Somogyi Néplap, 1975. november (31. évfolyam, 257-281. szám)

1975-11-20 / 272. szám

BARÁTSÁG TORNA Burcsa az utolsó percben két gólt lőtt Rákóczi—Skoda Plzen 2:0 (0:0) Kaposvár, 2500 néző. Vezet­te Hámori. RÁKÓCZI: Rapp — Kanyar, Márton, Kovács F., Bőzsöny, Kon­Magyarország csapata nyerte az öttusa világbajnokságot Kancsal Tamás ezüstérmes Magva rország nyerte a XXI. öttusa világbajnokságot, az Egyesült Államok és a Szovjetunió előtt. Az egyéni­ben a szovjet Lednyev 1973 és 1974 után harmadszor vitte el i | a pálmát, mögötte 21 poht- , tál lemaradva Kancsal Tamás lett az ezüstérem gazdája. A I bronzérmet az angol Fox sze- | rezte meg. Maracskó 4. lett, I Sasics pedig 14. Munkában a Rákóczi védelme. Kovács F. és Rapp közösen hárít. Búcsú az MNK-tól Kiesett a Táncsics és a Vasas Szerdán két csapatunk lé­pett Kaposvá­ron pályára a Magyar Nép­köztársasági Kupa »-nagy­döntőjében«. A tét a leg­jobb 32 közé kerülés volt. Együttese­inknek nem sikerült to­vább jutniuk. A Táncsis 1:1 arányú dön­tetlent ért el ugyan az NB II-es P MSC- vel • szem ben, azonban 11-es rúgásoknál alul maradt. A Vasas is csak egy félidőn ke­resztül tudott »lépést tarta­ni« az ugyan­csak második vonalban sze­replő Szek­Párharc a levegőben. Ezúttal a fehér me­zes Táncsics játékos győzött, a végén mégis a sötét trikósok örülhettek. szárdi Dózsá­val. Szünet utáni kettős ki­állítás végleg megpecsételte a Vasas sorsát. így ők is búcsúzni kényszerültek. PÉCSI MSC—TÁNCSICS 1:1 (1:1) Cseri pálya, 100 néző. V.: Soós F. PMSC: Katzircz — lványi, Schulteisz, Englóner, Kincses (Kiss S), Dárdai L., Dárdai P., Lőrincz, Fábián, Hámori (Kardos), Jónás, Táncsics: Kiss P. — Eisemann, Ko­vács J., Hamar, Hadzopulosz, Németh I. (Németh 11.), Far­kas, Markovics (Túli), Molnár J., Kapcsos, Dobor. Az első fél óra egyik csa­pat számára sem hozott fö­lényt. Mindkét együttes a me­zőnyben tetszetősen adoga­tott, de támadásaik a 16-os- nál rendre elakadtak. A Tán­csics jobb oldalon, a vendé­gek pedig főleg bal oldalon »erőltették« a támadásokat, ezzel is megkönnyítve a vé­dők dolgát. A 31. percben szerzett ve­zetést a PMSC. Hámori Fá­biánhoz játszott, aki kiugrott a védők közül, és a jobb sa­rokba lőtt. 1:0. 6 perccel később egyenlí­tett a Táncsics. Egy előrevá­gott labdát a pécsi kapus vetődve akarta hárítani, de kiperdült a kezéből a labda és Kapcsos az üres kapuba lőtte. 1:1. Szünet után még jobban ellaposodott a játék, igazán veszélyben már egyik kapu sem forgott. A látottak alap­ján az eredmény igazságos. A mérkőzés után 11-es rú­gások következtek. A PMSC az első négyet értékesítette. míg a hazaiak két büntetőjét j a pécsi kapus kivédte. így büntető rúgásokkal a PMSC jutott tovább. Jók: Schul- j tei6z, Englóner, Dárdai L., il­letve Kovács J., Hamar, Molnár. J. R. szekszárdi Dózsa— K.. VASAS 3:1 (1:1) Vasas-pál}«, 50 néző. V.: Szőke/' 1 Vasasi Heuthaler — Vág- j , völgyi, Mali, Táskái, Visnyei, j Ernyes (Fellal), Fábián, Bíró, j I Huszár, Kiss, Borbély (Pin- í I tér). Szekszárd: Pólyák (Li­povszki) — Somodi, Simon, Vágó, Pusztai, Micskó (Mol­nár), Freppán, Laki, Meszlé- nyi, Szentes, Szabó. Már a 4. percben vezetést szerzett- a Vasas. A cseles sza­badrúgás után Kiss • védhetet- len gólt lőtt a jobb alsó sa­rokba. 