Somogyi Néplap, 1972. november (28. évfolyam, 258-282. szám)

1972-11-21 / 274. szám

Ismét a Ferencváros az élen A Honvéd a 4. helyre csúszott Nem mostanában volt olyan érdekes, változatos a labdarú­gó NB I-es bajnokság, mint a mostani. Hétről hétre változik a kép, szerepcsere történik a táblázat élén éppúgy, mint az also régiókban. A szerdai forduló után a Bp. Honvéd csapata ugrott a baj­noki táblázat élére. A kispes­tiek elsősége azonban ismét csak pünkösdi királyságnak bi­zonyult. Szombaton a Zala- j egerszeg elpáholta a fővárosi csapatot, amely ezzel a vere­ségével az első helyről egysze- | riben a negyedikre csúszott j vissza. Vasárnap ugyanis si­mán nyert a Ferencváros, ugyanilyen könnyen az Űjpesti Dózsa. A ferencvárosiak veze­tik a sort, az Ü. Dózsa pedig , a táblázat 2. helyére tornász- | ta fel magát; az idei bajnok- [ ságban még ilyen előkelő he- ' lye nem volt. A Győri Rába : ETO-ra még inkább áll ez a j megállapítás, hisz az elmúlt egy-két évben majdnem kiesé­si gondokkal küzdött. Most. a 11. forduló után a harmadik. Ehhez méltóan biztosan nyert is a VM Egyetértés ellenében. I zer vezeti a sort 8—8 góllal. 6 gólosok: Bene (Ü. Dózsa), Karíai (Videoton), Kozma (Bp. Honvéd), Pusztai (Bp. Hon­véd), Váradi (Vasas). Csepel—Tatabánya 1:0 (1:0) Csepel, 2000 néző. V.: Szil- vási. G.: Gulyás. Videoton—Vasas 3:0 (1:0) Székesfehérvár, 3000 néző. V.: Katona. G.: Burka, Karsai, Szalmási. FTC—Diósgyőr 4:0 (2:0) Népstadion, 5500 néző. V.: Emsberger. G.: Albert (3), Kendi (öngól). Ü. Dózsa—Salgótarján 4:0 (1:0) Megyeri út, 4000 néző. V.: Bircsák. G.: Fazekas (2, egyet 11-esből), Kellner (2). Rába ETO—Egyetértés 3:0 (3:0) Győr, 5000 néző. V.: Müncz, G.: Glázer (2), Somogyi. Komló—MTK 0:0 Komló, 1500 néző. V.: Bana Nem tudni, hogy meglepe­tésnek számít-e ma már a Vi- | deoton győzelme a Vasas ellen. | Az idei bajnokságban jól raj- j tolt a Vasas, amely azonban ; úgy tűnik — legalábbis egy- J előre — ellőtte a puskaporát. A fehérváriak biztosan győztek, j Csepelen elég álmos, unalmas mérkőzésen győzött a hazai csapat a Tatabánya ellen. Két gól nélküli találkozó is tarto­zik a forduló krónikájához. A j szegediek a Pécsi Dózsával nem bírtak, Komlón a hazaiak az MTK-tól szereztek megér­demelten egy bajnoki pontot. Igen érdekesen alakul az NB I góllövőtáblázata. Az új­pesti Fazekas és a győri Glá­SZEOL—Pécsi Dózsa 0:0 Szeged, 6000 néző. V.: Mohá­csi. A labdarúgó NB I állása: 1. Ferencváros 11 7 2 2 26:14 16 2. Ü. Dózsa 11 7 1 3 22:8 15 3. Rába ETO ll 7 1 3 24:16 15 4. Honvéd ll 2 19:12 14 5. MTK ll 1 15:11 14 6, ZTE ll 5 2 4 15:10 12 7. Videoton 11 5 2 4 19:16 12 8. Vasas 11 5 2 4 18:15 12 9. Csepel 11 3 6 2 17:14 12 10. Tatabánya ll 4 3 4 13:14 11 ll. SZEOL 11 2 5 4 11:18 9 12. Salgótarján ll 3 1 7 15:23 7 13. Pécs ll 1 5 5 6:14 7 14. Komló 11 1 4 5 10:20 7 15. Egyetértés ll 2 3 6 9:23 7 16. Diósgyőr 11 1 4 6 8:19 6 Újabb vereség a kosarasoknál Támad a