Somogyi Néplap, 1984. október (40. évfolyam, 231-256. szám)

1984-10-09 / 237. szám

Somogyi Néplap 1984. október 9., kedd a sporté Labdarúgó NB II Négy vendéggyőzelem \ Baján szenvedett vereséget a Siófok Baja—Siófoki Bányász 1:0 (1:0) második helytől. Idegenben győzött a Nyíregyháza, a Szolnok, a Diósgyőr és a Hódmezővásárhely, és a Vo­lán is elcsípett egy pontot Szekszárdon. A Vác biztos győzelmével tartja vezető he­lyét. Szorosan a nyomában a nagyon megerősödött Szol­nok, és az élvonalba visz- szavágyó Volán. tunk volna tőlük. Éppen az a kis plusz hiányzott a csa­patból, amely maga után vonhatta volna nagyobb tu­dása alapján a Bányász győ­zelmét. A mély talajú pá­lya is sokat kivett a játéko­sokból, s ez a technikásabb lapos játékhoz szokott siófo­kiaknak nem kedvezett. A nehéz helyzetben lévő bajai­nk szinte egyetlen igazi gól­helyzetüket kihasználták, míg a mezőnyfölényben lévő so­mogyi együttes több lehető­ségből sem volt képes a ka­puba találni. Jók: Szőcs, Ja- nicsák, Szabó, Pongó, illetve Bódi, Pardavi. Molnár József További eredmények: Vác—Nagykanizsa 4:1, Szekszárd—Volán SC 0:0, Keszthely—Nyíregyháza 0:1, Salgótarján—Szolnok 2:3, Sopron—Diósgyőr 1:2, Ka­zincbarcika—Bauxitbányász 1:1, Bakony Vegyész—Özd 2:0, 22. sz. Volán—Hódmező­vásárhely 2:3, Dunaújváros— Debreceni Kinizsi 2:0. A bajnokság állása: 1. Vác 11 8 1 2 28-10 17 2. Szolnok 11 7 2 2 26-12 16 3. Volán 11 7 2 2 22-11 16 4. Nyíregyh.* 11 8 1 2 21-10 13 5. D. Kinizsi 11 5 3 3 17-14 13 6. Siófok 11 6 1 4 19-17 13 7. Hódgép-M. 11 4 4 3 14-10 12 8. Özd 11 4 4 3 17-16 12 9. Diósgyőr* 11 7 1 3 24-14 11 10. Salgótarján 11 3 5 3 13-10 11 11. D.-újváros 11 4 3 4 11-14 11 12. N.-kanizsa 11 3 4 4 17-20 10 13. Keszthely 11 4 1 6 15-13 9 14. Sopron 11 2 4 5 11-16 8 15. Kazincb. 11 2 4 5 11-18 8 16. Bakony V. 11 3 2 6 8-20 8 17. Szekszárd 11 2 3 6 10-22 7 18. Baja 11 2 2 7 7-19 6 19. > N V) N CM 1 1 2 2 7 18-33 6 20. Tapolca 11 1 3 7 10-20 5 •A Nyíregyházától és a Diős- győrtól 4-4 büntetőpont levonva. Siklós János ZILAHY LAJOS UTOLSÓ ÉVEI Területi labdarúgó-bajnokság Á pályaválasztók fekete napja A labdarúgó NB II. 11. fordulója is hozott számos meglepetést. A somogyiak számára legkellemetlenebb: a Siófoki Bányász, lábában a hétközi kupamérkőzéssel nem tudott pontot szerezni a kiesés ellen küzdő Baja otthonában. A Bányász ez­zel a vereségével a 6. hely­re került, 3 ponttal van le­szakadva a feljutást jelentő Baja, 2000 néző. V.: Pla- sek. Baja: Farkas — Tumó, Szabó, Prikidanovics, And- reidesz — Evalics (Varga a 66. percben), Szőcs, Harsányi — Kottesz (Pekker 35. perc), Pongó, Janicsák. Edző: Rónai Sándor. Siófoki B.: Horváth II. — Brettner, Pardavi, Olajos, Vi- rágh — Takács (Boda 74. perc), Bódi, Szajcz — Tie- b er, Horváth 1., Jankovics (Zsadányi 46. perc). Edző: Szőke Miklós. 