Somogyi Néplap, 1965. október (22. évfolyam, 231-257. szám)

1965-10-05 / 234. szám

SOMOGYI NÉPLAP Kedd, 1965. október 5. Kikapott a két bajnokjelölt az NB ll-ben Ahogy mondani szokás: ilyen a futball. Amikor vasárnap délután a totóeredményeket hallgattuk a rádióban, az esztergomi 1:0 után lelki szemünkkel már láttuk a B. Spartacus előnyét, a két szép gömbölyű pontot. De alig telt el ez a villanásnyi idő, már hang­zott tovább: »-Budai Spartacus— Zalaegerszegi Dózsa 0:1, kettes.« Hát erre nem számítottunk. De nemcsak mi, hanem úgy látszik, a totózók sem. Abban, hogy nincs 13+1-es találat, és 13-as is csak , egy akadt, feltehetően a K. Hon­véd, de inkább a B. Spartacus a fő ludas. (Rossz nyelvek szerint bizonyára futballmeccsen sosem járt nő lehetett az, aki 2-est tett a budai mérkőzésre, mert »hozzá­értő« totózó ilyenre nem is gon­dolhat.) Szóval a »totógyilkosság« azt eredményezte, hogy mindkét csapat elmulasztotta a pon előny megszerzésének nagy lehetőségét. A Kinizsi a várakozással ellen­tétben csak balszerencsével vesz­tett Várpalotán. Nem sok hiány­zott ahhoz, hogy elhozza az egyik pontot. Ez ugyan gyenge vigasz, ha azt nézzük, hogy mindössze négy pont választja el a kiesőhe­lyektől. Azért ennyi, mert a mö­götte levő csapatok is zömmel ki­kaptak. Tovább tart a Pécsi Bá­nyász győzelmi sorozata. A ta­vasszal sokáig sereghajtó együt­tes már a hatodik helyen van, ott is csak rosszabb gólaránnyal. Esztergomi Vasas—K. Honvéd 1:0 (0:0) Esztergom, 1200 néző. V: Szabó. Esztergom: Horváth — Zöld, Dinnyés, Takács — Tarnóczi, Winkler — Dunai, Kertes, Szendi, György, Egyed. Edző: Csabai La­jos. K.* Honvéd: Erdősi — Szeke­res, Tajti, Paulicsek — Köves, Fenyvesi _ Dauda, Terjéki, Ker­k ai, Daka, Földi. Edző: Tóth Jó­zsef. Az első peresek esztergomi roha­mokkal teltek el, majd a techni­kásadban futballozó Honvéd ke­rülj enyhe fölénybe. A kaposvá­riak sokat támadtak, gólhelyzetet azonban nem tudtak összehozni. Az erélyesen játszó, helyenként túl kemény esztergomi védelem sokszor szabálytalanság árán, de megakasztotta a Honvéd támadá­sait. Az egyetlen épkézláb lövést Fenyvesi egy 20 méteres szabad­rúgásból küldte kapura, a felső sarokba tartó labdát azonban Hor­váth védte. A hazaiak is csak egy alkalommal veszélyeztettek, ekkor Kertes lövését Erdősi hárította. A második félidő kaposvári tá­madásokkal kezdődött. A me­zőnyben szép adogatással fölépí­tett akciók azonban a tizenhatos táján ezúttal is elhaltak. Rövid idő elteltével egyre inkább az esztergomiak kerekedtek felül, és vették át az irányítást. A csatá­rok több helyzetet dolgoztak ki, és a 33. percben a győztes gólt is megszerezték. A kaposvári ti­zenhatoson belül pattogott a lab­da, Tajti röviden szabadított fel, és Szendi nagy erővel lőtt a jobb sarokra. Erdősi csak öklözni tu­dott, és a felpattant labdát Egyed az ötösről az üres kapu közepébe fejelte, 1:0. A hátralevő percek­ben a Honvéd elkeseredetten ro­hamozott az egyenlítésért, ez azonban nem sikerült. A mérkőzés a játékidő nagy ré­szében kiegyensúlyozott volt, egyenlő erők küzdöttek a pályán. A keményebben, erélyesebben fut­ballozó Esztergom, ha némi