Somogyi Néplap, 1974. április (30. évfolyam, 77-99. szám)

1974-04-23 / 93. szám

M égypc-nt^a nőtt az U. Dózsa előnye A labdarúgó NB I-ben s ".ombaton még a papírforma ( >:ai'nUt, vasárnap viszont a m glepetések sora követke­zett. Az egyik legnagyobb ta­lán a Népstadionban született, almi a Rába ETO teljesen megérdemelten két vállra fektette a Ferencvárost. A zöid-fehérek e veresége ma­gával hozta, hogy ' a bajnok Újpesti Dózsa előnye négy pontra, növekedett. A jelekből í; Mva aligha teheti bárki ké- I sé az újabb újpesti baj­nokságot. De nemcsak a stadionban borult fel a papírforma. Zala­egerszegen a hazai együttes alulmaradt a Tatabányai Bá­nyásszal szemben. A csepeliek győzelme a Bp. Honvéd elle­nében szintén váratlan ered­mény. A két további találko­zón elég békés pontosztozko­dás történt. A Videoton—Va­sas és a Szeged—Haladás mérkőzésen nem esett gól. Rába ETO—Ferencváros 2:1 (0:0) Népstadion, 10 000 néző. V.: Petri. G.: Stolcz (2), illetve Kelemen. Csepel—Bp. Honvéd 2:1 (0:1) Kispest, 4000 néző. V.: Há­mori. G.: Csordás (2), illetve Kozma. Tatabánya—Zalaegerszeg 2:1 (1:1) Zalaegerszeg, 9000 néző. V.: Müncz. G.: Arany, Szabó, il­letve Szabó R. Videoton—Vasas 0:0 Székesfehérvár, 12 000 néző. V.: Halász. SZEOL—Haladás VSE 0:0 Szeged, 7000 néző. V.: Bana. Az NB I állása: 1. Ü. Dózsa 24 15 4 5 58-27 34 2. FTC 24 11 8 5 44-23 30 3. Videoton 24 12 6 6 31-23 30 4. Rába ETO 24 12 6 6 30-27 30 5. Tatabánya 24 11 8 5 30-29 30 6. Honvéd 24 13 3 8 46-26 29 7. Pécs 24 9 9 6 22-21 27 8. MTK 24 10 6 8 33-28 26 9. S-tarján 24 6 12 6 18:24 24 16. Csepel 24 9 4 11 29-30 22 11. Vasas 24 3 12 7 24-27 22 12. ZTE 24 9 3 12 24-35 21 13. Haladás 24 6 7 11 22-34 19 14. Szeged 24 4 8 12 22-32 16 15. Egyetértés 24 2 12 10 19-42 16 16. Dorog 24 1 6 17 19-43 8 Ma utazik r és reménykedik az U. Dózsa A Bayern biztos a dolgában Most szerdán folytatódik a labdarúgó BEK-elődöntő, Münchenben, a bajor főváros­ban Magyarország és az NSZK bajnokcsapata vívja visszavá­gó mérkőzését, amelyen a tét a döntőbe jutás. 10 nappal ezelőtt Budapesten a két együttes találkozója 1:1 ará­nyú döntetlennel ért véget. A népstadonbeli mérkőzés után elég vegyes érzelmeket táp­láltak a ijiggyar la£>$yúgjó| barátok. Egyés • Vélemények szerint a Bayern csak döntet1 lent akart, s elérte a célját. Viszont azóta a müncheni együttes vereséget, szenvedett az NSZK-kupa keretében, vagy most szombaton Stutt­gartban csak egy döntetlenre futotta erejéből. Ez a két mérkőzés azt igazolja, hogy a Bajern München is sebezhető. Várhidi Pál, az Ü. Dózsa edzője arról beszélt játéko­sainak. hogy még , tulajdon­képpen semmi nincs veszve. Aztán kijelölte a Bayern el­leni keretet: Szentmihályi, Szigeti, Kolár, Noskó, Harsá­nyt, Horváth, Nagy L., Dunai III., Tóth A., Kellner, Fekete, Hegyi, Bene, Fazekas, Zámbó. A névsor mutatja, hogy vala­melyest csökkentek Várhidi edző gondjai, hisz München­ben már Nagy és Kolár is játszhat. Dunai II. viszont nem. — Bizonyos fokig kötelessé­gem is a derűlátás, de na­gyon komolyan bízom abban, hogy némi szerencsével mi is továbjuthatunk. Kedden este a mérkőzés színhelyén tár­tunk edzést, s ezután való­színű kijelölöm a pályára lé­pő 11-el. Pillanatnyilag van még néhány kérdőjel, hogy olyan csapatot