Felvidéki Magyar Hirlap, 1939. május (2. évfolyam, 99-122. szám)

1939-05-09 / 105. szám

‘FECTlfiflü 1939 MÁJUS 9. KEDD SZÍNHÁZ A finn köztársasági elnök könyveket aján­dékozott Kispest ifjúságának A finn köztársaság elnöke a világhírű finn hősi éposznak, a Kalevalának öt dísz- kiadású példányát ajándékozta Kispest vá­ros ifjúságának. A Kaíewía-példányok ki­osztásával kapcsolatban Kispest városa má­jus o-én este hét órakor nagyszabású finn—• magyar estet rendez. Az estén Molnár József polgármesterrel az élen megjelenik az egész városi vezetőség és képviselteti magát a finn követség is. ! 1 (*) A szerzői jog a Felvidéken. A Buda­pesti Közlöny legközelebbi száma közli a szer­zői jogra vonatkozó jogszabályoknak a visz- szacsatolt felvidéki területre való kiterjeszté­séről szóló 4830/1939. M. E. számú rendele­tet, amely a magyar szerzői jogi szabályokat 1939 május 15. napjával kezdődően az emlí­tett felvidéki tefületre kiterjeszti. A tervezet ideiglenesen védelemben részesíti a szerzői jogon alapuló, már megszerzett jogokat is. (*) A Katona József Társaság a ma­gyaros ruhaviseletért. A kecskeméti Katona József Társaság most tartotta tisztújító közgyűlését. A társaság elnö­kévé Szabó Kálmán múzeumi igazgatót, ügyvezető al elnökké Joós Ferenc fel­ügyelő-igazgatót, főtitkárrá Szabó Ambrus városi könyvtárost választották meg. A Katona József Társaság nagyjelentőségű mozgalmat indított a magyaros ruhavise­let érdekében. Hasonló mozgalmat indított a kecsekméti MANSz is a magyaros női ruhák viselésének terjesztésére. (*) Magyar siker a brüsszeli nemzet­közi táncversenyen. A Brüsszelben folyó nemzetközi táncversenyen 124 résztvevő közül a zsűri egyhangú ítélete alapján a döntőbe került a 12 éves Mednyánszky Ágnes, aki már budapesti szerepléseivel is feltűnést keltett. A fiatal magyar táncos­nő hét évig volt a M. kir. Operaház balett­karának tagja. (*) Az Egyetemi Híradó májusi szá­mában Gombos Gyula írt vezércikket Szabó Dezsőről, a magyarság szellem­óriásáról. Dénes István v. nemzetgyűlési képviselő: a magyar földkérdés jelentősé­géről és megoldásáról nyilatkozott. Zathu- reczky Gyula a napokban megjelenő „Er­dély amióta máskép hívják” című köny­vének egy részletét közli: „Az ifjúság ke­resi történelmi útját”. Gombos Imre: „Négyszemközt Erdélyi Józseffel” egy be­szélgetését közli a költővel. A tartalmas számot Sirika István: örök kárvallott c. verse teszi színessé. Molnár Mihály: Fé­szekrakás, megjegyzések az új Belvárosi Színház és a Kodolányi darab sikeréhez. A továbbiakban az egyetemi ifjúság egyet­len tartalmas lapját számos beszámoló, filmszínház, kritika, diákhírek teszik vál­tozatossá. Az Egyetemi Híradó a fiatal magyar értelmiség lapja. Megjelenik min­den hó elsején, egyes szám ára 10 fillér. Előfizetés: 1 évre 3.20 P. Diákoknak: 1 P. Kapható minden újságárusnál, vala­mint az IBUSz-sátrakban. Szerkesztőségés kiadóhivtal: Budapest, VIII., József-körút 60., II. em. Csekkszámla: 18623. Telefón: 142-170. (*) Macha cseh költő hamvait a prágai