sze­rencsével is, de megérdemelten győzött* A Honvéd vereségének fő oka ezúttal is is a csatársor gyenge, puha játéka volt, amely a »belemenős« esztergomi védők mellett nem vezethetett eredmény­re. Jók: Winkler, György, Szen­di, ill. Tajti, Szekeres, Paulicsek. Várpalotai Bányász—K. Kinizsi 2:0 (0:0) Várpalota, 2500 néző. V: Stadler. Várpalota: Szeles — Süke, Hor­váth, Csapó _ Kara, Frank _ Kisbej, Bostai, Lakinger, Szabó, Müller. Edző: Terbe Benjamin. K. Kinizsi: Kovács — Simon, Fi- liszár, Zag — Szabó I., Horváth — Jezeri, Szabó II., Herbei, Göncz, Laczkovics. Edző: Váradi Lajos. A mérkőzés előtti napon Balogh belázasodott, és nem vállalhatta a játékot. Az első félidőben a ka­posvári csapat játszott fölényben. A 4. percben Laczkovics bombá­ját nyomta szögletre Szeles, a 7. percben pedig Göncz a mérkőzés legnagyobb helyzetét hagyta ki, amikor az ötösön lyukat rúgott. Egy várpalotai szöglet után Mül­ler lövésébe Filiszár a gólvonalon vetődött bele, és a labda ismét szögletre pattant. A tovább tá­madó Kinizsi csatárai előtt ez­után is nemegyszer nyílt alkalom a gólszerzésre, a csatárok azon­ban nem tudták kihasználni a le­hetőségeket. Herbei lőtt kétszer kapu fölé, majd Horváth nyolc méterről centikkel a léc mellé küldte a labdát. Azután Jezeri erős lövését tolta ki Szeles szög­letre. A jó iramú mérkőzés második félidejében a várpalotaiak roha­moztak. Előbb két szabadrúgást védett Kovács kitűnően, azután a 13. percben megszerezték a ha­zaiak a vezető gólt. Egy ártatlan bal oldali támadás során Müller beadása átszállt a védők fölött, és Szabó mintegy 14 méterről kapu­ra fejelt. A labda a kimozduló Kovács fölött hullt a hálóba, 1:0. A várpalotaiak játszottak tovább­ra is fölényben, de esemény alig történt, mert a Kinizsi védői Fi- liszárral az élükön mindent tisz­táztak. Az utolsó tizenöt percben újra a kaposváriak irányították a játékot. Göncz és Jezeri előtt nyüt alkalom az egyenlítésre, de a rossz labdaátvétel miatt oda lett a helyzet. A 88. percben majd­nem sikerült az egy pontot meg­menteni. Egy kapu előtti kava­rodás nyomán a kipattant labdát Simon mintegy harminc méterről rálőtte, Szeles azonban, ha ügy- gyel-bajjal is, de kitolta a felső sarokba tartó lövést. Az utolsó előtti percben végleg eldőlt a mérkőzés sorsa. A fellazult Ki­nizsi-védelem mellett Kisbej elfu­tott, és az utána iramodó Zag a 16-os vonalánál felvágta. A játék­vezető 11-est ítélt, azt Müller a bal sarokba lőtte, 2:0. Kezdés után véget ért a mérkőzés. A végig nagy iramú, színvona­las mérkőzésen a Kinizsi elsősor­ban azért vesztett, mert csatárai nem tudták kihasználni az első félidőbeli fölényt, és három biz­tos helyzetet is kihagytak. Az­után a remekül védő Kovácsot elérte a kapusok balsorsa, és a szerencsétlenül bekapott gól egy időre megzavarta a csapatot. Még ezután is mód lett volna az egyenlítésre, ha a csatárok egy kicsit határozottabban játszanak a kapu előtt. Jók: Szeles, Süke, Horváth, Frank, Müller, ill. Ko­vács, Filiszár, Herbei, Laczkovics. * * * TOVÁBBI EREDMÉNYEK A NYUGATI CSOPORTBAN Zalaegerszegi TE—Fővárosi Au­tóbusz 4:1, Pápai Textiles—Győri Dózsa 2:0, Pécsi Bányász—Moson­magyaróvári TE 4:1, Ikarus— Veszprémi Haladás 3:2, Székesfe­hérvári MÁV—Láng 3:2, Pécsi BTC —Pécsi VSK 2:0, Zalaegerszegi Dózsa—Budai Spartacus 1:0. A bajnokság állása: 1. B. Spartacus 27 14 8 5 36:16 36 2. K. Honvéd 27 15 6 6 42:20 36 3. Várpalota 27 13 7 7 54:29 33 4. Zalaeg. TE 27 12 6 9 41:36 30 5. Zalaeg. Dózsa 27 11 7 9 32:30 29 6. P. Bányász 27 11 7 9 37:41 29 7. Pápa 27 10 8 9 37:36 28 8. Pécsi VSK 27 11 6 10 36:38 28 9. Sz.