Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2003/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2003)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2002. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Kőszeg, Várkör 76. (B. Benkhard Lilla - Mentényi Klára)

Kőszeg, Várkör 76. A lakóház utcai homlokzata a kutatás előtt. Fotó: B. Benkhard Lilla, 2002. tégla vegyes anyagú, kaviccsal kevert, meszes habarcsú, a szomszédos északi telek felőli határolófal, továbbá az utcai szoba maradt meg teljes egészében. Arra nézve, hogy ez nem kerítésfal volt, bizonyíték egy első periódusú, keskeny szegmensíves fülkében ülő ablak, amelynek a befalazás mögött még egyrétegű nyílászáró szerkezete is megmaradt. A hátsó helyiség - furcsa módon a szomszédos telekre nyíló - , magasan elhelyezkedő ablaka ezt az első épületet bizonytalanul ugyan, de leginkább a 18. századra datálja. Az erre a falra merőleges válaszfalak - a mögöttük végigfutó vakolatok illetve egy félbevágott fűtőnyílás miatt - mind másodlagosaknak bizonyultak, kivéve az utcai szoba hátsó falát valamint az udvari fal egy rövid szakaszát. Az utcai homlokzatot ugyan nem állt módunkban megku­tatni, feltételezzük azonban, hogy benne is megőrződtek korábbi falmaradványok. A legkorábbi lakóház elrendezése tágasabb konyhára és pitvarra utal. Udvari bejá­ratával szemben helyezkedett el a tüzelőtér, amelynek egykori nyílása a későbbi osztófal mögött megmaradt. Feltehetően külső kémény tartozott hozzá. Ekkor még a pitvar sem lehetett boltozott, nyomát mindenesetre nem találtuk. A házat valamikor a 19. század folyamán többször is átépítették. Először az utcai szoba mögött csehsüveg boltozattal fedett pitvart, s tőle egy füstfogó gerendával elválasz­tott, kisebb szabadkéményes konyhát hoztak létre. Érdemes megemlíteni, hogy hátrafelé a pitvar zárt volt, ami szokatlan, s ami arra utal, hogy a hátsó lakrészt ekkor esetleg már

Next

/
Oldalképek
Tartalom