Somogyi Néplap, 1969. szeptember (25. évfolyam, 202-226. szám)

1969-09-23 / 220. szám

/ Somogyi motoros sikerek a honvédelmi versenyen A községi, járási és me­gyei döntők után Budapesten találkoztak az összetett hon­védelmi verseny legjobbjai, hogy eldöntsék: 1969-ben ki­ket illet az egyes kategóriák­ban a bajnoki cím. A somo­gyi győztesek is mind ott so­rakoztak a fővárosi rajtnál. Közülük a motorosok szerep­lését lehet elsősorban kiemel­ni. . A kismotorok versenyében F.rhát János (Marcali) kate- góriagyőztes lett. A 200 ccm alatti géposztályban is szép marcali siker született. Bor­sos másodikként érkezett a célba, a győztes Krasznai (Bp.) mögött. Minthogy a nagygé­pek futamában Vajaskéri (szintén Marcali MHSZ) a 10. lett, így csapatversenyben a győztes Heves megye mögött Somogy az előkelő második hegyet szerezte meg. Míg motorosaink derekasan helytálltak, a többi számban ez már nem mondható el. A nők versenyében ugyan a marcali lányok (akik már há­rom ízben nyertek megyei bajnokságot) az ötödik helyet szerezték meg. Viszonylag elé­gedettek lehetünk a férfiak első korcsoportbeli csapatá­val, Kiskorpáddal is. A kor- páai fiúk az előkelő hatodik helyen végeztek. A II. kate­góriában Attala csapata a 16., a III. korcsoportban a Pamutfonó-ipari Vállalat MHSZ-csapata a 17. lett Csak a Siófok szerzett pontot a somogyi NB ll-esek közül Nem úgy végződött számunkra az NB 11 Nyugati csoportjának 21. fordulója, ahogyan reméltük. Az izgalmas bajnoki hajrában csapataink közül egyedül a Siófoki Bányász tudott pontot szerezni, s ezzel javított pozí­cióján. A K. Kinizsi szombathelyi veresé­gével ugyan számoltunk, arra azonban nem gondoltunk, hogy sima 4:0-lal tér haza. Még vaskosabb meglepetést okozott a Táncsics SE. Az őszi idényben gyengélkedő, szebb napokat látott csapat hazai pályán maradt alul, s ezzel a kiesést jelentő 14. helyre került a bajnoki táblázaton. Mindhárom csapatunknak ugyancsak erősítenie kell, ha el akar kerülni a veszélyes zónából. A Nyugati csoport élén egyébként alapo­san megváltozott a sorrend. Tapolcán kika­pott az éllovas Ércbányász, amely most a harmadik helyre csúszott a táblázaton, a Győri MÁV DAC viszont átvette a vezetést. A lánesics-kosarasok nyerték az NB ll-es rangadót Hatalmas ér­deklődés előzte meg vasárnap délben Kaposvá­ron a kosárlabda NB U-es bajnok­ság csoportrang­adóját. A K. Táncsics és a SZEOL csapata rá is szolgált az érdeklődésre. Re­mek mérkőzésen, nagy küzdelem­ben végül is a kaposvári cgyüt* csikarta ki a győzelmet. Ezzel a kaposváriak előtt megnyílt az út az NB I felé. Persze azért a neheze még hát­ra van, de ilyen elérhető közel­ségben még nem voTt az NB 1 Kaposváron. K. TÁNCSICS— SZEGEÖ1 EOL 70:68 (35:28) A Táncsics aa alábbi összeállí­tásban szerepelt: Tahi (5), Hege­dűs (2) — Ko­vács (14) — Ma­jor (21), Korcpta =*5). Csere: Újvá­ri (8), Bakonyi (14), Va/sonyi (1), Nagy. Nehéz dolguk volt a Táncsics bedobóinak a K. Táncsics—SZEOL kosárlabda rang­adón. Mint felvételünk is