-fehérvár 27 10 8 9 28:39 28 10. Autóbusz 27 10 7 10 42:43 27 11. Esztergom 27 7 12 8 30:33 26 12. K. Kinizsi 27 10 5 12 40:37 25 13. Ikarus 27 9 7 11 37:42 25 14. Veszprém 27 9 6 12 39:34 24 15. Magyaróvár 27 9 3 15 36:51 21 16. Láng SK 27 6 9 12 29:42 21 17. Pécsi BTC 27 6 9 12 28:43 21 18. Győri Dózsa 27 5 9 13 29:43 19 Ismét négy pont a siófokiak hátránya Az NB III Délnyugati csoport­jában sorra győztek a vezető csa­patok _ kivéve a Siófokot. En­nek következtébén a hatodik helyre csúszott le a somogyi csa­pat, újra négy ponttal elmarad­va az élen álló NVTE-töl. Tehát a bajnoki remények ezen a va­sárnapon megint elhalványultak. A táblázat utolsó öt helyezettje kikapott, tehát a sorrend nem változott. A K. Vasas továbbra is kiesőhelyen tanyázik. Most lett volna nagy értéke a szombaton pechesen elvesztett két pontnak. Bajai MTE—Siófoki Bányász 3:1 (2:0) Baja, 1200 néző. V: Kulcsár. Baja: Gyurkity — Krisztovics, Páncsity, Viszmeg _ Csongor, Gyulavári _ Bálity, Rizsányi, Má­rity, Csányik, Petrity. Edző: Onó- di Béla. Siófok: Istvándi — Sze­pesi, Fehér, Fejes — Vörös, Sza­bó — Erdei, Sier, Kerényi, Ko­Ez a helyzet az NB I B-ben Jivel nem volt bajnoki forduló NB I. osztályban, a figyelem labdarúgó NB I B felé fordult, két rangadó közül az egyiken Dunaújvárosi Kohász győzött, ezzel szinte bebiztosította fel­esét az NB I-be. A másik mér- zésen döntetlenül végzett a skolc és a Diósgyőr, így a má­Csütörtökön érkezik Budapestre az NDK válogatottja Míg a magyar labdarúgó-váloga­tott tagjai vasárnap pihenőt tar­tottak, az NDK együttese Berlin­től 80 km-re Jüteborgban az FC Magdeburg csapatával edzőmérkő­zést játszott. A német válogatott­nak ezúttal nem ment valami jól a játék, és csak 3:3 arányú dön­tetlent ért el. A csapat védelme ezúttal elég »lyukas« volt. Sós Károly edző azonban nem vont le túlzott következtetéseket az eredményből. Az NDK válogatottja csütörtö­kön különrepülőgépen jön Buda­pestre. A mérkőzésre különböző járműveken nyolcezer német tu­rista érkezik Magyarországra. sodik feljutó helyére még hat csapat pályázik. A Jászberény és a III. kér. TTVE sorsa megpecsé­telődött, és előreláthatólag mind­két együttes búcsút mond ennek az osztálynak. Eredmények: Dunaújváros—Szombathely 1:0, Miskolc—Diósgyőr 1:1, Egyetértés —Győri MÁV DAC 2:1, Szállítók —Székesfehérvári Vasas 0:0, Nyír­egyháza—Ganz-MAVÁG 2:1, ül. kér. TTVE—Jászberény 3:1, Buda­fok—Oroszlány 1:1. A tabella élén a Dunaújváros 36 ponttal vezet, mögötte a Miskolc 31 ponttal következik. A Szállí­tóknak 30, a Diósgyőrnek 29, a Szombathelynek 28, az Egyetértés­nek 28, a Ganz-MAVAG-nak 27 pontja van. — A totó 13+1 találatos szelvé­nye: XX11121211XXX + 2. 