Zempléni Kisujság, 1947. január-november (1. évfolyam, 1-49. szám)

1947-10-05 / 41. szám

A sátoralja újhelyi Máv fölénnyel nyerte az Őszi szezon negyedik mérkőzését Szele* időben tarlónak raeg a sátora'jaujhelyi Máv é* a *e!ypi Petőfi M T. E bajnoki mérkő­zéséi. A mérkőzés előtt a helyi csapat elnöke a tavslyi megnyert bajnokságért kapott érmeket osztotta ki a játékosoknak. Pontosan négy órakor a Máv “ kezdi a játékot. Az első percekben idegesen játszik mindkét csapat. Rendre nem sikerülnek a passzok s a lövések. Az első támadást a Máv vezeti, de Csabay lövése kapu mellé száll A szeles idő akadá­lyozza a játék kibontakozását. Az első gólt a Máv éri el. Nem sokáig örülhetnek a Mávisták a vezetésnek*. mert két perccel ké­sőbb szögletet ér el Selyp, a sarok­rúgás a széltől csavarodva átszáll Föidessy felett s a selypi középcsatár a háló­ba sodorja. Mindkét csapat teljes erőből küzd a vezető gól megszerzéséért. A szél erősen támogatja a seiypieket. Legnagyobb részben mezőnyjáték folyik, a játékba néha egy-két fault csúszik, a játékvezető mindkét rész­ről több játékost figyelmeztet. A 30. percben megszerzi a Mává vezetést. * Nyirkos sarokrúgását Vad 11. le­stoppolja s lövése a felső kapufa éléről a hálóba vágódik. Néhány perccel később Csabay berúgja a harma­dik gólt. Mezőnyjátékkal ér véget a félidő. Máv fölény A második félidőben a szél Helyreigazítás A„Zempléni K's Újság“ 1947. évi augusztus 31-én megjelent 36. számá­ban „Szerelmi bánatában óngyilkossá­got kísérelt meg egy sátoraljaújhelyi uriasszony“ cimü cikk jelent meg, mely- lyel kapcsolatban megállapítjuk, hogy a cikkben foglaltakat téves információk alapján tettük közzé s efelett sajnál*' kozásunkat fejezzük ki. csendesedik. Az első perctől kezdve Máv fölény alakul ki. Egymásuián vezeti veszélyes támedásait a j„bb és balszárny, de a középcsstárok egymásután hagyják ki a egjobb helyzeteket. Két szabachugás a selypi tizenhatosról s több sarok rúgás jelzi a Máv fölényt. A selypi kapusnak ludasa mellett nagyobb a szerencséje. Csabay lövését csak a szerencse mentette A sátoraljaúj­helyiek állandóan támadnak, a második félidő első gólját mégis a sejypi csa­pat éri el balszélsöje révén. Ez a gól fel- ráz/a a seiypieket Ki akarnak egyenlíteni, ami majdnem sikerül is nekik. A 35. perben azonban a Máv ér el gólt. Bodnár 1 labdájával Nyirkos II. elfut, beadását Csabay Vad II. elé passzolja, aki 5 méterről nem hibáz és beállítja a végeredményt 4:2 A selypiek még igyekeznek szé­píteni az eredményen, de sikerte­lenül. Még egy-két lefutás és a biró lefújja a mérkőzést. Botrányba fulladt és félbemaradt az Egyet­értés - kisterenyei BSE bajnoki mérkőzés Változatos játék utána 4, perc­ben kapu előtii kavarodásl ó! Pa- iicskó szerzi meg a vezetést, né­hány perccel később ezonban egy messziről leadott lövést ejt h4'óba az Egyetértés kapusa Hosszú mezőnyjáték után Tiszolczi hatal­mas lövése 2; 1 re éllitja az eredményt. Fölénybe kerül a hazai csapat s több veszélyes támadás után előbb Nagy, majd Moldováoyi védhetet- len lövése kerül az ellenfél kapu­jába, 4:1-es eredménnyel ér vé­get az első félidő. Szünet után ismét mezőnyjáték­kal iodul a küzdelem. Az Egyet­JövedeM űzietház Sátoraljaújhely Főutcáján, jutányosán eladó. Esetleg üzletportálok kira­kattal, rolókkal és az épület anyaga lábon és külön a telek