Táncsics kosárlabdacsapata. Nem is tévesztenek a kaposvári fiúk. A Bajai Bácska együttese azonban jobb volt... Pozsonyban szerepelt a ma­gyar utánpótlás kosárlabda­válogatott, ezért a héten cson­ka forduló volt az NB I-ben. A K. Táncsics SE újabb hazai mérkőzésén nem volt esélye az élmezőnyben tanyázó Bajai Bácskával szemben. Ennek el­lenére végig jól tartotta ma­gát, s a mérkőzés nem tükröz­te, hogy a bajnokság 3. helye­zettje és a sereghajtó találko­zik a kaposvári pályán. Jól is hajrázott a K. Táncsics, ez azonban már csak azt ered­ményezte, hogy csökkent a ba- jaiak előnye. Bajai Bácska Posztó— K. Táncsics SE 95:87 (53:41) Kaposvár. 100 néző. Vezet­te: Gergely, Herendi. Ld.: Rátvay (20), Karácso­nyi (20), Ágfalvi (17), illetve Csapó (20), Krajnik (19). Oroszlányi Bányász— Csőszerelő 64:62 (28:36) Ügy tűnt, hogy a Csőszere­lő meglepetést okoz, végül is az oroszlányiak szerezték meg a két pontot. Csepel—BSE 82:51 (40:28) 1. Csepel 24 22 2 2001:1480 46 2. Bp. Honv. 23 18 5 1973:1632 41 3. Baja 24 16 8 1838:1704 40 4. Sopron 23 16 7 1921:1727 39 5. MAFC 23 15 8 1589:1507 38 6. BSE 24 14 10 1713:1638 38 7. MA VÁG 23 14 9 1610:1587 37 8. Kecskemét 23 12 ll 1638:1597 35 9. V. Izzó 23 10 13 1471:1567 33 10. Videoton 24 8 16 1591:1674 32 11. Oroszlány 24 7 17 1735:1916 31 12. Csőszerelő 24 5 19 1604:1795 29 13. Szeged 24 4 20 1745:2060 28 ill. K. Táaaács 21 1 20 1508 :2öi3 U NB II Nyugati csoport Csak a K. Rákóczi szerzel! pontot Tartja előnyét a Nagykanizsa Szombathely ugrott az NB IB élére Miként a labdarúgó-bajnok­ság élvonalában, úgy az NB I B-ben is hétről hétre jelentős változásokat hoz a bajnoki forduló. A 15. játékhetet köve­tően ismét helycsere történt az élen. Kikapott az éllovas Szol­nok, így a Szombathelyi Hala­dás egri döntetlenje is azt je­lentette, hogy a bajnoki táb­lázat élére került. Ganz-MÁVAG—Oroszlány 7:0, Dunaújváros—Bp. Spar­tacus 2:1, Eger—Szombathelyi Haladás 0:0, MÁV DAC—Szék- I szárd 0:0, Dorog—Pénzügyőr j 2:1, Volán—Debrecen 4:2, | Kecskemét—Szolnok 2:1, Bé" j késcsaba—Miskolc 1:1, Vár- i palota—BKV Előre 2:0. 1. Haladás 2. Szolnok 3. MÁV DAC 4. Pénzügyőr 5. Dorog 6. Dunaújváros l5 7. Kecskemét 15 8. Bp. Spartac. i5 15 15 15 15 15 9. MÁVAG 10. Békéscsaba 11. Eger 12. Szelcszárd 13. Miskolc 14. Oroszlány 15. Volán 16. Debrecen 17. Várpalota 18. Előre 2 29:16 5 30:16 3 19:13 3 20:16 4 29:20 4 21:13 3 19:14 4 24:21 5 28:16 6 15:6 4 16:20 6 19:28 6 12:22 7 17:22 8 17:25 8 13:21 8 12:20 9 8:29 Tudtuk, hogy nehéz forduló vár a somogyi NB Il-es csapa­tokra. A Táncsics SE Győrben a Dózsa ellen lépett pályára. Ettől a találkozótól csak titok­ban reméltünk egy pontot. Re­ményeink nem váltak valóra. A kapusból mezőnyjátékossá vedlett győri Halasi ugyanis kétszer is zavarba tudta hozni a kaposvári védőket, s ez elég volt a hazaiaknak a végső győ­zelemhez. Azzal is számoltunk, hogy a K. Rákóczinak nehéz dolga lesz a Pécsi Ércbányász ellenében. Végül