„Nem szabad őket lenézni”. A cigány népesség felmérései Szabolcs-Szatmár megyében az 1950-es években - A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Levéltár Kiadványai II. Közlemények 45. (Nyíregyháza, 2015)

1. Az 1957. évi megyei felmérés során készült községi jelentések (1957. november 11 - december 23.) - Baktalórántházi járás (1957. november 22-27)

Az 1957. évi megyei felmérés során készült községi jelentések A cigányok közéleti szereplése életkörülményeikre tekintettel korlá­tok közé szorítkozik. Egy tanácstag van közülük. Ez állami gazdasági munkás tanácstagi kötelességét ellátja. A cigányok közül mintegy négy-öt fő az, akik bizonyos időközönként házaknál koldul. Cigányaink nem kóbor cigányok és ennek következté­ben a kóbor cigányokat el is zavarják maguk közül. Cigányaink nem bűnözőek, azonban kisebb szabálysértések elköveté­sére hajlamosak, pl. mezei lopásokra. Kevés közöttük aránylag a mun­kakerülő. A cigányainknak legfőbb problémája a házhelyhez való jutta­tás. Ha kedvezményesen, vagy ingyen kaphatnának házhelyet, akkor leg­alább 25%-ban kikerülnének a telepről s rendes dolgozókhoz illő életet él­nének. Nyírmada, 1957. évi november hó 27-én. Oláh Pál vb. elnök 1.9. Őr 1957. november 25. Községi tanács végrehajtóbizottsága. Őr. Telefon: 1. Ügyintéző: Tóth. Tárgy: Cigányok helyzetének megjavítása. 513/1957. sz. Hív. sz: 394-2/1957.1. Járási Tanács Vb. Elnökének. Baktalórántháza. Fenti számra való hivatkozással jelentésemet az alábbiakban teszem meg: A cigányok helyzetének megjavítása érdekében a családi lapokat hely­színen a valóságnak megfelelően töltöttük ki. A családi lapokban beírt adatok a valóságnak megfelelnek. A tanköteles cigánygyermekek oktatása rendszeresen folyik. A felnőt­tek írása, olvasása nem megfelelő. A felnőttek közül több az analfabéta és esti oktatásban nem hajlandók részt venni. Községünk területén művé­szeti képességű és cigány értelmiségűek nincsenek. 39

Next

/
Oldalképek
Tartalom