Felvidéki Magyar Hirlap, 1939. április (2. évfolyam, 75-98. szám)

1939-04-18 / 87. szám

TEtmÉW-J^d^HIKbXB Ruszinföldet ünnepelték a Petőfi Társaságban A Petőfi Társaság vasárnap a Tudomá­nyos Akadémia előadótermében tartotta áp­rilisi felolvasó ülését, amelyen nagyszámú és előkelő közönség vett részt. Az ülésen KáÜay Miklós alelnök mondott megnyitó beszédet és a megjelent közönség lelkes ünneplésétől kisérve - köszöntötte a visszatért Ruszinföldet és örömének adott kifejezést, hogy megvalósult a közös ma­gyar—lengyel határ, a két testvéri nemzet évszázados vágya teljesült ezzel. Az elnöki megnyitó után Gáspár Jenő fő­titkári jelentésében kegyeletes szavakkal emlékezett meg a közelmúltban elhúnyt ki­tűnő költőről. Torkos Lászlóról, aki az idei Petöfi-Nagydíjat kapta a társaság márciusi ünnepi közülésén. A kegyeletes emlékbeszé­det az előadótermet zsúfolásig megtöltő kö­zönség mélyen megilletődötten, állva hall­gatta végig. A főtitkár ezután bejelentései során közölte, hogy a Japánban élő hazánk­fia, Metzger Vatanabe Nándor lefordította japán nyelven Petőfi' Sándor örökbecsű al­kotását, a János vitézt és a lánglelkü költő több versét. Ezután vitéz Bodor Aladár, a Petőfi Tár­saság titkára ,,Háry Alfréd újabb memo­árjaiból” című elbeszélését olvasta fel, Petri Mór r. tag várballadáiból adott elő, végül Gáspár Jenő főtitkár bemutatta a Kolozs­várott élő kitűnő magyar író, GyaUay Do­mokos levelező tag „A fürdő létalapja” c. értékes elbeszélését. Az ülés előadóit a kö­zönség melegen ünnepelte. A felolvasó ülés után a társaság tagjai zárt ülésben folyó ügyeket tárgyaltak, s el­határozták, hogy a Petőfi Társaság legkö­zelebbi ülését május 21-én, vasárnap tart­ják, ugyancsak a Magyar Tudományos Akadémia előadótermében. A Nemzeti Színház vendégszereplése Komáromban Komáromból jelentik: A budapesti Nem­zeti Színház régi Ígéretét váltja valóra jövő vasárnap, április 23-án, amikor meg­látogatja Jókai városát s a J ókai-E gyesü- let vendégeként matinét rendez a Kultúr­palotában. A matiné 11 órakor kezdődik. Németh Antal dr., a Nemzeti Színház igaz­gatója tart előadást „Magyar élet, magyar kultúra” címen, fellép Somogyi Erzsi, Lu­kács Margit, Abonyi Géza, Jávor Pál, Kol- t#y Gyula. A matiné iránt érthetően nagy érdeklődés nyilvánul meg. (*) Schubert Tódor beszéde a lévai szín­idény megnyitásán. Az Inke Dezső igaz­gató vezetése alatt álló felvidéki színtár­sulat most nyitotta meg Léván a Városi Színházban a hat hétre tervezett színi­idényt. Az előadás előtt Schubert Tódor kórmányfőtanácsos köszöntötte a színtár­sulatot abból az alkalomból, hogy a fel- szabadulás után első ízben lépnek most magyar színészek a lévai színpadra. Schu­bert Tódor egyben köszönetét fejezte ki Léva közönségének azért, hogy az elnyo­matás 20 éve alatt is hűen kitartott a magyar színikamara mellett, majd üdvö­zölte Erdélyi Mihályt, aki eljött, hogy személyesen dirigálja a „Legyen úgy, mint régen volt” operettjét, amellyel az idényt megnyitották. A szerzőt a színtár­sulat babérkoszorúval lepte meg. A kö­zönség melegen fogadta az