13+1 találatos szelvény nem volt. 13 találatot egy pályázó ért el, nyereménye 518 747 forint 75 fil­lér. A 12 találatos (16 db) szelvé­nyekre egyenként 21 610. a 11 talá- latosakra 1477,50, a 10 találatosak- ra 241,25 forintot fizetnek* vács, Takács. Edző: Radnai György. Változatos mezőnyjáték után enyhe hazai fölény alakult ki. A 30. percben Petrity beadásából Rizsányi közelről megszerezte az első gólt, 1:0. A 43. percben Csá­nyik jól eltalálta szabadrúgásból kettőre növelte az előnyt, 2:0. Szünet után sem változott a hely­zet, jobbára a bajaiak játszottak fölényben. A 28. percben egy for­más bal oldali akció végén Csá­nyik lőtt a hálóba, 3:0. A siófo­kiak becsületgólját az előrehúzó­dó Vörös szerezte meg a 43. perc­ben, 3:1. A minden részében jobb bajai csapat biztosan és megérdemel­ten győzött. A siófokiak ezen a mérkőzésen nem nyújtották az utóbbi időben látott játékot, és gyenge teljesítményükkel megszo­rítani sem tudták a hazaiakat. Jók: Páncsity, Csongor, Csányik, Petrity, ill. Fehér, Vörös, Kovács. Dr. ÜJváry István ♦ * * TOVÁBBI EREDMÉNYEK A DÉLNYUGATI CSOPORTBAN Pécsi Ércbányász—Mohács 3:0, Pécsi EAC—Keszthelyi Haladás 2:3, Nagykanizsai, VTE—Szekszárdi Dó­zsa 4:0, Nagymányok—Nagykani­zsai Bányász 1:3, Dombóvári VSE —Sárbogárd 8:3, Lovászi—Dombó­vári Spartacus 3:0. A bajnoki táblázat állása: Nehezen győzött a La bőd. pontot vesztett a K. Dózsa A megfogyatkozott megyei baj noki mérkőzések közül a legmeg­lepőbb Nagyatád l:9-es barcsi ve­resége. A Dózsa lengyeltóti dön­tetlenje mintha azt mutatná, hogy a kaposvári lila-fehérek feladták az elsőségért folyó harcot. Ha a taszáriak majdnem teljesen új ne­vekből álló csapatát látja az em­ber, akkor ugyancsak az az érzé­se támad, hogy ők sem próbálják meg behozni hátrányukat, és a Lá- bodnak ítélik a bajnoki pálmát. TASZAR—SOMOGYSZOB 3:1 (3:1) Taszár, 100 néző. V: Horváth n. L. Taszár: Szentes — Baranyai, Hor­váth, Bocz — Horák, Görög — Jó- zsa, Zsohár, Varga, Poór, Mihályi. Edző: Jobban Ferenc. Somogyszob: Barbina — Pálű, Bálint, Kovács I. — Kiss, Kovács II. — Ács, Varga, Szentgyörgyi, Futó, Orbán. Edző: Bicsáki Sándor. A kulcsembereket felváltó új taszári játékosok nagy lelkesedére is elegendő volt a so- mogyszobi csapat ellen. A vendé­gek meglehető'en mérsékelt tel­jesítményt nyújtottak. A hazaiak végig nagy fölényben, a második félidőben szinte egy kapura ját­szottak, azonban az első tizenöt percben beállított eredményen változtatni nem tudtak. G: Mihá­lyi, Horák, Kovács I. (öngól), ill. Szentgyörgyi. Jók: Horváth, Ho­rák, ill. Bálint, Szentgyörgyi. Vadas Tibor BARCS—NAGYATÁD 9:1 (3:0) Barcs, 300 néző. V: Végh. Barcs: Jobbágy — Papp, Pálmai, Nagy — Sinkó, Horváth — Láng, Pandurics, Bátorfi, Göncz, Marton. Edző: Kimp Antal. Nagyatád: Hor­váth — Németh, Fritz, Nagy — Bogdán, Krivarics — Torma, Ba- zsó, Sasvári, Simon, Peszleg. Ed­ző: Dombóvári András. A magára talált barcsi csapat végig iráinyí- totta a játékot, és ilyen arányban is megérdemelten nyert. G: Láng, Marton (3—3), Sinkó, Pandurics, Bátorfi, ÜL Sasvári. Jók: Na~y, Horváth, a barcsi csatársor, köz­tük Lang, a mezőny legjobbja, ill. Fritz, Torma, Bazsó. Ifj. Pandur