Somogyi Néplap, 1974. október (30. évfolyam, 229-255. szám)

1974-10-08 / 235. szám

Atlétika Kettős vereséget szenvedett Somogy ifjúsági csapata Szombat és vasárnap két na­pon át folytak az NB I/B-s if­júsági atlétikai csapatbajnok­ság nyugati csoportjának küz­delmei. Ezúttal a negyedik for­dulót bonyolították le. Mind­két nap felázott, tócsákkal tar­kított pálya fogadta a verseny­zőket. A hazaiak már indulás-’ kor feladták a győzelem esé­lyét azzal, hogy több számban kettő helyett egy versenyzőt; indítottak, sőt akadtak ver- senyszámok, amelyek somogyi­ak nélkül zajlottak le. A hár­mas találkozó másik két rész-* vevője, Tolna megye és a; BKV Előre teljes csapattal ér­kezett. A hazaiak nyolc férfi­számban: 110 m-es gátfutás,; 1500 méter, gerelyhajítás, 2000 méter akadály, 800 méter, 3000 méter, 200 méter, 300 méter gát egy-egy versenyzőt, a 10 km-es gyaloglásban és hár- masugrában pedig egyetlen versenyzőt sem indítottak. A, női gerelyhajításban, diszkosz­vetésben, 100 méteres gáton és 1500 m-es síkfutásban egy, míg a magasugrásban egyetlen so­mogyi • versenyző sem indult. Az időjárás és a pálya tala­ja kihatott az eredményekre. Csupán a magasugrásban győztes Veres (Tolna) 1QB cen­timéteres ugrása, valamint a somogyi Gergely diszkosszal elért 51,40-es eredménye és Hirt 11.1-es ideje érdemel em­lítést. A nőknél Simon Mária (Somogy) 5,15-ös távolugró eredménye és első helyezése figyelemreméltó. Eredmények: Férfiak: 110 m gát: 1. Sán- i yj 3 dór (Toána) 16.6 ... 3. Kaiser | ' (Somogy) 17.4. Rúdugrás: 1. Vonyik (BKV) 280 .. . 3—4. Ná- gai (S) 200. Súly: 1. Bartha (T) 14.66, 2. Gergely (S) 14.48. 1500 m: 1. Ruzicska (BKV) 4:12 i Tolna—BKV Előre 84:49. ... 5. Riba (S) 4:22. 100 m: 1. Hirth (S) 11. Gerely: 1. Bartha (T) 56,32 ... 3. Győríi (S) 48.02. 2000 m akadály: 1. Pesti (BKV) 6:24.4 ... 5. Bóna (S) 6:54.4. 400 m: 1. Ötvös (T) 51.0, 2. Szőke (S) 52.1. Távol: 1. Szabó (T) 6,46 ...3. Bosnyák (S) 6,29. 10 km gyaloglás: 1. Vass (BKV) 54:41. Hármasugrás: 1. Szabó (T) 12,95. 3000 m: 1. Pesti (BKV) 9:2.3 ...5. Riba (S) 9:34.2. Kalapács: 1. Gergely (S) 48,38. 800 m: 1. Ötvös (T) 2:01.9 ...4. Szőke (S) 2:05.0. 200 m: 1. Hirth (S) 22.3. Ma­gasugrás: 1. Veres (T) 188, 2. Bosnyák (S) 178. 300 m gát: 1. Tóth (BKV) 42.8 ... 4. Bóna (S) 47.2. Diszkosz: 1. Gergely (S) 51.04. 4x100 m váltó: 1. Somogy (Kovács, Bosnyák, De­meter, Hirth) 44.9. 4x400 m: 1. Tolna 3:31.6, 2. Somogy: 3:41.6. Nők: Gerely: 1. Wéber (T) 36,92 ...4. ölti (S) 31.34. 100 m: 1. Csaba (T) 12.5 ...3. Szendi (S) 12.9 Távol: 1. Si­mon (S) 5,15. 1500 m: 1. Link (T) 5:04.8 ...5. Tóth (S) 5:41.2. 400 m: 1. Csaba (T) 59.9 ...4. Kocsis (S) 64.6. Diszkosz: 1. Szabó (T) 34,80 ... 3. Göjtö- nár (S) 28,34. 800 m: 1. Link (T) 2:27.3 ...5. Tóth (S) 2:42.4. Magas: 1: Vaszkó (T) 170. 100 m gát: 1. Simon (S) 16,9. 200 m: 1. Csaba (T) 26.2 ... 3. Szendi (S) 27.0. Súlylökés: 1. Hammer (T) 10,92 ...3. ölti (S) 8,89. 4x100 m: 1. Tolna 50.9 ... 3. Somogy 54.6. 