Somogyi Néplap, 1976. június (32. évfolyam, 128-153. szám)

1976-06-10 / 136. szám

Elszalasztott lehetőség Bp. Honvéd — Rákóczi 2:1 (1:0) Tenisz Vereség minden vonalon Forduló volt az NB II-e», és az NB III-as osztályban. Az NB Il-as Balatonboglár a baj­nokság egyik esélyesével, a BVSC-vel találkozott. Szinte egy pillanatig sem volt vitás a fővárosiak győzelme, A VBKM teniszcsapata az NB Ill-ban szintén, az egyik baj­nokjelölttel, a Pamut MTE- vel mérkőzöitt. Az e találko­zón szerzett három győzelem nem rossz teljesítmény. Bal­szerencsés körülmények kö­zött vesztettek hazai pályán a kaposváriak a Taurus ellen. NB II BVSC—Balatonboglár 7:2 A boglári pontszerzők: Szi­lád.! és a Berkes—Tóth A. pá­ros. NB III Pamut MTE—K. Vasas 6:3 A Vasas pontszerzői: Har­matit, a Harmath—Acs és a Tóth—Walter páros. Taurus—K. Vasas 5:4 Harmath, dr . Csókábanyi, Walter és a dr. Csákabonyi— Walter pár a pontszerző. Tájfutó váltóbajnokság Az 1976. évi B tájfutó vál­tóbajnokság küzdelmeiben egyes kategóriákban az aláb­biak győztek: N 17: Munkácsi Gignázium II. (Witzl, Horváth, Vindics). N 17: Munkácsy Gimnázium (Rózsa, Üjságh, Szántó). F 21: Rákóczi I. (Kelemen, Kutnyánszky, Marton). F 17: Rákóczi I. (Rapp, Ronga, Németh). F 15: Táncsics Gimnázium (Ágoston, Bejczi, Péter). Kaposvár, 7000 néző. Vezet­te: Petri (Csernefalvi, Drigán). Bp. Honvéd: Rapcsák — Kőhal­mi, Kocsis I., Szűcs, Varga — Pál, Pintér, Lukács — Fehérvári, We- irnper. Kozma. Edző: ilr. Lakat Károly. Rákóczi: Hegedűs — Márton, Agfalvl, Patyi, Petrók — Nagy, Kovács F., Burcsa — Varga, Ko­vát» Cs., Duschák. Edző: Mathesz Imre. Csere: Kovács F., helyett Kanyar az 56. percben, Fe­hérvári helyett Bartos a 62. percben, Kováts Cs. helyett Túrái a 73. percben. Góllövők: Kozma a 24. perc­ben, Lukács a 49. percben, Duschák a 71. percben. Szögletarány: 10:5 (5:3) a Rákóczi javára. Az első percekben három Rákóczi-szöglet jelezte a ha­zaiak fölényét, majd egy rossz Petrók-átadás okozott izgal­mat; csak nehezen tisztáztak a védők. Ezután egy távoli Lukács-bomba kerülte el a kaput. Az első igazi formás kaposvári támadás a 16. perc­ben alakult ki: Nagy labdájá­val Márton futott el a jobb oldalon, beívelt labdáját a Burcsától zavart Kováts Cs. 8 méterről azonban fölé fejelte. Három perccel később Kovács F.—Márton adogatás után Varga került kecsegtető hely­zetbe, de lövése célt tévesz­tett. Egy perccel később ugyancsak a kaposvári szélső előtt nyílt gólszerzés! lehető­ség, de a tömörülő védők mellett a 11-es ponton nem jutott lövéshez. Az ellenakció során Kozma átadását Pintér 18 méterről nagy erővel lőtte — a bal sa­rok mellé. A Honvéd kapujá­nál Nagy »-mutatkozott be«; 30 méteres nagyerejű bombá­ját Rapcsák csak másodszorra tudta védeni. A 24. percben váratlanul szerzett vezetést a vendég csapat. Pintér a bal szélre hú­zódó Lukácshoz továbbította a labdát, aki egy csel után kapura lőtt. Hegedűs kivető­dött, de a labda kiperdül a kezéből és a résen levő Koz­ma G méterről nagy nyuga­lommal lőhetett az üres ka­puba. 1:0. A következő percekben né­hány hazai próbálkozást lát­hattak a