is gól nélküli mérkőzésen igazságos pontosz­tozkodás történt. Az NB II Nyugati csoport­jában rangadóra került sor Nagykanizsán. Az Olajbányász SE a Pécsi VSK-t fogadta és le­győzte. Ezzel a kanizsai csa­pat megerősítette vezető he­lyét, de a nyugati csoportban továbbra is nagy a tömörülés az élen. Az ötödik helyen álló Székesfehérvári MÁV Előre csupán két ponttal gyűjtött ke­vesebbet, mint a listavezető. A kaposvári csapatok a táblázat közepén foglalnak helyet. Gy. Dózsa — K. Táncsics SE 2:0 (1:0) Győr, 400 néző. V.: Molnár P. Győr: Kóczián — Domonkos, Kovács L., Vígh, Vorigin, Tasná- di, Halasi, Gábor, Szabó, Csillány, Csidei. Edző: Horváth Zoltán. Ka- t posvár: György — Nyers, Ga- j ramvölgyi, Preisinger, Mohácsi, I Vágó, Lipták, Angyal, Hangai, Ko­rom, Kelemen. Edző: Jutási Ró- ( bért. Pintért szorongatják az Ércbányász védői, ezért száll haj­szállal kapu mellé a fejese. NB III... NB III.. Két győzelem, egy döntetlen a somogyi mérleg A négy somogyi NB Ill-a's csapat közül ezen a héten csak három lépett pályára, a Nagy­atádi Kinizsi szabadnapos volt. A forduló somogyi mérlege a körülményekhez képest ked­vező. Régen volt az, amikor két csapatunk is győzni tu­dott, s a harmadik erejéből döntetlenre futotta. Mind a K. Vasas, mind pe­dig a Siófoki Bányász győzel­me bravúrnak számít. A ka­posváriak idegenben fektették két vállra a PEAC-ot, pedig az egyetemisták odahaza rendkí­vül veszélyesek. A Siófoki Bányász sem játszott mosta­nában olyan jól, mint az őszi idényben erősen feljavult Sá­risápi Bányász ellenében. Na­gyon fontos két pontot szerez­tek a siófokiak. Két ponttal a birtokában vonulhatott volna öltözőbe a Lábodi MEDOSZ is. A csapatnak azonban most már szerencséje sincs. 2:0-ról kénytelen volt beérni döntet­lennel. ÉSZAKNYUGATI CSOPORT Siófok — Sárisáp 3:0 (2:0) Siófok, 200 néző. V.: Kiss K. Siófok: Kálmán — Riedl, Szilá- gyi, Horváth II., Bujtor, Meggyes, Erdei, Schádl (Kátai), Johann, Ka­pitány, Horváth I. (Sós). Edző: Papp Gyula. Sárisáp: Kollár — Piroska II., Flórián, Wagensom- mer, Makai, Kertész, Kucsera, Pi­roska I., Bredán, Nagy, Batka. Ed­ző: Eaczkó István. 22. perc: Johann lábáról az első pillanatban ugyan lecsú­szott a labda, de másodszorra jól eltalált lövéssel küldte azt a bal felső sarokba. 1 :U. 28. perc: Schádl 16 méter­ről ravasz, nyesett labdát kül­dött kapura, s az a hálóban kötött ki. 2:0. 73. perc: Johann 25 méterről váratlanul lövésre szánta ma­gát, a labda a kapufa éléről vágódott a hálóba. 3:0. Helyenként a közepesnél magasabb szinten mozgott a két bányászcsapat találkozója. A siófoki együttes ez alkalom­mal nemcsak lelkesen, hanem jól is futballozott, kitűnő el­lenfelet fektetett két vállra. Jók: Kálmán, Szilágyi, Megy- gyes, Schádl, Johann, illetve Flórián, Makai, Kertész. További eredmények az északnyugati csoportban: Soproni Textiles—Rákóczi SE 2:1, Komárom—Fertőd 4:0, KÖFÉM—MOTIM TE 1:0, Pe- tőháza—Almásfüzitő 0:0, Vér­tes SC—SVSE 2:1', MOFÉM Hubertus—BNA 1:0, Bábolna —Tokod 5:0. DÉLNYUGATI CSOPORT K. Vasas—PEAC 2:1 (1:1) Pécsújhegy, 500 néző. V.: Rózsa. Kaposvár: Rácz — Ma tán, Pata­ki, Marosi, Burcsa, Túli, Vágvöl- gyi, Molnár, Herbei, Bíró, Fülöp. Edző: Csanda István. PEAC: Csa­tári — Bárdosi (Németh II.), Bá­lint, Kovács T., Guzsván, Papp, Pichler, Cs. Kovács, Kovács J., Harasztia, Peti (Készéi). Edző: Kertész Tibor. 