Somogyi Néplap, 1957. december (14. évfolyam, 282-305. szám)

1957-12-24 / 301. szám

\ SOMOGYI NÉPLAP Kedd, 1957. december 34,. Jól indult, de a végén majdnem baj lett K. Kinizsi—Veszprémi litt ládán 2:0 (2:0) Kaposvár, 2800 néző. Vezette: Borzási (Budapest). Csontkeményre fagyott pálya várta az év utolsó bajnoki mérkőzését kaposvá- rutt, ahol a csípős hideg ellenére is nagyszámú közönség gyűlt egybe a mérkőzés kezdetére. A Kinizsinél Stadler és Tóth Is fájlalta a bokáját, de végül is mindkettő vállalta a játékot, annál in­kább, mert egyetlen csatártíartaléka sincs jelenleg a Kinizsinek. A veszpré­mi csapatban két kaposvári fiú játékára került sor. Böröcz Gyurka a középhát­véd, Szabó Gyurka pedig jobbösszekötő lett. A két csapat egyébként az alábbi összeállításban kezdte a játékot: Kinizsi: Rapp — Szigeti, Szili, Pálfal- vai — Gergely, Márkus — Tóth, Mózsi, Stadler, Szentgróti, Horváth. Veszprém: Tardi — Kovács II.. Böröcz, Wilvelger — Magasházi, Hőgyészi — Heil, Szabó, Palotai li., Nemes, Schléql. A veszprémiek középcsatára indította el a labdát, de aztán hamarosan a ka­posváriak vették át a játék irányítását. Csak lassan melegedtek' bele a csapa­tok. Az első veszélyes helyzet a 30. percben adódott a" vendégek kapuja előtt. Kovács II. a 16-oson az ötös ma­gasságában felvágta Horváthot. Hor­váth Ívelte be a szabadot, Stadler azon­ban jó helyzetben lyukat rúgott, majd Gergely csípte el a labdát és lőtt kapu mellé. Inkább a veszprémi kapu előtt folyt a játék, de egy ízben Ra^pnak is közbe kellett avatkoznia és Pálfal valval ködösen csak nehezen mentettek. A fölényt kiharcoló Kinizsi a 15. percben szerencsés gólt ért el. Egy kaposvári támadást Szabó fejjel akart menteni, de fejese éppen az ötösön álló Mózsi fejére szállt, aki a kapunak háttal állva a meglepett Tardi mellett a halóba fejelt. 1:0. Még el sem ült jóformán az első gólt követő zaj, amikor újabb Ki­nizsi-gólt köszönthettek a kapos­vári szurkolók. Mózsi ez alkalom- m?.l Szentgrótitól kapott pompás labdát, s nagyerdő lövésével szem­ben Tardi tehetetlennek bizonyult. 2:0. A gól szárnyakat adotf a Kinizsinek, amely ebben az időszakban nemcsak eredményesen, de tetszetősfen is ját­szott. A 28. percben, amikor Mózsi Hor­váth elé ívelt a szélső fordulásból, ka­pásból küldött lövése a kapufán csat­tant. Ugyancsak zúgott a taps, a bizta­tás, szóltak a kolompok, csengők, ame­lyet már, úgy látszik, rendszeresítettek a Kinizsi szurkolói. A következő perc­ben úgy gördült végig a pályán egy Jobboldali Kinizsi-támadás, hogy a veszprémiek jó Ideig hozzá sem értek a labdához, do eztán Böröcz, aki oszlop­ként állt a védelem közepén, jól ava’t- kezott közbe. Szép és változatos volt ebben az időszakban a játék, amely a Kinizsi fölényének jegyében folyt. Jelzi ezt fi szögletek sorozata. A hato­dik és hetedik szögletet csaik újabb szöglet érán mentették a veszprémi" vé­dők. míg végül Stadler szép lövését Tardi kivédte s így felszabadult a ven­dégek kapuja. Sőt ezután néhány for­más támadást vezettek a veszprémiek Is, de a 40. percben Magasházi, majd a 42. percben Schlégl lövése kapu mellé szállt. A 44. percben azön bosszanko­dott a közönség, hogy a játékvezető, aki­nek