5. percben Janicsák kilé­pett a lesre játszó védők kö­zül, és 11 méterről a tehe­tetlen Horváth II. mellett a kapu közepébe lőtt. 1:0. A 14. percben Szőcs 22 méter­ről hatalmas lövést eresztett meg, a labda hajszállal ment el a kapu mellett. A 20. perc­ben Horváth I, a jobb olda­lon teljesen tisztán kapott egy labdát, s a kimozduló Farkas mellett alig lőtt mel­lé. A 28. percben Jankovics szabálytalanul szerelte Eva- nicsot. A szabadrúgást Par­davi igen meleg helyzetben szögletre mentette. A 30. percben Tieber beverekedte magát az 5-ösre, a lövés pil­lanatában Evanics szögletre hárított előle. A 36. percben Horváth I-et szabálytalanul szerelték a kaputól 22 mé­terre, a szabadrúgást Bódi legurította Jankovicsnak, akinek hatalmas lövése alig kerülte el a felső sarkot. Szünet után a 48. percben Evanics labdáját Pekker 5 méterről álig fejelte fölé. Az 52. percben Bódi remek idő­zített labdáját Horváth I. kecsegtető helyzetben, 5 mé­terrel a kapu előtt elhibáz­ta. Az 55. percben lesről en­gedte el a játékvezető Jani- csákót, akinek átadását Pek­ker a felső sarokra irányí­totta, de Horváth II. remek érzékkel szögletre hárított. A 60. percben Tiebert szabály­talanul szerelték 17 méterre a kaputól, a szabadrúgást Tieber legurította, Pardavi nagy erővel lőtte kapura, s a labda a külső kapufát sú­rolva hagyta el a játékteret. A 67. percben Zsadányi 10 méteres erős lövését Farkas kiütötte Horváth I. elé, de ő 3 méterről sem talált a kapuba. A 87. percben Bódi ravaszul csavart szabadrúgá­sát Farkas a léc alól tenye- relte szögletre. A larisszai mérkőzéssel a lábukban nem azt nyújtot­ták ezen a találkozón a Bá­nyász játékosai, amit a pa­pírforma alapján elvárhat­Nincs telitalálat a totón Á nyertes szelvény: 1 1 x 2 2 2 1 x x 2 1 1 2 + X. Tizenhárom plusz egy és tizenhárom lalálatos szel­vény nem akadt. Harminc­két fogadó ért el tizenkét találatot, nyereményük egyenként 202 159 forint. A tizenegyesek 4604. a tízesek 744 forintot fizetnek. 31. Üjakat már nem írok, van még két-három jelen­tősebb érték a fiókomban, de azokat is igen nehéz lesz befejeznem. A Dukayakra gondoltál? — Arra is. — Azt befejezted. — Akkor nem erről volt szó. Nem akadt vállalkozó, aki hozzányúlt volna a dol­gaimhoz. Mit gondolsz, a végén ki kezdte el ezt a szörnyű munkát? Én ma­gam, vén bolond létemre. — Hogyan? — Kapcsolatba kerültem Nem mindennapi ered­mények születtek a területi bajnokság nyolcadik for­dulójában. A Rákóczi kivé­telével valamennyi pálya- választó vereségett szenve­dett vasárnap. Egy nappal korábban — a somogyiak örömére — a Mohács sem tudta legyőzni az újonc Csurgót. Tovább tart az atádiak hullámvölgye, ez­úttal az egyébként mérsé­kelten szereplő Boly is el­vitte otthonukból a két pon­tot. Még nagyobb meglepe­tés a listavezető Siklós ha­zai veresége a megyetárs Szigetvártól. Egyedül a Rá­kóczi tudott pályaválasztó­ként győzni, így két pontot lefaragott a Siklóssal szem­beni hátrányából. K. Rákóczi—Bonyhád 1:0 (0:0) Kaposvár, 600 néző. V.: Kelemen. Rákóczi: Kutasi — Kurdi. Pető, Urbán, Zatykó — Prukner (Bocz), Karasz. Varga — Czabula, Bíró (Gyurics), Bántó. Edző: Bö- zsöny János. Bonyhád: Mucska — Hü- ber. Kovács, Bajkai, Beke — Zircher, Balázs, dr. Sebes­tyén — Pfeiffer, György, Bulla fStercz). Edző: Tornyi Balázs. 