Ferenc LENGYELTÓTI—K. DÓZSA l:l (1:1) \ Lengyeltóti, 400 néző. V: Pre- fek. Lengyeltóti: Benkő — Dezső, Császár, Dóra — Dörnyei, Somo­gyi — Horváth, Papp, Miletics, Csordás, Püspök. Edző: Parrag János. K. Dózsa: Pápai _ Deák, Darvas, Kiss — Ball, Nagyréti — Bódis, Farkas, Csima, Veverán, Fodor. Edző: Radnai István. A mérkőzés rosszul kezdődött a ha­zai csapat számára, mert a ven­dégek már az első percben sú­lyos védelmi hibából megszerezték a vezetést. A gól nem törte le a lelkesen játszó hazaiakat, és a 29. percben kiegyenlítettek. A második félidőben szinte állan­dóan a Dózsa térfelén folyt a já­ték, az eredmény azonban nem változott. G: Horváth, ill. Veve­rán. Jók: Császár, Dörnyei, Papp, ill. Darvas, Bódis, Veverán. Kovács Ferenc CSURGÓ—GYÉKÉNYES 7:2 (2:2) Csurgó, 300 néző. V: Ducsai. Csurgó: Gyaja — Péczcli, Hottó, Szabó — Rostás, Nagy — Németh, Oglizán II., Vörös, Sótonyi, Ogli- zán I. Edző: Bolla József. Gyéké­nyes: Gócza — Tomasek, Gerge- lics, Karádi — Ivancsics I., Ivan- csics II. — Nemes, Foltin, Szie- bert, Molnár, Németh. Edző: Ró­ka Lajos. Közepes iramú és szín­vonalú mérkőzés. Amíg a vendé­gek erővel bírták, kiegyensúlyo­zott volt a játék, azután a Ros­tás sérülése miatt tíz főre olvadt hazai csapat nagy fölénybe került, és könnyen érte el góljait. A 75. percben Foltint a játékvezető tiszteletlen magatartásért kiállítot­ta. G: Oglizán II., Sótonyi (3—3), Németh, ill. Molnár, Hottó (ön­gól). Jók: Nagy, Németh, Oglizán n., Sótonyi, ill. Gergelics, Ne­mes, Molnár. Halmai Emil LABOD—KAPOLY' l.-f (1*) Lábod, 700 néző. V: Farkas. L&bod: Homai — Tálas, Kiss, Mihóka — Nagy, Ilosfai _ Keszi, Borzas, Csoór, Fülöp, Takács. Ed­ző: Selmeczi István. Kapoly: Ab- rahám — Somogyi, Jung, Soós — Kerekes, Lőrincz — Herke, Kram- mer, Péczeli, Huszanágics, Alt- mann. Edző: Kalmár Ferenc. Mindkét félidőt a hazai csapat tá­madta végig, a vendégek időnként nyolc-kilenc emberrel is védekez­tek. Nagyobb gólarányú veresé­güket csak a kitűnően védő Ab- rahám akadályozta meg. G: Fü­löp. Jók: Kiss, Nagy, Ilosfai, Fü­löp, ill. Ábrahám, a mezőny leg­jobbja, Soós, Jung, Herke. Bosznai Gyula MARCALI VÖRÖS METEOR- MARCALI HONVÉD 4:3 A megyei bajnokság állása: H I R É K Időjárás OKTÓBER H Várható idő­5 ™ járás ma estig ■ Felhőképződés || eső nélkül. „ . , I Napközben kis­Kea<3 ■ sé megélénkülő H délkeleti, déli Aurél I ** év­_________■ szakhoz képest m eleg idő to­vább tart. Sok­felé reggeli és délelőtti köd. Vár­ható legmagasabb hőmérséklet ma 21—26 fok között. Kaposváron (külterületen) tegnap reggel 6 órakor 11,9 fokot, déli 12 órakor 22,2 fokot mértek. A Nap kél 5.48, nyugszik 17.16 órakor. A Hold kél 15.45, nyugszik 0.02 órakor. Évfordulónaptár 1. Lábod 24 20 1 3 69:20 41 1. NVTE 23 13 5 5 36:24 31 2. Taszár 24 18 3 3 50:20 39 2. Nagyk. Dózsa 23 13 3 7 40:22 29 3. Csurgó 23 15 4 4 51:21 34 3. Domb. VSE 23 13 3 7 46:30 29 4. K. Dózsa 23 15 3 5 78:26 33 4. N. Bányász 23 11 6 6 51:33 28 5. Nagyatád 23 13 3 7 57:38 29 5. Baja 23 12 4 7 37:29 28 6. Kapoly 22 11 3 8 45:24 25 6. Siófok 23 11 5 7 33:24 27 7. Barcs 24 12 1 11 49:50 25 7. P. Ércbányász 23 12 1 10 37:25 25 8. M. Honvéd 