Somogyi Néplap, 1983. október (39. évfolyam, 232-257. szám)

1983-10-02 / 233. szám

KOSÁRLABDA NB ! Sikeresen rajtolt a SÁÉV A Szabó L. SE Siőfoiü Első aftalomma! tegnap játszottak a kaposvári sport­csarnokban élvonalbeli baj­noki mérkőzést. A SÁÉV SC újonc NB I-es férfi kosér- labdacsapata kezdte meg a bajnoki sorozatot a BSE el­len. SÁÉV SC—BSE 91:65 (35:40) A siófoki szurkolók újabb győzelemre' éhesek. Ma a Szabó Lajos SE látogat a Baton-parti városba, amely ellen két pontot szeretne szerezni a Bányász NB li­es labdarúgó-csapata A hét közben az együttes edzőmérkőzést játszott a? NB I-es Csepellel, s bár a siófokiak tartalékosán lép­tek játéktérre, rutinosabb ellenfelük mégis csupán mi­nimális, 1:0-ás győzelmet ért el ellenük. A mai bajnoki összecsapásra nem a legked­vezőbb előjelekkel készül a Siófok. A Veszprémben ki­állított Szajczot három mér­kőzéstől eltiltotta a fegyelmi bizottság, ráadásul Károlyi és Bódi sérülés miatt nem all a csapat rendelkezésére, és Takács is sérüléssel baj­lódik, játéka bizonytalan. Így Szőke Miklós edző csak a mérkőzés előtt hirdet csapa­tot a következő keretből: Málics, Horváth, Brettner, Pardavi, Onhausz, Takács, Virág, Szabó, Belényessi, Olajos, Havasi, Mihalics, Tieber, Petykó, Csáthi. A mérkőzés 14 órakor, Segovits (Ágoston, Lovassy) játékvezető sípjelére kezdő­dik a Siófoki Bányász pályá- I ján. Kaposvár, 700 néző. V.: Král, Görgényi. SÁÉV SC: Kostencki (23), Frolow (7), Monok (16), Ma­gyar (21), Tóth (7). Csere: Gosztonyi (17), Czimbalek, Gálosi, Magyarfi, Stickel. Edző: Simon Károly, A lengyel Kostencki sze­rezte meg a SÁÉV első NB I-es kosarát, majd Monok 4:0-ra alakította az ered­ményt. A jó kezdés után két hazai ziccer is kimaradt, s' ez megzavarta a csapatot. Magyar néhány jókor jövő távoli dobással újra lendü­letet adott az együttesnek, de 26:22-es vezetésnél a vendég együttes időt kért, majd áttért az emberfogá- sos játékra. Ez megzavarta a somogyiakat, s így a fővá­rosiak ötpontos előnnyel várták a második játékrész kezdését Űjabb huszáros rajttal Mo­nok kétszer, Gosztonyi egy­szer talált a kosárba; sike­rült átvenni a vezetést. Meg­nyugodtak a hazaiak, igye­keztek lassítani — előnyük tudatában — a játékot. Ügyesen használták ki az el­lenfél hibáit is, és pontról pontra növelték előnyüket A budapestiek két legered­ményesebb kosarasukat ki­pontozódás miatt elvesztet­től, s hiába tértek újra át az egészpályás támadásra, a SÁÉV most már okosan ját­szotta meg a labdákat. A nagy tét miatt rendkí­vül idegesein kezdett a SÁÉV, s első félidei játéká­ra ez rányomta bélyegét. A fordulás után továbbra ifi lelkesen, de tudatosabban igyekezett játszani, s ez meg- mozta a sikert. Lelkesedé­séért, győzrriakarásáért az egész csapat dicséretet érde­mel. Különösen sokat jelen­tett Kostencki, Magyar, Mo­nok és a második félidőben Gosztonyi jó teljesítménye. Az ellenfélnél Czinát és So­mogyit kell kiemelni. Gy. L. Pécsi BTC—Táncsics SE 3:1 (1:0) Kaposvár, 400 néző. V.: May. Pécsi BTC: Fiedler — Sietett (Papi, Tóth. Biró, Beorgiu — Bodor, Aradi, Szabó — Bagoly, Ahraibám, Varga. Edző: Polgár József. Táncmes: FürexB — Votanano (Balogh), Obert, Martin, lajtai — Jurini, Szigeti, Varga — Ratting, Martin a, Bahner (Balaton). Ed* zó: Leber János. Lendületesen kezdett a ha­zai csapat, de a sok pontat­lan átadás miatt az első ne­gyedórában jó helyzetet nem sikerült kidolgozni, igaz, a vendég csapat próbálkozásait ekkor még könnyen hárítot­ta a Táncsics védelme. A 