Tanulmányok Kárpátalja, Erdély és a Felvidék múltjából - A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Levéltár Kiadványai III. Tanulmányok 8. (Nyíregyháza, 1999)

Balogh Béla: A máramarosszigeti református líceum diáksága származásának területi megoszlása 1682–1850 között (Különös tekintettel Szabolcs, Szatmár, Bereg, Ugocsa megyékre)

szűkebb környezetéből származó fiatalok számára létesült és műkö­dött. Ha azonban az adatokat tovább vallatjuk, szerfölött érdekes jelen­ségeket tapasztalunk. Mindenekelőtt azt, hogy a szigeti subscribált di­ákok sorában időközönként a távoli Háromszékből, a még távolibb ba­ranyai, győri, veszprémi, zalai és Fehér megyei tájak szülöttei mellett a felvidéki Abaúj, Borsod, Szepes és Zemplén vármegyei, valamint a közép- és délerdélyi Brassó, Fogaras, Gyulafehérvár és a Küküllők menti vidékekről is kerültek a szigeti Alma Materbe. A távolabbi vi­dékekre vonatkozó adatokkal kapcsolatban itt csupán a három székely szék tömeges jelenlétét emelném ki. Háromszék, Udvarhelyszék és Marosszék 56 helységéből összesen 118 tógátus tanult hosszabb­rövidebb ideig Máramarosszigeten. Ez az azonosított nagydiáklétszám több mint 7 %-át jelenti. S ebből 80 személy az 1740-es évet megelő­ző időszakban járt Máramarosban, ami a jelzett részidőszak közel egyharmados azonosított diáklétszámának felel meg! A jelenség okai szerteágazóak, ezért ennek bogozása helyett kíséreljük meg a térsé­günkhöz közeledni. A Máramarossal szomszédos Bereg, Szatmár és Ugocsa megyék 147 településéről összesen 650 „öreg diák" tanult Szigeten, ami az azonosítottak több mint 36 %-ának felel meg. Ezen a körzeten belül a legtöbb diák a történelmi Szatmár megyéből verbuválódott: 81 hely­ségből összesen 341 ifjú, akik a diáklétszám közel 19 %-át jelentették. A szabolcsi diákok érthető okokból Debrecen felé orientálódtak, és a szigeti iskolát csupán 18 tógátus kereste fel, akik 14 településről szár­maztak. Az elemzéseknek ebben a szakaszában még egyetlen jelenségre szeretném felhívni a figyelmet. A székely székekből eredő diákoktól eltérően, körzetünk „öreg diákjai"-nak létszáma főként az 1770-es évektől gyarapodott nagymértékben. Beregből 90-en, Szatmárból 303­an, Ugocsából 195-en és Szabolcsból 16-an voltak hosszabb-rövidebb ideig szigeti tógátusok, ami az egyes megyék diák összlétszámának, a

Next

/
Oldalképek
Tartalom