ábrázolja, négy védő gyűrűjéből kellett a kaposvári fiú­nak kitörnie, hogy végül is a kosárba dob­ja a labdát. Mindjárt a kaposvári csapat len­dült bele, s szerzett -4—6 pontos előnyt. Az első félidő végéig a minden részében jobb Táncsics tovább növelte pontelönyét. Szünet után viszont mintha megbabonázták volna a kaposvári fiúkat. A helyzetek sorra kima­radtak, sőt ezekből támadást indítva rendre a szegedi csapat szerzett pontot. Pillanatok alatt 36:36 lett. Üjitani azonban a Tán­csics tudott, s cl is húzott a csa­pat 62:52-re. Ritkán látott izgal­mas perc'eket hozott a hajrá. Nyolc másodperccel a befejezés előtt a Táncsics majdnem kien­gedte kezéből a győzelmet. A Táncsics együttese, bár elma­radt legjobb játékától, mégis meg­érdemelten győzött. Elsősorban Tahi, Major. Kovács és Hegedűs játékát lehet kiemelni. Szűcs helyén Dunai III játszik . Hétfőn délelőtt' a Zürich— Koppenhága útvonalon Stock­holmba utazott a magyar lab­darúgó-válogatott, ahol szer­dán barátságos mérkőzésen találkozik Svédország leg­jobbjaival. Ez a nemzetközi mérkőzés egy korábbi megál­lapodás nyomán került a sportnaptárba. A szövetség ezt a találkozót előkészületi mérkőzésnek szánta a hátra­levő VB-selejtezőkre. , Indulás előtt Sós Károly szövetségi kapitány közölte, hogy Szűcs Lajos sérülése nem jött rendbe, igy a fe­rencvárosi fedezet helyén Dunai Ede, az Ü. Dózsa fia­tal labdarúgója jut majd szó­hoz. Egyébként a prágai csa­pat kezd Stockholmban. Búcsúzóul Sós Károly el­mondta, hogy kedden este a mérkőzés színhelyén villany­fényes edzést tart a csapat, s szerdán ugyancsak este vil­lanyfény mellett kerül sor a svéd—magyarra, amelyre a vendéglátók nagyon készülnek. Bergmark szövetségi kapitány két külföldön szereplő svéd labdarúgót is hazarendelt a magyarok elleni mérkőzésre bizonyítva, hogy a prágai 3:3 után csapatunk visszanyerte rangját a nemzetközi poron­don Ez a ll-es gól végleg megpecsételte a K. Vasas sorsát a Nagymányok elleni mérkőzésen. Dezső ugyan jól számí­tott, s érezte, hogy Farkas a bal sarokba fogja küldeni a labdát. Vetődött is, de az éles lövést nem lehetett vé­deni. NB UI... NB III... Ekkor még reménykedett Táncsics. Kincsei fejese nyo­mán ugyanis a hálóba vágódott az egyenlítő gól. Az öröm azonban nem tartott sokáig, mert Király kiállítása, majd az újabb két szekszárdi gól véglegesen döntött. DÉLNYUGATI CSOPORT Pécsi BTC t Barcs 3:2 (2:1) Barcs, 1200 néző. V.: Baráth. . Pécs: Seres — Keidl, Bárácz, Tihanyi — Huszti, Krumann, Ha­jós, Kincséi, Hauschl, Kővári, Farkas. Edző: Rákóczi Ferenc. — Barcs: András — Mohácsi, Szokol, Berda — Bátorfi, Nagy — Lang (Takács), Marton (Krapecz), Kucz- kó, Horváth, Kertész. Edző: Ma- jer György. 30. perc: Kuczkó lefutotta a pé­csi védőket, Kertészhez játszott, aki nyolc méterről vezetést szer­zett. 0:1. 32. perc: Kraumann sza­badrúgása nyomán a labda Bér* dán irányt változtatott, s a háló­ba vágódott, öngól 1:1. 