már addig is volt néhány helytelen ítélete, .megállította a kitörő Mózsít azon a címen, hogy kézzel tette maga elé a labdát. Szünet után a vendégek szemmellát- hatóan kemény játékba kezdtek. Külö­nösen Szabó kakaskodott, Szentgrótival, majd Gergellyel való összecsapásai bi­zony túllépték a sportszerűség határát. A játékvezető azonban engedte, sőt nera egy ízben fordítva ítélte meg a dancso- kat. A kemény játék nem Ízlett a ka­posváriaknak, akik közül Tóth sérült meg. Egy ideig még sántikált. majd a 25. percben végleg kiállt. A 10. percben Stadlernek ismét ordító gólhelyzete adó­dott. de a csatár immár másodszor hi­bázta el a labdát biztos helyzetben. A kapus óklözéssel mentett, de éppen az ötös sarkán álló Horváth elé, akinek a lövésébe a játékvezető belefütyúlt és lest ítélt, holott Kováos II. a kapuvonalon állva várta a labdát. Igaz, hogy Horváth is idegeskedve fölé lőtt. . A Kinizsi le­állt. Mármint a csatársora, ahol egve- dül csak Mózsi igyekezett tartani a lab­dát, a többiek mind menekültek a lab­dától. Feljött a V. Haladás és ebben az Időszakban szebben és i'eszélyesebben játszott, mint a hazai csapat. Hogy megváltozott a játék képe, azt mutatja a szögletarány Is, amely az első félidő­ben 8:1 volt a Kinizsi " javára, szünet után pedig 4:3 a vendégek javára. Tóth végleges kiválása után különö­sen felülkerekedtek a vendégek, akik az utolsó tíz percben szinte kapujához szegezték a Kinizsit. Csakhogy amíg a Kinizsi támadásait rendre Böröcz verte vissza, addig a veszprémi rohamokat a Kinizsi közvet­len védelme. Szilivel az élen rombolta biztosan. Akadt dolga Rappnak is, aki előbb Nemes, majd Magasházi lövéseit védte biztos kézzel. Aztán két pompás óklözéssel bizonyította a fiatal kapus, ha nem ideges, akkor bravúrokra is képes. Aztán a 33. percben a kitörő Pa­lotai II. elől Szili mentett szögletre. Egy perccel később Szabó lövése hullt k&pu fölött a hálóra. Az idegeskedő Gergely miatt két 20 méteres szabadrúgáshoz jutottak a vendégek, de aztán felszaba­dult a Kinizsi kapuja. Igaz, csak pilla­natokra, mert a 39. percben a Kinizsi utolsó támadásával ellőtte puskaporát. Ekkor Horváth lőtt mellé. Az utolsó percekben ismét’ a Kinizsi-kapu előtt folyt a játék. Újabb Rapp öklözések és védések mentették meg a kaput a gól­tól, no meg az, hogy a 42. percben Pa­lotai II., majd Szabó, a 43. percben pe­dig Magasházi lövése szállt mellé. Ezzel aztán véget is ért a mérkőzés, amelyet, mint ahogy mi szombati szá­munkban megjósoltuk, csak küzdelem árán tudott a maga javára fordítani a kaposvári csapat. Pedig az első félidő­ben, különösen a második negyedórában volt olyan időszak, amikor úgy festett, hogy a Kinizsi lépésben nyer. Ha Hor­váth a kapufa helyett a hálóba talált volna, akkor valószínű ez is lett volna a helyzet. Szünet után azonban meg­változott a játék képe, s azzal, hogy a veszprémiek kemény játékba kezdtek, megbomlott a Kinizsi eddigi jól bevált hadrendje. Igaz, ebben szerepet ját­szott Tóth sérülése és kiállása, valamint az is, hogy a szintén sérült Stadler jó­formán csak statisztált. A Játékvezető téves ítéletei, amelyek leginkább a Ki­nizsit sújtották, szintén idegessé tették a kaposvári