megvehető'. Érdeklődni lehet Rácz gondnokiul, Kazinezy-utca 64 s?.. értés nem talál magára, a vendég­játékosok idegeskednek, aminek sorozatos szebálytaLnság lesz a következménye. Egy tévesen roeg- itélt szabadrúgás miatt reklamál a vendégcsapat, mire a biró kiállít egy játékost. A 28. percben a kisterenyiek egy másik játékosa kerül le a mezőnyről, - mire kitör a botrány. A játékosok összefutnak a pályán s fenyegetően veszik körül a birót, aki erre ' újabb három játékost rendel le a pályáról. A kínos s már-már tetilegességig fajuló szituációnak végülis az vet veget, hogy a biró a 29 percben lefújja a mérkőzést. Enni jó. inni jó, Gyuri-bácsi kocsmájában min­den jó­Kossuth Lajos huszonegy Nézzen be, ha arra megy A paradicsom lesz a téli szezon mik legfőbb eledele Pk. 1981/1947. ÁRVERÉSI HIRDETMÉNY Elárverezek Tolcsva községben vég­rehajtást szenvedő lakásán 1947. ok­tóber 8. napjának délelőtt 11 órakor 13.200 F. becsértékii ingókat, um. bu torokat, zongorát, könyveket, rádiót, borbázi felszereléseket és egyéb be­rendezési tárgyakat. Gödény András végrehajtó. Felvidéki menekült lány üzletben, esetleg kisebb családiái háztartásban elhelyezkedne. Cim: Nagy Lajosné Sárospatak, Erdélyi János u 18. Előfizetőinkhez! A mai számunkhoz csekklapot mel­lékelünk s ezúton kérjük fel igen tisztelt előfizetőinket, hogy előfizetési hátralékaikat a mellékeit csekklapon szíveskedjenek címünkre mielőbb be­küldeni. Azok az előfizetőink, akik nincse­nek hátrálékban, a csekklapoi őriz zék meg s a legközelebbi alkalommal használjak fel befizetésre, A szűkös gabonatermés következ­tében a télen nem sok tészta fog jutni a fogyasztók asztalára. Még csak az ősz kezdetén vagyunk s máris leszál­lították a kenyérfejadagot A hüvelyes: a bab,, lencse, borsó termés sem ki­elégítő s egyáltalán nem Tapasztalható ezekben a cikkekben kínálat. A legjobb termés ezidén a para­dicsomban volt s igy már most meg- állapíthatjuk, hogy a paradicsom lesz a téli szezon fő eledele. A háziasszonyok akik nem főztek be paradicsomot, nem jártak rosszul, mert a paradicsomkonze; vek beszer­zésével lényegesen ólcsobban fedez­hetik téli szükségletüket. A paradicsomsűrítmények közül ki­emelkedik a Sárospataki Konzervgyár készítménye, amely dobozokban kerül a fogyasztóhoz. A paszta kb. 48—50 százalékos száraz anyag tattalmu, tehát kb.. 10 kg paradicsom levének és busának fe­lel meg. A paradicsom maximum 60 fokon Vácuumban lett besűritve, tehát vitamintartalma teljesen megmar. dt. Sótartalma kb annyi, amennyi a pa­radicsomtartaimu ételek megsózásához elegendő, legfeljebb némi utánsózás szükséges. A paszta 1 százalékos nát­rium benzoliummal van tartósitva s az eddigi tapasztalatok szerint évekig eláll. A paszta 110—120 kg os barellok- ban 5 — 10 kg os ládákban kerül for­galomba. Ládában tartása huzamosabb időn keresztül mellőzendő, mert a mai papirok minősége annyira rossz,- hogy a papirok penészedése és büzösödése könnyen beállhat. Leghelyesebb a ládás paradicsomot befőttes üvegekbe benyomkodni, tete­jét egy-két napig szikkadni hagyni és utána lekötni. A megkezdett bareliok- nál romlási veszély nincs, helyes a felületét minden kivétel után elegyen getni s a hordó oldaláról a ráragadt par-dicsomot eltávolítani. Felhasználás ízlés szerint vízzel va ló higitá'sal történik, a higitott para­dicsomnak egész rövid