40. perc: Hauschl lefutotta a barcsi védő­ket, a 16-oson belül András csak szabálytalanul tudta feltartóztatni, ll-es, ezt Kincsei értékesítette 2:1. 56. perc: Nagy kavarodás kelet­kezett a pécsi kapu előtt, Lang 14 méterről így is megtalálta a rést. 2:2. 70. perc; Farkas jó lab­dával ugratta ki Hajóst, ő elfutott, és tíz méterröT beállította a vég­eredményt. 3:2. Rangadó volt ez a találkozó a javából, amelyen két jó formában levő csapat találkozott. A bar­csiaknak volt több helyzetük. A hazai együttes az egyik pontra rászolgált volna a látottak alap­ján. A vendégek szerencsével harcolták ki a győzelmet. Jók: Seres, Bárácz, Kincsei, Hauschl, ill. Bátorfi, Nagy, Kuczkó. Nagymányok—K. Vasas 2:0 (0:0) Kaposvár, 800 néz 6, V.: V ccs er a. Nagymányok: Vollár — Kozma, Hödosi, Széles — Kóka (Lcmle), Pataki — Tress, Kollár (Barájt), Demeter, Farkas, Túrós. Edző: Palatinusz János. K. Vasas: Dezső — Itvás, Bagi, Székács — Szent- gróti, Horváth I. — Erdős, Fiilöp, Herbei, Horváth IL (Pataki), Ba­logh. 58. perc: Demeter átadását Farkas a léc alá bombázta. 1:0. 75. perc: A kitörő K'ollárt a Va­sas-védők a 16-oson belül fel­rúgták, vitathatatlan 11-63, ezt Farkas értékesítette. 2:0. Alacsony színvonalon mozgott a találkozó. A vendégek elsősorban védekeztek, de erre nem volt túl nagy szükség, mert a vasas csa­társora ez alkalommal még hely­zeteket is alig tudott összehozni. Az, hogy a Vasas szélsők nélkül próbálkozik, ez alkalommal Is megbosszulta magát. Jók: Vollár, Hódos!, Farkas, a Vasas csapatá­ban senki nem nyújtott átlagon felülit. Bonyhád—Lábod 4:0 (2:0) Bonyhád, 1500 néző. V.: Hámori. A lábodi csapat az alábbi ösz- gzeállításban szerepelt: Mohácsi — Németh, Filiszár, Wirth — Nagy, Fülöp II. — Tffkács, Csalódi (Lie­ber), Borzas, Luczek, Fülöp L 9. perc: Fláding szöglete érintés nélkül jutott a hálóba. 1:0. 4L perc: Egy beívelt labdát Szegedi fejjel küldött a lábodi kapuba. 2:0. 80. perc: Szegedi a cselezgető lábodi védők mellett megszerez­te a harmadik gólt. 3:0. 85. perc: Jobbról szállt be a labda, Németh elvétette. Varga viszont nem hi­bázott. 4:0. Két azonos képességű csapat mérkőzésén a védők közti kü­lönbség billentette a mérleget a hazaiak javára. A Bonyhád győ­zelme megérdemelt, a gólarány azonban túlzott. Jók: Fláding, Szegedi, ül. Fülöp II., Takács. További eredmények a Délnyu­gati csoportban: Porcelán—PEAC 1:0, Sárbogárd— DVSE 2:1, Dombóvári Szövetkezet —Pécsi Volán 1:1, Mohács—Stein­metz 1:0, Baja—Dunaújváros 2:1. Délnyugati NB m állása 1. PBTC 21 15 5 1 39:16 33 1. Baja 21 12 2 7 31:23 26 3. Barcs 21 11 4 6 33:29 26 4. p. Volán 21 11 3 7 32:25 25 5. Nagymányok 21 11 2 8 31:28 24 6. Lábod 21 11 1 9 34:27 23 7. D.-újváros 21 8 6 7 23:22 22 8. Bonyhád 21 8 6 7 25:27 22 9. DVSE 21 9 3 9 25:27 21 10. Mohács 21 8 5 8 28:32 21 11. p. Steinmetz 21 6 5 10 33:34 17 12. Sárbogárd 21 4 8 9 11:22 16 13. p. Porcelán 21 5 5 11 21:26 15 14. PEAC 21 5 5 11 30:36 15 15. D. Szövetk. 