0:1. Ezután két nagy helyzetet is kihagyott a hazai együttes, majd a 25. percben egyenlít tett a Szekszárd. Szögletrúgás után az előrehúzódó Vágó fe- | jessel juttatta hálóba a lab­dát. 1:1. A 65. percben Laki lesgya- | mis helyzetből szerzett veze- I test. Előbb Kiss, majd Bíró is reklamált a játékvezetőnél, amelynek »eredményeként« mindkettőt kiállították. 6 . perccel a befejezés előtt j Szentes egyéni játék után ál- : lította be a végeredményt. { Közepes színvonalú, küz­delmes mérkőzésen maradt alul a hazai együttes. Néha kemény összecsapásokkal tar­kított és ideges légkörben le­folyt mérkőzésen döntőnek bizonyult a kettes kiállítás. ! Jók: Simon, Vágó. Pusztai, illetve: Mali, Heuthaler, Fel- .ai. Varga Janos rád, Kováts, Burcsa, Túrái, Csé- pán (Karasz), Varga. SKODA PLZEN: Csaloun — Sudik, Brusnicky, Vojta (Chvo.i- ka), Michalek, Süss (Fojtik). Strunc, Hzsebik, Forman, Bican, Kribala. A víztócsákkal borított pá­lyán meglepetésre a jobb testi felépilésű vendégek ke­rültek fölénybe. Rapp bizony gyakran volt munkába, de biztos kézzel tisztázta a leg­nehezebb helyzeteket is. A 24. percben Márton a 16-oson be­lül szabálytalanul szerelte Hzsebiket. Vitathatatlan 11-es volt. A büntetőt Michalek élesen küldte a bal sarok felé, Rapp azonban vetődve a szögletre ütötte a labdát. A félidő vége felé feljött a Rá­kóczi is, a támadások azon­ban rendre elakadtak. Szünet után valamelyest változott a kép. Ekkor már inkább a kaposvári csapat diktálta a tempót. Ebben az időszakban viszont a plzeni kapus vétette észre magát nagyszerű védésekkel. A 83. percben Titkán látott tűzijáték zajlott le a vendégek kapuja előtt, de ez alkalommal is fel­szabadult a kapu. A közön­ség már elindult haza, a ki- | járatnál tartók azonban a 89. percben visszafordultak. Az \ újabb kaposvári roham során Varga gólbatartó labdáját még mentették a csehszlová- ; kok, a visszapattanó labdát azonban Burcsa a hálóba vág­ta. Újrakezdés után a Rákó­czi újabb rohamot indított: a jobbról középreadott labdával Burcsa tört ki, s még a be­’ íejezést jelző sípszó előtt | megszerezte, a második ka- i posvári gólt. Újabb kezdesre már nem is volt idő. Lassan gyülekeztek a nézők ; a szerda délutáni nemzetközi | mérkőzésre. A hétköznap ellenére is sokan voltak kí­váncsiak arra. hogy a Rákó­czi vissza tud-e vágni a plze­ni 0:5-ért. Nos, ez csak rész­ben sikerült. A csehszlovák együttes ugyanis sokáig nyílt­tá tudta tenni a találkozót, s bizony úgy tűnt, hogy marad a gól nélküli döntetlen. Ebbe azonban a kaposvári gólzsák, Burcsa csak nem törődött be­le. Elkeseredetten rúgta a í hálóba egy perccel a befeje­zés előtt a vezető gólt, s -alig- j hogy kibontakozott játékos­társai öleléséből, még egy- gyel megtoldotta. Ez a bravú­ros teljesítmény eldöntötte a találkozó sorsát. Mindkét csapatot dicséri, hogy a rendkívül nehéz tala­jon végig nagy lendülettel játszott. A kaposváriak mel- [ lett szól a két Burcsa-gól. Va- j lamit tehát sikerült a Rákó­czinak törlesztenie a végig nagy iramú mérkőzésen. A kaposváriaknál Rapp leg" szebb napjaira emlékeztetőén védett. A hátvédsórban Ko­vács F. emelkedett ki, olykor a mezőny fölé is. Marton is sok nehéz helyzetet tisztázott. Elöl Túrái játszott, végig nagy kedvvel, és jól. Varga és Burcsa a végére jött fel. A vendégeknél a kapuvédő Csaloun, továbbá Strunc Hzse­bik és Bican játéka dicsér­hető. Kovács Sándor Röplabda Az Izzó és a Dózsa az Országos ifjúsági Kupa dőniójélien Szegeden rendezték a röplabda ] Országos. Ifjúsági Kupa területi döntőjét. A nőknél a Vasas izzó I képviselte megyénk színeit; mel- I Lettük az Üjpesti Dózsa, a ven- \ déglátó Szeged és a PEAC csa­pata szerepelt. A férfiaknai a j Kaposvári Dózsa, a BKV Előre, a BSE és a Szeged küzdött az első helyért. Mindkét csapatunk száz száza­lékos sikerrel szerepelt. Az Izzós lányok először a PEAC-ot. majd a Szegedet győzték le biztosan. 