Forró Albert - Gyarmati Zsolt szerk.: A Csíki Székely Múzeum Évkönyve 2004. Társadalom-és Humántudományok (Csíkszereda, 2004)

Az 1985. évi „menthetetlennek" nyilvánított csíksomlyói könyvlelet konzerválása és azonosítása (Benedek Éva okl. papírrestaurátor - Muckenhaupt Erzsébet muzeológus)

redékeket egybevetettük a hazai (gyulafehérvári Batthyaneum) vagy külföldi (OSZK, EK, MTAK, Budapest) könyvtárakban található azonos kiadású pél­dányokkal. Az aprólékos és időigényes azonosítási munka során 23 kötetben összesen 26 ősnyomtatványt határoztunk meg. Egy kötet XVII. századi magyar nyelvű kiadványt tartalmaz, a Bécsben, 1626-ban megjelent Káldi-féle katolikus Bibli­át. További 11 tömbösödött kötet azonosítása egyelőre reménytelennek tűnik. Közülük kettő könyvteste majdnem teljesen megsemmisült. Az újabban meghatározott ősnyomtatványok a korszak valamennyi nevezete­sebb nyomdájából kerültek ki: Augsburg (2), Basel (2), Bologna (1), Brescia (1), Hagenau (2), Nürnberg (6), Pavia (1), Strasbourg (6), Velence (3). A művek összetétele a teológiai érdeklődést tükrözi, és ezek előterében a pasztoráció, a hívek lelki gondozása áll. A kazuisztikus irodalmat Antoninus Florentinus olasz dominikánus, firenzei püspök Confessionaléja és Angelus de Clavasio ferences szerzetes Summa angelicá\a képviselik. Az ún. menthetetlen állományban is jelentős csoportot képeznek a bibliák és biblia-magyarázatok, valamint a prédikációs kötetek. Az utóbbiak a XII-XV. századi Európa vala­mennyi jelentős szónokának a munkái, mint Ambrosius de Spiera, Petrus de Palude, Johannes Herolt, Johannes de Aquila, Robertus Caracciolus és Te­mesvári Pelbárt. (10-12. kép) Ezek részben egy-egy bibliai szakasz részletes magyarázatai, mint például Nicolaus de Lyra vagy Guillelmus Parisiensis postulai. Következik Petrus Lombardus párizsi teológus nagy műve, a Libri IV Sententiarum, az egyházatyák teológiai kérdésekben kifejtett nézeteinek gyűj­teménye, valamint az ugyanehhez a témakörhöz tartozó Aquinói Szent Tamás Super secundo Sententiarum című munkája. A történeti műveket Werner Rolewinck karthauzi szerzetes más erdélyi gyűjteményekben is igen elterjedt világtörténete, a Fasciculus temporum képviseli, az orvosi irodalmat pedig An­tonius Guainerius Opera medicája. Az állomány könyveinek döntő többségét korabeli, vagyis XV. század végi, illetve XVI. századi kötések óvták. A kötések legnagyobb része gótikus (18), reneszánsz (7) vagy késő reneszánsz (2) stílusú. (13. kép) Három kötés telje­sen megsemmisült. A Káldi-féle Biblia kötése befalazás előtt is hiányzott. lyi Tudósító című folyóiratban tett közzé 1941-1942-ben. Ő már 124 ősnyomtatványról tud Csíksomlyóról, ugyanis a másodpéldányokat is figyelembe vette. [Ábel Jenő jegyzetei a csíksomlyói rendház könyvtárában. Magyar Tudományos Akadémia Mss 335/6.; Fejérpataky László: Csíksomlyói jegyzetek. 1908. július 14-18. OSZK Fol. Hung. 1525.; Karadja, Constantin I.: Lista incunabulelor din Románia. 1937. Biblioteca Nationalá Bucuresti. Ref. III. 681. (A gépelt kézirat fotókópiája); Baráth Béla: Ősnyomtatványok Csíksomlyón. Erdélyi Tudósító. 20 (1941) 4. sz. 54-56. és 6. sz. 88.

Next

/
Oldalképek
Tartalom