21 5 5 11 18:25 15 16. K. Vasas 21 4 5 12 18:34 13 NYUGATI CSOPORT Marcali VM—N. Dóasa 3:1 (2:0) Marcali, 400 néző. V.: Katona­Marcali: Bácsi IL — Hosszú, Szűcs, Polgár — Dunkler, Kósi — Bene, Molnár, Szántó, Lázár, Ri­gó (Lőrincz). ÉTdző: Abonyi Ká­roly. Nagykanizsa: Lázár — Hege­dűs, Horváth, Kocsis — Szlámen, Kortin, Csépányi — Vécsei, Ter­ítesz, Druzsin, Balázs. Edző: Né­meth István. 35. perc: Szántó távolról bombá­zott a kapuba. 1:0. 44. perc: össz- játék után Lázár növelte a mar­cali gólok számát. 2:0. 55. perc: Védelmi hibából Druzsin szépített. 2:1. 65. perc: Nagy kavarodás ke­rekedett az N. Dózsa kapuja előtt, a végén a labda Horváthról vá­gódott a hálóba, öngól. 3 0. Ideális, napsütéses labdarúgó- időben, szép játékkal rukkolt ki a marcali csapat, amely a jelekből ítélve talán még föl sem adta. Minden részében jobb volt a Me­teor, s győzelme ilyen arányban is megérdemelt. Jók: Bácsi II., Szűcs, Kósi, Bene, ÜL Horváth, Csépány, Balázs. További eredmények a Nyugati csoportban: SZSE—Zalaszentgrót i:l, Katona SE—Keszthely 1:1, Mereszjev—Kő­szeg 1:0, Sárvár—Tapolca l:0, Szombathelyi Dózsa—Szombathelyi Vasas 4:0, Körmend—CJelldömölk 0:0, Nagykanizsai Sáska—Zala­egerszegi Dózsa 0:0. Az NB ül Nyugati csoportjának állása: Pécsi VSK—Siófok 2:2 (l:i) Pécs, 600 néző. V.: Maróthi. PVSK: Buttinger — Hámori, Szabó, Horváth — Balázs L, Sós — Nagy, Kaszás, Balázs II. (Fo­dor), Kiss (Pecze), Szárazi. Edző: Horváth' László. Siófok: Iszak — Szilágyi, Fehér, Babán — Csaba (Csupor), Farkas — Erdei, Megy- gyes, Szép, Szabó, Takács. Edző: Gábor Sándor. Változatos negyedóra után a hazaiak kerültek fölénybe, a sió­foki védelem azonban fél órán át jól állt a lábán. A 31. percben viszont egy kapu előtti kavaro­dásnál Kaszás a közelről vezetést szerzett a pécsi csapatnak. 1:0. Ezt követően erősített a Siófok, s a 41. percben megszületett az egyenlítés. Takács harminc méte­res bomba szabadrúgása a sorfal fölött vágódott a léc alá. 1:L Szünet után változott a kép. Most már a Siófok diktálta a tempót. Erdei és Takács lövéseit azonban a kapus vagy a kapufa hárította. A 6L percben vezetést szerzett a Siófok. Erdei átívelt labdáját a pécsi Szabó a 16-oson belül kézzel ütötte le. Vitathatat­lan ll-es, melyet Szép értékesített. 2:1 a Siófok javára. A hazaiak kapkodak, a siófokiak tartották a labdát, s már-már úgy látszott, hogy az S. Bányász nyeri a mér­kőzést, amikor a 85. percben a tizenhatos vonalánál a labda Fe­hér kezét érte. Maróthi játékve­zető 11-est ítélt. Hiába tütakoztak a siófokiak. Pecze értékesítette a büntetőt, s megszületett a 2:2 arányú döntetlen, amely a látot­tak alapján inkább a hazaiakra nézve hízelgő. A Siófoki Bányász továbbra is javuló formában játszik. A csa­pat korszerűen futballozott, s ez meglepte a kissé talán elbizako­dott PVSK-t. A végén vitatható 11-essel tudott csak egyenlíteni a Pécs. A Siófok az egyik pontra feltétlenül rászolgált. Jók: Nagy. Kaszás, ill. Fehér, Farkas, Megy- gyes, Takács, Szabó. Szekszárd —K. Táncsics 3:1 (1:0) 1. Z. Dózsa 24 14 6 4 58:25 34 2. Keszthely 23 12 8 3 30:18 31 3. Sz. Dózsa 23 12 5 6 49:31 29 4. MÁV MTE 23 11 7 5 31:20 29 5. Körmend 23 11 6 6 37:32 28 6. Kőszeg 24 9 8 7 42:27 26 7. Sárvár 23 10 6 7 34:33 26 8. Katona SE 24 8 7 9 36 :30 23 9. SZSE 24 7 9 8 37:33 23 10. Tapolca 23 10 3 10 33:37 23 11. N. Sáska 23 7 8 8 30;31 22 12. Mereszjev 24 9 4 11 29:36 22 13. N. Dózsa 24 8 5 11 38:50 21 14. Celldömölk 23 5 10 8 36:42 20 15. Marcali 23 7 3 13 32:52 17 16. Z.