szurkolók, a támadá­sok azonban rendre elakadtak a jól tömörülő kispesti védel­men. A 36. percben Vargát csak szöglet árán tudták elvá­lasztani a labdától, két perc­cel később pedig Hegedűs há­ríthatott egy veszélyes Kozma­lövést. A félidő utolsó percé­ben elszalasztottá az egyenlí­tési alkalmat a Rákóczi. Duschák kitűnően hozta hely­zetbe a 11-es ponton álló Bur- csát. aki azonban nem ismer­te föl a kínálkozó lehetőséget, így a védők felszabadíthattak. A második félidőt ugyan­Területi labdarúgó-bajnokság BALATONI CSOPORT Balatonföldvár—Zamárdi 4:2, Balatonszeirtgyörgy—Bu- zsák 1:5. Vityapuszta—Nagy- berény 1:2, Táska—Balaton- berény 0:1, Balatonendréd— Tab 0:0, S. MEDOSZ—Orda­csehi 1:0, Kéthely—Karád 2:1, Kötcse—Balatonfenyvés 2:1. 1. Tab 28 18 7 3 81-27 43 2. Karád 28 16 3 9 65-43 35 3. B.-földvár 28 13 8 7 71-49 34 Vállalati üdülőbe egész évi alkalmazással konyhást keresünk Jelentkezni a Fejér megyei Vendéglátóipari Vállalat szakszervezeti bizottságánál lehet: Székesfehérvár, Népköztársaság u. 44. (462691) KAPOSVÁRI CSOPORT Somogy jád—Kadarkút 3:9, Patalom—Kálmáncsa 0:1, Szentgáloskér—Böhönye 2:2, Mernye—Nagybajom 1:1, Nagyberki—Mesztegnyő 1:2, Hedrehely—K. V. Lobogó 1:2, Gölle—-Somogysárd 1:3. 1. Kadarkút 21 24 1 2 138-27 49 2. Nagyhajóm 27 17 5 5 85-44 39 3. Zimánv 26 17 2 7 62-34 36 DRÁVA CSOPORT Babócsa—Nemeseid 7:0, Cso- konyavisonta—Péterhida 3:2, Iharosberény—Bolhás 0:3, Bér- zence—Lakócsa 1:5. Somogy- udvarhely—Kutas 0:3. Felső­bogát—Vése 3:0, Somogyszob— Szenyér 3:1, Tapsony—So- mogytarnóca 2:0. I. Somogyszob 27 24 2 1 96-24 50 csak két hazai szöglet vezet­te be. Burcsa beívelése át­szállt a Védő­kön, Duschák azonban az üres kapuba sem tudott fejesével be­találni. A 49. perc­ben újabb gólt ért el a Hon­véd. Lukács a félpályáról könnyed cse­lekkel a 16- osig tört előre. Kozmához ját­szott, . aki jó ütemben adta vissza a lab­dát, és Lukács 14 méterről biztosan lőtt a kimozduló Hegedűs mel­lett a bal fel­ső sarokba, 2:0. Ezután két biztosan húz le egy beívelést gélszerzési Varga és Duschák elül. i lehetőséget y y szalasztottak el a zöld­fehérek. Az 53. percben Bar­csa tört előre ígéretesen, de az utolsó pillanatban a 16- Dson szerelték. Az 59. percben Duschák kitűnő labdájával ugyancsak ő már a védőkön is túljutott, de óriási helyzet­ben fölé lőtt. A kaposvári ka­punál Fehérvári elszáguldott Márton és Petrák mellett, de a szélső a kétségbeesetten ki­futó Hegedűs lábát találta el. Egy perccel később pedig Bur­csa a harmadik hagy helyze­tét is elszala&ztotta. A 71. percben szépített a Rákóczi.) Kováts Cs.-t szöglet­re szerelték. Burcsa ívelte be a labdát, s a jó ütemben fel­ugró Duschák négy lépésről biztosan a bal sarokba fejelt. 2:1. Rákapcsolt a Rákóczi. A 78. első gólnál nagyot hibázott. A védők különösen az első félidőben játszottak sok hi­bával. Többször átjátezották őket. A középpályások nem tudták felvenni a küzdelmet a vendégek hasonló sorával; Burcsa sorsdöntő helyzetek­ben hibázott. Mindössze a cse­reként beállt Kanyar adott némi lendületet e sornak. A csatárok sem tudtak megbir­kózni a Honvéd védelmével. Keveset mozogtak és nem próbáltak a résekbe betörni. Duschák gól javai szerzett ér­demet. , Nyilatkozatok: Dr. Lakat Károly: Az első félidő könnyed játéka után a szünet utáni könnvelműsködé- sünk majdnem megbosszulta magát. Mathesz Imre: Helyzeteink 2. Somo^y- udvarh. 