24 9 6 9 53:40 24 8. Pécsi EAC 23 8 8 7 36:26 24 9. Lengyeltóti 24 8 5 11 39:48 21 9. Mohács 23 9 4 10 25:28 22 10. Tab 22 8 4 10 31:36 2C 10. Lovászi 23 10 2 11 32:45 22 11. Babócsa 23 8 4 11 37:43 20 11. Keszthely 23 9 2 12 37:53 20 12. Marcali VM 23 9 2 12 46:65 20 12. Sz. Dózsa 23 8 3 12 29:39 19 13. K. Vasutas 24 6 6 12 24:61 18 13. Nagymányok 23 6 5 12 29:42 17 14. Somogyszob 23 4 3 14 21:70 13 14. K. Vasas 23 6 4 13 27:37 16 15. Gyékényes 23 3 6 14 19:54 12 15. D. Spartacus 23 5 6 12 20:34 16 16. Felsőbogát* 21 1 2 18 21:106 4 16. Sárbogárd 43 6 3 14 31:66 15 t Visszalépett. 140 éve, 1825. október 5-én szü­letett Xántus János, a legmozgal­masabb életű magyar természet- kutató és gyűjtő. A szabadság­harc vitéz tüzére volt, majd kül­földi emigrációba kényszerült. Amerikába ment, s eleinte válto­zatos módon kereste kenyerét. Volt napszámos, kubikos, nyelv­tanár, mérnök, később a nyugati vad vidékeken lett hivatalos tér­képrajzoló. Egy tudományos in­tézmény megbízásából ekkor kez­dett természeti tárgyakat gyűjte­ni. Keresztül-kasul bejárta mind­két Amerikát, Ausztráliát, a Csendes-óceán szigetvilágát, Dél- Azsiát. Ctjmtn 89 szigetet fedezett föl. Rengeteg, általa első Ízben Ismertetett ásványt, növényt, ro­vart és más állatot nevez a tu­domány még ma is róla; ezek között csak madárfajta 2C szere­pel. Amikor már az egész vilá­gon Ismerték és ünnepelték, s már könyvtárnyi tudományos mű­vet, útleiírást tett közzé, hazajött, hogy Itthon szerény múzeumi ál­lást töltsön be, és megteremtse a budapesti állatkertet. — A Magyar—Szovjet Ba­ráti Társaság megyei elnök­sége a Bajcsy-Zsilinszky utca 1/c sz. alatti helyiségéből a Latinka Sándor utca 2/a szám alá költözött. (Bejárat az Áp­rilis 4. utcai oldalon.) A tele­fonszám változatlan. — Az élet megindulása 1945 címmel időszaki kiállítás nyílt tegnap Lábodon a mű­velődési házban. A megnyitó után dr. Kanyar József, a Somogy megyei Levéltár igazgatója tartott hasonló té­májú előadást. — Tranzisztoros rádiótele­fonokat helyeznek üzembe a balatoni kikötőkben és a leg­nagyobb személyszállító ha­jókon. Űjabb fajtával bővül a sajtválaszték Még a Nemzetközi Vásáron mutatták be mintapéldányát a kéreg nélküli trappista és eidámi sajtnak, s bejelentet­ték, hogy az őszre forgalom­ba kerül. A Tejipari Tröszt Tolna megyei vállalata azóta befe­jezte a nagyüzemi kísérlete­ket. A kéreg nélküli sajtok kiállták a próbát, gyárthatók. Az új sajtokat műanyag fó­liába' burkolják. Így a hagyo­mányos fajtáktól eltérően érés közben nem keletkezik rajtuk kéreg. Fogyasztáskor nincs szükség hámozásra, nem megy veszendőbe a sajt 8—10 százaléka. Az új techno­lógia előnye még az is, hogy az így készített sajt higiéni- kusabb, állóképesebb, tovább tartja fajtájára jellemző aro­máját, s a levegőn is sokáig friss, omlós marad. A tejipar készen áll a kéreg nélküli sajtok gyártására, s ezek az órjóváhagyás után rö­videsen forgalomba kerülnek. Nem sietnek a költöző madarak A mú't vasárnap lezajlott madárszámlálás adatait a szakemberek most összegez­ték, és érdekes megállapítá­sok születtek. Kiderült pél­dául, hogy a Duna—Tisza kö­zén, főleg a szikes tavak