Somogyi Néplap, 1975. december (31. évfolyam, 282-305. szám)

1975-12-14 / 293. szám

j / Kiütéses vereség; Újpesti Dózsa—K. Rákóczi 11:0 (7:0) Népliget, 400 néző. V.: Tom­pa (Csernefalvy, Hartmann). Újpesti Dózsa: Kovács — Kellner, Horváth II,, Harsányt, Molnár — Sarlós, Borbély — Nagy L., Fekete, Bíró, Törő- csik. Rákóczi: Szabó — Kanyar, Márton, Treszler, Petrák ■ — Konrád, Kovács F., Burcsa — Túrái, Varga, Csorba. Góllövők: Fekete (3), Bíró (2), Harsányi, Borbély, Törő- csik, Sarlós, Bodnár, Hor­váth J. Csere: Fekete helyett Gyön­gyösi, Nagy L. helyett Hor­váth J., a szünetben: Hor­váth II. helyett Bodnár az 59. percben. Illetve: Szabó helyett Fekete, Kovács F. helyett Bő- zsöny. Csorba helyett Kelemen a szünetben. Szögletarány: 12:2 (6:0) az Újpest javára. Már a második percben megszerezte a vezetést a lila­fehér együttes. A fél pályától szépen adogattak a lila-fehé­rek. A középen Bíró ki­ugrott és mintegy 30 mé­terről laposan lőtt, a lab­da a rosszul és későn ve­tődő Szabó mellett a jobb sarokban kötött ki. 1:0. Aztán Csorba lőtt balról szépen, s a kifutó újpesti kapus a le­vegőben úszva húzta le a lab­dát. Utána kétszer is biztos góltól mentette meg a hálót a lövésekbe beleugró Márton, illetve Szabó. A 7. percben Harsányi 10 méterről jobbról talált a há­lóba. 2:0. Nem sokkal később Túrái hibázott tiszta helyzet­ben, majd a 12. percben Bor­bély növelte az újpesti gólok számát. 3:0. Űjabb nagy hely­zet maradt kihasználatlanul a fővárosi kapu előtt, aztán a 16. percben Nagy L., Törőcsik adogatás után Törőcsik pazar nyeséssel szerezte meg a ne­gyediket. 4:0. Váltakozó játék után a 24. percben Fekete ira­modott meg, a védők képtele­nek voltak fenntartani, és a csatár nyolc méterről megsze­rezte az ötödik gólt. 5:0. Ez­után Szabó bravúrosan men­tett lábbal. A hatodik gólt a 41. percben újra Fekete sze­rezte. Közvetlen ezután na­gyon szép, korszerű kaposvári támadás végén Burcsa 10 mé­teres óriási lövése csattant a, Felgyorsult játék, új szemlélet Beszélgetés a labdarúgó JT munkájáról Egy évvel ezelőtt elemeztük utoljára a játékvezetők tevé­kenységét. Most arra voltunk kíváncsiak: milyen változás történt a testület életében. Beszélgetőpartnereink Szilvási József, a SLASZ elnökhelyet­tese, Végh József, a JT elnö­ke és Műdig József főtitkár. 1975 sok változást hozott. Az év elején valamennyi somogyi játékvezető új rendszerű, egy­séges oktatásban vett részt. (Ennek egyik állomása volt az országban először megrende­zett vetélkedő ötven részvevő­vel.) Szervezeti változások is történtek. Kibővítették az el­nökséget és megerősítették az albizottságokat. Az idén már harmincnégy — köztük hat országos — ellenőr járta a mérkőzéseket. A megyei ke­retnek negyvenkét tagja volt, ők vezették az idei 240 ta­lálkozót. Az országos keretben viszont mindössze hárman vettek részt: Műdig, Zsalakó és Bálint. Az ellenőrök számának nö­vekedése lehetővé tette, hogy minden második mérkőzésen legyen valaki, aki jogosult a játékvezető munkájának bírá­latára. Ez jó hatással volt a vezetés színvonalára. Üj el­lenőrzési rendszert vezettek be. Az ellenőröknek ötvenkét- ^kérdésből álló tesztlapot kel­lett kitölteniük. Ezek a lapok hű képet rajzoltak a játékve­zető személyiségéről és a ve­zetés színvonaláról is. A nyáron hat új játékveze­tő jutott a megyei keretbe, köztük három fiatal. Juhász, Fodor és Fekete négy-négy ta­lálkozón fújta a sípot, és meg­állta a