4x400 m: 1. Tolna 4:11.6, 2. Somogy 4:46.5. I A férfi pontverseny végered- j ménye: Tolna—Somogy 126,6: , BKV Előre—Somogy 110 87, Tolna—BKV Előre 120:91. A női pontverseny végered­ménye: Tolna—Somogy 90:38, Elszalasztott lehetőség Kossuth KFSE—Kaposvári Rákóczi 2:1 (1:1) Szentendre, Eőry. 600 néző. Wiliieim József sakk emlékverseny A második forduló eredmé­nyei: Lovász—Szűcs 1:0, Milba- cher—Kaposi Z. 1:0, Heinrich —Óvári 1:0, Kovács—Kővári 1:0. Lenkovics—Pálfi 1:0, Nagy —Rumszauer 1:0, Dávid—Tor­ma 1:0, ifj. Miovecz—Bozsóki 1:0, Bódi—Vajthó 0:1, Miovecz —Hahn 0:1, Czanka—dr. Máté 0:1, Imre—Csíki'0:1, Zanati— Berkes 0:1, Csima—Erdélyi 0:1, Závoda—Kaposi L. 0,5— 0,5, Gruller—Máthé G- 0,5— 0,5. A harmadik forduló eredmé­nyei: Dr. Máthé—Milbacher 1:0, Hahn—Lovász 1:0, Vajthó— Gruller 1:0, Kaposi L.—ifj. Miovecz 1:0, Erdélyi—Kovács 1:0, Berkes—Imre 1:0, Kővári —Nagy 1:0. Övári—Csima 1:0, Csíki—Závoda 0:1, Szűcs— •Miovecz 0:1. Lenkovics—Bódi I 0:1, Pálfi—Czanka 0:1, Bozsóki I—Zanati 0:1, Máthé G.—Hein- ! rich 0.5—0,5, Kaposi Z.—Dá- j vid 0,5—0,5, Torma—Rumszau- | er 0,5—0,5­K. KFSE: Szűcs—Palicskó, Hat- vanger, Stier, Staller — Zentai, Borbás — Fritz, Hidvégi, Vad, Jó­nás (Alberti a 77. percben). Edző: Budai László. K. Rákóczi: Hege­dűs—Márton (Hoffmann a szünet­ben) Agfalvi, Patyi, Németh — Nagy (Bőzsöny a 77. percben), Konrád — Karasz, Burcsa, Kováts, Duschák. Edző: Mathesz Imre. Az élcsoport állása: 1—3. dr. Máthé, Háhn, Vaj­BKV Előre—Somogy 76:50, thó 3—3, 4—6. ,Kaposi L-, Zá­voda 2,5—2,5. Szemerkélő esőben csúszós, mély talajon indult a játék. A Rákóczi már az első percek­ben magához ragadta a kezde­ményezést. Jobban feltalálták magukat a szokatlan játékté­ren és 20 percre beszorították ellenfelüket. A 18. percben Ko­váts nagy lövését Szűcs csak nehezen védte. Egy perccel ké­sőbb vezetéshez is jutott a zöld—fehér csapat. Burcsa in­dította Kovátsot, aki kiugrott a késlekedő védők között, és védhetetlenül lőtt a hálóba. 0:1. Megzavarodott a főiskolá­sok védelme. Öt perc múlva Hatvanger és Staller együtte­sen buktatták a kitörő Kárászt. Vitathatatlan 11-es. Duschák gyengén helyezett labdáját a vetődő Szűcs védte. A vég­eredmény alakulására — mint később kiderült — a' ll­es kihagyása döntő volt. Még ugyanebben a percben a kido­bott- labda Duschák ellenfelé­hez, a jobbhátvéd Palicskóhoz került, és a fedezetlenig ha­gyott hátvéd Hegedűs mellett kiegyenlített. 1:1. Feljöttek a hazaiak. A 45. percben Jónás nagy erejű szabadrúgását He­gedűs bravúrral tornászta a j léc fölé. A második félidő is Rákóczi- 1 rohamokkal kezdődött. Az 58. V.:| percben Kováts, majd három I perc múlva - Karasz lövését védte a hazai kapus. Az 56. percben Burcsa nagy lövését kellett hárítania. A másik ka­punál Vad a baloldali lécet ta­lálta el, a visszapattanó lab­dát Agfalvi a mezőnybe to­vábbította. A 62. perc meghoz­ta a vezetést és egyben a győ­zelmet jelentő gólt. Hidvégi jobb oldalról lőtt be egy lab­dát, és a késlekedő