Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2003/1. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2003)

MŰHELY - Sarkadi Márton: A gyulafehérvári székesegyház és érseki palota 1999-2002 között végzett helyreállítási munkáinak tanulságai

32. Gyulafehérvár, székesegyház. A kerítés szétszedése után régészeti ásatás folyt, majd elkészült a csatornázás és a talajnedvesség elleni szigetelés. Ezután kerülhetett csak sor időtálló eredmény reményében a kerítés újbóli összeállítására és kiegészítésére. Fotó: Sarkadi Márton, 2001. egy soviniszta felirat 67 eltávolításának szükségessége adta. Tartós eredmény eléréséhez meg kellett akadályozni a talajnedvesség további felszívódását, ami a kerítés szétszedését igényelte. (32. ábra) Ez lehetőséget terem­tett régészeti megfigyelésre is. A kőfaragó­munkákat ebben az esetben is a műhely, a korábbi kiegészítések eltávolítását, az elemek tisztítását, konzerválását, pótlását pedig Asztalos György és társai végezték. A donátorok, Csiszár Miklós és felesége, Ribiczei Katalin címereit tartó, hajdan a kerítés pillérein álló puttók ekkor már tíz éve egy barakkban várták sorsukat. (33. ábra) Állapotuk kétségbeejtő volt, anyaguk mállásnak indult, a végtagok töredeztek. 68 Előzetes szilárdításukra, tisztításukra sor 33. Gyulafehérvár, székesegyház. Az előcsarnok kerí­téspillérén álló, Ribiczei Katalin címerét tartó puttó. Anyaga rendkívüli mértékben károsodott, kültérbe történő visszaahelyezése szóba sem kerülhet. Fotó: Sarkadi Márton, 2001.

Next

/
Oldalképek
Tartalom