-szentgrót 23 6 3 14 28:40 15 17. Sz. Vasas 24 2 4 18 15:55 8 Kaposvár, 1800 néző. V.: Schlick. Szekszárd: Ufcovszky — Jera- bek, Gellért, Lelovlch — Beeze, Csordás, Rónai (Szűcs dr.), Mlcs- kó, Freppán (Lizák), Török, Fenyvesi. Edző: Nagy János. Ka­posvár: Dohány — Káhlesz, Holz­häuser, Nagy — Jankó, Farkas — Király, Selenka (Agfalvi), Kin­csei, Lahó, Letenyei. Edző: Vá­rad! Lajos. Az első veszélyes helyzetet a kaposváriak teremtették, Llpovsz- ky bizonytalankodása majdnem gólt eredményezett. Aztán felül­kerekedett a vendégcsapat. A 17. percben már góllá Is érett a szek­szárdiak fölénye, Fenyvesi egy »ajándék labdát« játszott meg, középre perdltett, s a Jó ütemben érkező Micskó megszerezte a ve­zetést. 1:0. Ezután is a Szekszárd rohamo­zott, a Táncsics nem talált ma­gára. A J0. percben ugyan Ki­rály—Selenka összjáték után ke­csegtető helyzet alakult ki, Li- povszky azonban szöglet árán mentett. Szünet után gyorsan egyenlített a Táncsics SE. Bal oldalon futott a kaposváriak támadása, melyet Jerabek csak szabálytalanság árán tudott feltartóztatni. Amolyan kis szöglet szállt a kapu elé. Kincsei emelkedett ki a tömegből, s fej­jel küldte a hálóba a labdát. 1:1. Megzavarodott a szekszárdi csa­pat. Egymás után futottak a ka­posvári támadások, a lendület azonban á 21. percben megtöri. Egy játékvezetői Ítéletnél Király megsértette a bírót, s a magáról megfeledkezett labdarúgót kiállí­tották. A tíz főre olvadt Táncsics még vezetett néhány rohamot. A 29. percben Letenyel beívelt lab­dája abszolút helyzetben találta Kincseit, a csatár azonban lyukat rúgott. Két perc múlva eldőlt a mérkőzés. Támadott a Táncsics, aztán a fellazult kaposvári véde­lem mellett a vendégek értek el gólt Lizák a kifutó Dohány mel­lett bombázott á hálóba. 2:1. A 10. percben Fenyvesi egy reményte­len labdát kaparintott meg a bal szélen, mintaszerű beadását Mics­kó vágta a hálóba. Sri. Egységesebb, Jobb csapat a Szekszárdi Dózsa, mint a jelen­legi Táncsics, ezt tükrözte a mér­kőzés, amelyen helyenként a ven­dégegyüttes szép dolgokat muta­tott Ennek ellenére a második félidő kezdetén a Táncsics akár a maga javára fordíthatta volna a meccset Kincsei óriási hibája, majd Király kiállítása azonban megpecsételte a csapat sorsát. Jók: Jerabek, Micskó, Fenyvesi. A kaposvári csapatból csak Lahó játékát lehet kiemelni. Savaria Cipő—K. Kinizsi 4:0 (1:0) Szombathely, 1800 néző. V.; Csa- pucha. Savaria: Szandi — Virágh, Nav- ratil, Geitechnek — Kecskés, Var­ga — Gáspár (Sziklai), Németh M. (Kovács), Gaál, Márkus, Nagy. Edző: Végvári István. Kinizsi: Kovács — Balogh, Bali I., Németh — Novák, Szölfősi — Segesdi (Báli IÍ.), Bőzsöny, Savanyó, Márton, Laczkovics. Edző: Zag József. Kölcsönös erőfelmérés után a hazaiak lendültek bele. Mindjárt az első támadások végén az egyik — váratlanul — góllal végződött. Még csak az 5. percben járt az óra mutatója, amikor Varga mint­egy 28 méterről hatalmas lövést küldött kapura, s a jól eltalált labda a léc alá vágódott. 