„Nem szabad őket lenézni”. A cigány népesség felmérései Szabolcs-Szatmár megyében az 1950-es években - A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Levéltár Kiadványai II. Közlemények 45. (Nyíregyháza, 2015)

1. Az 1957. évi megyei felmérés során készült községi jelentések (1957. november 11 - december 23.) - Mátészalkai járás (1957. november 11-30.)

Nem szabad őket lenézni földet és az eddigi tétlenséggel, illetve időszaki sármunka végzésétől rá­tértek a földművelésre. Időszakonként vállalnak még sármunkát is, de al­kalmi munkának is szívesebben foglalkoznak földművelési munkával. A családjogi helyzetük is rendezett. Egy család van, ahol a férj és fele­ség nincsen megesküdve egymással, de ez a rendezett erkölcsös házaséle­tüket nem folyásolja be[!]. Koldulást nem végeznek és a rendészeti követelmények betartásában se viselkednek kirívóan. Jármi, 1957. november 21-én. Asztalos József vb. titk. 1.73. Kocsord 1957. november 25. Községi Tanács Végrehajtóbizottságától Kocsord. 566-2/1957 sz. Tárgy: Cigányok helyzetének megjavítása. Hiv.sz: 370/1957 T. Mell.: csomag. Járási Tanács V.B. elnökének! Mátészalka Fenti tárgyra vonatkozóan tájékoztató jelentésem az alábbiak szerint teszem meg: 1. / Tanköteles gyermekek oktatása ruházat hiányában csupán az ok­tatás beindulása, a jó időjárás idején 60-80%-os, de az őszi hidegebb idő beáltávaljl] a 20 % alá csökken. A felnőttek részére analfabéta tanfolyam megszervezése már több évben elkezdődött, azonban kellő jelentkezők hiányában nem tudott beindulni. Művészek és cigány értelmiségűek fel­kutatása terén ezidáig eredményt nem értünk el, mert a községbeli cigá­nyok igen lezüllött állapotban vannak. 2. / Életkörülményeiknek vizsgálatánál megállapítható, hogy megfele­lő lakással csupán 3 család rendelkezik, a többiek lakása egyáltalán nem megfelelő, nagyrészt földbeásott putriban laknak. Ivóvízellátásuk terén a község lakosságával együtt hiányosság nincs, mert a községben lévő 136

Next

/
Oldalképek
Tartalom