helyét. A követelményrendszer jó­tékonyan hatott a megyében is. Egyre több együttes játé­kában fedezhették föl a több és gyorsabb mozgásra való törekvést. Ez a játékvezető­ket is nagyobb feladat elé ál­lította. Lényegesen többet kel­lett futniuk, ha akcióközei­ben akartak maradni. Ez a korszerű mérkőzésvezetés el­engedhetetlen feltétele. Saját- magúk győződhettek meg ar­ról, hogy az új követelmé­nyeknek csak úgy tudnak megfelelni, ha rendszeresebbé teszik a felkészülést. Ehhez jó segítséget nyújtott a ser­dülőbajnokság. Itt a mérkő­zések nagy többségét hét köz­ben játszották, s a keret tag­jainak újabb »edzési lehetősé­get« biztosítottak A bírók szí­vesen vállalták a találkozók irányítását. Nem mondhatjuk azt, hogy minden rendben ment. Az időhúzás ellen még keveset tettek a bírók. A partdobá­soknál és a labda játékba ho­zatalánál (a kapusok időhúzá­sa) van még javítanivaló. Né­hány túl lelkes játékvezető még azt hiszi: akkor vezeti jól a mérkőzést, ha »végig-1 fütyüli a szabálykönyvet«. Továbbra is gondot okoz a kemény és a durva játék megkülönböztetése és az idő­húzás beszámítása. Viszont csökkent a sorfalaknál felme­rülő vitás esetek száma. A JT tapasztalatai bizonyít­ják: megszaporodott a vita a pályán, és többet sértegetik | a játékvezetőket. Ez a szur­kolókra is vonatkozik. Több csapat nézői szerepelnek a »feketelistán«, melyet az el­lenőrök állítottak össze. A JT-re a bajnoki mérkő­zéseken kívül más feladatok is vártak az idén. Kaposvá­ron Volt a középfokú iskolák országos bajnokságának és kupájának az elődöntője és döntője. A mi bíróink jól mű­ködtek közre. Ugyancsak új feladat volt a serdülők nem­zetközi tornáján való bírásko­dás Siófokon. Tevékenységük javulását igazolja, hogy mű­hiba miatt mindössze három óvás érkezett, s ebből kettőt elutasítottak. Valamennyi mérkőzésen osztályozták a játékvezetőket. A legjobb somogyi bírónak felajánlott vándorserleget az idén adják át először. Jó né­hány esélyes. van. Kik vezették a legtöbb mér­kőzést: 9: Aumann, 7: Bu- zsáki, Ducsai, 6: Pálfi és Ko­vács Gy. Szó esett a téli tervekről is. | Rendszeres »házi feladatot« kapnak a játékvezetők a sza­bálykönyvből. Írásban kell vá­laszolniuk. Fonyódon négyna­pos tábort terveznek, ahol a tapasztalatcserén kívül erőn­léti edzéseket is tartanak. Többen sportköröket keresnek föl, és előadást tartanak a szabályokról. Jövőre havonta megjelenő tájékoztatót jelen­tetnek meg. A játékszabályok állandóan módosulnak, finomulnak, így a játékvezetőknek is rend­szeresen’ képezniük kell ma­gukat. Aki úgy érzi, hogy mindent tud, az hamar lema­rad. Ezt vallják a JT vezetői is, akik szeretnék, ha jövroj tovább javulna a vezetés szín­vonala. Jutási Róbert felső lécen. A 43. percben Fe­kete ismét eredményesnek bi­zonyult. 7:0. Szünet után 5 percig »bír­ták« gól nélkül a kaposvá­riak. Az 50. percben ugyanis Sarlós egészen közelről rúgta a jobb sarokba a nyolcadik gólt. 8:0. Egy negyed órán át — bár mezőnyfölényben ját­szott az • Újpest, nem sikerült gólt rúgnia. A 63. percben Túrái három emberen is át­ment, de a negyedik, Kellner, könnyen szerelte. Egy perccel később Bíró megszerezte a kilencedik gólt. 9:0. Tovább tartott a fővárosiak ostroma. Egy percen belül 3 nagy lö­vés ment — emberbe!. A fél­idő közepe táján a Rákóczi is vezetett néhány szép táma­dást, de a kaput nem veszé­lyeztették. A 70. percben a teljesen üresen hagyott Bod­nár növelte az újpesti gólok számát. 