Somogyi Néplap, 1974. október (30. évfolyam, 229-255. szám)

1974-10-22 / 247. szám

( ) Kaiak.kenu v\bajnc,kzie , aranyérem a döntg^ e|sg napján Mexikóban m.. ... ... nel tartanak az f * dontak- jak-kenu v1.?74. evl ka* küzdelmei. Az e ^bajnoksag futamokból biz!'0' es.ko^fp' tovább a magy/0“" Jutottak Itt csupán egy/11: versenyzők. tés akadt, ^llen : nem magyar Vzt szerencsére; a i ersenyzo szol- , bajnok Saparjszov^eí olimpiai | csak a/ 5 héenko futamaban ; nem jutott a,*1^ .v'fSzett> W \ férfiak dontobe. rés döntójér^-1 1000 méte, s*zör, ame;? korult sor el°' gvőzelmet ' Y m,df r‘ dás után híeti. bizonytalanko- nyomult íe?™«***. be F^bol győzött biJ az elso he‘yre’ « méteren a “ ^-2 1000 ugyancsak Szab0- Bakó kettős zőre. Az e! nem ta>+ ményei: íso napi dontoered­K—l 1< . ..........' nők- Csa)0° meter> vilagbaj- j szá°) 4 pó Géza (Magyaror- j (Lengyel 00.25. 2. Sledziewski 1 ' (Olaszon01*2***' 3- Perri k—2 szag). Szabó i'UKKt méter, világbajnok: gyarors/. ’tván, Bakó Zoltán (Ma- i szijev (í.ig) 3:39.24. 2. Kozubin, An- J he ide (^Szovjetunió), 3. Helm, Te- t K—4 'DK). In DK. aHOOO méter, világbajnok: i ország. - Szovjetunió, 3. Magyar- í C—1 / jurcse 1000 méter, világbajnok: 4. fnko (Szovjetunió) 4:33.23. ... 1:42.6(Wichmann (Magyarország) j C— Lóba 1000 méter, világbajnok: 4 ;02.> tov, Cesjunas (Szovjetunió) i»yail5. . . . 5. Budai, Haraszti (Ma­KÖVország). K*: de —1 öoo méter, világbajnok: Oh- (.VI (NDK) 2:09.64 ... 4. Pfeffer magyarországi 2:16.4L. teis—2 500 méter, világbajnok: Kös- Za . Ohtíe (NDK) 1: 56.37.... 3. 2 .kariás, Tözsér (Magyarország) l :03.69. Vasárnap délután 11 döntőt rendeztek meg. tíz venseny- i mban hirdettek eredményt, K—2 10 000 méteren még nincs hivatalos értékelés — mint az AFP jelenti — több ország tiltakozása miatt. A magyar sportolók ismét jól szerepeltek, valamennyi egység az 1—6. helyen vég­zett. Nagyszerű sikernek szá­3. Sledzieski (Lengyelország). K—1 10 000 n>, világbajnok: _ Perri (Olaszország) 47:,02.02 p, 2. Saparenko (Szovjetunió), 3. Völgyi Péter (Magyarország) 47:07.21 p. K—2 500 m, világbajnok : * Sledziewski (Len&v^lPrszág) 1:39.11 p, 2. Deme, Rátkai (Magyarország) 1:39.15 p, 3. Laabs. Heilige (NDK). K—4 10 000 m, világbajnok: Szovjetunió 33:01.89 p, 2. Magyarország (Giczi, Vargha, Szabó, Rompahányi) 38:33.55 P> 3. Lengyelország. K—1 4x2300 m, világbajnok; Románia 7:24.56 p. 2. Szovjetunió, 3. Lengyelország. 4. Magyarország (Angyal, Deme, Szabó, Svidró). C—1 500 m, világbajnok: Szergej Petrenko (Szovjetunió), 2. Zeisler (NDK). 3. Patzaichin (Románia), 4. Ananiev (Bulgária). 