűnően szere­pelt az újonc csapat: Báli, Berdár, Frányó összeállítás­ban a 34-es mezőnyben bronzérmet nyert. Ugyanez a hármas a serdülők mező­nyében jó rajt után a BVSC első csapatától szenvedett vereséget, így az ötödik hely jutott számukra. A MOATSZ kupa egyéni versenyt három korcsoport­ban bonyolították le. A B korcsoportban 158-an álltak asztalhoz, köztük öt rákó- czis versenyző. A legjobb eredményt Báli Tibor érte el, a nyolc közé jutásért csak nagy küzdelem után maradt alul. A C csoportban 135-en küzdöttek. Berdár Norbert nagyon jól játszott, és csak az éremért folyó küzdelem­ben szenvedett nagy csata után vereséget BVSC-s el­lenfelétől. A D csoport 140- es mezőnyében induló két rá- kóczis versenyzőnek nem si­került számottevő eredményt elérnie. A serdülők között 168 volt az indulók száma, köztük öt Rákóczi-versenyző. Itt kieséses rendszerben bo­nyolították le a küzdelmeket. Dani Róbert kitűnően szere­pelt, a főtáblára jutva újabb három győzelmet ért el, vé­gül is bronzérmet nyert. Ber­dár győzelemmel került a fötáhlára, ott azonban már nem kísérte szerencse sze­replését. A Rákóczi versenyzői ösz- szességében elégedetten tér­hettek haza, hisz utánpótlás­versenyen ilyen eredménye­sen korábban még nem sze­repeltek. Negyvenkét egyesü­leti és húsz egyéni ranglis­tapontot szereztek. A Kaposplast SE színeit 16 versenyző képviselte az egyéni és csapatversenyéken. Az újoncoknál Baksa Ivett szerepelt a legjobban, első­ként került fel a főtáblára, ahol még két győzelmet szer­zett, s a dobogóra jutásért veszített a későbbi győztes ellen. A serdülőknél Végh és Mogyorósi feljutott a főtáb­lára, de ott nem sikerült előbbre lépniük. Alkonyi Szilvia a legjobb nyolc közé jutásért kapott ki. Az újonc csapatok között a Kapos­plast 5-2-re verte a Dunaúj­várost, majd a négy közé jutásért kikapott a Tolnai VL-től. A serdülőcsapat a dobogóra jutásért veszített 5-2-re a BSE-vel szemben. HÍREK Április A nap 5.53 órakor kél, és 19.35 órakor nyugszik; a hold 10.52 órakor kél, és 2.58 órakor nyugszik. 17 A várható időjárás: Csütörtök Rudolf Mára kevesebb felhő várható, jelentéktelen eső már csak északkeleten fordulhat elő. A dé­li szél általában mérsékelt lesz. A legmagasabb nappali hőmérséklet ma 15 és 20 fok között várható. Tóth Mihály kitüntetése Az Elnöki Tanács Tóth Mihály népi iparművésznek, munkássága elismeréseként, 75. születésnapja alkalmából a Magyar Népköztársaság Csillagrendje kitüntetést adományozta. — Befejeződött a vasutas­brigádok vetélkedője. A 20 ezer forintos első díjat a műszaki vezetőik Baross Gá­bor brigádja nyerte, a 18 és 16 ezer forintos második és harmadik díjat a motorsze­relőik Edison és Vörös Zász­ló brigádja érdemelte ki. Közülük tízen vesznek részt a területi versenyen Pécsen. A Rajkó-zenekar a Szovjetunióban A Rajkó zene- és tánokar szovjetuniófoeli vendégsze­replése alkalmából a zene­kar nagy sikerű koncertet adott kedden este a moszk­vai magyar nagykövetsé­gen. A meghívottak között volt Mihail Kapica szovjet külügyminiszter-helyettes és felesége, akik Rajnai Sán­dornak, Magyarország moszkvai nagykövetének társaságában hallgatták vé­gig a műsort. A Rajkó zene- és tánokar a keddi fellépés után kezdi meg turnéját Moszkvában, A körút . to­vábbi állomásai: Ukrajna és Moldávia. — Egymillió forintot for­galmazott az őszi és a tava­szi vásáron a kaposvári áfész Kaposszentjakabon lé­vő gyümölcsfacsemete- és szől-őoLtványtelepe. A nagy forgalmú lerakat 21 ezer gyümölcsfacsemetét és 16 ezer szőlőoltványt értékesí­tett. — A megyei gyermek- ncptánccsoportok versenyét április 26-án rendezik meg Mesztegnyőn. Az Együd Ár­pád emlékére meghirdetett versenyt szakmai tanácsko­zás