10:0. A 75. percben pedig Horváth J. fejesből sze­rezte meg az utolsó újpesti gólt. 11:0. Ezután újra kaposvári per­cek következtek, néhány szög­letet is elértek, de ezek ered­ménytelenek maradtak. Az utolsó percekben már egyik csapat sem erőlködött. Mit lehet mondani egy olyan mérkőzésről, ahol az egyik csapat 11 gólt rúg, a másik pedig ugyanennyit kap? Nagyon keveset! Ökölvívó nyelven mondva: »Kiütéses« győzelemét aratott az Üj pesti Dózsa, úgy is mondhatnánk: nem volt egy súlycsoportban a két együttes. A bajnok min­den tekintetben felülmúlta ellenfelét. Különösen az erőn­léti különbség volt feltűnő. De tudásban sem vehette fel a küzdelmet a Rákóczi ezen a napon ellenfelével. Az újpes­tiek szinte végig támadták a 90 percet, nagy kedvvel ját­szottak, a legtöbb góljuk szép támadások után született. De ha a kapósváriaknak csak kö­zepes formában védő kapu­saik vannak, a 11 gólból né- gyet-ötöt feltétlenül hárítás­nak. Különösen Szabó teljesít­ménye volt igen gyenge. A Rákóczi is elérhetett volna 3—4 gólt, de játékosaik a döntő helyzetekben hibáztak. Az egyéni teljesítményeket csak az Újpesti Dózsánál le­het értékelni. Legjobbjai: Kellner, Harsányi, Nagy L., Fekete, Bíró és Törőcsik vol­tak. A többiek is jól játszot­tak. A Rákóczinak átlagon fe­lüli teljesítményt nyújtó játé­kosa nem volt. Tompa szinte hiba nélkül vezette a játékvezetői szem­pontból könnyű mérkőzést. Nagy József * * * FTC—VIDEOTON 7:1 (2:0) Postás-pálya, 5000 néző. V.: Müncz. Góllövők: Vad (2), Kelemen, Bólint, Nyilasi, Szabó, Brani- kovits, illetve Tíeber. A Ferencváros végig tech­nikai fölényben játszott a fia­tal székesfehérvári csapat el­len. Női kézilabdacsapatonk bronzérmes Tegnap játszotta utolsó mérkőzését női kézilabda együttesünk a kijevi világ- | bajnokságon. Ellenfele ,a há­zigazda szovjet csapat volt, tét pedig a bronzérem. A ma­gyar lányok ezen a találko­zón nyújtották a legjobb tel­jesítményt és 7:5-ös félidő után 12:10-re nyertek. Ezzel 3. helyen végeztek és ott le­hetnek a montreáli olimpia döntőjében is. A második mérkőzésen el­dőlt a világbajnoki cím sor­sa: NDK—Csehszlovákia 17:11 (7:7) A harmadik mérkőzésen megszületett a vb második szenzációja: a világbajnok jugoszláv csapat kikapott Ro­mániától és így nem jutott az olimpiai mezőnybe. Románia—Jugoszlávia 12:11 (6:6) A VI. női kézilabda világ- bajnokság végeredménye: 1. NDK 5 4 1 — 60-49 9 2. Szovjetu. 5 3 1 1 70-58 7 3. Magyaré. 5 3 — 2 52-46 6 4. Románia 5 2 — 3 65-55 4 5. Jugo. 5 1 1 3 59-63 3 6. Csehszlo. 5 — 1 4 43-78 1 I DECEMBER VASÁRNAP Szilárd Milyen lesz az időjárás? A várható időjárás ma estig: túlnyomóan bo­rúit idő, megismétlődő havazás, havas eső, a déli megyékben időnként eső. Mérsékelt változó irányú szél. A várható legmagasabb nappali hőmérsék­let vasárnap 0 fok körül. Két ötös a lottón A Sportfogadási és Lottó­igazgatóság tájékoztatása sze­rint az 50. játékhéten két öt- találatos szelvény volt, nye­reményük egyenként 1 408 868 forint. A négytalálatosok szá­ma 405, a nyeremény: 6957 forint. A háromtalálatosok száma 17 660, nyereményük 160 forint. A kéttalálatosok száma 320 305 darab, egyen­ként 11 forintot ér. — A zajártalomról tanács­koztak Budapesten a bolgár, a csehszlovák, a lengyel, a szovjet és a hazai szakembe­rek. Elemezték a KGST-n belüli közös munkát. Az el­következő öt évre még szoro­sabb együttműködést határoz­tak el: Moszkvában, Prágá­ban, Varsóban és Budapes­ten