védők kö­zött Vad három méterről fe­jelt a hálóba, 2:1. A Kossuth KFSE ezután már csak az eredmény tartására töreke­dett: A Rákóczi nagy fölény­be került. Az utolsó húsz perc­ben szinte egy kapura játszott a vendégcsapat. Nagy Lajos egy összecsapásnál megsérült, helyére Bőzsöny jött be. A -fö­lényre jellemző, hogy még a söprögető Agfalvinak is kínál­kozott lehetősége a gólszer­Váratlan vereséget szenvedett a Táncsics A mérkőzés rendkívül heves iramú és változatos volt. A Rákóczi nem játszott aláren­delt szerepet, mezőnyben jól adogattak, azonban vagy a csa­tárok hibáztak, vagy a jó na­pot kifogó Szűcs hárított biz­tos kézzel. A látottak alapján a Rákóczi feltétlen rászolgált volna az egyik pontra. Jók: Szűcs, Hatvanger, Palicskó, Vad, illetve: Ágfalvi, Karasz Kováts. Szigetvári György További eredmények: Bp. Spartacus—FÖSPED Szállítók -J:l (1:1) Czabán Samu tér, 600 néző, vezette: Bana. Góllövők: Né­meth, Karakas, Pákái, illetve Egri. László. A játékvezető Monos­torit és Stamlert (mindkettő MÁVAG) kiállította. Volán (2:0) SC—Ózdi Kohász 3:1 Ózd, 2500 néző, vezette: Nagy B. Góllövők: Molnár, Takács, Bodó, illetve Csuhány. Komlói-Bányász—Dorogi AC 2:0 (1:0) Komló, 1000 néző, vezette: Teuschler. Góllövők: Hoh- mann, Fábián. A hazai csapat kitűnően játszott. Nagykanizsai—Olajbányász —MÁV DAC 2:1 (1:0) Nagykanizsa, 3500 néző, ve­zette: Jaczina. Góllövők: Füle dr., Pávlicz, illetve Pálos. Budafoki MTE—Szekszárdi Dózsa 2:0 (0:0) Budafok, 500 néző, vezette: Mohácsi. Góllövők: Nell, Vízi. Oroszlány—Szolnoki 2:1 (1:1) MTE Oroszlány, 500 néző, vezette: Bauer. Góllövők: Papp, Egyed, illetve Kovács. Dunaújváros- VSC 1:1 (1:0)-Debreceni 1 Szegedi 4:0 (2:0) EOL—Egri Dózsa Debrecen,* 1500 néző, vezet­te: Barna. Góllövők: Formag- gini, illetve Nagy. Az NB II állása: / Sashalmi Elektronikus — K. Táncsics 1:0 (I :0) Kaposvár, 200 néző. V.: Soós. Sashalom: Gajárszki—Gyuricza, Szőke, Simon, Bató, Kaltenecker, Hábcrszdorfer, Budai, E-yházi, Szávai, Tóth. Edző: Horváth László. Táncsics SE: Kasza—Gon­dos, Pataki, Ambach, Németh (Mészáros), Horváth, Veszetka, Papp, Potyók, Savanyó, Varga. Edző: Váradi Lajos. A vendégcsapat már eleve védekezésre rendezkedett be, mindössze egy csatáruk tar­tózkodott elöl. 25 perces egy- kapuzás után váratlanul jött a vendégek vezető, s mint ké­sőbb kiderült mérkőzést is el­döntő gólja. Szabadrúgáshoz jutott az Elektronikus, 25 mé­terre Kasza kapujától. Tóth lőtte a szabadot, a nem túl erős labda megcsúszott a sí­kos talajon, s a késve vetődő kapus hasa alatt jutott a há­lóba. 1:0. Továbbra is a Tán- csis maradt fölényben. Potyók két ízben is alig lőtt mellé. A második félidőben csak-* nem »felbillent a pálya.« A vendégek a vezetés megtartá­I szott abban, hogy a vendégek győztesként térhettek haza. Jók: Ambach, Horváth, Ve- szelka, Savanyó, illetve Sző­ke és Tóth. K. Vasas—Növényolaj 2:0 (1:0) 200 nezo. V.: Kaposvár, Hartmann. Vasas; Rác/.