panteonba vitték. Prágából jelentik: Szom­baton délután több mint százezer főnyi tömeg sorfala közt vitték át Macha neves cseh költő hamvait a nemzeti hősök prá­gai panteonjába. Macha a szudéták vidé­kén élt és 1836-ban halt meg. Eddig Leitmeritzben volt eltemetve. (*) Kállay Miklós székfoglalója a Szent István Akadémiában. A Szent István Akadé­mia III. osztálya május 12-én d. u. 5 órakor a Szent István' Társulat kistermében felolvasó ülést tart, amelynek tárgya Kállai/ Miklós rendes tag székfoglalója „Óceán-földek ván­dora” (Vázlat Báthory István arcképéhez) címmel. TELEFONSZÁM: 144-400 Az angol királyi pár ünnepé y ss búcsúztatása Londonban £? lIATbT SPORT A Losonci AFC győzött az északi derbyn a Kassai AC ellen A Felvidéki Kupa vasárnapi eredményei A Felvidéki Kupa-mérkőzések során vasár­nap az északi kerületben a két legjobb felvidéki csapat, a Losonci AFC és a Kassai AC került egymással szembe Losoncon. Az 500 néző előtt vívott izgalmas küzdelem­ben a losonciak 1:0 (0:0) arányú megérde­melt győzelmet arattak. A mérkőzés erős­iramú és igen izgalmas volt. Szünet előtt a helyi csapat nagy fölényben volt, de azt nem tudta gólokban kifejezésre juttatni. A máso­dik félidő 6. percében kapuelőtti kavarodás­ban a losonciak Trenka lövésével megszerez­ték a győzelmet jelentő egyetlen góljukat. Ettől kezdve a kassaiak is sokat támadtak, de kiegyenlíteni nem tudtak. — A mérkőzést a salgótarjáni Tóth jól vezette. A keleti csoportban két mérkőzést bonyolí­tottak le. Az UKMSE—Beregszászi FTC mér­kőzés 2:0 (1:0) arányban végződött, míg az UAC—UMTE mérkőzés 2:2 (1:0) állás mel­lett két perccel a befejezés előtt megszakadt, mert az ügyeletes rendőrtiszt az UMTE játéko­sok sorozatos durvaságai miatt a mérkő­zés folytatását nem engedte meg. Az első félidő 5. percében Paskujak (UMTE) ököllel úgy megütötte Kisst, az UAC kapu­sát, hogy kórházba kellett vinni. Nagy sikerrel zajlott le a kassai bajnoki birkózóverseny Gedeon, a KAC íélnehézsúlyá birkózója, második lett A KAC által vasárnap a Nemzeti Színház­ban rendezett bajnoki birkózóverseny ország­szerte nagy érdeklődést keltett, mert húsz év után ez volt az első felvidéki birkózó-verseny, amelyben akadályoztatás nélkül vehettek részt az anyaország sportolói. Egész napon át foly­tak a küzdelmek, míg a döntőre szépszámú közönség előtt este nyolc órától került sor. Az eredmény így alakult: Légsúly: bajnok Arányi (MTE). Pehelysúly: bajnok Dobó (Szegedi Vasutas). Könnyűsúly: bajnok Pintér (Budapesti Vasutas). Kisközép- súíy: bajnok Türk (Szeged). 3. Szakács (Törek­vés). Nagyközépsúly: bajnok Göndör (Törek­vés). Félnehézsúly: bajnok Ferenczi (Törek­vés), 2. Gedeon (Kassai AC). Nehézsúly: bajnok Palotás (Budapesti Vasutas). 