találjak, amely j képes megállítani a Bayern rohamait és kihasználni a helyzeteket. Pontos védő és lendületes támadójátékkal rtunden eredményt elképzel­hetőnek tartok — mondotta elutazása előtt Várhidi Pál. No, és mi újság München­ben? Udo Lattek, a Bayern ed­zője a stuttgarti mérkőzés után úgy mondotta: bizonyos fokig nyugtalanítja egyik-má­sik játékos idegessége. Stutt­gartban például Beckenbauer és Müller is sárga lapot ka­pott. Ennek ellenére a mün­cheni edző úgy nyilatkozott, hogy biztos a dolgában. — Ahogy mondottam, eb­ben az évben miénk lesz a kupa — jelentette ki határo­zottan a szombati mérkőzés után. A játékosok is elég maga­biztosan nyilatkoztak. Müller Somogyi Néplap annak örvendezik, hogy is­mét megtalálta góllövő cipő­jét. Nemcsak az Ű. Dózsának rúgott gólt, hanem Stuttgart­ban - is, méghozzá távolról. Változatlanul igen jó formá­ban van Hoeness. A Bildzei- tungtól például ötös osztály­zatot kapott a kitűnő labda­rúgó. (A németeknél a hatos jelenti osztályzás terén a maximumot.) s , — Nyerünk, ,és miénk lesz a kupa — mondotta Gerd Müller is. Benééknek tehát ezzel kell számolniuk. i Herbei csapatkapitány szom­baton győzelemre vezérelte együttesét, a VBKM Vasast. Az »öreg« Herbei két góllal járult hozzá a 9:l-es győze­lemhez. De ennél is többet je­lent, hogy — bár a csapat legidősebb tagja — ö a mo­tor a Vasasban. A Délnyugati NB III 22. fordulójának legnagyobb meglepetését kétségkívül a Kaposvári Vasas szombati gólzáporos győzelme jelentet­te. Sokan szinte nem is akar­ták elhinni; hogy a kapos­váriak 9 gólt rúgtak a baj­noki táblázat első felében ta­nyázó Nagymányoknak. A Va­sas ezzel a győzelmével is­mét közel került ahhoz, hogy az osztályozó lehetőségét je­lentő helyek valamelyikét megszerezze. (Persze, még nagy a tülekedés a 4—6. he­lyekért.) Az élen viszont mintha már minden eldőlt volna. A Véménd, Siófok és a Szigetvár egyaránt győzött. A Siófoki Bányász a vártnál nehezebben. A Barcsi SC meg a Nagy­atádi Kinizsi e héten vere­séggel búcsázott a forduló­tól. Lassacskán mindkét he­Tovább tart a Fűzfő—K. Rákóczi párharc Kettős kaposvári győzelem az NB II Nyugati csoportjában A Diósgyőr áll az AB I B élén Igen izgalmas a hajrá a labda­rúgó-bajnokság második vonalá­ban, ahol vasárnap kettős rangadó­ra került sor. Komlón a hazai- csa­pat már 2:0-ra vezetett az éllovas Diósgyőr ellen. Az utolsó öt perc­ben azonban egyenlítettek a diós­győriek. így továbbra is 3 pont előnnyel vezetnek a bajnoki táb­lázaton. A másik rangadó színhe­lye Békéscsaba volt, ahol 12 ezer néző tekintette meg a feljutásra esélyes Békéscsaba és Szolnok ösz- szecsapását. Ez a rangadó is dön­tetlennel ért véget. Komló—Diósgyőr 2:2, Békéscsaba —Szolnok 0:0. MÁV DAC—Kecske­mét 1:1, Pénzügyőr—Eger 2:0, Olajbányász—Debrecen 2:0. Buda­fok—Ganz-MAVAG 0:0, Oroszlány •Várpalota 2:1. Az NB I B állása: Diósgyőr Szolnok Komló B.-csaba MÁV DAC Dunaújv. K. KFSE Budafok G.-MAVAG Eger Olajbány. Szekszárd Debrecen Bp. Spartac, Pénzügyőr Oroszlány Kecskemét Várpalota 36 14. 26 12 26 13 26 12 26 10 26 10 26 10 26 8 26 8 26 9 26 8 26 7 26 6 26 8 7 5 8 6 6 7 8 6 26 7 26 6 26 6 8 8 7 9 11 7 10 8 6 11 8 10 9 10 11 9 7 11 6 12 7 12 9 11 8 12 46-21 37-23 31-20 28-21 31- 23 40-35 32- 31 28-27 21-26 32-36 28-36 21- 24 24-29 26-35 36-43 22- 34 30-44 20-29 Egy telitalálat a totón t A totó 13 plusz i találatos szel- 1 vényei xx2xlxl2 x x 2 x 1 plusz 2. A 16. játék­héten mindössze egy telitalálatos szelvény akadt. Ennek nyeremé­nye ; 753 711 forint. 