1:0. A gólt követően kiegyensúlyozott lett a játék, sőt inkább a Kinizsi próbálkozott. A 15. percben Lacz­kovics szabadrúgása adott gondot Szandi kapusnak. A 22. percben Márton közelről célozta meg a szombathelyi kaput, Szandi azon­ban most is hárítani tudott. A kaposváriak igyekeztek lassítani a játékot, s közben azért egy- egy támadással is megpróbálkoz­tak. Szünet után a szombathelyiek fergeteges iramba kezdtek, a 6. percben már el is dőlt a mérkő­zés sorsa. Gáspár távoli lövését Ko­vács lábbal próbálta menteni, de nem találta el a labdát, az a kapufára pattant, majd onnan visszvágódott a mezőnybe, s a be­futó Nagy megszerezte a második szombathelyi gólt. A potyagól le­törte a Kinizsi csapatát, amely­nek védelmi fala most már fel­bomlott. A 18. percben Nagy éles szögből találj a hosszú sarokba, 3:0, majd a 35. percben Márkus partdobása nyomán került a lab­da a Kinizsi-kapu előterébe. Nagy kavarodás kerekedett, végül is a földön fekvő Varga a hálóba ko­torta a labdát. 4:0. Az első negyvenöt perc nem azt mutatta, hogy fölényesen fog nyerni az NB II Nyugati csoport­jának egyik bajnok jelölt je. Az el­ső gyors gól ellenére is a Kinizsi egyenrangú ellenfél volt. Csak ak­kor dőlt el a mérkőzés a hazaiak javára, amikor a potyagól megzavarta az élelmezésiek csapa­tát. Ebben az iclöszakban a Sava­ria már irányítani tudta a mér­kőzést. Jók: Navratil, Kecskés, Varga, Gaál, Nagy, ill. Balogh, Segesdi, Savanyó, Márton. További eredmények az NB n Nyugati csoportjában: Bauxitbányász—Pécsi Ércbányász 3:0, Győri MÄV DAC—Nagykani­zsai Olajbányász 2:0, Pápai Tex­tiles—Fűzfő 1:1, Almásfüzitő— Veszprém 6:4, Máza-Szászvár— Dorog 2:1. Az NB H Nyugati csoport állása 1. MÁV DAC 21 11 7 3 34:14 29 2. Savaria 21 13 3 5 43:22 29 3. P. Ércbányász 21 12 4 5 37:21 28 4. Pápa 21 8 9 4 36:22 25 5. Dorog 21 8 8 5 30 :20 21 6. Fűzfő 21 6 11 4 20:20 23 7. Szekszárd 21 6 9 6 33:24 21 8. Almásfüzitő 21 8 3 10 36:36 19 9. Bauxitb. 21 7 5 9 28:32 lr 10. Siófok 21 7 5 9 20:36 19 11. PVSK 21 6 6 9 27:36 r 12. K. Kinizsi 21 5 8 8 16:26 13 13. Veszprém 21 6 5 10 30 :35 14. K. Táncsics 21 4 9 8 21:27 17 15. Máza-Szászv. 21 6 4 11 25:43 : * 16. Olajbányász 21 3 8 10 17:34 14 TOTO A heti totóford dióban nem akadt 13+1 találatos szel­vény. 13 találatot egy fogadó ért el, nyereménye: 476 083 forint. A 42 darab 12 talála­tért 7053, az 501 darab 11 ta­lálatért 643 és a 4111 darab 10 találatért 116 forint nye­reményt fizetnek. A jövő heti fordulóra 220 409 forint kü­lön jutalmat visznek át. A 38. heti hivatalos ‘ totó- eredményak: 21 xxl211 12 2 112. SOMOGYI NÉPLAP Kedd, 1969. szeptember 23.