különböző helyeken, zaj- vizsgálatokat végeznek. — AZ ÖNKÉNTES VÉR­ADÁS kievielkedö eredményt hozott Nagybajomban. A jó szervezésnek köszönhető, hogy 252-en adtak vért, még­pedig összesen hetvénhat li­tert. — RÉGEN LÁTOTT MA­DARAK tűntek fel a Mecsek alján ezekben a napokban: a magas, sziklás hegységek­ben élő hajnalmadarak. A Kárpátok bércei között ta­nyázó színes tollú madarak ritkán jutnak el az ország déli — enyhébb éghajlatú — vidékére. Feltehetően ke­mény hidegek várhatók a kö­zeljövőben és a hajnalmada­rak ez elől vándoroltak a Mecsek aljára. — Turbóki Attila elsőköte­tes költő lesz a kaposvári libresszó hétfői vendége. Ba­logh Tamás, a Csiky Gergely Színház tagja mutatja be a költőt és vertes kötetét, vala­mint a hónap új könyvkiadói termését. — EGYETEMI ELŐKÉ­SZÍTŐT SZERVEZ a TIT- csoport, a járási könyvtár, a GTE Tabon. Eddig harmincán jelentkeztek a januárban kezdődő matema­tika—fizika tanfolyamra. Még Siófokról is érdeklődtek fel­nőttek a most először induló előkészítő iránt. 80 évvel ezelőtt, 1895. december 14-én született és 57 éves korában, 1952 no­vemberében halt meg Paul Eluard francia költő, a szürre­alizmus', majd a szocialista lí­ra Aragon mellett legnagyobb alakja. Párizs egyik külvárosában, kispolgári családban született; apja könyvelő, anyja varrónő volt. Serdülőkorában tüdőbaj támadta meg. Davosban gyó­gyították, s itt, a kényszerű pihenés ideje alatt vált szen­vedélyévé az olvasás. Ekkor ismerkedett meg elsősorban az amerikai Walt Whitman köl­tészetével, mely rendkívüli ha­tással volt rá. 1917-ben jelent meg első verseskötete. Hama­rosan a szürrealista mozga­lom vezetői közé került; ver­seiben hosszú ideig nem buk­kantak fel társadalmi kérdé­sek. A fordulatot Fluardnál a spanyol polgárháború hozta meg. Franciaország náci meg­szállásának éveiben már min­den erejét az ellenállási moz­galomnak szentelte. Helyreállt kapcsolata a kommunista párt­tal, melynek évekkel korábban már tagja lett, és többé nem is szakadt meg. Azt a meg­győződést vallotta, hogy az ember csak teljes élettel vált­hatja meg magát, és hogy *a közösség csak az érzékek köz­vetítésével születik újjá.« — Zsúfolt autóbuszba ro­hant egy expresszvotnat csúcsforgalmi időben pénte­ken Torontóban. A busz mű­szaki hiba folytán éppen a síneken állt meg, vezetője türelmetlenül kiszállásra sür­gette az utasokat, amikor a vasúti szerelvény nagy se­bességgel a helyszínre ért. A szerencsétlenség következté­ben 11 -en vesztették életüket, tizenöt személy megsebesült. — 160 millió forintot for­dítottak a közpciiti szolgálta» tásfejlesztési alap segítségé­vel szolgáltatási beruházá­sokra Somogy megyében a negyedik ötéves terv alatt Ausztrália melegszik A déli félteke átlaghőmér­séklete fokozatosan no vek ­— 230 ősnyomtatványt őriz­nek a pannonhalmi vár könyvtárában. A legértéke­sebb XV. és XVI. századból szármázó reneszánsz kötése­ket az Iparművészeti Mú­zeum restauráló műhelyében újíttatják fel. Köztük van Dante Isteni színjátékának 1491-ből való példánya. — Több mint nyolcszázan tanulnak a megye fogyasztási szövetkezeteiben. Közülük százötvenen felsőfokú és kö­zépiskolai tanulmányokat folytatnak, 347-en pedig szak­in u nkástan folyamot végez­nek. A többiek a szaktanfo­lyamok hallgatói. szik, és előreláthatólag a kö­vetkező tíz évben éri el te­tőfokát. Ez a megállapítás két űj-zélandi egyetemi ta­nártól származik, akik kiszá­mították, hogy az utóbbi har­minc év folyamán a hőmér­séklet évente egy fokkal emelkedett. 