kör­nyékén óriási csapatokban ta­lálhatók a különböző gázló­madarak : cankók, bíbicek, go­dák, pólingok; rengeteg a ré­ce, ritkábban Ht-ott még gé­meket is ’átni, viszont a li­bák késlekednek, csudán a Tiszántúlra érkezett néhány előőrs. Az apróbb madárfajok közül feltűnően nagy szám­ban tanyáznak még az erdő­kön. mezőkön a csízek, a ba­rázdabillegetők, a pacsirták; a füsti fecskék ugyancsak né­pes csapatokban búcsúzkod­nak, de — a jelek szerint — még nem szánják el magukat a hosszú útra: a vénasszo­nyok nyara ugyanis bőségesen ellátja őket rovarral. Debre­cen környékén a legutóbbi jelentések szerint néhány fé­szekben még kis fecskék ül­nek. csak most tanulnak re­pülni. A normálisabb évek azonos időszakában már csa­patosan érkező téli madárfa­jok legtöbbje még az észa­ki országokban veszte°el, ta­lál bőven táplálékot. Az elhúzódó madárvonulás — sok évszázados megfigye­lés szerint — feltétlenül a hosszú, enyhe őszre enged következtetni. — Folynak a víztelenítési munkálatok Fonyódligeten. A sokáig víz alat levő villatel­kek környékét több helyen feltöltik, őrárkokat vágnak, csatornáznak az építőbrigádok. — Hadijátékot rendeztek a fegyveres erők napja alkal­mából vasárnap a kaposvári úttörők Töröcskén. A szám­háborúban mintegy három­száz pajtás vett részt. — Ismét pusztít a meaei pocok. Zselickisfaludon egy húszholdas vörösheretáblán erős mezeipocok-fertőzést ta­láltak. A védekezést meg­kezdték. — Három falu kapott autó- buszjáratot. Kaposgyarmat, Hajmás és Cserénfa községe­ket is bekapcsolták a buszhá­lózatba. Naponta két járat­pár bonyolítja le a forgal­mat. — 10 500 négyzetméter szi­lárd burkolatú járda van Szulokban. Az utolsó három­ezer méter építését a napok­ban kezdték meg. A munkák befejezése után az egész köz­séget behálózza a szilárd bur­kolatú járda. — A Csiky Gergely Színház igaz­gatósága felkéri mindazokat, akik a színházi évadra bérlétért váltot­tak, hogy bérleteiket sürgősen ki­váltani szíveskedjenek a színhá­zi jegyirodában. (Kaposvár, Május 1. u. 23.) (117387) GYÁSZJELENTÉS Értesítjük mindazokat, akik is­merték és szerették, hogy Helsz Simon hamvainak búcsúztatása október 5-én du. 2 órakor lesz a Nyugati temető ravatalozójából. A gyászoló család. (4310) * * * Fájdalommal tudatjuk, hogy üzv. Szlavicsek Istvánná életének 87. évében elhunyt. Temetése f. hó 5-én du. 3 órakor lesz a Nyu­gati temetőben. A gyászoló csa­lád. (117395) A Kelenföldi Hőerőmű Vállalat (Budapest, XI., Budafoki út 52.) fölvesz 1*. évüket betöltött Jelentkezés csak sze­mélyesen. Útiköltséget nem térítünk. Mun­kásszállást biztosítunk. Jelentkezés a vállalat személyzeti osztályán, a munkaerő-gazdálko­dásnál. (4981) Művelődéi CSIKY GERGELY SZÍNHÁZ Mernyén: Duna-parti randevú. VÖRÖS CSILLAG FILMSZÍNHÁZ Bajazzók. Leoncavallo operája olasz filmváltozatának felújí­tása. Korhatár nélkül. Kisérő műsor: A házasság története. 65/». sporthíradó. Az előadások kezde­te 5 és 7 órakor. X. 6-ig. SZABAD IFJÚSÁG FILMSZÍNHÁZ Bakfis. Derűs történet egy kis­lányról és két nevelőapjáról. Len­gyel film. Korhatár nélkül. Ki­sérő műsor: Sárkányeresztés. Az előadások kezdete 4, 8, 8 órakor. X. 8-ig.