3. Babócsa 27 15 5 7 80-65 35 27 14 6 7 86-47 34 meltük : volna a döntetlent^ Jutasí Hűbéri További eredmények: Videoton—Ferencváros 1:1 (1:0) Békéscsaba—Ű Dózsa 1:1 (1:0) SZEOL—Zalaegerszeg 3:1 (2:1) Vasas—Tatabánya 5:1 (0:0) Rába ETQ—Diósgyőr 2:2 (2:2) Csepel—Salgótarján 3:0 (2:0) A bajnokság állása: 29 19 6 4 62-37 44 29 17 8 4 57-24 42 29 17 6 6 74-47 40 29 14 8 7 47-31 36 29 15 4 10 64-39 24 29 13 3 13 49-36 29 29 11 7 11 36-40 29 29 9 9 11 46-46 27 29 7 12 10 37-45 26 29 10 6 13 40-50 26 29 7 lllll 36-44 25 percben Márton jobbról belőtt I alapján, úgy érzem, megérde- labdáját az elöl tartózkodó Ágfalvi élesen fejelte kapura, de Rapcsák gyors vetődéssel hárítani tudott. Továbbra is a Rákóczi kezdeményezett, újabb gólt azonban nem sike­rült elérni. A kaposváriak számára qly sorsdöntő mérkőzésen nagyon idegesen kezdett a Rákóczi. Ez érződött a játékon is. Sok volt a pontatlan ' átadás és még több az oldaladogatás. A vendégek sokkal nyugodtab- bak voltak, s középpályásaik révén tartós fölényt tudtak kiharcolni. A | potyaízű gól még tovább növelte a feszült­séget. Szünet után érdekesen foly­tatódott a játék. A második gólt követően a fővárosi együttes lefékezett, és csak az eredmény tartására töreke­dett. A Rákóczi viszont nem adta föl, a sikeres cserék után erősen feljavult a csapatjáték is. Egymás után alakultak ki a veszélyes helyzetek a Hon­véd kapuja előtt. Anélkül, hogy lebecsülnénk a Honvéd kaposvári játékát, a Rákóczi nagyon közel volt ahhoz, hogy értékes ponttal fejezze be a mérkőzést. A Honvéd védelmét csak az utolsó fél órában állították nehéz helyzet elé a Rákóczi csatárai. Ekkor többször meg­ingott ez a sor. Kocsis nyúj­totta közülük a legjobb telje­sítményt. de a beálló« szerep­kört betöltő és a középpályán is gyakran feltűnő Szűcs is jó benyomást keltett. Pintér ez­úttal is csapata legjobbja v<j>lt; megállás nélkül futott és szer­vezett. Az ugyancsak közép­pályán szerepet kapó Lukács méltó társának bizonyult. Elöl Kozma jelenhette a lendületei és a gólveszélyt. A Rákócziban Hegedűs az 1. Ferencváros 2. Videoton 3. U. Dózsa 4. Bp. Honvéd 5. Vasas 6. MTK VM 7. Haladás 8. Zalaegerszeg 9. Salgótarján 10. Tatabánya 11. Rába ETO 12. Diósgyőr 13. Csepel 14. Kaposvár 15. Békéscsaba 16. SZEOL 29 6 12 11 25-42 24 29 7 9 13 33-47 23 29 5 12 12 36-52 22 29 7 8 14 23-44 22 29 5 5 19 25-66 15 Kaposvárra kihelyezendő 5 tonnás tehergépkocsinkra íárgvalóképes, értékesítési feladatok ellátására is alkalmas gépkocsivezetői keresünk Garázst biztosítani tudók előnyben! Biztosított bér + teljesítménybér a kollektív szerződés szerint. Jelentkezés: személyesen vagy levélben kirendeltségünknél, Budapest X., Jászberényi u. 5. sz. alatt. Telefon: 149-442. Tokajhegyaljai Állami Gazdasági Borkombinát, Sátoralj aú j hely. (13406) Tartalék