3:0-ra. Az első helyet eldöntő találkozón az Üjpest ellen két I és fél órás »maratoni« mérkőzé­sen 0:2-ről fordította a maga ja­vára a találkozó állását a ka­posvári csapat. Az Izzó összeállítása; Büröczfí. Kurucz, Lengyel, Csorba, Herr, Kiss. Csere: Suta, Oláh. Hollósy. Különösen az Üjpest elleni ta­lálkozón volt szükség kiemelkedő tel iesítményre. Csorba 'a mezőny legjobbjának bizonyult, mellette Kurucz. Kiss és Böröczfi nyúj­tott jó teljesítményt. A K. Dózsa fiúcsaoata is biz­tosan vette az akadályokat. Elő­ször a BSE-t győzték le 3:l-re, majd a hazai pálya előnyét élve­ző szegedieket verték biztosan 3:0-ra. A BKV Előre ellen a lányok­hoz hasonló ' nagy küzdelemben 3 :2-re győztek. Műszer és irodagép szaküzlet nyílt Zalaegerszegen a ZALAIPARKER és a MIGÉRT vállalat közös üze­meltetésével. Írógépek, számológépek, könyvelőgépek, pénztárgépek, sokszorost tógépek, hőtechnikai, elektro­technikai és mechanikai műszerek nagy választékban 1 beszerezhetők. A bolt címe: Zalaegerszeg, Mártírok útja 1. Az érdeklődőket és szakembereket szeretettel várja az új szaküzletben a MIGÉRT es a ZALAIPAKER Vállalat. (345128) NOVEMBER Milyen lesi az időjárás? 20 CSÜTÖRTÖK Jolán A várható időjárás ma estig: Változóan felhős idő lesz, elszórtan kisebb esővel, egykét helyen átfutó hózáporral. Sokfelé élénk, helyenként erős északi, északnyugati szél. A várható legmagasabb nappali hőmérséklet ma, csütörtökön: S—10 fok között lesz. — Klubot alakítanak ki — társadalmi összefogással — az Óbudai Gépipari Szövetke­zet marcali telepének fiatal­jai. A hamarosan elkészülő helyiséget a vas- és fémhul­ladékért kapott összegből rendezik be. — Silka zajcsökkentőt vá­sárolt 200 ezer forintért a BVG tabi gyáregysége, hogy ezzel is szelídítsék a dinamók zaját. — Bővült a járdahálózat Bábonymegyerben. Az idén 260 000 forint értékű gyalog­járót építettek a községben. — A III. képzőművészeti filmszemle, amely kedden kezdődött Szolnokon, tegnap a mozi és televíziós képző- művészeti filmalkotások be­mutatójával folytatódott. Üjabb húsz alkotás került a zsűri, illetve a közönség elé. Megkezdődött a szakmai esz­mecserék sorozata is. — Szerelmesek címmel te­szi közzé a napokban a Móra Kiadó a Kozmosz könyvek sorozatában a huszonnégy el­beszélést tartalmazó antoló­giát, melyet Reich Károly rajzai illusztrálnak. — Hangversenyt adott teg­nap a középrigóci erdőgaz­dasági szakmunkásképző is­kolában, illetve este a barcsi zeneiskolában a Kaposvári Tanítóképző Főiskola kama- rakórusa és a kaposvári Mun­káskórus. — Hetven óra társadalmi munkát végeztek a nagyberki úttörőcsapat fiú tagjai a helybeli tűzoltószertár építé­sénél. — Üj gépműhelyben vé­gezhetik a téli gépkarbantar­tást a mesztegnyői tsz szere­lői. A négymilliós beruházást 1976 január közepén vehetik birtokukba. — Egy oxigéntartály fel­robbanása 13 ember halálát okozta Ze Doca brazíliai vá­roskában. Húszán súlyosan megsebesültek. A robbanás a városka piacán történt. A tartályban lévő