13 találatot is csak egyetlen fogadó ért el. Ez a szelvény 432 983 forintot ér. A ÍV találatos szelvények: 9311, a n-esek 678, a 10-esek 115 forintot fizetnek. A 22. bajnoki fordulóban a két kaposvári csapat- egy­aránt 1:0 arányú győzelmet aratott. A Táncsics hazai pá­lyán, a Rákóczi Veszprémben lett két újabb pont birtoko­sa. A Rákóczi-tábor örömmel nyugtázta, hogy csapata újabb idegenbeli mérkőzésről tért haza győztesként. Min­denki azt leste, hogy mit csi­náltak az ellenlábasok. A baj­nokság éllovasa, a Fűzfő szin­tén nyert, tehát megőrizte egypontos előnyét, sőt most már gólkülönbsége is azonos a Rákócziéval. A harmadik bajnokesélyes, a Soproni Tex­tiles viszont hazai pályán alulmaradt a Győri Dózsával szemben. Ezzel a soproni csa­pat leszakadt, s ugyanúgy 26 pontos, mint a Pécsi VSK. A Táncsics a BKV Előre csa­patával együtt 25—25 ponttal kapaszkodik a vezetők nyo­mában. K. Rákóczi — Bakony Vegyész 1:0 (1:0) Veszprém, 800 néző. V.: Ja- czina. K. Rákóczi: Hegedűs — Márton (Németh), Ágfalvi, Hoffmann. Bö- zsön3% Köves, Horváth, Pintér, Burcsa, Kovács, Duschák. Edző: Mathesz Imre. B. Vegyész: Miko- Iasck — Puskás (Borsos), Kiss, Zwicker, Búza, Mátyás, Csikesz, Rendes (Kecskeméti), Szokolai, Kalász, Iszak. Edző: Bartalfi Ká­roly. A kaposvári csapat kezdte a játékot, és mindjárt táma­dásba is lendült. Az 5. perc­ben Bőzsöny távoli lövése már góllal kecsegtetett, a lab­da azonban centiméterekkel a léc mellett hagyta el a já­tékteret. A veszprémi véde­lem a lestaktikát erőltette, s ezen bizony rendre elakadtak a kaposvári próbálkozások. A 29. perc Rákóczi-gólt ho­zott. Egy középre ívelt lab­dát Kovács visszafejelt Du­schák elé, ő Horváthoz to­vábbított, aki látta, hogy a jobbsarok üres, oda lőtte a labdát. 1:0. Továbbra is a Rákóczi maradt támadásban. A 30. percben Pintér lövése adott gondot a veszprémi ka­pusnak, majd a 40. percben ismét Pintér került helyzet­é ' ■ . \'tM WIMm ™ 1»! Szabó szigorú védőőrizetben. Azután a Táncsics-játékos le­rázta őrzőit, a befejezés azonban csak látszólag jó. Csalóka a teleobjektív is, mert a labda nem a hálóban kötött ki, hanem a léc fölött szállt el. be, de beadott, és belül nem akadt befejező csatár. A második félidőben sem változott a kép. A hazaiak csak erőtlen próbálkozások­kal kísérleteztek. Az 50. perc­ben Kovács 22 méteres bom­baszabadrúgása a 1 sorfalban akadt el. A 60. percben a ka­posváriak növelhették volna előnyüket, Duschák azonban a jó ütemben kifutó kapus­ba vágta a labdát. A 68. perc­ben Köves látva, hogy a ha­zaiak lesre állították társait, maga tört előre, a kifutó Ni- kolasek azonban eléje vetőd­ve hárított. Az utolsó ne­gyedórában a Rákóczi már csak az er°dmény tartására törekedett. Lxkor támadott a Bakony Vegyész, ezek azon­ban nem jelentettek különö­sebb veszélyt Hegedűs kapu­jára. Nem mozgott különösebben magas szinten az összecsa­pás. A kaposvári együttest megnyugtatta a vezető gól, s ezt követően már végig irá­nyította a játékot. A helyze­teket tekintve akár nagyobb arányban