csapatok Honvéd — Rákóczi 4:0 0:0] Kaposvár. Vezette: Futó. Honvéd: Pajer — Horváth, Páncsics, Fejes, Pálmai, Elek, Tóth J., Kászon, Gyimesi, Mát hé, Hohtnann. Rákóczi: Szabó — Mike (Karasz), Báli, Treszler, Kovács J., Szűkíts (Konrád), Tóth — Bagi, Csor­ba. Páti, Bántó, Csukovics (Csépán). Góllövők: Máthé (2). Hor­váth, Hohmann. Jók: Páncsics a mezőny legjobbja, Horváth, Fejes, Máthé. A Rákócziban nem volt kiemelkedő teljesít­mény. „Bécsi kérem, hol lenet itt tani?” Zala — Somogy 2:0 (0:0) Kaposvár, 2000 néző. V.: Páliéi. A somogyi fiatalok a me­zőnyben eljátszogattak. Kapu előtt a vendégek voltak hatá- rozottabbak. G.: Varga, Sza­bó. Jók: Eke. Horváth, Szí­jártó, ill., Bálint, Werner, Dravecz. A mérkőzés vissza­vágója Zalaegerszegen lesz. JÜNIUS A várható időjárás: 10 CSÜTÖRTÖK Margit Kevés nappali felhőképződés — valószínűleg eső nélkül. A tóbbíelé élénk, időnként erős éS^aki— északkeleti szél lassan mérséklődik. A legmaga­sabb nappali hőmérséklet ma, csütörtökön 20—25 tok között álakul. A Balaton vizének hőmérséklete Siófoknál teg­nap 11 órakor 18 tok volt. — Amatőr képzőművészek­nek alkotótábort nyitnak a jövő héten Fonyódon. 13 fia­tal művész lesz a megyei KISZ-bizottság vendége. — A Balassi Táncegyüttes tíz békéscsabai táncosa és hat zenésze tegnap Lipcsébe uta­zott. Az ottani nemzetközi kiállításon tartanak bemuta­tókat. — Klubkönyvtár épül Bala- tonberényben, a tanács saját beruházásában. A lakosság százezer forint értékű társa­dalmi munkát végzett itt. — Az óvodapedagógiai nyá­ri egyetem részvevői június 21—26. között a gyerekek is­kolaelőkészítéséről tanács­koznak, majd — hat napon át — Kecskeméten. — Építőtábort szervezett a tahi Rudnay Gyula Gimná­zium és Szakközépiskola a Petőfi Sándor Kollégiumban, s 82 tanuló 230 óra társadal­mi munkát vállalt. — Hazaérkezett a Szovjet­unióból a Magyai-—Szovjet Baráti Társaság küldöttsége, amely Regős Gábor titkár ve­zetésével az MSZBT belorusz tagozatának munkáját tanul­mányozta. — Virágzik a híres — 2,6 kilométer hosszú — nagycen­ki hársfasor, amelyet 1754- ben telepített Széchenyi An­tal felesége, Bankóczy Zsu­zsanna. Tv-lcpna »Ez a kis mozgás, ugye, jól­esett?« — öttagú, testvérvárosi küldöttség érkezett tegnap Dimitrovgrádiból Kazincbar­cikára. A városfejlesztés eredményeit tanulmányoz­zák. ítélet a haWisátnsons au ö&usz- szerencséileiiség ügyelten A Legfelsőbb Bíróság —- fel­lebbezés folytán — szerdán ítél­kezett a tavaly október 14-én Hajdúsámson közelében történt autóbusz* szerencsétlenség ügyé­ben. Mint annak idején megír­tuk : egy sorompó nélküli vasúti átjáróban egy Volán-autóbusz összeütközött egv személyvonat­tal. A szerencsétlenségnél a nagyrészt iskolásgyerekcket szál­lító autóbusz utasai közül 12-en meghaltak, 8-an súlyosan, 6-an könnyebben megsérültek. A Legfelsőbb Bíróság helyben­hagyta az ügyben első fokon eljárt Debreceni Megyei Bíróság ítéletét, ameliyel az autóbusz vezetőjét, a 29 éves Kovács Já­nost hét és fél évi szabadvág- vesztésre Ítélte s tíz évre eltil­totta a gépjárművezetéstől. — Színképelemző vándor- gyűlés kezdődött