Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2003/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2003)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2002. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Putnok, Serényi-kastély (Feld István )

I Putnok, Serényi-kastély. A földszint kutatási alaprajza. Rajz: Sárközi Sebestyén - Arnóti Zsuzsa, 2003. eredményeképpen egy egységes, téglalap alaprajzú, kontyolt nyeregtetős tömböt alkotott, ezt ábrázolja egy 1861. évi metszet. Ha az utóbbi részleteit összevetjük a ma álló épülettel illetve a falkutatás eredményeivel, megállapíthatjuk, hogy az ablaknyílások száma mind a déli oldalon, mind a nyugati oldal ma is szabadon álló részén megegyezik a maiakkal - három és öt -, de az utóbbi homlokzat déli részén is épp annyi - négy - nyílás képzel­hető el. A déli és nyugati oldal viszonylag puritán megoldása épp a korábbi épület felhaszná­lásából adódhatott, érhető, hogy az ekkor megépített ión féloszlopos, díszes homlokzat­kiképzés az új traktus külső, keleti oldalán kapott helyet. Ekkor a „régi traktusban" hat tér (köztük egy déli nagyterem és középen egy folyosó), míg az újban négy terem kapott helyet, s ennek az elrendezésnek pontosan megfelelt az alagsor is - elsősorban az új trak­tusban kialakított, jobban hasznosítható tereivel. Sajnos, arról nem rendelkezünk adatokkal, s ebben az 1861. évi metszet sem segít, hogy mikor és milyen mértékben bontotta el a földesúr a korábbi lakó- és védőépít-

Next

/
Oldalképek
Tartalom