5. Darvas Miklós (Magyarország). C—2 500 m, világbe inok: Vinogradov, Lobanov (Szovjetunió), 2. Danielov. Simionov (Románia), 3. Sach, Ctitsck (Csehszlovákia), 4. Opara, Gronowicz (Lengyelország), 3. \rva. Povázsai (Magyarország). C—7 íoooo m, világbajnok: Wichmann Tamás (Magyarország) 49:48.47 p, 2. Jurcsenko (Szovjetunió), 3. Patzaichin (Románia). C—2 10 0Ö0 m, világbajnok: Cseszjunasz, Lobanov (Szovjetunió), 2. Buday, Haraszti (Magyarország), NŐK: K—4 500 m, világbajnok: NDK. 2. Szovjetunió. 3. Romá­nia. 4. Magyarország (Pfeffer, Tő- zsér. Rajnai, Zakariás). Három pont a SZEOL előnye Komlói Bányász—K. Rákóczi 0:0 Két pont az Ú. Dózsa előnye A szombati NB I-es bajno­ki forduló nagy meglepetése kétségkívül az volt, hogy az CL Dózsa csak drámai küzde­lemben harcolt ki döntetlent az Egyetértés ellen. Ennek el­lenére az újpestiek továbbra is két pont előnnyel vezetnek a bajnoki táblázaton. Ügy fest, hogy legföljebb a Bp. Honvéd veszélyeztetheti a lila-fehérek őszi elsőségét Az NB I állása: őt ! mit Wichmann Tamásnak a C—1 10 000 m-en elért világ­elsősége, a szovjet Juresenkót és a román Pétzaichint uta­sította maga mögé. K—1 500 m, világbajnok: Vasile Dtba (Románia) 1 -.+<5.13 pl 2. Csapó Géza (Magyarország* . 1:19.25 p, A legjobb hat között Magyarország női röplabda-válogatottja A Mexikóban folyó női röp- I labda-világbajnokságon a ma- j gyár lányoknak két nehéz akadályon kellett sikeresen j túljutniuk, hogy a hatos dön­tő részvevői lehessenek. Kü­lönösen Kuba legyőzése tűnt nehéznek, mert ők a bronz­éremre is eséllyel pályáztak. [ A magyar csapat végül is biz­tos 3:1 arányú győzelmet í aratott a nagy vetélytárs el- \ len. A következő ellenféllel, í az Egyesült Államok együtte­sével már felszabadultabban játszottak lányaink, és szett­veszteség nélkül biztosan | győztek 3:0-ra. Közben a ja­pánok is legyőzték Kuba | együttesét, így ebből a cso- i portból a magyar és a japán i csapat jutott a hatos döntőbe. 1. TT. Dózsa 10 8 2­34-13 18 2. Honvéd 10 7 2 1 24- 7 .16 3. FTC 10 5 3 2 21-11 13 4. ZTE 10 6 1 3 15-11 13 5. Videoton 10 4 3 3 12-11 11 6. Csepel 10 4 2 4 14-13 10 7. MTK 10 3 4 3 11-11 10 8. Békéscsaba 10 4 2 4 18-19 10 9. Tatabánya 10 3 3 4 7-10 9 10. Diósgyőr 10 3 2 5 17-21 8 11. Pécs 10 2 4 4 10-18 8 12. Haladás 10 3 2 5 10-21 8 13. Rába ETO 10 2 3 5 13-18 7 14. Vasas 10 3 1 6 11-16 7 15. Egyetértés 10 1 4 5 13-21 6 16. Salgótarján 10 2 2 6 8-17 6 Tizenegy telitalálat a totón A telitalálatos szelvény a kö­vetkező: 1, 1, 1, x, 1, l, 2, 2, x, x, 1, 2, x +2. Tizenegyen értek el 13+1 találatot, nyereményük 51 976 fordít. A 29 db 13 találatos szel­vény 26 298 forintot fizet. A 12 ta- lálatosok 1205 forintot, a ll-esek lio forintot, a io-esek 27 forintot érnek. Az utat nem ismerő, Kom­lóra igyekvő szurkolóknak ez- úttal nem kellett attól tarta­niuk, hogy eltévesztik a me­netirányt. Három különautó- busz és hosszú személygépko­csi-karavánok kisérték a csa­patot a közeli bányászvárosba. A kereplőkkel, dudákkal föl­szerelt kaposváriak már a mérkőzés előtt igazi hazai hangulatot