—Balogh, Kiss, Tuii, Fábián, Máli, Bíró (Burása II.), Hadi, Herbei, Poor (Boros), Fü­löp. Edző; Csanda István. Növény­olaj: Dudás—Szili, Garamvölgyi, Bánvölgyi, Zsebeházi, Géber (Ker­tész), Tanács, Kalmár, Szabó, Eg­ri. Edző: Bálint István. 12. perc: Fülöp ívelt kereszt­be egy labdát, Herbei kiugrott, és 10 méterről a kimozduló ka­pus mellett megszerezte a ve­zetést. 1:0. 51. perc: Hadi futott el a jobb szélen, átívelt a védők felett, s a jó ütemben felugró Herbei az ellenkező sarokba fejelt. 2:0. A salakos edzőpályán, víztő- csákkal tarkított játéktéren mérkőztek a csapatok. Már az elején magához ragadta a kez­Szeged, 2000 néző, vezette:! ! Nagy G. Góllövők: Vass (2),' j Antal, Hojszák. Nagy fölény- j I ben játszott a Szeged. Várpalota—Ganz-MÁV AG 2:0 (1:0) Várpalota, 2500 néző, vezet­te: Marton. Góllövők: Albu, 1. Szegedi EOL 31 7 2 2 22-11 16 2. Volán SC 11 6 3 2 19-11 15 3. Komlói B. 31 6 3 2 14-12 15 4. Bp. Spartacus 11 5 4 2 22-15 14 5. MÁV DAC 11 4 6 1 16- 9 14 6. Nagykanizsa 11 5 3 3 19-13 13 7. K. Rákóczi 11 5 3 3 17-11 13 8. Dunaújváros 11 3 5 3 16-16 11 9. FÖSPED SZ. 11 5 1 5 12-14 11 10. Dorogi AC 11 4 3 4 11-13 11 11. Oroszlányi B. 11 3 5 3 9-14 11 12. Várpalotai B. 11 4 2 5 16-14 10 13. Budafoki MTE 11 3 4 4 15-16 10 14. Ganz-MÁVÁG 11 2 6 3 10-11 10 13. Kossuth KFSE 11 4 2 5 12-15 10 16. Szolnoki MTE 11 3 3 5 13-15 9 17. Ózdi Kohász 11 3 2 6 13-18 8 18. Debreceni VSC 11 2 3 6 14-23 7 19. Szekszárdi D. 11 2 3 6 14-23 7 20. Egri Dózsa 11 2 1 8 9-22 5 RÖPLABDA Kettős győzelem Pécsen Gól? Nem gól? Fülöp jobbról belőtt labdája elsuhan a ka­pu előtt. y alig jutottak el a kapuig. A jól védő vendégkapus érdeme, hogy a győzelem aránya nem lett nagyobb. Jók: Kiss, Fábi­án, Hadi, Herbei, illetve Mo­hai, Szili, Kalmár. J. R. Siófoki Bányász —BVSC 0:0 Siófok, lász. 800 néző. V.: Ha­Siófok: Málies—Riedl, Szilágyi, Horváth K., Kékesi, Babán, Jo­hann, Horváth J., Bihari, Fiath, Kovács I. (Horváth L.). Edző: Papp Gyula. BVSC : Pálinkás—Du­dás, B. Nagy, Kovác*1. Dani, La- zsányi, Mokalisz, Veres, Kikillai (Szakái), Sebők, Gara. Edző: Me­zei György. a Siófoknak több alkalma volt a gólszerzésre. Az eredmény igazságos. Jók: Riedl, Szilágyi, Horváth J., Fiath, illetve Pá­linkás, B. Nagy, Lazsányi, Ga­ra. Molnár József NB ifjúsági bajnokság: Siófok—Máza-Szászvár 2:1 (1:0) NB tartalék bajnokság: Siófok II—Táncsics II 2:2 (1:1) A délnyugati csoport ered­ményei : Szigetvár—Máza­Szászvár 4:0, Apr. 4. Vasas— BKV Előre 0:0, IIL kér. TTVE —Pécsi VSC 1:2, Törekvés— Székest. MÁV 1:1, L. Fonó— ÉRDÉRT 1:2, Dunaújvárosi É.-Véménd 3:1, Pénzügyőr— Már az első percben bravú- ÉP- Építők 1:1. Női mérkőzés: K- VASAS IZZÓ- PÉCSI TANÁRKÉPZŐ FŐISKOLA 3:0 (9, 8, 6) Vasas Izzó: Vermesné, Bog- dánné, Csorba, Nagy, Böröczfi, Csonka. Csere: Molnár, Kiss, Gadár. A mostoha időjárás terembe' kényszerítette a csapatokat. Némi izgalmat okozott, hogy a játékvezető -a mérkőzés kez­detére nem érkezett meg, így az első játszmát szükségbíró vezette. Csak a második játsz­mától vette