is nyerhetett volna a kapo'svári együttes, amely lelkesebben és szervezetteb­NB III Győzött a három éllovas lyütt beletörődnek már abba, hogy ismét a megyei bajnok­ság következik. , Siófok—Mezőfalva 2. I (0:0) Siófok, 1000 néző. V.: Ki­rály. Siófok: Málics — Bujtor, Szilá­gyi, Babán, Dróth, Horváth, Kátai, Bihari, Kékesi, Vass Z., Johan (Soós). Edző: Papp Gyula. Mező­falva: Mohács — Baráth, Harangi, Sümegi, Farkas, Pörje (Virág), Nagy (Radó), Erdélyi, Bogár, Lu­kács, Lupp. Edző: Bognár László. 67. perc: Erdélyi a hazai védők »díszkísérete mellett« megszerezte a vezetést a ven­dégeknek. 0:1. 80. perc: Szilágyi tört elő­re, megunva a csatárok te­hetetlenségét, és 12 méterről kapura lőtt, a labda a háló­ban kötött ki. 1:1. 84. perc: Nagy kavarodás kerekedett a mezőfalvai ka­pu előtt, végül is Soós meg­találta a rést a hálóba. 2:1. A nagy számú hazai közön­ség eléggé csalódottan figyel­te a Siófoki Bányász erőtlen játékát. Igaz, hogy a mérkő­zés folyamán végig szinte döntő fölényben játszott a Bányász, mégis csak nagyon keservesen született meg a győzelme. Jók: Bujtor, Szilá­gyi, illetve Mohács (a mezőny legjobbja) és Harangi. Pécsi BTC—Barcs 4:0 (1:0) Pécs, 100 néző. V.: Sebes­tyén. PBTC: Saw — Gyurkovics, Hu- szanágics, Várhelyi, Dvorszki, Kin­csei, Palotai, Hajós, Bartal, Radó, Uaka (Koskó). Barcs: Piros — Pin­tér I., Karsai, Dóczi, Kiss, Bcncsik, Winkler, Tóth I. (Pintér II.), Gu­lyás, Gyergyák, Porrogi. 40. perc: A barcsi védők röviden szabadítottak fel. Ra­dó megkaparintotta a labdát, és hat méterről a hálóba lő£,t. 1:0. 54. perc: Egy pécsi táma­dás során a labda a 16-oson Bartalhoz került, aki nem hibázott 2:0. 75. perc: Gyurkovics elfu­tott a jobb oldatod és futtá­ból bombagólt lőtt. 3:0. 80. perc: Egy ártatlannak látszó labdát a barcsi védők elhibáztak. Palotai megsze­rezte és beállította a vég­eredményt. 4:0. Az első negyvenöt percben a barcsi csapat egyenlő ellen­fele volt a bőrgyári együttes­nek. Szünet után jobb csatár­játékával biztosan nyert a Bőrgyár, azért is, mert a bar- j esi védők sokat hibáztak, A hazai együttesből Gyurkovics, Palotai és Radó tűnt ki. A barcsi csapatnak nem volt kifejezetten jól játszó játé­kosa. Véménd - Nagyatád 3:0 (1:0) Nagyatád, 500 néző. Vezet­te: Láng. Véménd: Doszpod — Borbély, Dárdai, Kajtár, Müller, Györkö, Szabó, Törjék, Forrai, Rózsahegyi, Barla. Nagyatád: Palaits (Márkus) I — Gelencsér, Kömpf, Deák I., Var- j ga, Oláh, Fehér, Zákány!, Ilics, Sc- gesdi, Molnár (Brezovszki). i 39. perc: Molnárt a közép­vonalon szerelték a vendé­gek, Forrai elfutott a labdá­val és megszerezte ^a vezető gólt. 1:0. 57. perc: Szögletet rúgtak a vendégek. A labdát Forrai ívelte be, Palaits rosszul moz­dult ki kapujából, és a labda érintés nélkül az atádi háló­ba került. 2:0. 78. perc: Forrai újabb gól­jával beállította a végered­ményt. 3:0. Az első félidőben nem lát­szott a játékon, hogy az első és a 13. helyezett csapat van a pályán. Az indiszponált Pa­laits azonban két gyors gól­hoz juttatta a vendégeket, s ezt követően már nem volt vitás a véméndiek győzelme. További eredmények a Dél­nyugati csoportban: PEAC— Mohács 2:1, Szigetvár—Pécsi Porcelángyár 2:1, Steinmetz SE—Szekszárdi Vasas 4:2, Bá- taszék—Paks 1:0. Az NB III Délnyugati csoport lása: ál­1. Véménd 22 16 3 3 47-17 35 2. Siófok 22 16 2 4 47-23 34 3. Szigetvár 22 13 5 4 43-21 31 4. Bátaszék 22 11 5 , 6 32-26 27 5. PBTC 22 9 5 8 42-30 23 6. P. Porcelán *22 8 7 7 33-36 23 7. N.