előadást. (*) Magyar művész londoni sikere. Lon­donból jelentik: C. K. Jenkins ismert an­gol műbíráló az „Art Notes” című előkelő angol művészeti folyóiratban közölt hosz- szabb tanulmányban lelkes hangon mél­tatja Buday György, a jelenleg London­ban élő magyar fametszőművész alkotá­sait. A tanulmány megállapítja, hogy Buday a magyar parasztművészet rene­szánszának egyik kiemelkedő képviselője, gyalog bejárta Magyarország, Erdély, Románia, Ausztria, Olaszország jelenté­keny területeit, hogy azok parasztművé­szetét és társadalmi viszonyait tanulmá­nyozza. Finom költői szellemű misztikus művészetével magkapóan fejezi ki a ma­gyar népdalok, népmesék, régi balladák és paraszt-legendák meghatóan romlatlan népi szellemét. A tanulmány külön ki­emeli azokat a ragyogó szépségű metsze­teket, melyekkel Buday a barátja, Ortu- tay dr., a kiváló ethnológus által gyűjtött hat kötet népkölteményt és paraszttörté­netet illusztrálta. (*) Bánky Róbert Kamaraszíntársulata Komáromban. Komáromból jelentik: Vitéz Bánky Róbert, az Országos Kamaraszín­ház igazgatója, társulatával kilencnapos tartózkodásra Komáromba érkezik s a Katolikus Legényegylet színpadán tíz modern s régibbkeletű darabot fog elő­adni. A komáromi közönség, amelynek már sok ilyen vidéki jellegű színtársulat játékában volt része, érthető érdeklődés­sel várja azt a színtársulatot, amely végre korszerűen, stílusosan játszik a kö­zönség előtt. Kapható a Stádium könyvkiadóvállalatnál: Bpest, VI, Rózsa-u. 111 a könyv árának előzetes beküldése mellett (bélyeg ellenében is); minden jobb könyv- kereskedésben, Budapesten és vidéken, dohánytözsdékben és az IBUSZ-pavillonokban. Ara keménykötésben 1.80 MOST JELENT MEG! — POLITIKAI SZEKZÉClél uiiemio savon leleplezi az európai feszültség drámai okait... Dr. Marjay Frigyes bevezetésével és kitűnő fordításában Miért mondta fel Olaszország az 1935. évi tuniszi szerződést, melyet a franciák soha nem szentesítettek s amely soha nem lépett életbe? Miért mellőzték Olaszországot a Szuezi-csa- toma Társaság Igazgatóságában? Miért nem akarják a nagyhatalmak elis­merni, hogy a Szuezi-c3atorna Negrelli olasz mérnök tervei szerint készült? Miért tagadták meg a hatalmak Olaszor­szágnak a „londoni titkos szerzödés”-ben biz­tosított jogait? Miért zárja el Franciaország hatvanféle vámmal és érthetetlen jogi fogások százainak kínai falával Gibuti kikötőt az olasz impé- rium elöl? Erről és Itália Földközi-tengeri helyzetéről szól a tavaszi könyvpiac legizgalmasabb po­litikai munkája... . SPORT , Ferencváros FC—Kispest FC 3:2 (2:0) Nemzeti bajnoki labdarugó mérkőzés — Kispesti pálya 8000 néző — Bíró: Hertzka 1939 ÁPRILIS 18- KEDD A Ferencváros nehéz küzdelem után megér­demelten győzött. Szünet előtt nagy fölény­ben volt, a második félidőben a Kispest is veszélyesen támadott, de a fedezetsorok kö­zötti különbség a Ferencváros Javára döntötte el a mérkőzést. A 7. percben Gyetvay átadásából Jakab védhetetlen kapásgólt rúgott. A 42. percben Tánczos sarokrúgása után Jakabon keresztül a labda Toldi elé pattant, akinek lövésével szemben Boldizsár