Forró Albert - Gyarmati Zsolt szerk.: A Csíki Székely Múzeum Évkönyve 2004. Társadalom-és Humántudományok (Csíkszereda, 2004)

Csíki énekeskönyvek. Egy könyvsorozat kézirata és dokumentumai Domokos Pál Péter hagyatékában (Domokos Mária zenetörténész)

7. Foro Mátyás énekeskönyve (1674). (Stoll 98. sz. Pécsi énekeskönyv néven.) A származás helye: ismeretlen. Lelőhelye: Pécs, Egyetemi Könyvtár. Tartalma: 108 katolikus egyházi ének. Publikálás: a Régi Magyar Költők Tára XVII. századi sorozatának 7. köte­tében Holl Béla 12-t közöl (Budapest 1974). A 15/A kötet 49-et közöl. Domokos Pál Péter számos kísérletet tett arra, hogy a csíki énekeskönyvek sajtó alá rendezett kéziratait kiadja. (A Szentsei daloskönyv és a Kuun-kódex mintájára szeretett volna legalább egyet közülük hasonmás kiadásban is meg­jelentetni.) A kéziratsor megjárta a Szent István Kiadót, a Szépirodalmi, a He­likon, végül a szekszárdi Babits Kiadót, de egyik sem vállalkozott rá. A teljes sorozatot kétszer is legépelte, illetve legépeltette, mindig három példányban. Egy-egy példányt elhelyezett az MTAK Kézirattárában, egy másik sorozat - levelezésével és más kézirataival együtt, a Benda Kálmánnal történt megállapodása szerint - a Ráday Gyűjtemény kézirattárába került. Az ELTE Folklór Tanszéke is kapott egy sorozatot és az örökösök is rendelkeznek belő­le egy példánnyal. Az eltelt hosszú időben sok helyütt jelent meg e csíki források kisebb-nagyobb része, a források zöme azonban, teljességében, továbbra is kiadatlan. Az egyes kötetek jegyzetanyagát a szakirodalom és forráskiadások új eredményeivel bőví­teni, frissíteni kell - ezt végezte el Csörsz Rumen István, az elmúlt években megje­lent két kötet, a Bandi Péter énekeskönyve és a Bocskor4\ódex sajtó alá rendezője. 12 Hiszen ami nem jelenik meg idejében, az elavul. Maguk a források azonban, azok szövege, tartalma nem avul el és továbbra is arra vár, hogy eljusson ahhoz a kö­zönséghez, amelyiknek eredetileg is szánták: a csíki olvasókhoz. Függelék Az alábbiakban közöljük a Csíki énekeskönyvek sorozat kéziratának létre­jöttével kapcsolatos leveleket, levélrészleteket, feljegyzéseket." Lelőhelyük a Ráday Gyűjtemény, (Domokos Pál Péter iratai, C-103), az MTA Kézirattára, illetve a hagyatéknak az örökösök tulajdonában lévő része. 12 Szerencsés véletlen, hogy a modern közreadásban éppen a Domokos Pál Péter által tervezett sorozat első két kötetére esett a választás. " Teljes szöveggel csak a Csíki Székely Múzeum igazgatója, Kovács Dénes által írott levelek sze­repelnek.

Next

/
Oldalképek
Tartalom