Forró Albert - Gyarmati Zsolt szerk.: A Csíki Székely Múzeum Évkönyve 2004. Társadalom-és Humántudományok (Csíkszereda, 2004)

Az 1985. évi „menthetetlennek" nyilvánított csíksomlyói könyvlelet konzerválása és azonosítása (Benedek Éva okl. papírrestaurátor - Muckenhaupt Erzsébet muzeológus)

könyvtár ősnyomtatvány-állományának monografikus kiadása céljából. A ta­nulmány végén, a függelékben, kutatási beszámolóként, a meghatározott nyom­tatványok és kötések jegyzékét közöljük. A könyvek állapotfelmérése A több mint 40 év alatt a helyiségben nagy nedvességtartalom alakult ki, amely kedvező körülményeket teremtett a mikroorganizmusok - penészgom­bák, baktériumok - elszaporodásához. Az általában enyhén savas kémhatású papír és bőr inkább a penészgombák fejlődésének kedvez. Ezek a mikroorga­nizmusok a szerves anyagokat (papír, bőr, fa) enzimjeikkel vízoldhatóvá teszik és lebontják. Bizonyos mikroorganizmusok hidrogénperoxidot is állítanak elő, ami elősegíti a szerves anyagok oxidációs lebomlását." A lebomlott cellulóz, fehérje stb. biológiai, kémiai, fizikai változásokon megy át. Nedvesség és a je­lenlévő kis mennyiségű savak hatására bekövetkezik a polimerek rostos szer­kezetének duzzadása, a láncok felbomlása, a savas hidrolízis. 5 Mindezek a változások annak ellenére is megtörténtek a nem megfelelő környezet következtében, hogy az ősnyomtatványok lapjai, a korhoz hűen, jó minőségű merített papírból készültek, melynek rostanyaga rongy, azaz hasz­nált textil volt. A tisztítási, konzerválási műveletek előtt a könyvek penészesek, piszkosak, hiányosak és mállottak voltak. Többnek a lapjai tömbbé tapadtak, mint a föld­ből előkerült régészeti darab. A mostani összetapadt, megkeményedett állapot a nedvesség utáni kiszáradásnak, a penésznek, a kiázott enyvezőanyagnak stb. az eredménye. A bőr tömöttebb, vastagabb szerkezetű, mint a papír, de a nyirkos bőrön növekedő és szaporodó mikroorganizmusok anyagcsere-termékeikkel elszí­nezik a tárgy felületét, enzimjeik segítségével pedig lebontják a bőrt alkotó fehérjét, a kollagént. 6 A bőr károsodása, akárcsak a papíré, nagyban függ a földben, jelen esetben a falban eltöltött időtől és az itt kialakult környezeti hatásoktól. A bőr optimálisan 10-12% víztartalom mellett elegendően ru­galmas. A porózus anyagú bőr a levegő nedvességtartalmával egyensúlyba 4 Orosz Katalin A levéltári dokumentumok károsodása és a megelőzés lehetőségei. ISIS. Erdélyi Restaurátor Füzetek. 2. Szerk. Kovács Petronella. Haáz Rezső Alapítvány. Székelyudvarhely, 2002.66-73. 5 Tímárné dr. Balázsy Ágnes: Műtárgyak szerves anyagainak felépítése és lebomlása. Magyar Nemzeti Múzeum. Budapest, 1993. 84-103. 6 Kissné Bendefy Márta - Torma László - Bakayné Perjés Judit: Bőrtárgyak tisztítása. Műtárgy­védelem. Magyar Nemzeti Múzeum. Budapest, 2002. 144.

Next

/
Oldalképek
Tartalom