követi. — Gazdag állatszaporula­tot hoztak az idei év első hónapjai a győri vadaskert­ben. Először van ivadéka a barnamedve párnak. A kis bocs nemét még nem tud­ták megállapítani, annyira féltő gonddal ügyel rá az anyja. Különböző fajú maj­mok születtek, s láma is nap­világot látott. Ismét áhyai örömök elé néz Elza, a va­dasként nőstény oroszlánja, amelynek eddig két ellésből három utóda született. A rendőrség közleménye A rendőrség kedden az esti órákban Budapesten elfogta a 21 éves Mezei Tibort és társát, a 34 éves Cauner Gyulát, büntetett előéletű, foglalkozás nélküli, bu­dapesti lakosokat. Mint azt a Kék Fény legutóbbi adásában hírül adták, a két férfi — akik ellen nagy értékben elkövetett, többrendbeli betöréses lopás ala­pos gyanúja miatt folytattak el­járást — április 7-én megszökött a rendőrség őrizetéből. Mezeit és Caunert előzetes le­tartóztatásba helyezték, ügvük- ben tovább folyik az eljárás. 75 évvel ezelőtt, 1911-ben ezen a napon szüle­tett Hervé Bazin francia író és költő, a mai francia író­nemzedék egyik legjelentő­sebb alakja. Előbb jogi, majd irodalmi tanulmányokat folytatott, s a háborúban az ellenállási moz­galomban harcolt hazája fel- szabadulásáig. Versekkel je­lentkezett először; tehetsége, írói egyénisége a háború után bontakozott ki. 1947-ben „Nappal” című versesköteté­ért Apollinaire-díjat kapott. A következő évben jelent meg első nagy regénye, „A marokra fogott vipera”, mely a háború utáni kritikai rea­listák táborába emelte, s el­indította a siker útján. To­vábbi regényeiben és elbe­széléseiben már az egész álszent társadalmat, az el­avult életformát támadja. 1957-ben munkásságáért el­nyerte a Monaco irodalmi dí­jat. A mai francia írónemze­dék egyik legjelentősebb alakjaként Mauriacot vallja mesterének. S valóban, ezzel a nagy íróval rokonítja a regényeiben fölvetett problé­mák köre, a családon belül gyötrődök sorsa. Sajátos vi­láglátását, bíráló szenvedé­lyét, írói stílusát rejtett hu­mor, higgadt elemző kedv, ki­tűnő jellem-, lélek- és kör­nyezetábrázolás teszi jelleg­zetessé és művészivé. A gyerekek fogaiért A fogszuvasodás megelő­zését célzó komplex fogá­szati program részeként a megyei tanács egészségügyi osztálya óvónők és védőnők részére rendezett tovább­képzést tegnap Kaposváron, a MTESZ székházában. A tudnivalókat dr. Szőke Ju­dit budapesti és dr. Makra Csaba gödöllői szakfőorvos ismertette meg a résztve­vőkkel. — A Mahart Balatoni Ha­józási Leányvállalat közli, hogy 1986. április 18-tól a kiadott tavaszi menetrend szerint közlekedteti sze­mély- és kompjáratait a Ba­latonon — Elsősegélynyújtó ver­senyt rendezett tegnap Ka­posváron a Vöröskereszt vá­rosi szervezete. A 14 induló csapatban a középfokú isko­láik és a szakmunkásképzők tanulói vettek részt. A két kategória győztesei, a Nosz- lopy közgazdasági szakkö­zépiskola és az 503-as szak­munkásképző csapatai kép­viselik a várost az április végi megyei vetélkedésen. — A juhászatok teljesít­ményének javítására nagy genetikai értékű tenyészál­latokat hoznak be külföld­ről. Az import, amelynek le­bonyolításában az Állatte­nyésztési és Takarmányozási Minősítő Intézet működik közre, egyfelől a gyapjúter­melés fokozását teszi lehe­tővé, másfelől javítja az ál­lomány hústermelő képessé­gét. Szerkesztőségi ügyelet este 8-ig Telefon: _ 11-510 ^ — A Kaposvár, Noszlopy G. utcai Olcsó Árúk Boltjának heti ajánlata: női nadrágok 490 Ft, széldzsekik 690 Ft, melegítőal- sók 290 Ft, öltönyök 1190 Ft-tól 1970 Ft-ig. pamut méteráru 100 Fi-tói 179 Ft-ig. (8166) — BARBA és GARZON elemes bútorokra — májusi és júniusi szállításra — előjegyzést felve­szünk. DOMUS Áruház, Kapos­vár, Mártírok tere. (82273)