2. Ferencz (Törekvés). Budapest ökölvívói legyőzték a kassaiakat Kassa a kisnehézsúlyban győzelmet szerzett Vasárnap délután a Fővárosi Nagycirkusz­ban került eldöntésre mintegy ezerfőnyi kö­zönség jelenlétében a Budapest—Kassa váro­sok közötti ökölvívómérkőzés. Az üdvözlő be­szédek elhangzása s a versenyzők bemuta­tása után megindult a mérkőzés, amelyen Budapest csapata megérdemelten 14:2 arány­ban győzött. A kassai versenyzők kissé elfo- gódottan mozogtak a szorítóban, megszokott környezetben azonban jobb eredményre is ké­pesek. Eredmények: Bantamsúly: Molnár (Budapest) pontozás­sal győzött Brilla (Kassa) ellen. Molnár az első menetben oly nagy fölényre tett szert, hogy azt a második és harmadik menetben a feljavult kassai versenyző már nem tudta behozni. — Pehelysúly: Bocfiss (Budapest) pontozással győzött Mihály (Kassa) ellen. — Légsúly: Szántó (Budapest) győzött Szivi (Kassa) ellen. Szántó ronggyá ütötte ellen­felét, akit a bíró a harmadik menetben Szántó erőfölénye miatt leléptetett. — Köny­nyűsúly: Fellegi (Budapest) pontozással győ­zött Szepesi (Kassa) ellen. A két kemény- öklű versenyző küzdelméből Fellegi került ki megérdemelten győztesen. — Váltósúly: Kő­szegi (Budapest) kiütéssel győzött Tróják (Kassa) ellen. Kőszegi kemény jobbkezeseivel a második menetben háromszor is földrevitte ellenfelét, akit végül kiszámoltak. — Váltó­súly: Korányi (Budapest) győzött Nyizsgáeki (Kassa) ellen. Az első menetben a kassai ver­senyző már hétig földre került, utána azon­ban hevesen támadott. A második menetben Korányi ütése újra földre vitte ellenfelét, aki erre feladta a versenyt. — Középsúly: Cson­tos (Budapest) kiütéssel győzött Jappa (Kassa) ellen. A nap legszebb mérkőzése volt. A második menetben Csontos hatalmas­erejű jobbkezesével kiütötte ellenfelét. — Kisnehézsúly: Wald (Kassa) pontozással győ­zött Barta (Budapest) ellen. Barta az első menetben jobb volt ellenfelénél. A második és harmadik menetben azonban Wald fölénybe került és biztosan győzött. A Davis-Cup első fordulója A bukaresti háromnapos viadalban kemény küzdelem után Magyarország győzött. Az első nap félbeszakadt mérkőzését a fiatal Asbóth 1:3 állásról megnyerte a román éljátékossal, Caralullis-szál szemben és így Magyarország­inak 2:0 arányú vezetést szerzett. A párost azonban elvesztettük és minthogy a harmadik napon Gábory vesztett Caralullis ellen, Romá­nia kiegyenlített. A versenyt Asbóth nyerte meg, aki az utolsó mérkőzésen izgalmas küz­delemben verte meg a szász nemzetiségű Schmidtet. — Vasárnap este Bárdossy László követünk látta vendégül a győztes magyar csapatot. A Varsóban megvívott lengyel-holland mér­kőzésen Lengyelország 4:1 arányban győzött, míg Zágrábban Jugoszlávia már az első két nap után biztosította győzelmét Írországgal szemben, mert úgy a két egyest, mint a pá­rosat megnyerte. — Bécsben Németország Svájc ellen szintéin 3:0 arányú vezetést szer­zett és így győzött. Az Újpest került a bajnoki tabella élére A Fradi pontot vesztett Szolnokon. — Kitűnő játékban győzött az Újpest. A bajnoki küzdelem izgalmas finisében az Újpest egy pontnyi előnyre tett szert riváli­sával\ a Fradival szemben, úgy hogy most a lila-csapat látszik a bajnokság fő esélyesének. Amíg az újpesti csapat nagy küzdelemben, megérdemelten győzött, a Fradi csupán ka­pusa kiváló