teremtettek a kivo­nuló zöld-fehér játékosok szá­mává. Szemerkélő esőben, csú­szós, mély talajon Bállá játék­vezető sípjelére, mintegy két­ezer néző előtt az alábbi ösz- szeállításban kezdtek a csapa­tok: Komló: Buús — Keller, Kovács, Pál (Steib, az 58. percben), Csor­dás — Tresch, Kiss (Fábián, a 69. percben),' Bányász — Cs. Kovács, Kolcsánszky, Hoffmann. Edző: Lantos Mihály. Rákóczi: Hegedűs — Németh. Agfalvi, Patyi, Hoff­mann — Nagy L„ Konrád, Burcsa (Duschák a szünetben), Bőzsj(>ny — Karasz, Kováts. Edző i Matties/. Im­re. Már a mérkőzés elején ki­tűnt, hogy a Rákóczi bizton­sági játékra törekedett és el­sősorban védelmét erősítette meg. A négy hátvéd előtt négy középpályás igyekezett meg­szűrni az ellenfél támadásait. Az első percek a hazaiak fö­lényét hozták. A Rákóczi által vezetett két ellentámadás le­sen akadt el. A 11. percben az ellentámadásnál, Kolesánszky bombájánál Hegedűs már ver­ve volt, 'de Ágfalvi lábbal tisztázott a gólvonalról» A komlóiak főleg a bal oldalon vezették veszélyes akcióikat. Néhány perc alatt Hegedűsnek kétszer is alkalma nyílt bizo­nyítania jó formáját. A 26. percben majdnem gólt ért el a hazai csapat. Egy beívelt szögletrúgás után Kolesánszky három lépésről testtel majd­nem a hálóba sodorta a lab­dát, de Hegedűs önfeláldozó belevetődéssel megszerezte elő­le. A másik kapunál az elemé­ben levő Konrád tört ki, sza­bálytalanul állították' meg. A megítélt szabadrúgást Nagy Lajos remekül lőtte kapura, és Buúsnak minden tudására szüksége volt, hogy' hárítani tudjon. A 40. percben Karasz —Nagy volt a labda útja, a középpályás azonban mellé lőtt. Válaszként Tresch veszé­lyes, lövésszerű beadását Ág­falvi csukafejessel mentette szögletre. A beívelt labdát Pál fejelte a kapura, a labda’túlju­tott Hegedűsön is, de Nagy a gólvonalról kivágta. Szünet után Burcsa helyett Duschák kezdte a játékot. A 48. percben mindjárt a mér­kőzés egyik legnagyobb hely­zete adódott számára: Kováts labdájával egyedül; tört kapu­ra, azonban 10 méterről gyen­gén lőtt, és Buűs szögletre tol­ta a labdát. A mély talaj elle­nére sem csökkent az iram. A kaposváriak bírták jobban erővel, és veszélyes akciókat kezdeményeztek. A 64. percben Konrád száguldott végig a pá­lyán, Kováts kétségbeesettén becsúszva szerelte szögletre. Alig szabadult fel a hazai ka­pu, most a kaposvári Kováts »szólója« «következett, c^e név­rokona, a komlói középhátvéd elkaszálta a 16-oson belül, a bíró sípszó azonban néma ma­radt. A 83. percben megsze­rezhette volna a győztes gólt a Rákóczi. Karas? ugrott ki a jobb oldalon, mintegy 5 méte­res előnnyel száguldott a kom­lói kapu felé. A szőke csatár (azonban kivárt a tizenegyes ponton, s a kapujából kijövő Buús ( és Kovács együttesen szerelte. A mérkőzés legna­gyobb helyzete volt. öt perc­cel a befejezés előtt Karasz még javíthatott