csapatot, amelynek közvet­len védelme szerencsére nem veszítette el a fejét. Ezt a mérkőzést bizony jó­részt a védők nyerték meg. Mutatják ezt az egyéni teljesítmények is. A Kinizsinél a hátsó alakzatok tagjai egymást múlták felül. Szili volt közölök a .egjobb, s az Idény végére mégis csak kiderült, hogy a középhátvéd poszt az igazi helye. De pompásan semlegesítet­ték a veszélyes szélsőket Szigeti és Pák falvai Is. Rapp nagyon elemében volt. A fedezetek közül Márkus volt jobb, de Gergely is igen hasznosan játszott. A csatárok közül Mózsi végig, Szentgróti félidőig volt jó. A többieknek nem ment. A vendégcsapatban is elsősorban a Védők tüntették ki magukat. Böröcz volt a csanat legjobbja. Mellette Ma­gasházi, Hőgyészi, Nemes és Schlégl tűnt ki Borzási játékvezető jó néhány ítéleté­vel nem értett egyet a közönség. Jog­gal. A mérkőzés vége felé meg is zava­rodott, bár kétségkívül a giásodik fél­idő parázs jeleneteinek megítéléseinél nem volt könnyű dolga. Kovács Sándor EZ TÖRTÉNT MÉG AZ NB ll-BEN Akadt néhány meglepetés az NB II. befejező fordulójában. A legnagyobbat kétségkívül a Sztálinvárosl Vasas szol­gáltatta, amely 20’1 arányban győzte le Szekszárd csapatát. Kikapott a Székes- fehérvár, pontot vesztett a Pécsi VSK és a Láng Gépgyár. Ugyancsak nagy meg­lepetésre Győr csak egy pontot tudott szerezni e Délbudai Spartacus ellen. Eredmények: Láng Gépgyár—Szom­bathely 0:0, Győri ETO—Délbudai Spar­tacus 1:1, Nagykanizsa—Pécsi V5K 1:1. Zalaegerszegi TE—Sopron 2:1, Budafok —Székesfehérvár 2:1, Sztálinváros— Szekszárd 20:1. — A totó 12 találatos szelvénye: 1 tö­rölve 1 1 x 1 1 1 2 x x 2. A 12 talála- i tos szelvény 82 202 forintot, a 11 talá- | latos 2150 forintot, míg a 10 találatos I szelvény 228 forintot fizet. Mint az oroszlán, úgy harcolt a KMTE Oroszlányban Kaposvári MTE—Oroszlányi Bányász 2:2 (1:1) Oroszlány, 300 néző. Vezette: Tausz KMTE: Kovács — Takács,. Egres, Dar­vas — Vajda, Pammer — Jutási, Papp, Tiszagáti, Morvái, Zsoldos. Oroszlány: Gál — Triff-Árkosi. Mészáros, Illés — Gáspár, Makai — Knitzky, Bozsik, Ra­pe!, Gaigóczi, Móricz. Mintegy négyfokos hidegben, csonttá fagyot', kemény talajon került sor a mérkőzésre. Az első támadást a KMTE- csatárok vezették, s már az első perc­ben Papp—Morvei—Tiszagáti támadás gördült a pályán, s a középcsatár lövé­sét csak üggyel-bajjal hárították a vé­dők. Aztán a hazaiak jöttek fel és Te kacsnak Gaigóczi elől kellett hazaadnia, majd Rapai 18 méteres bombája száilt el Kovács kapuja felett. A 6. percben Pammer 18 méteres szabadrúgása ugyancsak kapu mellé szállt. Viszont a kitörő Jutási elől Gál a 8. percben ka­pujából mintegy 25 méterre kifutva tu­dott menteni. A KMTE kapott jobban lábra. Enyhe fölényt is harcolt ki a ka­posvári csapat, de a kapuk nem forog­tak különösebb veszélyben. Aztán vál­takozó játék alakult ki. A 17. percben megszerezte a veze­tést a KMTE. Igaz, hogy a gólt meg­előzőleg Kovácsnak kellett szöglet árán menteni Rapai lövését. A be­ívelt szögletet a védők hosszan sza­badították fel, a labda Jutásihoz ke­rült, aki elnyargalt a Jobbszélen. Már majdnem az alapvonalig futott el, amikor visszagurított a teljesen üresen álló Morvái elé, aki nem hi­bázott. 