19. perc: Az alapvonalhoz közeledő Vargát a büntető- területen belül Kovács el­kaszálta. A megítélt 11-est Zatykó a kapu mellé lőtte. 74. perc: Bal oldalon ve­zetett támadást a Rákóczi, a belőtt labda az egyébként nagyszerűen védő Mucska kezéből kiperdült, a mellet­te álló védők is tétováztak, a néhány perce pályára lé­pő Bocz ott termett és az üres kapuba lőtt. 1:0. A vízfőcsákkal tarkított, síkos, mély talajú pályán játékról mindvégig szó sem lehetett. Az eleve védőjá­tékra berendezkedő bony­hádiak négy középpályás­sal és négy hátvéddel igye­keztek megszűrni a Rákó­czi próbálkozásait, A kapos­váriak sokáig nem tudtak alkalmazkodni a rendkívüli körülményekhez, laposan igyekeztek futtatni a labdát, ami ezen a talajon szinte lehetetlen volt. A kihagyott büntető is átmenetileg visz- szavetette a csapatot, így a tartós mezőnyfólény ellené­re egy részben szerencsés körülmények között szüle­tett góllal nyert csak a Rá­kóczi, bár győzelme tartós fölénye következtében tel­egy híres amerikai kiadónál dolgozó magyarral (a ki­adó nevét nem említette, én nem kérdeztem), akinek el­mondtam. hogy mi van az én szellemi poggyászomban Ez az ember azután utána nézett, melyik művem len­ne a legsikeresebb az ame­rikai könyvpiacon. .A Du- kayaknál kötött kj, Üzentek értem, hogy ebben az ügy­ben sürgős tárgyalásra len­ne szükség. Egy étteremben azután a kiadó költségére nagy traktával egybekötött megbeszélésre került sor. ahová magammal vittem a feleségemet is. Azt mond­ták, kiadják ezt a regénye­met, de nem tudnak többéi Munkában a bonyhádi kapus jesen jogos. Jók: Kurdi, Pe­tő, Karasz. Varga, illetve Mucska, Hüber, dr. Sebes­tyén. Jutási Róbert Táncsics SE-Újpetre 4:1 (1:0) Űjpetre, 250 néző. V.: Pauer. Táncsics: Pesti — László, Miklós, Vukmann, Mim — Jurin, Nagy (Kiss), Szajkó. Hanusz (Bohnert) — Pfeif­fer, Pazaurek. Edző: Csor­dás Győző. Üjpetre: Horváth — Czipl, Kófiás, Riegl, Kohlmann J. ( Kurucsai) — Hofmann, Kiss, Kohlmann O. — Csti­pule, Bánovitz. Erdei (Hor­váth). Edző: Kurucsai Lász­ló. 4. perc: Pazaurek egy csel­lel becsapta védőjét, és 8 méterről a jobb sarokba lőtt. 1:0. 50. perc: Miklós szabály­talan szerelése miatt bünte­tőt rúgott a hazai együttes, Kiss a jobb sarokba továb­bított. 1:1. 55. perc: Szajkó 25 méter­ről egy szabadrúgást óriási erővel küldött a kapu bal felső sarkába. 2:1. 80. perc: Szajkó jobb ol­dali szögletét Kiss 6 méter­ről vágta a jobb sarokba. 3:1. 