Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2003/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2003)
ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2002. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Kőszeg, Szent Imre-templom. A kapuk restaurálása (Módy Péter)
elszállítása után a fülkében romtalanítva, a felületet burkoló vakolatréteg alatt bukkantam rá a fülke eredetileg polikróm részleteire. Már a szobrok felületén is a vártnál gazdagabb színnyomokat találtam a koszrétegek alatt, így ez az újabb festésnyom - kék alapon, vörössel kontúrozott, sárga csillagokkal teli háttér (!) - egy határozottan színes megjelenés felé tolta el a várható összképet. Mindezt tetézte, hogy az akkurátusan besimított tagozat kiegészítések alatt is meghatározó színű kőanyagra bukkantam, aminek az állapota a már említett cementes javítás miatt nagyon rossznak volt mondható. Mindezek vezettek oda, hogy a fülke belsejének rekonstrukciójára Gyarmati András, ifjú festőrestaurátor kollégát vontam be a munkába, aki a feladatot nagyon lelkiismeretesen, egyben kellő könnyedséget is mutató módon oldotta meg. Sajnos a fülke feletti timpanon belső mezőjében csak vakolat szigeteket találtunk, néhol meszelésnyomokkal. így ennek megjelenítését a megtisztított vakolatszigetek és az azokat körbefoglaló, náluk világosabb kiegészítés együttese adja. A helyszíni munkák esetében mindig körülményesebb megoldást találni a kövek konzerválására, mivel a kezeléskor és az azt követő három hétben csapadék nem érheti a felületet. A kovasavészteres (Remmers Funcosil 300) behatásra azonban feltétlenül szükség volt, így fólia takarást eszkábáltunk. A kiegészítésekhez Remmers restauráló habarcsot használtam, ami színben jól illeszthető az eredeti kőhöz. A finom fogasvésővel átdolgozott kiegészítés - különösen a vízszintes párkányelem esetében - így is szinte teljesen takarni kényszerült a korábbi, cementes kiegészítés alatt még tovább romlott követ. A ferde csonka párkány kiegészítésénél biztos támpontot adott a falat borító vakolatréteg alatt megtalált, elég jó állapotú, eredeti profil. A szobrok mellső felületei erősen mállók, és néhány részletükben hiányosak voltak. Ugyanakkor az elkoszolódott felület alatt - az óvatos tisztítási próbák nyomán -legalább hat rétegű festés tárult fel, némiképp változó színalkalmazással. Helyenként az átfestés-nyomok mellett javításnyomok is mutatták a korábbi beavatkozásokat. A Szent Imre-szobor homlokrészén vasdrót futott körbe. Ezzel a külön biztosítással egy alig látható repedést igyekeztek rögzíteni. A bontás után kiderült, hogy az arcrész egy függőleges síkban lerepedt a fejről. Ez a korábban belerozsdásodott, vaslemezből készült korona-kereszt feszítő hatása miatt keletkezett. A törésfelületet gipsszel ragasztották vissza, amit egy vízszintes helyzetű fa tipli biztosított. A festékrétegek Kőszeg, Szent Imre-templom. A restaurált kapu felső része a kronosztikonnal és a fülkében álló szoborral. Fotó: Módy Péter, 2002.