20. perc: Formás hazai tá­madás végén Kovács J. szer­zett vezetést az egyetemisták­nak. 0:1. 39. perc: Matán jó labdával ugratta ki Vágvölgyit, aki ki­csalta a kapust, s mellette ki­egyenlített. 1:1. 66. perc: Molnár—Bíró össz- játék után az utóbbi kilépett és nagy gólt lőtt. 2:1. Végig nagy iramú, élvezetes, jó mérkőzést hozott a találko­zó. Szünet utáni remek játé­kával megérdemelten szerezte meg a második pontot is a ka­posvári csapat. Jók: Pataki Burcsa, Herbei, Bíró, Túli (a mezőny legjobbja), ill. Guzs­ván, Pichler, Harasztia. (Folytatás az 5. oldalon) Álmos, unalmas játék vezet­te be a győri találkozót. Negy­ven percen át semmi izgalmas nem történt a pályán. A ka­pusoknak alig akadt dolguk. A 40. percben egy összecsapásnál Vágó megsérült, ölben vitték le a pályáról. Amíg a kapos­vári középpályást ápolták, a hazai csapat vezetéshez jutott. Egy előrevágott labdánál kava­rodás kerekedett György ka­puja előtt, s Halasi öt lépésről a hálóba pöccintette a labdát. 1:0. A második félidő újabb győ­ri góllal kezdődött. Nyers fö­löslegesen dancsolta a közép- I pályás Csideit, az előreívelt I szabadrúgást Halasi kapta, aki a nála sokkal magasabb hátvé­deket lefejelve szerezte meg a j második gólt. 2:0. A 10. perc­ben szépíthetett volna a Tán­csics, Angyal 11 méterről a ka­pufát találta el. Egy perc múl- ! va a másik oldalon Szabó bom­balövését György csak bra- I várral tudta menteni. Győri I 20 perc következett. Szinte állandóan a Táncsics térfelén [ folyt a játék. Előbb Gábor í előtt kínálkozott alkalom a [ gólszerzésre, a csatár azonban fölé durrantott, aztán Vorigin [ tíz méterről a léc mellé küld­te a labdát. A 35. percben sza­badult fel a Táncsics kapuja. Ekkor Angyal vezetett táma­dást, Liptákhoz gurított, s a szélső tíz méterről óriási erő­vel az oldalhálóba bombázott. A 38. percben ismét Angyal vezette föl a labdát, a győri védők kiléptek, Angyal észre­vette ezt, leadás helyett egy j cselt csinált, kicsalta a kapust j is, aztán mellette hajszállal a kapu mellé lőtt. Izgalmas győ­ri támadásokkal ért véget a mérkőzés. A védekezésre berendezke­dett Táncsics hátsó alakzata hosszú ideig jól állt a lábán, aztán a keletkezett zavart re­mekül használta ki Halasi. Valójában öt perc alatt eldőlt a mérkőzés. Igaz, hogy a to­vábbiakban mindkét oldalon nyílt még gólszerzési lehető­ség, a döntő pillanatban azon­ban a csatárok rendre célt té­vesztettek. Jók: Kovács L., Vígh. Tasnádi, Halasi, Csidei, ill. György, Garamvölgyi, Ke­lemen. K. Rákóczi— P. Ércbányász 