33. percben egy váratlan vendégtámadás után Bodor 20 méterről a kapu jobb ol­dalába lőtt (1:0). A gól után is támadásban maradtak a vendégek, s nem a hazaia­kon múlott, hogy góljaik száma nem növekedett. A Táncsics továbbra is sok átadási hibával játszott, így erőtlen kezdeményezéseit könnyűszerrel hárították a vendégek. A második félidő is vendéggóllal kezdődött: az 50. percben egy gyors táma­dás után a föllazult Honvéd­védelem mellett Aradi meg­szerezte a bőrgyáriak máso­dik gólját (2:0). A Táncsics továbra sem talált magára. Még egy valamirevaló gól­helyzetet sem tudott kidol­gozni. Nem így a vendégek; szinte minden támadásuk gólveszélyt jelentett a gyen­gén játszó csapat kapujára. A 70. percben szépítettek a ha­zaiak: Lajtai a bal oldalról végzett el egy szabadrúgást, és a középre ívelt labdát Ba­laton fejjel a kapu bal olda­lába továbbította (2:1). A 75. percben ismét a vendégek értek el újabb gólt, az idő­közben kilenc főre csökkent Táncsics ellen. Bagoly az el- alvó védelem mellett elvitte a labdát, Ábrahámhoz ját­szott, s az Martina segédle­tével háromra növelte gól­jaik számát (3:1). A minden tervszerűséget nélkülöző csapatot könnye­dén legyőzték a lelkes bőr­gyáriak. Jók: Ábrahám, Ste- fek, Fiedler. A hazaiaknál nem volt jó teljesítmény. Ki­állítva: 75. percben Lajtai, a játékvezetővel szembeni tisz­teletlen magatartásáért. Rákóczi ifi 77.—Bőrgyár ifí K. Rákóczi—Sólyi Medosz 4:2 (2:0) Boly, 300 néző. V.: Klei­ber. K. Rákóczi: Kutast — Kurdi, Zentai, Pető, Zatykó — Kakas, CzatraJa, Bíró — Gilitsch, Ha­misa, Gyurkó (Pintér » 87. perc­ben.). Edző: Bőzsöny János. A 22. percben Gyurkó el­futott a bal szélen, beadá­sát Bíró öt méterről a jobb sarokba helyezte. 1:0. A 36. percben jobboldali támadás után a labda Gyurkó elé pattant, ő egy testcsellel be­csapta a védőket, s nagy gólt ragasztott a bal felső sarokba. 2:0. A szünet után a 46. perebéin Király hozta föl a labdát, Baumholczer- hez játszott, ő kilépett két védő között, B a vetődő ka­pus mellett a jobb alsó sa­rokba lőtt. 2:1. Az 55. perc­ben Gilitsch futott el a bal oldalon, Freilrts mellett be­adott és Bíró tisztán fejelhe­tett a felső sarokba. 3:1. A 71. percben szerencsés gól­lal szépítettek a hazaiak. Schnitz beadását a feteaaba- crtani akaró Kurdi Breznicz- kybe rúgta, s a labda a bo­ly! csatárról perdült a kapu­SOMOGYI NÉPLAP ba. 3 .-2. Két pere múlva Hanuszt indították, s ő fut­tából a 16-os sarkáról nagy gólt lőtt a bal felső sarokba. 4:2. Nem maradtak izgalom nélkül az utolsó percek sem: a 87. percben Bekker a 16- oeon belül szabálytalanul szerelte Gyürkét, ám a meg­ítélt büntetőt Kakas a jobb kapufára lőtte. Az erősen tartalékos hazai csapat nem tudott ellenállni a jó napot kifogó, lendüle­tesen lehámozó vendégek­nek. Jók: Bíró, Thmusz, Zentei. Gyurkó, illetve Nagy J-, Baumholcaer. " K. fc. Jurák József A ROZSA FERENC LAKÁSÉPÍTŐ ÉS FENNTARTÓ SZÖVETKEZET háromszobás szövetkezeti lakásokra építtető tartókat keres Érdeklődni: Kaposvár, Munkásőr mr 6—7. Telefon: 11-532 <8*709) Gázszünet! Értesítjük tisztelt gázfogyasztóinkat, hogy 1983. október 4-éa 12 órától IS ónig m alábbi településekeik: BALATON ALIG A. SfOFOK-KfLJTL BALATONFÖLD VÁR, BALATONhZEMES, BOGLÁRLELLE GÁZSZÜNETET TARTUNK; Kérjük, hogy a gázszünet Idejére gázkészülékeiket szíveskedjenek zárva tartani. KÖGÁZ ÜZEME, K APÓST Mm _________________________________________orn L ABDARÚGÓ NB I Bp. Honvéd—Nyíregyháza 2:fl (1:0) Nyíregyház», Mén nézd, ».: Ja- czina. Góllövők: Gylmeai, Ester­házy. Tatabánya—PMSC 1:0 (1:0) Pécs, 6000 néző, v.: Nagy L. Gőllövő: Plotár. Diósgyőr—Ű. Dózsa 0:0 Diósgyőr, 8000 néző, v.: Macz- kó. SZEOL AK—Rába ETO 1:1 (1:0) Győr, 12 000 néző, v..