-mányok 22 7 9 6 25-29 23 8. K. Vasas 22 8 6 8 43-34 22 9. Steinmetz SE 22 10 2 10 26-33 22 10. Mohács 22 8 4 10 25-29 20 11. Mezőfalva 22 6 8 8 22-26 20 12. Barcs 2** 7 5 10 23-31 19 13. Nagyatád 22 6 5 11 26-33 17 14. PEAC 22 5 4 13 18-41 14 15. Paks 22 3 6 13 21-40 12 16. Szekszárd 22 4 2 ifi 15-« 10 ben futballozott ellenfelénél. Jók: Ágfalvi, Bőzsöny, Hor­váth, ill. Kiss, Szokolai. K. Táncsics —Körmend 1:0 (1:0) Kaposvár, 1500 néző. V,5 Turcsányi. Táncsics: Gilián — Gondos, Gál, Bányász, Horváth, Savanyó, Ve- szelka, Szabó (Potyók), Mezei, Bo- romissza (Papp), Varga. Edző: Zsoldos László. Körmend: Bckci — Szekrényes, Orbán, Somogyi, Nagy, Pál, Hegedűs, Szakály, Ga- lántai, Tóth, Gombás. Edző: Már­kus Tibor. ’ A Táncsics kezdte széltől támogatva a játékot, mégis a 3. percben már a vendégek kerültek gólhelyzetbe, Gilián azonban hárított. Mindkét ol­dalon sok volt az átadási hi­ba. A Táncsics, kihasználva a szél segítő erejét, fölénybe ke­rült. A 12. percben Varga gólt is lőhetett volna, mert üres volt a kapu, a szélső azonban az oldalhálót találta el. A 25. percben Szabó lő méteres lövése nyomán a fel­ső kapufa csattant. Érett a gól, amely egy pere múlva aztán meg is született. Az újabb Táncsics-támadás végén Boromissza 10 méterről a ki­futó körmendi kapus fölött talált a hálóba. 1:0. A 39. percben Veszelka már csak egyedül volt Békeivei szem­ben, aztán a vetődő kapusba vágta a labdát. Szünet után a szél a ven­dégcsapatot támogatta. De csak percekre jött föl a fő­iskolás együttes, azután ismét a Táncsics lendült támadásba. A 17. percben Veszelka fu­tott el, beadott, de közétjgn nem volt csatár. A 21. perc­ben Papp nagy erejű lövését bravúrosan védte a körmendi kapuvédő. Egy perc múlva a körmendiek lesgólt értek el, természetesen szabadrúgással J folytatódott a játék. Azután a további időszakban a be­állt Potyók lövése, illetve fe­jese kecsegtetett sikerrel. Az irányzék azonban nem volt pontos. Ügy indult a mérkőzés, hogy könnyen nyer a Tán­csics. Már az első félidőben bebiztosíthatta volna győzel­mét a kaposvári csapat, de a legjobb helyzetek is kima­radtak. Szünet után sem vál­tozott a kép. Bosszantóan sok hibával játszott a kaposvá­riak támadósora. Ezért volt végig nyílt a mérkőzés. Jók: Gondos, Gál, Varga, illetve Békéi, Orbán, Szakály. További eredmények az NB II Nyugati csoportban: Fűzfő —KOMÉP 3:1, Győri Dózsa— Sopron 2:1, Győri Elektromos —Máza-Szászvár 2:1, PVSK— Dunaújváros 3:1, Székesfehér­vár—Sabaria Cipőgyár 3:0, BKV Előre—Szombathelyi SE Dózsa 4:0. A csoport állása: 1. Fűzfő 22 12 5 5 43-25 29 2. K. Rákóczi 22 12 4 6 44-24 28 3. Sopron 22 8 10 4 29-18 26 4. PVSK 22 9 8 5 29-23 26 5. K. Táncsics 22 8 9 5 33-23 25 6. BKV Előre 22 9 7 6 33-24 25 7. Gy. Dózsa 22 10 4 8 32-29 24 8. Sz.-fehérvár 22 9 4 9 29-29 22 9. Szabária 22 6 9 7 21-26 21 10. KOMÉP 22 8 4 10 36-31 20 11. Dunaújv. 22 7 6 9 25-28 20 12. Bakony V. 22 6 8 8 24-23 20 13. Körmend 22 8 i 10 26-31 20 14. M.-Szászv. 22 7 6 9 20-33 20 15. Gy. Elektr. 22 7 3 12 29-44 17 Ifi. SzSE Dózsa 22 2 5 15 21-6« 8