0:0 Kaposvár, 1500 néző. V.: Grubits. Kaposvár: Hegedűs — Kiss, Hor­váth, Németh, Márton (Nagy), Ba­li, Pintér, Kovács, Bőzsöny, Du- schák, Laczkovics. Edző: Váradi Lajos. Pécs: Katzirz — Strassz, Borovácz, Szabó, Várbíró, Fekete. Egri, Csőre, Udvarácz, Lubastyik, Farkas H. Edző: Dunai János dr. Az első veszélyes helyzet a vendégek kapuja előtt kereke­dett. Laczkovics szöglete nyo­mán keletkezett zavar a pécsi kapu előtt, de az Ércbányász védői tisztázni tudtak. Feltű­nően kapkodott mindkét csa­pat. A Rákóczi kapujánál Cső­re idegeskedett el két kínálko­zó lehetőséget, előbb fölé, majd mellé lőtt. A 20. perc­ben Márton egyedül állt a pé­csi kapussal szemben, aztán a kapusba vágta a labdát. A 23. percben Csőre lövése adott gondot Hegedűsnek, majd Pin­tér labdája szállt kapu mellé. A második félidő Rákóczi- rohamokkal indult, Márton távoli lövését kellett védenie az Ércbányász kapusának. Egy perccel később Németh 30 mé­teres szabadrúgása tette pró­bára a pécsi kapuvédőt. A 60. percben viszont a vendégek dolgoztak ki helyzetet, Lubas­tyik azonban kapu fölé vágta a labdát. A következő támadásnál is­mét a pécsi védelem volt mun- i kában. Horváth lövését azon- j ban hárítani tudta a kapus, j Aztán két ordító kaposvári : helyzet maradt ki. Előbb Lacz- ! kovics rúgott lyukat, azután I Kovács ollózva célozta meg a | hálót, Szabó azonban a gól- í vonalon mentett. A 70. perc- : ben Kovács lövését védte Katzirz. A 75. percben három- j perces kényszerszünet követ- ! kezeit. Egy »-felszabadító rú- [ gás« nyomán a labda az egyik jegenye tetején akadt fenn. Idő kellett, amíg egy lelkes szur­koló végül is visszaküldte a »pettyest« a pályára. A hajrá­ban mintha a csapatok már beletörődtek volna a döntet­lenbe. Igaz, az egyik oldalon Nagy, a másik oldalon Csőre még megpróbálkozott a gól­szerzéssel, de sikertelenül. Eléggé eseménytelen első negyvenöt perc után a második félidőben é^énk, helyenként jó volt a játék. A kaposvári csá­vát támadott többet, de a ven­dégek is gyakran veszélyeztet­tek. Az abszolút helyzeteket tekintve körülbelül a döntet­len eredmény az igazságos. Jók: Kiss, Báli, Bőzsöny. ill. Strassz, Várbíró, Farkas II. További eredmények a nyu­gati csoportban: Pécsi Bányász —Győri Elektromos 3:0, Olaj­bányász SE (Nagykanizsa)— Pécsi VSK 3:1, Savaria Cipő­gyár—KOMÉP 3:0, Bakony Vegyész—Pápa 2:0, Fűzfő- Zalaegerszegi Dózsa 1:0. Az NB II Nyugati csoport állása: 1. N.-kanizsa 14 9 2 3 28:11 20 2. Fűzfő 14 9 1 4 34 :23 19 3. Gy. Dózsa 14 8 3 3 24:16 19 4. PVSK 14 7 4 3 20:9 18 5. Sz.-fehérvár 14 8 2 4 17:13 18 6. K. Táncsics 14 7 2 5 24:18 16 7. P. Bányász 14 6 3 5 20:14 15 8. K. Rákóczi 14 5 4 5 25:21 14 9. Bakony V. 14 6 2 6 16:17 14 10. P. Ércbányász 14 5 2 7 20:14 12 11. Gy. Elektromos 14 4 4 6 17:20 12 12. Körmend 14 4 3 7 13:23 11 13. Savaria 14 4 3 7 11:22 11 14. KOMÉP 14 5 — 9 8:22 10 15. Pápa 14 3 3 8 11:24 9 16. Z. Dózsa 14 2 2 10 9:30 6