- Adam, Góllővők: Segesvári, i±L Burcsa. Videoton—Csepel 1:0 (1:0) Székesfehérvár, 8000 néző, v.: Lázin. Gollövő: Nova«h. FTC—Haladás 2:2 (2:1) (Félbeszakadt az 55. percben) Üllői út, 7000 néző, v.: Büki. GóMövők: Bánki, Pogány gl-es- ből), iU. Nagy, Fitos. Büki László játékvezető: — Az 55. percben csak any- nyit láttam, hogy a szom­bathelyi kapus hirtelen ösz- szeesik. Odamentem, és ér­deklődtem, mi történt. Hege­dűs Péter megmutatta a tár­gyi bizonyítékot, egy metró­fogantyút, és közölte, hogy ezzel találták fejbe. Kérdé­semre, hogy tudja-e folytat­ni a játékot, nemmel vála­szolt, így én a szabályok ér­telmében lefújtam a talál­kozót. A miklősfai Üj Ot Mező­gazdasági Termelőszövet­kezet a beleznai almás­kertjében folyamatosan, naponta 14 órától 17 óráig almavásárt réndez Az alma ára fajtától füg­getlenül 5,— Ft/kg. Fizetni a helyszínen kell! Az alma elszállításáról és a szállításhoz szükséges göngyölegről mindenki maga gondoskodik. (81692) Kaposvárt)», * KftKáu György Ifjúsági és Űttörőművelődési Központban IMS. «kisbér $-én ló órákét Bl KI Ni­kon cert Jegyek a rendezvény- mduban éfi ■ be&aúen válthatók. ó* 708) t OKTÓBER A mmm L« Apafi*o kék • R.8 árafiur nywgprSh ; • hoM — érafcőt két, és KJZ teakor nyugszik. [_2 VASÁRNAP Petra A várható időjárás: fisff&knyugpt felől tovtefi csökken a feSSiőzefc. A féLhóatvouuUsokból ma még egy-két helyén futó zápor tehetsége*. Az etette s okfeíé erfia, kitekén« rtbaroa éraaki szál tovább mérséklődik. A legmagasabb nappali hőmérséklet ma, vv ■firvmp 12 és IS Odsius-fok között alakul. Hatvankilene négyes a lettén A Sportfogadási és Lottó­igazgatóság tájékoztatása sze­rint a 39. játékhéten öttalá- latos szelvény nem volt. Négy találatot 69 fogadó ért el — nyereményük egyenként 128 879 forint Máromtalála- tos szelvényre 740, kéttalála- tosra 30 forintot fizetnek. — Madách-emléknap volt szombaton Nógrádban, a köl­tő születésének 160., a Tragé­dia színházi bemutatójának 100. évfordulója alkalmából. A Nógrád megyei Madách- birtokon fölavatták a meg­újult Madách-emlékmúzeu- mot — Az MHSZ megalakulá­sának 35. évfordulója és a fegyveres erők hapja tiszte­letére rendezték meg tegnap Kaposváron a fiatalok össze­sített honvédelmi versenyét. A vetélkedőn 220 fiatal vett részt — Első alkalommal hirde­tett megyei fotópályázatot a kaposvári Compurt fotóklub és a somogyi művelődési központ A beérkezett mun­kákból kedden este nyílik ki­állítás a megyei könyvtár­ban. I siófoki tsz elismerése Értékelte az IKR termelé­si rendszer az őszibúza-ter- melési verseny eredményeit. A versenyt két kategóriában hirdették meg az ezer hek­tárnál nagyobb és az 500— 1000 hektár búzát termelő gazdaságok között. Ez utób­biban a rendszer első helye­zettje a siófoki November 7. Tsz lett, s negyvenezer forint jutalmat kapott. A termelé­si körzeteken belül a fonyó- di Balaton Tsz érte el a leg­jobb eredményt. — Szirmayné Bayer Erzsé­bet munkáiból nyílik kiállí­tás ma délután Lábodon a művelődési házban. A ka­posvári alkotó tárlatát Sza­bados János festőművész nyitja meg. — Bosnyák tájházat avat­tak tegnap a Pécs melletti Átán. A hazánkban élő bosz­niai horvátok néprajzi tár-, gyait mutatja be a kis mú­zeum. — Az utóbbi négy év ta­pasztalatait összegezték teg­nap Kaposváron