1:0. A gól szárnyakat adott a KMTE csapa­tának, amely rájött arra, hogy ezen a mérkőzésen van mit keresni. A 20. percben csaknem újabb gólt szerzett az MTE. Egy kapu elé ívelt labdát Morvái a kamunak háttal állva, hanyattesve küldte kapura. Gál már verve volt, de mentett a kapufa, amelynek tövéről a labda az alapvona­lon kívülre perdült. Az ellentámadás során viszont Kovácsnak kéllett Rapai »'.öl meleg helyzetet tisztáznia. Ettől kezdve inkább a kaposváriak térfelében folyt a játék. A 37. percben lesgólt ér­tek el a hazaiak, a Játékvezető azonban már előzőleg sípolt. így hiába örvende­zett a hazai közönség. Viszont a 41. percben a mérkőzés egyik legnagyobb helyzet* adódott Bozsik előtt, aki 5 mé­terről kapu mellé küldte a labdát. Egy perccel később azonban mégis csak góllá érett a hazaiak fölénye. Triff- Arkosi ívűit a kapu elé egy 35 mé­teres szabadrúgást. A védők el­aludtak, és szinte mindenki kövé- dermedten nézte, hogy Józsik az ötösről védhetetlenül a hálóba lőt­te a labdát. 1:1. Szünetben a kaposvári vezetők nyu a kaposvári kapú. A 19. percben Már tánsadett; is a KMTE és ennek befejezé­seként Zsoldos lövéséi csak bravúr ária védte az oroszlányi kapus. Az ellentá­madás során viszont Gaigóczi hagyta faképnér őrzőjét, s 18 méterről nagy lö­vést küldött, melyet Kovács védett tet­szetősen. Ebben az időszakban váltoaía- tos és szép volt a Játék. Most már hol egyik, hol a másik kapu forgott veszély­ben. A meg-megújulú rohamokat a í#u posváriak használták fel jobban. A 24. percben egy gyors támadás után ismét vezetést szerzett az MTE. Morvái valamivel a félpályán túlról indult el. két cselt csinált, mindenki leadást várt tőle, Gál. a kapuvódő is meglepődött, amikor Morvái hirtelen lövésre szánta el magát, s bombája védhetetlenül vá­gódott a hálóba. 2:1. Heves rohamok következtek a kaposvári vezető gólra válaszként. Bár szórvány© san az MTE is támadhatott. A-36 perc­ben Tiszagáti az oldalhálót találta e? Viszont ugyanebben a percben Kapa! fejesét tetszetős védéssel szöglet áráa tudta menteni Kovács. Már-már úgy lát­szott, hogy kaposvári győzelem szüle­tik Oroszlányban, amikor a 42. percben egy baloldali orosz­lányi támadás gördült a pályán. Móricz kicselezte Takácsot, az alap­vonalig futott el, beívelt, s a jő Ütemben érkező Rapai Kovács ke­zei közül fejelte hálóba a labdát. 2:2. ügy látszik, hogy az oroszlányi csapat is megelégedett a döntetlennel, mert a várt további rohamok elmaradtak. Sőt az utolsó percekben a KMTE támadott, s előbb Pammernek egy 20 méteres szabadrúgását védte bravúrosan Gál, majd két kaposvári szöglet következett, de az eredmény már nem változott. Jő iramú, változatos és helyenként szép mérkőzést hozott a két csapat ta­lálkozója, amelynek keretében a KMTE csaknem vaskos meglepetést okozott. A határtalan lelkesedéssel harcoló kapos­váriak két ízben is vezetési tudtak sze­rezni és csak az utolsó percekben csú­szott ki a kezükből a már-már biztos győzelem. Ha a mutatott játék nem Is mozgott mindvégig magas színvonalon, a metsző hidegben összegyűlt gyár­számú szurkolótábor mégis jó mérkő­zést látott. Az eredmény is iaazságos- nak mondható, mert ha a KMTE erőnlét és technika