Forró Albert - Gyarmati Zsolt szerk.: A Csíki Székely Múzeum Évkönyve 2004. Társadalom-és Humántudományok (Csíkszereda, 2004)

Csíki énekeskönyvek. Egy könyvsorozat kézirata és dokumentumai Domokos Pál Péter hagyatékában (Domokos Mária zenetörténész)

néphagyománya, művészeti emlékei: a templomok és szárnyasoltárok mellett éppen az énekeskönyvek jelentik. Ezek révén lehet szóhoz juttatni, kiemelni a csíki tájat és bizonyítani Csíksomlyó szellemi kisugárzó erejét. Az énekeskönyvek témája legközelebb 1937 tavaszán merül föl, amikor ismét új felfedezés, a Zemlény János-énekeskönyv kerül elő. Ez is Pálosi Géza kántortanítón keresztül jutott el hozzá, az előbbihez hasonló módon. Egy Sa­lamon János nevű székely gazdáé volt, aki azt nagyszüleitől örökölte. Alig né­hány éve jelent meg Szabó T. Attila alapvető munkája, Kéziratos énekesköny­veink és verses kézirataink a XVI-XIX. században címmel (Zilah, 1934), ennek alapján sikerült elhelyezni az új forrást és megállapítani énekeinek eredetét, változatkörét. A Zemlény János kéziratos énekeskönyve (XVII. század) címmel írott ismertetés, mely tartalmazta a kézirat énekszövegeinek tartalomjegyzékét és négy ének teljes szövegét, 1939-ben látott napvilágot az Erdélyi Múzeum­ban, majd különnyomatként is megjelent az Erdélyi Tudományos Füzetek 113. számaként. Ez a kézirat az irodalomtörténet kutatóinak érdeklődését is felkeltette. 1952 óta ugyanis elkezdődtek a Régi Magyar Költők Tára XVII. századi soro­zatának előmunkálatai. Elindították a teljes anyaggyűjtést; átvizsgálták a XVII-XIX. századi kéziratokat és a régi magyar nyomtatványokat. Az anyag­gyűjtéssel párhuzamosan folyt az egyes énekek nyilvántartásának elkészítése. A különböző helyekről származó adatokat versenként összesítették és elkészí­tették a XVII. századi magyar költészet megközelítőleg teljes feldolgozását. A nagy kutatógárda tevékenységét Klaniczay Tibor és Stoll Béla irányította. Ugyanekkor készült Stoll Béla nagy bibliográfiája is, Szabó T. Attila munkájá­nak folytatásaként. Mindkét vállalkozásnál számon tartották Domokos Pál Pé­tert, tudtak a kéziratos forrásokkal kapcsolatos tevékenységéről, de a közrea­dási munka szűkebb köreibe nem került be. Minthogy a Zemlény János­énekeskönyv érdekli őket elsősorban, Stoll Béla levélbeli megkeresése nyomán Domokos Pál Péter levélben fordult barátjához, Opra Benedekhez, hogy meg­tudja, mi lett az énekeskönyv sorsa. 1940-ben ugyanis az ő kezébe adta, hogy doktori disszertációt írjon belőle. 1956 tavasza, nyara a nyitás, az „olvadás" ideje - a Kolozsvárról való me­nekülés (1944) óta Domokos Pál Péter ekkor járhatott első ízben szülőföld­jén. 7 Az év nyarán feleségével körbeutazták életük színhelyeit Kolozsvártól Csíkon és Gyergyón át Háromszékig. Az út előtt levélben érdeklődött ismét Opra Benedektől, érdemes-e Szilágysomlyóra mennie a Zemlény János-kézirat után, Jagamas Jánostól pedig a somlyói ferences könyvtár sorsát kérdezi. 7 Édesanyja 1952-ben halt meg Csíksomlyón, szóba sem kerülhetett, hogy temetésén részt ve­gyen. Az úgynevezett szocialista tábor országait ugyanis nemcsak a kapitalista Nyugattól zárta el vasfüggöny, hanem - érdekes módon - egymástól is.

Next

/
Oldalképek
Tartalom