86. perc: Pazaurek remek indításával Pfeiffer a kifu­tó kapus mellett 10 méterről állította be a végeredményt 4:1. Lendületes kezdés után a gyors vezetés tudatában a Táncsics szinte végig irányí­totta a játékot. Szünet után a nagy iramot diktáló ha­zaiak kiegyenlítettek, de a Táncsics a nehéz idősza­kot átvészelte, majd ismét fölénybe kerekedett, és kor­adni nyolcvanezer dollár honoráriumnál, ha ez szá­momra elfogadható. — Jó pénzt ígértek. — Azt hittem, nem jól hallok, vagy megháborod­tam. Másfél dollárért is el­adtam volna — csattant föl a hangja. — Hemingway Az öreg halász és a tengert kilenc­ven flekken megírta a Life- nak, és hatvanezer dollárt kapott érte. — Hemingway? — Érdekes, jó kis re­gény. Mire az öreg halász partra ért a nagy hallal, csak a csontváza maradt, megették a cápák. A cápák mindenkit meg­esznek. Hemingway a szer­ződés szerint hatvanezer dollárért írta a könyvet, de annak az összegnek a het­ven százalékát levonták tő­le adóba. Kézhez kapott ti­zennyolcezer dollárt. — Ügy járt, mint az öreg halász. A pénzt megették az állami cápák. — Én még rosszabbul jár­tam. — Rosszabbul? — Az egyezség után ész­vesztő tempóban folyt à szövegfordítás, négy és fél nap alatt befejeződött, ké­szerű játékkal szétzilálta a hazaiak védelmét. Jók: László, Szajkó, Pazaurek, il­letve Kófiás, Riedl. Csupák. Jurák József Bóly-Nagyatád 2:1 (1:0) Nagyatád, 250 néző. V.: Kleiber. Boly: Buch — Papsity, Frölich, Virágh, Fitt — Pa- tócs, Schulcz, Marián — Varga, Nagy, Pintér (Bec­ker). Edző: Bán László. Nagyatád: Zsobrák — Vi- dálc (Dekanics), Nagy L., Utasi, Hoffmann — Kiss, Kakas, Szigeti — Ágoston, Nagy I., Mohácsi (Pintér). Edző: Váradi Lajos. 36. perc: Utasi szabályta­lankodott a 16-oson belül, a 11-est Varga a jobb sarok­ba küldte. 1:0. 69. perc: Patócs beadás­szerű lövését Zsobrák kiej­tette, Sulcz ott termett, és a bal alsó sarokba lőtt. 2:0. 74. perc: Szigeti elfutott a védők mellett. Nagy I.- hez játszott, aki 5 méterről vágta a labdát a jobb alsó sarokba. 2:1. A vizes, síkos talajon to­vábbra is mélyen tudása alatt játszott az egykor szebb napokat látott atádi együttes. A bólyiak végig 5obb teljesítményt nyújtot­tak, és megérdemelten vit­ték el a két pontot. Jók: Patócs, Schulcz, Varga, il­letve Szigeti, Nagy I. Dezse Béla Mohács—Csurgó 1:1 (1:1) Mohács. V. : Fazekas. Mohács: Antal — Tóth (Reit), Berki, Markovics, Pirkhoffer — Freppán. Ób ért. Lőrincz — Biber (Hámori), Lingl, Vinczellér. Edző: Dárdai Ferenc. szén volt a nyers szöveg an­golul. A stiliszta már írta is. a nyomdai szöveget, és szinte flekkenként, mert ment a szedőterembe. — Nem egészen értem, ki írta a végleges szöveget? — Ilyen esetekben úgy megy, hogy a nyers fordí­tás alapján a nyelvet, iro­dalmat és az írás szabálya­it ismerő ember megírja a könyvet. — De hisz’ az akkor már más könyv. — Hát persze, hogy más, de ez senkit sem érdekel. Különben is a világiroda­lomban ez