tekintetében felette is állt az oroszlányiaknak, a bányász csapat­nak legalább annyi helyzete volt, mint az MTE-nek. Sőt. így aztán elégedetten vonult le a pályáról mindkét csapat ab­ban a tudatban, hogy igazságos pont­osztozkodás történt. Egyénileg « KMTE csapatának min den egyes tagja dicséretet érdemel, d» galomra Intették csapatuk tagjait, s az e jók közül is kiemelkedett Kovács, Eq edző azt kérte, hogy a várható ferge- rés, Pammer és Morvái játéka. Az orosz ‘egea oroszlányi rohamokjcal szemben : lányt csapatból Gál, Rapai, Gaigóczi és ny godtan játsszék a csapat. így is tör- Móricz játéka érdemel dicséretet, tént. A hazaiak rögtön az újrakezdés Tausz játékvezető Végig kitűnően, hí után nagy iramot diktáltak. Csak ne- j ba nélkül vezattö a mérkőzést, gyedóra múltán szabadult fel valójában | Boldog Sántít* Kellemes karácsonyi ünnepeket kíván Baromfifeldolgozó Vállalat pártszervezete és vezetősége a megye földművesszövetkezecei az állami kiskereskedelem és a vállalatunk dolgozóinak Kellemes karácsonyi ünnepeket és boldog új esztendőt kívánónk SZURKOLÓINKNAK Ä KINIZSI S. K. vezetősége és sportolói ELLEMES KARÁCSONYI ÜNNEPEKET ÉS BOLDOG ÚJ ESZTENDŐT KÍVÁN KISZ Minden kedves vevőjének és dolgozójának kellemes karácsonyi ünnepeket és boldog új esztendőt kíván SOMOGY MEGYEI FŰSZER- ÉS ÉDESSÉG­KERESKEDELMI VÁLLALAT A vállalat dolgozóinak, utazóközönségének és fuvarozó feleinek kellemes karácsonyi ünnepeket és boldog újévet kíván a 23-as számú fiulókodekedási Vállala! Veze­tősége, partszervezete és üzemi bizottsága ellemes karácsonyi és újévi ünnepeket kívánunk kedves vásárlóinknak szövetkezetünk tagjainak és dolgozóinak Nagyhajóm és Vidéke Körzeti Földműves» szövetkezet fi Vas- ős Miiszaki nagykereskedelmi Vállalat KELLEMES KARÁCSONYI ÜNNEPEKET ÉS BOLDOG ÚJÉVET KÍVÁN a földraűvesszövetkezeti, állami kiskeres­kedelmi dolgozóknak és a vállalat minden dolgozójának A LÁBOD ÉS VIDÉKE KÖRZETI FMbZ IGAZGATÓSÁGA KELLEMES KARÁCSONYI ÜNNEPEKET ÉS ÖRÖMTELI BOLDOG ÚJ ESZTENDŐT KÍVÁN a szövetkezet tagságának és dolgozóinak Á Kaposvári KIOSZ Járási Helyi Csoportja boldog karácsonyi ünnepeket és becsületes munkában gazdag ÚJ esztendőt kíván minden iparos kartársnak Kedves vevőinknek boldog újévet kívánunk '■ Egyúttal felhívjuk szíves figyelmüket, hogy január 1-től előre­láthatólag 15-ig leltározunk és akkor az árukiadás szünetel Sport, Hangszer és Játéknagyker. Pécsi Lerakató ellemes karácsonyi ünnepeket kívánunk a kedves vendégeinknek és szö­vetkezetünk összes dolgozójának KAPOSVÁRI FODRÁSZ KSZ VEZETŐSÉGE KELLEMES KARÁCSONYI ÜNNEPEKET ÉS BOLDOG ÚJÉVET KÍVÁN tagságának, dolgozóinak is kedves vevőinek a Balatonboglárá FMSz Igazgatósága és Szakszervezeti Bizottsága apsugar se. Csurgó Boldog karácsonyi ünnepeket kívánunk szakmánk összes dolgozóinak Kereskedelmi, Pénzügyi és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezetének Megyei Bizottsága, Kapasvár összes dolgozóinak és megrendelőinek KELLEMES KARÁCSONYI ÜNNEPEKET ÉS BOLDOG ÜJESZTENDŐT KÍVÁN Zákány és Vidéke Körzeti Földművesszövetkezet igazgatósága kellemes karácsonyi ünnepeket _________és boldog újévet kíván_________ a szövetkezet tagságának és dolgozóinak