a megye- székhely úttörővezetői, s megválasztották küldötteiket is az országos értekezletre. — Földrengés volt tegnap hajnalban Belgrádiéi 310 ki­lométerre délnyugatra — je­lentette a Tanjug jugoszláv hírügynökség. A 12 fokozatú Mercalli-skálán 5—6-os erős­ségű lökések az első jelenté­sek szerint nem okoztak anyagi károkat. — Elváltak klubja nyílt Tatán, a Komárom megyei művelődési központban; Alapítóinak elképzelése sze­rint segítséget nyújt a válás utáni stresszhatások esök­'kentéeéhea. Bsmogrriftt este 8 óráig. Telefon: 11-510. 170 évvel ezelőtt, 1813. október 2-án született Bécsiben, és 78 éves korában® 1886-ba«; hajit m?eg Pesten Ká- szonyi Dániel; honvédsaazados, újságíró, a sazaJbaxLságtoaarc és forradaJnni eszmék következe­tes harcosa. FélívMéiki közne­mesi család fiaként ismerke­dett meg a trancja feüjvüá- gosodás eszmeivel. Beutazta Itáliát, s mint országgyűlési követi imoik bekapcsolódott a a közéletbe. Évekig Becsben, majd Párizsban élt; mintán hazatért, 1848 tavaszán Kos­suth megbízásából diplomáciai küldetésben járt Ausztriában. 1849 tavaszán Eger kormány- biztosa voM, majd Kossuth bizalmas éatárjaikiéjrtt utazott Görgeyhez. A világosi fegy­verletétel után Komáromba szökött, később Hamburgba® illetve Londonba emigrált. Sok hasznos szolgálatot tett a Kossuth vezette emigráció- maik. ISTQ-töl a Munkás Heti Tironiika, 1881-tói 1884-ig pedig a Népszava szerkesztője volt (Miller Tamás álnéven). írá­saiban a polgári átalakulás, Sj. nemzeti függetlenség, majd a szocialista mozgalom ügye mellett szállt síkra. — A Budai Angéla-ala­pítványt az idén Mattya- sovszky Piroska nyerte el. A fiatal nagyatádi kislány mindaddig részesül anyagi támogatásban, amíg középis­kolai, illetve főiskolai tanul­mányokat folytat. — Tű* gyermekjátékból. Kétszer is riasztották tűzhöz pénteken a somogyi tűzoltó­kat. Balatonszabadiban gyermekjáték miatt gyulladt meg a Rákóczi út 89-ben egy szalma- és egy szénaka­zal. A becslések szerint 21 ezer forint a kár. Kaposvá­ron a Schönherz Zoltán ut­cában ugyancsak szabályta­lanság miatt gyulladt ki egy fabódé. — Háborús játékok he­lyett gyártsanak más játé­kokat és mondjanak ki álta­lános tilalmat a katonai fel­szereléseket élethűen utánzó játékszerekre — ezt javasol­ta az Európa-parlament a Közös Piac játékkészítőinek. A játékipar csak az NSZK- ban 25 000, Franciaországban 17 000 embernek ad kenye­ret, s a vállalatok tíz száza­léka kizárólag háborús játé­kokat gyárt... Az Europa­parlament azzal apellált a közösség hatszáz játékszer­gyártó vállalatához, hogy a Közös Piac pénzéből gyárt­sanak elektronikus játékokat Tragédia az állomáson Ismét emberéletet követelt a figyelmetlenség. Pénteken este a fonyódi állomáson a Pécsre induló vonatra száll­tak föl joghallgatók, akik a Siófoki Állami Gazdaságban vettek részt őszi munkán. Késve érkeztek a peronra, a riiár mozgó vonatra ugrottak föl. A 19 éves, pécsi Takács Lajosné olyan szerencsétle­nül lépett, hogy a -szerel­vény alá esett, s a helyszí­nen meghalt — A DÍDASZ bejelenti, begy Vfavár—Zsitva térségében épített 20 kV-oe hálózatot és fcr. álló- mást 1983. október 3-ám üzembe heíyeaL Jetoetrt időponttól az sseflopsfc és szerelvények érinté­se tÚPtk. (8171$) ■— A SKWOÜS ajánlata. fee* nimfád U98S. november 6—10-ig. Utazás repülőgéppel. I. osztályú teljes ellátást, városnézés, kirán­dulás, szmíháziá'bogaitáa, búcsú- vacsora. Részvéten díj:. GO'S*),— Fi. Jpletikezés: valamennyi -Siotouf utazása irodában. tfljStl»