normális gyakor­lat. — És a stílus? — Annak csak anyanyel­ven van jelentősége. — Szóval így. — Ha a téma izgalmas. Az utcán semmirevaló té­mák hevernek. Olyanok, amelyek egyébként nem is témák, és azokból sohasem lesz erőteljes irodalom. (A blokkfüzelembe írtam egy mondatot: Irodalmun­kat, főként a prózát tekint­ve, úgy látszik, mi az ut­cán heverő témákra specia­lizáltuk magunkat.) (Folytatjuk) Csurgó: Kótai — Liviçz- ki, Czár, Kovács J., Novak — Kiss, Bódis (Deme), Kré- nusz — Eleki, Takács (Mód), Bélák. Edző: Papp István. 2. perc: Egy kényszerítő átadás után Vinczellér 10 méterről a jobb alsó sarok­ba lőtt. 1:0. 43. perc: Eleki Deme in­dításával elfutott és 15 mé- - térről nagy lövéssel szerez­te meg az egyenlítő gólt. 1:1. A mohácsiak kezdeti len­dülete után a lelkesen és jól játszó csurgói csapat fel­javult, és mindvégig egyen­rangú ellenfele volt a hazai­aknak. A játék képe alap­ján a somogyi csapat rá­szolgált az egyik pontra. A csurgói együttesben min­denki átlagon felül játszott, de Kótai külön is kiemelke­dett. Kovács Antal További eredmények: PVSK—Paiks 1:2, Kisdorog— Mázaszászvár 0:1,Siklós—Szi­getvár 0:1, Sellye—Kandó 0:3. A bajnokság l. Siklós 8 állása: 6 1 1 18-12 13 2. K. Rákóczi 8 6 — 2 18-9 12 3. Komló 8 4 2 2 18-7 10 4. Mohácsi TE 8 3 4 1 11-5 10 5. Paks 8 5 — 3 17-12 10 6. PVSK 8 3 3 2 12-6 9 7. Mázasz. 8 4 1 3 15-12 9 8. Bonyhád 8 3 2 3 12-8 8 9. Táncsics SE 8 3 2 3 12-11 8 10. Csurgó 8 2 4 2 14-17 8 11. Szigetvár 8 4 — 4 11-16 8 12. Boly 8 2 2 4 13-17 6 13. Sellye 8 3 — 5 7-16 6 14. Kisdorog 8 2 1 5 9-13 5 15. Nagyatád 8 1 2 5 11-21 4 16. Üjpetre 8 1 — 7 9-26 2 Területi ifjúsági bajnokság: Rákóczi I.—Bonyhád 3:1. Rákóczi II.—Üjpetre 2:2. Nagyatád—Boly 1:1. Mohács—Csurgó 3:0. Labdarúgó NB I Zuhanó repülésben a Vasas Bp. Honvéd—ZTE 3:0 (2:0) Zalaegerszeg, 10 ezer néző. V.: Szabó B. Védelmi hibákból szerzett előnyt a Honvéd, a meggyő­ződés nélkül játszó hazaiak ellen. Góllövők: Kerepeczky, Bodonyi, Kovács K. Tatabánya—Vasas 4:1 (2:0) Fáy u. 1500 néző. V.: Szá- vó. Kitűnően játszott a Bá­nyász csapat és formán kí­vül a Vasas. Góllövők: Plo- tár 2, Kiprich, P. Nagy. MTK-VM—PMSC 3:1 (1:0) Hungária körút, 3000 né­ző. V. Huták. A PMSC-nek voltak a helyzetei, de a gólokat a fő­városiak lőtték. Gátlovak: Boda 2, Fülöp, illetve Torna. Az NB I állása 1. Bp. Honvéd 6 5 — 1 9-3 10 2. Videoton 6 4 1 1 12-6 9 x 3. Tatabánya 6 3 2 1 12-5 8 4. Csepel 6 4 — 2 8-4 8 5. PMSC 6 3 1 2 8-7 7 6. MTK-VM 6 2 2 2 9-6 6 7. Ü. Dózsa 6 3 — 3 8-6 6 8. FTC 6 3 — 3 9-8 6 9. Debrecen 6 2 2 2 7-í 6 10. Rába ETO 6 2 2 2 7-10 6 11. B.-csaba 6 3 — 3 7-12 6 12. Eger 6 1 3 2 5-8 5 13. ZTE 6 1 2 3 5-8 4 14. Haladás 6 2 — 4 >7 4 15. Vasas 6 1 1 4 '*-11 3 16. SZEOL AK 6 — 2 4 2-12 2 IGÁI, KÖZSÉGI KÖZÖS TANÁCS szolgáltató­háza elkészült Kisiparosok pályázatát várjuk. Jelentkezés a tanácselnöknél. (77865)