tehetetlennek bizonyult. A 44. percben Horváth összefejelt Kiszelyvel, a Ferencváros csatára megsérült, de tovább ját­szott. Szünet után a 25. pecben Kincses beadásá­ból Olajkár II. gólt rúgott. A 33. percben Tánczos—Jakab—Kiszely volt a labda útja, utóbbi pompás gólt rúgott. Az utolsó percben Olajkár I. 35 méteres szabadrúgása után a labdát Pálinkás már csak a kapuvonalon túl tudta fogni: 3:2. ÚJPEST FC—ELEKTROMOS MTE 3:2 (2:0) (NB mérkó'zés. Játékvezető: Rubint. Megyeri­úti pálya). Kezdés után az Újpest ragadta magához a játék vezetését és már a 2. percben Kocsis beadásából Vincze belőtte az első gólt (1:0). A 18. percben Zsengellér a hátulról kapott labdával a kapu felé rohant és a kifutó Ba­kon kapus mellett berúgta a hálóba (2:0). A félidő második felében Újpest tovább tá­madott, de eredménytelenül. A második félidő első perceiben az Elektro­mos kapujához szorította az Újpestet, sőt a 2. percben G. Tóth az újpesti védőkről le­pattant labdát a 16-os vonalról a kapuba rúgta (2:1). A 4. percben újabb Elektromos támadás során Sárdi I. kicselezte a kapust és a hálóba gurította a labdát (2:2). A 10. percben a ljjró a közönség szidalmazásai miatt le akart vonulni a pályáról. A 13. percben Vince szabadrúgását Ádám juttatta a kapuba, amivel megszerezte csapatának a győzelmet (3:2). A 38. percben a játékvezető Marto- nost sorozatos durvaságai miatt kiállította. A mérkőzés legvégén a közönség fenyegetően lépett fel az Elektromos játékosai ellen. A játékvezető a 43. percben Pákozdit (Elektro­mos) kiállította. NEMZETI FC—PHÖBUS FC 2:1 (1:0) (Nemzeti bajnoki labdarugó mérkó'zés. Berlini- úta pálya. 500 néző'. Biró: Lantos. Az egyenlő ellenfelek küzdelméből az ügye­sebb csatársorral rendelkező Nemzeti került ki győztesként: A 19. percben Megyeri elhibázott labdájá­val Fenyvesi lefutott és beadását Pálya kö­zelről a hálóba rúgta (1:0). Szünet után Mester átadásából Pálya a második gólt lőtteü Később a bíró 11-est ítélt, amelyből Gombkötő berúgta a Phöbus gódját. WMFC—SBTC 4:3 (0:3) (NBB mérkőzés. Biró: Klein Árpád. 4000néző: Rekordszámú közönség előtt folyt le a rendkívül izgalmas mérkőzés, amelynek első félidejében a helyi csapat nagy fölénnyel játszott, de a második félidőben nem bírta a csepeliek erős iramát. A második percben Jenőfi rúgta fordulásból a vezető gólt, a 9. percben Lukács átadásából ismét Jenőfi volt eredményes (0:2). A 15. percben Balázs egyéni játékkal újabb gólt szerzett (0:3). A második félidő 11. percében Serényi rúgta a csepeleik első gólját. A 13. percben Fekete fejesét nem tudta fogni a salgótarjáni ka­pus (2:3). A 18. percben Jávor fejesgóllal egyenlített. A 42. percben Szuhay rúgta a győztes gólt. HUNGÁRIA FC—SZÜRKETAXI FC 6:0 (4:0) (Játékvezető: Kovács. Latorcza-utcai pálya, 1500 néző. Nemzeti bajnoki labdarugó mérkőzés) Az első gólt Szabó III. szerezte a 18. perc­ben. A másodikat Nemes a 21. percben, a har­madikat 11-esből ismét Szabó III. a 27. perc­ben, a negyediket pedig szögletrugás után Kisuczki a 40. percben. A második félidő góljait Cseh II., illetve Kisuczky szerezte a 14, illetve a 17. percben. Ettől kezdve csapkodó tervszerűtlen játék folyt, a 19. percben a taxisok jobbszélsöje kapufát lőtt, de az eredmény nem változott. SZEGED FC—SSE 4:0 (1:0) (NB labdarugó mérkőzés. Biró: Gellert. 