Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2003/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2003)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2002. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Abaújvár, református templom (Bartos György - Farbakyné Deklava Lilla)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2002. ÉV HELYSZÍNI MŰEMLÉ­KI KUTATÁSAIRÓL Összeállította: Juan Cabello ABAÚJVÁR, REFORMÁTUS TEMPLOM Abaújvár ispáni várával és benne felépült esperesi templomával a korai középkorban Abaúj vármegye közigazgatási és egyházi központja volt. A ma fennálló református temp­lom 13-14. századi elődjéből - melyet a vár melletti település plébániatemplomaként a Rozgonyiak vagy a Drugethek építtettek - talán a hajó északi fala maradt meg, a délit 1886-ban újjáépítették, négyzetes szentélyének alapfalait Simon Zoltán régész tárta fel. Az új birtokos, Perényi Péter - talán a sekrestye, s az alatta kialakított boltozott krip­ta építése miatt 1400 körül átépíttette a szentélyt - valószínűleg a várbeli templom bontásából való kváderkövekből -, átala­kíttatta a hajó nyílásait (a nyugati kapu és a hajó déli nyílásait Myskovszky Viktor 1876-os rajzából ismerjük és freskókkal díszíttette mind a hajót, mind a szentélyt. Ezek közül Szent Márton, Szent Mihály és Szent Bertalan történetét ábrázoló részle­teket tártak fel eddig. A Perényiek 1531-től már biztosan lutheránusok, 1580-től reformátusok vol­tak. Több családtag a templomba temetke­zett, melyet többször megújítottak: - 1617-ben új tető készült, melyet 1754-ben, majd pedig 1866-ban is újra cserélték. - 1652-ből való a szószék. A sekres­tyét az 1730-as években bontották le, emi­Abaújvár, református templom. Myskovszky Viktor felmérései a templomról, 1876. KÖH Tervtár, ltsz. 27.

Next

/
Oldalképek
Tartalom