ideig való fel­forralása ajánlatos. Ajánlatos még a téli szükséglet biztosítása végett a pa­radicsom babéroknak mielőbbi beszer­zése. Hallotta már? Veres Péter az uj honvédelmi mi­niszter, mint azt a „Szabad Száj„-ban olvastuk, első napiparancsában meg­változtatta a honvédségnél használatos megszólítást s elrendelte, hogy a „baj­társ" helyett, most „kendnek“ kell _ megszólítani a honvédeket. Második napiparancsában ezt a ren­delkezését úgy módosította, hogy a megszólítás századostól fölfelé „kend" marad, mig századostól lefelé „hékás“. # Zetnplénvármegye törvényhatósági közgyűlésén a Szoc. dem. párt éles kirohanást intézett a vármegyében ural­kodó közellátási állapotok ellen és sú­lyos kritika tárgyává tette az ugyan­csak szoc dem. párti alispán intéz­kedéseit. Rilyák törvényiiatósági bizottsági tag „el^társ“ valósággal izekre szedte a szoc. dem. alispán negyedévi jelen­tését, majd igy fejezte be felszólalását:-— „Hozzánk a sertések állnak a legközelebb...“ * Sátoraljaújhely a „csodák“ városa, ahol többek közt olyan csodák is tör­ténnek, hogy vannak napok, amikor seprik az utcákat, van villanyvilágítás, sőt viz is folyik a kutakból. Az em­berek itt megszokták a „csodákat“ és* türelmesen vrrják többek között azt a csodát is, hogy egyszer talán az is megtörténik, hogy locsolni is fogják az újhelyi utcákat. Most újabb „csodákról“ számolha­tunk be. Akármennyire is hihetetlen, Sátoraljaújhelyen megkezdték a jegyes cukor szétosztását. Igaz ugyan, hogy a kereskedők ezen a téren is megle­petést tartottak a fogyasztók részére, mert a jegyes cukor kiszolgáltatásánál 20 fiiícrt számítanak a zacskóért, ugyanakkor a zacskó, súlyát nem mé­rik hozzá a cukorhoz. Ez törvényelle­nes, de nem „csoda.“ Csoda csak ak- ker lenne, ha a zacskót nem számíta­nák fel és a súlyát külön hozzáadnák a cukorhoz. Ilyen csodára azonban ne számítson senki. *. Közmondás az, hogy a vér nem vá­lik vízzé, viszont a bibliából tudjuk, hogy Mózes kettéválasztotta a tengert és Krisztus a vizet borrá változtatta. Most úgy hallottuk, hogy Sátoraljaúj­helyen a must változott vizzé, Igaz, hogy ez nem bibliai csoda, csupán a „felesek ügyeskedése,“ hogy leszüre­telik a szőlőt, a préselést éjszaka fe­jezik be, aminél rendszerint ott van a szőlőtulajdonos is, hordókba fejtik a mustot és a szőlőtulajdonos megnyu­godva távozik Mire azonban a hordó bekerül a városi pincébe, a must egy éjszaka „átváltozott" vizzé. Nem a hordókat cserélték ki, csak a tartalmát. Igen sok szőlőtulajdonos fekszik a pincéje fölött azzal a boldog tudattal, hogy a pince tele van musttal s még nem is sejti, hogy. ez a must sohasem fog kiforrni... * Több panasz érkezett, hogy a Tán­csics tér 3. sz. alatti ház első emeleti balkonos lakásából vízzel „öntözik“ a járókelőket. Egyesek úgy tudják, hogy nemcsak vizet öntenek erről a balkon­ról az emberek nyakába ... Jólenne, ha ebben az ügyben meg­indítanák a vizságáktot, melynek fo­lyamán azonban feltétlenül ki kel! kér­ni a szagértők véleményét is. — Dl\ Búza Béla, lapunk főszer­kesztője betegsége miatt szabadságra ment és nem vesz részt a szerkesztésben. Felelős kiadó: Kemény András Lapunk megjelenik minden szombaton. Előfizetés: negyedévre 6, félévre 12, egész évre 24 iorin;. Szerkesztőség cs kiadóhiva’al: Sátoraljaújhely. Széchenyí-té 3. Nyomatott: Vajda-nyomda Sátoraljaújhely