2500 néző) Lélek nélküli és unalmas volt a küzdelem. A Szeged FC-nek kis akarással kétszámjegyű győzelmet kellett oviim aratnia a két tartalék­kal szerepelt salgótarjániak ellen. BUDAFOK FC—BOCSKAY FC 4:1 (3:0) > (Nemzeti bajnoki labdarugó mérkőzés. 1500 néző: Biró: Palásthy. Nagyerdei stadion) A debreceni közönség nagy várakozással né- *ett a mérkőzés el éj ellenfele azonban 12 nerc alatt három könnyű góllal terhelte meg a Bocskay hálóját, úgyhogy a nem valami ma- gasnivójú mérkőzést a fővárosi csapat nyerte. SZOLNOKI MÁV—ZUGLÓ DSE 4:1 (2:0) (Nemzeti bajnoki labdarugó mérkőzés. 3500 néző. Bíró: Weber. A szolnoki csapat csatársorának jó játéká­val folényösen győzött a budapesti együttes ellen. A gólok a következő sorrendben estek: 5. p. Kolláth, 6. p. Korom, II. f. i. 12. p. Kolláth. 20. p. Fazekas beadásából a zuglói Ferencz'i lábán, irányt tévesztve: öngól, 36. p. Sárvári. MISKOLC—UNGVÁR 6:2 Miskolci VSC—Ungvári RSC 6:2. Barát­ságos mérkőzés. NBB MÉRKŐZÉSEK Vasas SC—RTE 2:1 (0:1). A Vasas mind­két gólját Hermann rúgta, az RTE gólját pe­dig Herz. Postás SE—Győri ETO 2:1 (2:1). A Pos­tás góljait Cervenka (2), az ETO-ét pedig Limperger rúgta. MÁVAG SK—Szegedi AK 5:3 (2:3). Gól­lövők: Bakó (2), Opata, Muszka, Kéri 11-es­ből, illetve Török (2) és Kovács. BSzKRT SE—1TÜSC 6:2 (2:1). A BSzKRT góljait Koroncai (4) és Bene (2), a vesztes csapatét pedig Spitzer és Helesi rúgta. SzAC—Csepeli MOVE 1:0 (1:0). A győztes gólt Szabó rúgta. A vitéz Gömbös Gyula vívó-emlékverseny eredménye Vasárnap este fejezték be a vitéz Göm­bös Gyula vívó-emlékversenyt. A kardvívás eredménye a következő: 1, Maszlag HTVK 7 győzelemmel, 1 vereség­gel (Rajczytól). 2. Kovács HTVK 6 győ­zelem, 2 vereség (Maszlaytól és Berczelly- től). 3. Rajczy dr. BEAC 5 győzelemmel, 3 vereséggel, 28 kapott találattal. (Vere­séget szenvedett Berczellytől, Kovácstól és Zirczytől). 4. Berczelly MAC 5 győze­lem, 29 kapott találattal, 3 vereséggel. (Maszlaytól, Segdatól és Pestitől). 5. Segda Lengyelország 4^ győzelem. 6. Ho- moródy HTVK 3 győzelem, 33 kapott ta­lálat. 7. Pesti MAC 3 győzelem, 37 kapott találat. 8. Zirczy HTVK 2 győzelem. 9. Dobrowolski Lengyelország egy győzelem. A. tőrvívás eredménye a következő: 1. Hátszegi József HTVK 8 győzelemmel. 2. Palócz Endre UTE 6 győzelemmel, 2 ve­reséggel (Hátszegitől és Meszlényitől). 3. Meszlényi HTVK 5 győzelemmel. 4. Gözsi dr. HTVK 4 győzelem, 24 kapott találat­tal. 5. Berzsenyi BEAC 4 győzelem. 6. Bedő HTVK 3 győzelem, 30 kapott talá­lattal. 7. Kévéi HTVK 3 győzelem, 32 ka­pott találattal. 8. Dunai e. k. 3 győzelem, 33 kapott találattal. 9. Palócz György HTVK győzelem nélkül. A vitéz Gömbös Gyula örökös vándor­díj ez évi védelmét ismét a HTVK sze­rezte meg 53 ponttal. 2. BEAC 12 pont­tal. 3. MAC 9 ponttal. 4. UTE 8 ponttal. 5. a lengyel hadsereg tiszti csapata 6 ponttal. TELEFONSZÁM: 144-400