oxigént lég­gömbök felfújásához hasz­nálták. — Fényszóró-beállító he­teket. rendez a Magyar Autó­klub országszerte, a koráb­bihoz hasonlóan. Vidéken a klub helyi szervezetei előre meghirdetett időpontokban és helyeken tartanak díjmentes fényszóró-beállító szolgála­tot. — Három ember életét vesztette tegnap, amikor egy zsúfolt párizsi szállodában tűz ütött ki. A tűz elől egy verídég kiugrott harmadik emeleti szobájából és halálra zúzta magát. Szobatársa ha­lálos égési sebeket kapott. A harmadik áldozatot a füst fojtotta meg. A szerencsét­lenség oka egyelőre ismeret­len. — A Magyar Hidrológiai Társaság ifjúsági tanácsa az idén Győrött rendezi meg ' az V. ifjúsági napokat. A ren­dezvénysorozat tegnap kéz- J dődö’tt. 50 évvé’ ezelőtt, 1925. november 20-án halt meg — 61 éves korában — STEFAN ZEROMSKI lengyel próza- és drámaíró. A középiskolát be­tegsége miatt félbe kellett hagynia; állatorvosnak készült, de tanulmányait nem fejezte be. Múzeumi könyvtárban dolgozott, s a politika iránt is korán érdeklődni kezdett. A reakció újraszervezödése, á cenzúra fokozódása idején, 1909-ben, Franciaországba köl­tözött, s onnan csak 1918-ban tért haza. Az Ifjú Lengyelor­szág íróesoport vezéralakja lett; a századforduló táján írt regényei az értelmiség külön­böző rétegeinek életét mutat­ják be. A nálunk is ismert A hű folyó című regényében finom, lélektani eszközökkel jelení­tette meg az egyik lengyel fel­kelés részvevőinek drámáját. Harc a sátánnal című regényé­ben (ezt 1913—18 között írta) a kor ellentmondásait, a há­ború embertelenségét és a művészet felbomlását mutatta be. 1925-ben írt Kora tavasz című regénye a függetlenségét elnyerő Lengyelország első lé­péseit ábrázolta, egy eljövendő forradalmi átalakulás perspek­tívájában. Az író ezzel a re­gényévé erőteljesen hatott a modern lengyel társadalmi és politikai prózára is. Az AB fizeti a kártérítést a BKV helyett A Budapesti Közlekedési Vállalat a napokban önkén­tes felelősségbiztosítási szer­ződést kötött az Állami Biz­tosítóval. Az egyelőre 1976. december 31-ig érvényes megállapodás értelmében, ha az úgynevezett kötöttpályás járművek — villamos, troli­busz, fogaskerekű, kisföld- alatti — utasnak, gyalogos­nak, más járműnek 100 fo­rinton felüli kárt okoznak, az ebből eredő kártérítési köte­lezettség az Állami Biztosítót terheli. A biztosító intézi a kárfelvételt és kifizetést a BKV helyett. A kötöttpályás járművek baleseteit ezentúl a BKV he­lyett az Állami Biztosító Hamzsabégi úti budapesti gépjármű kárrendezési igaz­gatóságán kell bejelenteni. A BKV önkéntes felelős­ségbiztosítása a kötelező gép­járműbiztosításra érvényes térítésekkel azonos kártalaní­tást nyújt. — Balesetet okozott ked­den Jugoszláviában az Istriai félszigeten tomboló szélvihar és felhőszakadás. A Pula és Zágráb között közlekedő gyorsvonat Bűzét helység kö­zelében egy kőomlásra fu­tott. A mozdony a postako­csival együtt kisiklott és egy száz méteres szakadékba zu­hant. A mozdonyvezető életét vesztette, segítője megsérült: Az utasoknak a karcolásokon és az ijedtségen kívül más baja nem esett. — Most érkeztek rendkívül olcsó áron férfi és kamasz öltönyök Kaposváron, a vas­útállomással szemben lévő Forintos áruk boltjába, (x) — Parkettakészítő asztálosipari gépek árverési értékesítése Vár- dán december hó 3-án. délelőtt 9 órakor. Meggyes utca 38. szá.n alatt lesz. (üSíúJ)