volna, de lö­vését Buús vetődve védte. A rutinosabb komlóiak el­len kidolgozott taktika nagy­szerűen bevált, a tömör véde­kezésből indított kaposvári ellentámadások rendre veszé­lyes helyzeteket teremtettek az ellenfél kapuja előtt. A kapos­vári védők szoros emberfogás­sal igyekeztek kikapcsolni a játékból a hazaiak legjobbjait. H£ valamelyik Bányász-játé- kosnak sikerült őrzőjétől meg­szabadulnia, ott volt Hegedűs. A zöld-fehérek újabb mérkő­zésen bizonyították, hogy nemcsak erőnlétben, hanem játékban is fölveszik még a ; legjobbakkal is a versenyt. Bár a volt NB I-es csapat némi me- zőnyfölénjT harcolt ki, a gól­helyzetek mégis a Rákóczi já­tékosai előtt adódtak. Sok jó NB III DÉLNYUGATI CSOPORT Továbbra is a Pécsi VSK az élen Szulics, a ' Máza-szászvári Bányász kapusa sok kitűnő védéssel vétette magát észre. A szászvári kapus Laczkovics fejéről üti le a labdát. középmezőnybe. Itt -foglal he­lyet a Vasas meg a Siófoki Bányász is. A siófokiak, újabb hazai veresége azt jelenti, hogy »jobban oda kell fi­gyelni« a foly­tatásra, mert az utolsó helye­zettől mind­össze két pont választja el a csapatot. A ki­esőhelytől pe­dig csupán egy. NB III-as csapataink va­sárnapi mér­lege két dön­tetlen, egy ve­reség. Bizony elég gyengécs­ke. Tovább tart a versenyfutás az NB III délnyugati csoport­jában az őszi elsőségért. A ti­zenharmadik forduló után is a Pécsi ’vsit őrzi az első helyet. A tizenkilenc pontos Pécs mö­gött azonban egy ponttal 'le­maradva ugrásra készen áll a (Dunaújváros meg a BVSC. Esélyes az ÉRDÉRT MEDOSZ is. A Táncsics hazai döntetlen­je visszavetette a csapatot a Somogyi Néplap K. Táncsics SE— BKV Előre l!l (1:0) Kaposvár, 400 néző. Vezette: Hámori. Táncsics SE: Kasza — Gondos, Pataki, Ambach, Németh, Horváth (Boromissza), Veszelka, Papp, Po- tyók, Savanyó (Mészáros), Varga. Edző; Váradi Lajos. BKV Előre: Hegedűs — Sass, Vári, Martonosi, Tuba (Varga II.), Gulácsi, Tordai, Stockbauer (Hankó), Füsi, Varga I., Ricsei. Edző: Galgóczi Ottó. 21. perc: Potyók ívelt kapu elé egy labdát, Varga két cselt csinált, azután a kimozduló kapus mellett a jobb alsó sa­rokba gurított. 1:0. 66. perc: Egy előrevágott labdát kaparintott meg Varga I., helyezett, de gyenge lövését a későn vetődő Kasza már nem tudta elérni. 1:1. 77. pert: Varga I-et, miután »nézeteltérése« támadt Hámori bíróval, az kiállította. . Legutóbb a K. Vasutas sport­telep füves . pályáján vízbe fulladt a Táncsics-csatárok góllövőtudománya. Ebből a meggondolásból kiindulva most a salakos edzőpályán ke­rült sor a mérkőzésre. Nagy becsvággyal kezdett a két nagy múltú együttes. Az első 45. percben — noha a Tán­csics vezetést szerzett —egyik­nek sem sikerült igazában fe­lülkerekednie. Szünet után Sa­vanyó meg Potyók abszolút helyzetben hibázott, s ezt kö­vetően a több ízben is veszé­lyeztető vendégek