Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2001. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Pécs, Mária utca 15. A falfestések kutatása (Mauks Zoltán - Mauksné Dittrich Csilla)

nossági hiányok pótlása: a tömítőanyag oltott mész, folyami homok és kőpor keveré­kéből állt össze. A felület retusálása vonalkázásos-pontozásos festéstechnikával készült akril temperával. A falképek restaurálása és a díszítőfestés rekonstrukciója - mely Varga Péter díszí­tőfestő munkáját dicséri - során arra törekedtünk, hogy a korai klasszicista stílusú polikrom díszítőfestés alaphangulatát, esztétikai egységét helyreállítsuk, hogy újra élvezhető legyen az összhatás, amely jellemezhette e kor középnemesi és vagyonos pol­gári rétegének lakásfestészeti kultúráját. Mauks Zoltán - Mauksné Dittrich Csilla PÉCS, MÁRIA UTCA 15. A FALFESTÉSEK KUTATÁSA Pécs, Mária utca 15. A keleti emeleti szobában fel­tárt, 19. századi tájképfestés feltárt részletei. Fotó: Mauks Zoltán, 2002. Pécs belvárosának egy félreeső kis utcájában található az a - legutóbbi időkig lakásként funkcionáló - külsejében romantikus épület, melyben a falfestések kutatására a városi vagyonkezelőségtől 2001 őszén kaptuk a megbízást. A tulajdonos szándéka szerint az épület renoválásával egyidejűleg új, korszerű lakások kialakítására kerülne sor, mely­nek tervei már elkészültek, s aminek megvalósítását szükségszerűen falkutatás kellett, hogy megelőzze. Miután az épület a 19. században elő­kelő, gazdag nemesi család tulajdonában állt, a várakozásnak megfelelően díszítő­festés nyomaira bukkantunk, mely a ház­nak szinte valamennyi helyiségét érinti. A ma álló épületet minden valószí­nűség szerint Granasztói Rihmer Ferenc táblabíró és ügyvéd építette 1848-ban. A ház stílusában a romantika egy puritán változata jelenik meg. 1858-ban az épüle­tet megvásárolta (18.000 Ft-ért) Prandau báróné, született Cseh Adél, így szom­szédja lett vejének, ifi. Székhelyi Majláth György földbirtokosnak. 1869-ben lánya, Székhelyi Majláth Györgyné, született Prandau Stefánia örökölte anyja házát, ez adhat magyarázatot arra, hogy miért nyúlik át az emeleti fürdőszoba a szom­szédos épületbe. A főépületben eredetileg két lakás lehetett; egy a földszinten, egy az eme-

Next

/
Oldalképek
Tartalom