tegnap Győrben — az ország 200 szakemberének és tudomá­nyos kutatójának részvéteié­vel. 140 évvel ezelőtt, 1836. június 10-én halt meg — 61 éves korában — André Marie Ampere francia fizikus, az elektronika egyik világhírű úttörője. Jómódú lyoni kereskedő fia­ként nevelkedett a kis csoda­gyerek, aki előbb tudott szá­molni, mint írni, és ll éves korában azért tanult latinul, hogy olvassa két nagy tudós, Fulcr és Bernoulli műveit. Alig volt 12 éves, amikor dif­ferenciálszámítással kezdett foglalkozni, de más is érde­kelte, főleg a történelem, az útleírások. A forradalom ide­jén apja Lyonban elvállalta a békebírói tisztet, ezért Fouché rendőrminiszter több más pol­gárral együtt őt is kivégez­tette. Huszonnégy évesen magán­úton matematikát tanított. Egy játékelméleti dolgozatára felfi­gyeltek és meghívták Párizsba, a műszaki főiskolára. 1812-ban beválasztották a Francia Aka­démia tagjai közé. Dolgozatai­ban főleg elektrodinamikái kérdésekkel foglalkozott. Ki­kísérletezte a róla elnevezett elektrodinamikái törvényt, amely később e tudományág történetében jelentős szerepet játszott. Az ö nevét viseli az elektromos áram erősségének egysége (azyper). Torinába készül a Duna Olaszországi vendégszerep­lésre utazik a BM Duna Együttese. Július 15—30. kö­zött Bolognában, Torinóban, Fenraráiban, valamint San Marinában lépnek föL A Bu­dapesti Fiihanrnoniikus Társa­ság zenekara Kóródi András vezényletével ugyanakkor a bécsi Arkadeinhof koncert­sorozaton szerepel. — Öt olajkút fúrására szer­ződtek a zalai olajkutatók Irakban. 1970-ben vállaltak ott először munkát, akkor 9 kutat mélyítettek. — ABC-áruház és takarék­szövetkezet épül Adándon. A jövő hónapban kezdik meg a munkát. A négymilliós be­ruházás jövőre készül eL — Korszerűsítették a köz- világítást Balaton&zenLgyö-r- győn, tanácsi és lakossága együtbműködésseL 300 ezer foiántba került. ■— 4100 kisiparos és 400 kiskereskedő dolgozik So­mogy megyében; az előbbiek­nek 40, az utóbbiaknak 70 százaléka a Balaton mellett. — Figyelmetlenül lépett az úttestre Tátompuszta közelé­ben a 17 éves Balogh Dezső igali mezőgazdasátgi munkás, és egy motorkerékpár elütöt­te. A fiatalember súlyosan megsérült. . — Elkészült Prágában a metrónak az az alagútja is, amely a Moldva folyó alatt halad, 20 méter mélyen. — Lapunk június 8-i szá­mában a Jegyzeteik a barna papírzacskón című cikk sze­replői neirn a Kinizsi Pál Élelmiszeripari Szakközép­iskola, hanem a Kereskedel­mi és Vendéglátóipari Szak­munkásképző Intézet végzős tanulói voltak. Az újságírói tévedésért olvasóink szíves elnézését kérjük. — Értesítjük a lakosságot és közületeket, Hogy június 13-án Siótokon, autó- és motor vásár lesz. (13362) — FELHÍVÁS. Tekintettel a nagyarányú nyári turizmusra — az esetleges zavarok, zaklatások elkerülése érdekében — felhí­vom a város és járás lakóinak figyelmét, hogy akinek személyi igazolványa érvényességi ideje lejárt, sürgősen jelentkezzen a Kaposvári Városi és Járási Rendőrkapitányságon — hivata­los idő alatt — az igazolvány érvényesítése céljából. A városi* és járási rendőrkapitányság ve­zetője.