kiegyenlí­tettek. Noha a hajrában az Előre 10 főre olvadt, ezt sem tudta a Táncsics kihasználni. Az eredmény igazságos. Jók: Ambach, Németh, illetve Vári, Martonosi. K. S.' ■ K. Vasas—Máza-Szászvár 1:1 (1:0) Kaposvár, 200 néző. Vezette: Grubits. K. Vasas: Rácz — Balogh, Kiss (Burcsa), Túli, Mali, Biró, Fábián, Herbei, Fülöp, Boros, Laczkovics. Edző: Csanda István. Máza-Szász­vár: Szulics — Kólya, Széles, csáb- rák, Bocz, Pataki, Róth, Tóth, Ho­rony, Perényi, Steimier. Ed+Ő; Ste- pán Tibor. 10. perc: Boros futott el nagyszerűen a jobb oldalon, a védők szögletre szerelték. Ezt Laczkovics ívelte be, s a jó ütemben felugró Bíró 5 méter- ] ről fejelt a hálóba. 1:0. 86. perc: Egy elörevágott lab­da elcsúszott a hazai védőjáté­kosok között. Róth rácsapott, és néhány lépés után a kimoz­duló Rácz mellett egyenlített. 1:1. Az első félidő képe alapján biztos győztesnek látszott a pi­ros-kék együttes. A kínálkozó helyzetek azonban rendre ki­maradtak; Szulics kapus több­ször bravúrral íientett, két íz­ben pedig a kapufa segített. A védők feltűnően sokat bizony­talankodtak mindkét oldalon. A bányászok támadásai is ve­szélyesek voltak. Kétszer ők is a kapufát találták el. Jók: Ba­logh, Herbei, Boros, illetve Szulics, Bocz, Róth. * J. R­Növényolaj—Siófok 1:0 (0:0) Siófok, 400 néző. 'Vezette: Szőke. Növényolaj: Katona — Takács, Által. Szili. Solti, Bánvölgyi, Gé- ber. Kalmár. Szabó, Egri, Bohony (Nyikos). Edző: Bálint István, sió­fok : Málics — Kovács, Szilágyi, Horváth K., Riedl, Kékesi, Bábán (Heiler), Sabján, Bihari, Horváth J., Horváth L. (Bujtor). Ed­ző: Papp Gyula. 88. perc: Kalmár középen ki­ugrott Szilágyi mellett, aki még kézzel sem tudta a csa­tárt visszatartani. Málics két­ségbeesetten indult ki kapujá­ból, de Kalmár megtalálta a rést a hálóba. 1:0. 1 Alacsony színvonalú mérkő­zésen nyert a Növényolaj Ki­nizsi SE csapata. Igaz ugyan, hogy Horváth L. meg Horváth J. már 'csak a kapussal szem- ban állva elszalasztottá a gól­szerzési lehetőséget, Bihari pe­dig 3 méterről az oldalhálóba lőtt. Nem így a vendégek, akik kevés helyzetükből is meg tud­ták szerezni a mérkőzés sorsát eldöntő gólt. Ezért érdemelt győzelmet a Növényolaj. Jók: Katona, Által, Kalmár, Egri, illetve Bálint, Szilágyi, RiedL Molnár József További eredmények: Lő­rinci Fonó—Bp. Építők 1:1, MEDOSZ ÉRDÉRT—III. kér. TTVE 4:1, BVSC—Sashalmi Elektronikus 3:0, Dunaújváro­si Építők—Pénzügyőr 1:0, Áp­rilis 4. Vasas—Székesfehérvári MÁV Előre 2:0, Véménd—Tö­rekvés 2:1, PVSK—Szigetvár 1:0. A délnyugati csoport állása: Hegedűs Péter, a Kaposvári Rákóczi fiatal kapusa az idei bajnokságban hétről hétre . kitűnően játszik. Komlón nemcsak csapata, hanem a mezőny legjobbjának bizo­nyult. , teljesítmény akadt a kaposvári együttesben. Hegedűs talán élete legjobb formájában vé­dett, és a mezőny legjobbjának i