„Nem szabad őket lenézni”. A cigány népesség felmérései Szabolcs-Szatmár megyében az 1950-es években - A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Levéltár Kiadványai II. Közlemények 45. (Nyíregyháza, 2015)

2. Az 1959. évi megyei felmérés végrehajtása során készült községi jelentések (1959. május 19 - június 18.) - Mátészalkai járás (1959. május 22 - június 18.)

Az 1959. évi megyei felmérés végrehajtása során készült községi jelentések Az ilyen cigányok száma azonban községünkben igen kevés. A cigá­nyok jelentős része olyan, akik arra várnak, hogy egy-egy munkatobor- zóval állami gazdaságban vagy más vállalathoz dolgozni elmehessenek, ott 3-4 hétig dolgoznak, aztán hazajönnek. Természetesen ezek magukkal hozzák a vállalat által kiadott munkaruhát, vagy nem fizetik vissza az ál­lami gazdaságtól felvett előleget. A községi tanács végrehajtóbizottsága javasolja, hogy a községben egy kosárfonó szövetkezetét, vagy más valamilyen hasonló munkahelyet kel­lene a cigányok részére biztosítani. Egy ilyen helyen nagytöbbségüket le­hetne foglalkoztatni. Ezen keresztül lehetne biztosítani, hogy községünk cigányai jobb körülmények közzé kerüljenek, rendesebb lakásuk és ruhá­zatuk legyen. Mátészalka, 1959. június 15. Tóth Miklós vb. titkár 2.8. Mérk 1959. május 22. Mérk községi Tanács Végrehajtóbizottságától. 523/1959. sz. Tárgy: A cigányság helyzetének megjavítása. Hív. sz. 947/1959 Járási Tanács Végrehajtóbizottságának. Mátészalka A fenti tárgyra és számra hivatkozva mellékelten felterjesztem a Mérk községben lakó cigányság helyzetéről készített kimutatást. Az eddig elért eredményekről jelentésem az alábbiakban adom meg. 1./ A kimutatásban felvett 88 család helyzetét megvizsgálva megálla­pításunk az, hogy a tisztaság terén örvendetes javulást mutat, a járás leg­tisztább telepei közzé sorolható. Ezen kívül a családi helyzetük[et], élet­módjukat figyelembe véve is előnyös változások mutatkoznak. Mindég[!] többen veszik ki részüket a termelő munkából, helyezkednek el állandó munkára a fiatalok. 211

Next

/
Oldalképek
Tartalom