„Nem szabad őket lenézni”. A cigány népesség felmérései Szabolcs-Szatmár megyében az 1950-es években - A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Levéltár Kiadványai II. Közlemények 45. (Nyíregyháza, 2015)

1. Az 1957. évi megyei felmérés során készült községi jelentések (1957. november 11 - december 23.) - Fehérgyarmati járás (1957. november 18-30.)

Nem szabad őket lenézni közegészség és járványügy szempontjából megengedhetetlenek. Javasla­tunk a házhellyel nem rendelkezők részére megfelelő házhely biztosítás, lakásviszonyaik megjavítására az építkezésnél részletes segítségadás épít­kezési anyagokban. Az ivóvíz ellátás megjavítására legalább egy fúrott kút létesítése, élelmezési viszonyuk megjavítása, állandó munkába vonás esetén megjavul. Járványügyi helyzetük megjavítása többszöri egészség- ügyi ellenőrzés, rendszeresebb fertőtlenítésen keresztül megjavulna. 3. / Kereseti jövedelmi viszonyaik: a munkaképesek mintegy 80%-a nyári mg. munkát vállal, egy részük a helyi állami gazdaságban, egy ré­szük egyéni dolgozó parasztoknál. A munkaképesek mintegy 20%-a munkakerülőnek nevezhető. Akik munkát vállalnak, a munkaidejük alatt meglehetős keresettel rendelkeznek. A nyári munkába való bevonásuk komoly nehézségbe nem ütközik, mivel nyári mg. munkát, vályogvetést és egyéb sármunkát nagy többségük szívesen vállal és végez. Az állan­dó munkakerülőket komolyabb nevelő munkán keresztül munkába lehet­ne vonni. Nehézségbe ütközik részükre a folyamatos téli munka bizto­sítása. E területen igen alkalmas volna kisipari termelőszövetkezet által megtervezett kosár- és gyékényfonó üzem létesítése, illetve megszervezé­se annál is inkább, mivel községünk területén az ehhez szükséges nyers­anyagok rendelkezésre állnak. Amennyiben az ilyen irányú téli munká­val termelt termelvények folyamatos felvásárlása biztosítva volna, úgy ezt magános úton is meg lehetne szervezni. 4. / Egyéb a. / Családi problémák: e területen az atyaság megállapítása az utób­bi évek folyamán az anyakönyvi igazgatási törvények alkalmazásával komoly javulás van. Általában a házasságon kívül született gyermekek mintegy 95%-nak atyasági megállapítása nem ütközik komolyabb aka­dályba. Állami gondozásba való vételre csupán 1-2 esetben volna szük­ség. Ez komoly nehézségekbe ütközik, mert mint a tapasztalat mutatja, a nehéz anyagi körülmények között is nem hajlandók gyermekeiket saját elhatározásaikból, de még nevelő munka alkalmazásával sem állami gon­dozásba adni. Elelyes megoldás volna az öreg és teljesen munkaképtelen cigányok állami gondozásának biztosítása. b. / Közéleti szereplésük saját ügyük intézésében megfelelő, mert álta­lában saját ügyüket elintézik és jogaikat és érvényesítik. Községünkben a közügyekbe való részvételük biztosítva van, mivel közülük és általuk vá­lasztott tanácstagjuk van, aki a tanácsüléseken minden esetben megjele­nik, javaslataival és felvetéseivel az egész telep ügyeit igyekszik elintézni. Az ő érdeküket érintő társadalmi munkába való bevonásuk komolyabb 72

Next

/
Oldalképek
Tartalom