bizonyult. Ágfalvi magabizto- ' san sörprögetett és a levegő­ben is »úr« volt. Németh és Hoffmann jól tartotta szélső­jét. A középpályás Konrád He­gedűssel egyenrangú játékot mutatott. Nagy és Bőzsönv a második félidőre javult fel. Burcsa a mély talajon hamar elfáradt. Elpl Kováts külön őr­zőt kapott és nagy harcot foly? tatott a hazai védőkkel. Ka­rasz és a szünet után beállt Duschák nem tudott felnőni társatihoz, mindketten egy-egy nagy helyzetet is elhibáztak. A. komlóiak legjobbjai: Keller, Kováts, Tresch és Bányász. Bállá játékvezető kitűnően vezette a mérkőzést. J. R. Az NB II további eredmé­nyei : ‘Debreceni VSC—Ganz- MÁVAG 2:0 (1:0) Debrecen, 2000 néző. Vezet­te: Pádár. Góllövők: Vaczla- vik, Kiss. FÖSPED Szállítók—Kossuth KFSE 1:0 (0:0) f | Czabán Samu tér, 300 néző. Vezette: Szávó. Góllövő: Lo- sonczi.t Budafoki MTE—Dunaújváros 2:0 (2:0) Budafok, 300 néző. Vezette: Tátrai. Góllövő: Kalmár II. (2). Oroszlányi Bányász— MÁV DAC 1:1 41:0) Oroszlány, 600 néző. Vezette: Halász. Góliövök: Papp, illetve Molnár. Szekszárdi Dózsa—Szolnoki MTE 1:0 (0:0) Szekszórd, 800 néző. Vezette: Nagy B. Góllövő: Lubastyik (tizenegyesből). Várpalota—Egri Dózsa 1:0 (0:0) Várpalota, 2000 néző. Vezet­te: Kőrös. Góllövő: Mártái. 1. PVSK 2. Dunaújváros 3. BVSC 4. ÉRDÉRT 5. BKV Előre 6. Véménd 7. K. Táncsics 8. Sz.-fehérvári MÁV 9. Sashalom 10. K. Vasas U. Bp. Épitők 12. Április 4. 13. Siófok 14. IH. kér. TTVE 15. Máza-Szászvár 16. Növényolaj 17. Törekvés 18. Pénzügyőr 19. Szigetvár 20. Lőrinci F. 13 9 1 3 28-10 19 13 7 4 2 25-11 Ifi 13 8 2 3 20- 9 18 13 7 3 3 32-26 17 13 5 5 3 17-14 15 13 6 3 4 19-22 15 13 6 2 5 22-19 14 13 4 13 6 13 4 13 3 13 5 13 3 13 5 13 4 13 3 13 3 13 3 13 3 13 4 5 4 24-20 13 1 6 27-27 13 5 4 14-15 13 73 8- 9 13 2 6 16-22 12 5 5 14-13 11 1 7 22-26 11 3 6 16-20 11 4 6 11-18 10 4 6 9-21 10 3 7 18 18 9 3 7 15-21 9 1 8 17-33 9 Nagykanizsai Olajbányász— Volán SC 3:1 (1:0) Nagykanizsa, 3500 néző. Ve­zette: Tapolczai. Góllövők: Pávlic (2), Hanga!, illetve Lutz. Szegedi EOL—Dorogi AC 2:0 (1:0) Szeged, 4000 néző. Vezette: Asztalos.' Góllövő: Vass (2). Ózdi Kohász—Bp. Spartacus 2:1 (0:0) C)zd, 300 néző. Vezette: Al­berti. Góllövők: Kovács, Tóth, illetve ..Németh. t Az NB 11. állása: 1. Szeged 2. MÁV DAC 3. Komló 4. Kaposvár0 5. N. kanizsa 6. Bp. Spartacus 7. Volán 8. Dorog 9. FÖSPED 10. Oroszlány 11. Budafok 12. Várpalota 13. D.-újváros 14. KKFSE 15. Szolnok 16. Ganz—M. 17. Ózd 18. Szekszárd 19. DVSC 20. Eger 13 9 2 13 5 7 13 6 5 13 6 4 13 6 3 13 5 5 13 6 3 23 5 3 13 6 1 13 3 7 13 4 5 13 5 2 13 3 6 13 5 2 13 4 3 13 2 7 13 4 2 13 3 4 13 3 3 UU 2 26-12 20 1 21-10 17 2 15-13 17 3 19-11 16 4 23-16 15 3 24-18 15 4 21-16 15 5 14-15 13 6 13-16 13 3 10-15 13 5 18-18 12 G 17-18 12 4 20-22 12 6 14-17 12 6 15-17 11 4 10-13 11 7 15-22.10 6 19-27 10 7 12-17 9 9 U-24 7 %