„Nem szabad őket lenézni”. A cigány népesség felmérései Szabolcs-Szatmár megyében az 1950-es években - A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Levéltár Kiadványai II. Közlemények 45. (Nyíregyháza, 2015)

1. Az 1957. évi megyei felmérés során készült községi jelentések (1957. november 11 - december 23.) - Fehérgyarmati járás (1957. november 18-30.)

Nem szabad őket lenézni A cigányok helyzetének, problémáinak megoldása érdekében javasla­tom az alábbiakban teszem meg. Községi viszonylatban a tanköteles cigánygyerekek napjainkig mint­egy 70%-ban járnak iskolába, a legnagyobb probléma a ruhahiány. Iskolá­ból a kimaradás a tél beálltával tovább fog növekedni, melynek oka, hogy az iskolás gyerekek odahaza nem tanulnak, a szülők nem foglalkoznak az iskolába járó gyerekekkel. A felnőttek közül egy jelentkezett analfabéta tanfolyamra, az elmúlt évek tapasztalatai azt bizonyítják, hogy a tanfolyam beindult ugyan, de mind több és több volt a hiányzó, s végül a tanfolyam létszámhiány mi­att feloszlott. A községben élő cigány családok lakásproblémája megoldott kevés kivétellel. A lakásokban a tisztaság kielégítő, általában minden három hónapban meszelnek. Az ivóvíz megoldott olyformában, hogy közös kút- juk van, melynek vize használatra alkalmas, szennyvíz a kútban nem fo­lyik be. Élelmezésük megoldott olyformában, ha nem is egész évre, de fejadagjuk biztosítva van. A fejadagot az aratási és cséplési munkálatok alkalmával keresték. A községben elhullott állatok húsát még a mai napig fogyasztják, ha erre lehetőségük van. A férfiak a községben előadódó ideiglenes munkákat vállalnak, jelenleg az Útfenntartó Vállalatnál dolgoznak, valamint a Földművesszövetkezet­nél vállaltak munkát a terményszállításnál. Meggyőződésem az, hogy szerződéses munkát nem vállalnak, pl. az Állami Gazdaságban egy sem szerződött. A községben 14 cigánycsalád él, ebből házasságban 6 család, házas- ságonkívüli életközösségben 8 család él. A gyerekek az apai nevet vise­lik kevés kivétellel. A tapasztalat az, hogy azoknál a családoknál a csalá­di élet hamar felbomlik, melyek házasságonkívüli életközösségben élnek. A cigányok részéről a községben koldulás, kéregetés, szabálysértés, bűnözés nem fordul elő. Sonkád, 1957. november 25. Szilágyi Gyula vb. elnök 70

Next

/
Oldalképek
Tartalom