teljesítményének köszönheti, hogy vesztesként nem hagyta ott a tiszaparti várost. Ferencváros—Szolnok 1:1 (1:1). Mintegy 6000 néző előtt zajlott le a Szolnokon nagy érdeklődéssel várt mérkőzés. Az elején igen változatos játék folyt, amelynek során a szol­nokiak szerezték meg a vezetést a 14. perc­ben Szánthó révén. Sárosinak a félidő utolsó percében sikerült kiegyenlítenie. A második félidőben a Szolnok fölényben volt. Újpest—Phőbus 4:1 (1:1). A helyi derbyt ilyen nagy arányban is megérdemelten nyerte az Újpest. Az első félidőben egyenlő erők küzdtek, sőt a villanyos-csapat vezetéssel vo­nult le, a második félidőben azonban az Uj­jast döntő fölénybe került és különösen a balszélsőt játszó Ádám kitűnő játékával meg­győzően szerezte meg az értékes két pontot, A Phöbus gólját Solti lőtte, míg az Újpest két gólját Adóm, egyet-egyet Vincze és Zsen- gellér szerzett. A magyar sí-sport nagy fejlődési lehető­ségek előtt áll A magyar sí-szövetség szombaton este tar­totta tisztújító közgyűlését. A felvidéki sí-spor­tot Vilkovszky Arnold (Kassa) képviselte, akit a közgyűlés résztvevői lelkesen ünnepelték. Vitéz Richard elnöki megnyitójában Kárpát­alja visszatéréséinek a magyar sí-sport belát­hatatlan fejlődési lehetőségek szempontjából való jelentőségét méltatta. Nemcsak a sport szempontjából, hanem idegenforgalmi szem­pontból is felmérhetetlen jelentősége van an­nak, hogy a magyar síelőknek többé nem kell külföldre menniök. A közgyűlés által megvá­lasztott tisztikarba társelnökként bekerült Payer Ervin dr. (Kassa) is. * A Némzeti Bajnokság A) osztályának többi eredményei: Szeged—Elektromos 3:0, Taxi—Zugló 4:1, Nemzeti—Budafok 4:2. — A Nemzeti Bajnolcság B) osztályában a kö- következő eredmények adódtak: UTE—Tata­bánya 3:2, Pénzügy—Rákoskeresztúr 6:2, Postás—BSzKRT 1:0, DVSC—Diósgyőr 3:2, WMFC—SzAK 5:0, Haladás—ETO 2:2, Sop­ron ARAK 3:2, FTC—VSE 3:1, SzAC—SBTC 5:1, Törekvés—Váci Reménység 2:0, Cs. MOVE—Mezőtúr 2:1, Pereces—MÁVAG 1:0, LAMPART Tokod 1:1. * A Szent Korona Kupa első mérkőzésén Pé­csett a Délnyugati LASz 2:0 arányban verte a MOVE—LASz csapatát. * Románia legyőzte Jugoszláviát. Bukarest­ből jelentik: A román válogatott labdarugó csapat rendkívül izgalmas mérkőzésben egyet­len góllal győzte le Jugoszláviát. A gólt a második félidőben lőtte a magyar Dobai. Ma­gyar gyakorló ellenfél, magyar sportoló a nemzeti válogatottban, ezen érdemes elgondol­kodni. Románia — úgy látszik — szeret cseh mintára idegen toliakkal ékeskedni, a ma­gyar egyesületeket azonban következetesen távoltartja Erdélytől! * Magyarország tőrbajnokságát a HTVK (Hátszeghy, Gözsi, Homoródy, Meszlányi) csa­pata nyerte a MAC, az UTE és a BSE együt­tese előtt. * A Hungária portyán levő csapata 7:2 arányban verte meg Szabadkán a Bata SK együttesét, a Kispest pedig Bukarestben a Viktóriát 3:2 arányban győzte le. * Az FTC felvidéki túraversenyét Puhony, Diet!, Kozma és Patkó nyerte. * A Magyar Kerékpáros Szövetség 150 km-es járőrversenyét a Nótás—Gere összeté­telű csoport nyerte.