át a kijelölt játék­vezető a mérkőzés irányítását. A sérült Kutas Zitát nélkülöző izzósok biztosan győztek- Nem játszott jól a csapat, csupán egy-egy koi-szerű akció mu­tatta meg, hogy mire képesek. Győzelmükhöz azonban nem fért kétség. KAPOSVÁRI DÓZSA— STEINMETZ SE 3:0 (5, 13, 6) Dózsa: Zóka l„ Witz, Páldi, Hódost, Várkonyi, Zóka 11. Csere: Balogh. Hideg, esős időben szabad­téren játszották a -mérkőzést- A Dózsa tartalékosán is végig irányította a játékot, és könv- nyedén, biztosan nyert. A ha­zaiak nem késztették nagyobb eróbedobásra. •V vendégek kapusa ezúttal is hárított Potyók és Veszelka elöl. sára törekedtek,, a nagyszerű J deményezést napot kifogó kapusok és söp-' rögetőjük révén rendre hárí­tották az elkeseredett hazai ro­hamokat. Papp és Potyók nem­egyszer gólhelyzetben is hibá­zott. A szerencse — no meg az irreális talaj — is közre ját­piros—kék együttes. Folyamatos, gördü­lékeny támadások után sze­reztek vezetést és végig meg­tartották fölényüket. A vendé­geli a mezőnyben jól adogat­tak, azonban a szorosan záró Vasas-védelem mellett alig-1 ban kombináltak a mezőnyben, rosan védett Málics: Gara nagy lövését hárította. Egy el­lentámadásnál a BVSC kapu­ja előtt Bihari és Kovács egy­másra várt, így odalett a jó helyzet. Majd ismét Kovács előtt kínálkozott gólszerzési alkalom, azonban a kimozduló kapus mellett 5 méterről fölé pörgetett. A félidő végére fel­javult a BVSC, s néhány ve­szélyes támadást vezetett. A mély, csúszós talajon a máso­dik játékrészben mindkét csa­pat elfáradt. Változatosabbá vált a játék. A vendégek job­A bajnokság állása: 1. PVSK ll 7 1 3 23-10 15 2. Dunaújv. É. 11 5 4 3 23-11 14 3. BVSC 11 6 2 3 15- 9 14 4. Előre 11 5 4 2 16-11 14 5. Táncsics 11 6 1 4 21-15 13 6. Sashalom ll 6 1 4 25-21 13 7. ÉRDÉRT 11 5 3 3 23-25 13 8. Bp. Ép. 11 3 6 3 7- 7 12 9. Szív. MÁV 11 3 5 3 21-16 11 10. Siófok ll 3 5 3 14- 9 11 11. III. kér. 11 5 1 5 19-19 11 12. Véménd ll 4 •3 4 14-19 11 13. Kaposv. V. ll 3 4 4 10-12 10 14. Apr. 4. 11 4 2 5 14-18 10 15. Törekvés 11 3 4 4 8-14 10 16. Növényolaj 11 2 4 5 10-16 8 17. M.-Szászvár 11 3 2 6 12-19 8 18. Lőrinci F. 11 4­7 14-29 8 19. Pénzügyőr 11 2 3 6 15-17 7 20. Szigetvár i ll 2 3 6 13-*) 7 Jól küzdött a Táncsics kosárlabdacsapata K. TÁNCSICS— PÉCSI POSTÁS 103:82 (41:40)! Táncsics: Simon 5, Tóth 25, j Bocskor 10, Halász 16, Hidasi * 21. Csere: Szabó, Rámpay 17, Papp 1, Lévai 4. A Táncsics kosárlabdázói levonták a tanulságot a SO- TEX elleni múlt heti mérkő­zésből- Ezúttal már az első percektől kezdve teljes erőbe- dobáüsal és akarattal küzdőt- • tek. A játék most sem volt magas színvonalú. Különösen a dobások pontosságával adó- saK még mindig a játékosok. Ideges légkörben zajlott le a mérkőzés. A Táncsics 38, a hazaiak 24 büntetőt dobtak. Már az első félidő közepén vezetést szerzett a Táncsics, s azt a mérkőzés végéig megtar­totta- A hazaiak 23, a Tán­csics 12 alkalommal »adta el« a labdát. A győzelem ilyen arányban is megérdemelt. , Gy. I.