'Szelíd kutyák, mérges gazdák — Határmenti telefonössze­köttetés Magyarország és Ju­goszlávia között. A posta hol­nap megnyitja a határmenti telefonforgalmat Magyaror­szág—Jugoszlávia között. A Pécs—Eszék közötti összeköt­tetésen bonyolítják Baranya, megye 154 helységének két­irányú telefonforgalmát a jugoszláv határmenti hely­ségekkel. A határ menti for­galom lehetővé teszi az érde­kelt előfizetők beszélgetései­nek gyors- kapcsolását. — Elrablói szabadon bo­csátották egy nagy lyoni gyógyszergyártó cég igazgató­jának kilencéves gyermekét pénteken. A gyermeket ked­den — iskolába menet — tá­madták meg. A szülők 20 millió frank váltságdíjat fi­zettek a banditáknak. — A környezetvédelem és i helyzete címmel tart elő­adást Rumszauer János, a | Hazafias Népfront szervezé­sében csütörtökön a Kapos­vári Városi Tanács nagyter­mében. — 643 kisiparos dolgozik Kaposváron. Egy-egy kisipa­rosra 95 lakos jut. A megye városai között a legrosszabb az arány Nagyatádon: egy kisiparosnak 120 embert kell ellátnia. — ÜJ KÖNYVET AD KI a Kossuth Könyvkiadó A szo­cialista képzőművészet nyo­mában címmel. A szerzője Oelmacher Anna neves mű­vészettörténész mintegy há­rom évtizedes munkáját ösz- szegezi a kötetben közreadott tanulmányokkal. — Állandó figyelőszolgá­lattal előzik meg a Zalán a Balaton esetleges nagyobb arányú szennyeződését. A ko­rábbi évek egy-két olajszeny- nyezési veszélye figyelmezte­tő jel volt. Három, úgyneve­zett mérőszelvényt alakítanak ki a Zalán. Ezáltal szakaszo­san lehet 'majd észlelni a környező területről esetlege­sen érkező szennyeződést. — 215 vizsgálatot végzett a múlt évben a megyei Népi Ellenőrző Bizottság. Ebből 118 bejelentések és panaszok nyomán indult. — MSZBT-küldöttség uta­zott Moszkvába Nagy Mária főtitkár vezetésével. Részt vesznek a Szovjet—Magyar Baráti Társaság IV. össz- szövetségi konferenciáján és aláírják a két társaság 1976— 1977. évre szóló együttműkö­dési egyezményét. — Kétméteres sárga be­tűkkel festették a düssel­dorfi diákok a városi egye­tem homlokzatára Heinrich Heine nevét. A hatóságok előzőleg megtagadták az en­gedélyt az egyetemtől, hogy felvegye a nagy költő nevét. Telefon — süketek számára A testi fogyatékosokkal foglalkozó moszkvai kutató- intézetben kikisérletezték a süketek számára készült tele­font. A készülék hordozható televízióra emlékeztet. A hívó fél fényíró toll segítségével egy katódcső felületére ír. A fényjeleket — ifillamos jelekké alakítva — normál telefon- vonal továbbítja. A hívott fél képernyőjén mintegy tíz má­sodpercen át látható a felírás. Amikor a felirat eltűnik a képernyőről, a hívott Utl írhat vagy tehet föl kérdést. — Bartókra emlékeznek a nagyatádi zeneiskola tanárai és diákjai szerdán a művelő­dési házban. A harmincadik évforduló alkalmából ünnepi műsort adnak. — Versbarátok találkoznak a költővel. Hétfőn délután író—olvasó találkozót, tarta­nak a kaposvári Petőfi em­lékkönyvtárban, Fodor And­rás részvételével. — Most érkezett! öltőny- és ruhaszövetek alkalmi áron kaphatók a vasútállomással szemben, a Forintos áruk boltjában. < (x) — Régóta hiánycikk Tra- hant-alkatrészek most érkez­tek — motorblokk, főtengely, henger, hengerfej, dugattyú, gyújtógyertya, valamint biz­tonsági övék — a Somogy megyei Iparcikk-kiskereske­delmi Vállalat Balatonboglár, 1 Dózsa 'Gy. u. 1. szóm alatti műsjzaki szaküzletébe. _ tx) i