Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2001. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Kőszeg, Jurisics tér 3. Homlokzatkutatás (B. Benkhard Lilla - Mentényi Klára)

Minden bizonnyal ez az utolsó építkezés illetve az északi traktus emeleti helyisé­gei keltezhetők arra az időre, amikor létrehozták a jelenlegi homlokzati architektúrát. Ez a kissé száraz díszítőrendszer a falsíkból enyhén kiálló négyszögletes illetve magas, téglány alakú táblákat sorakoztat egymás mellé, amelyeket a sarkukon domború felüle­tű félgömbökkel hangsúlyoztak. A sarkokon és a kapu mellett vízszintesen sávozott, a többi motívummal azonos vastagságú, függőleges, a zárópárkányig fölfelé futó - lizéna jellegű - tagozat található. A falakat körben háromrészes, konzolokkal és fogrovattal gazdagított főpárkány zárja le. A korábbi, részben kőkeretes ablakokat a síkot eny­hén váltakoztató, geometrikus formájú szemöldök-és köténydíszekkel gazdagították. A Várkör felé néző homlokzat középső, a többi felülettől némiképp eltérő hármas egy­sége ún. álrizalitot alkot. A lakóház korábbi, 1963-1964-ben végzett műemléki felújítását, amikor is a szó­ban forgó homlokzati díszítőrendszert javarészt a meglévő mintájára, jó minőségben újonnan készítették, Digner Antal tervezte. Az akkori kutatói megfigyelések, (melyek­ről sajnos dokumentáció nem készült) és az archív felvételek Gergelyffy Andrástól szár­maznak. A helyreállítást megelőző kutatást a Kincstári Vagyoni Igazgatóság megbízásából végeztük. Építész: Németh István B. Benkhard Lilla - Mentényi Klára KŐSZEG, JURISICS TÉR 3. HOMLOKZATKUTATÁS Az egykori belváros piacterére néző, zárt sorú beépítéshez tartozó, L-alakú épület külső felújításához kapcsolódóan volt módunk megkutatni az utcai homlokzatot. A magántulajdonban lévő, egyemeletes lakóház jelenlegi homlokzati architektú­rája igen egyszerű. Három függőleges tengelye nem teljesen szimmetrikus elrende­zésű, mert a kaput is magába foglaló déli tengely valamivel távolabb helyezkedik el a másik kettőtől. Az övpárkány nélküli, tagolatlan felületet kétrészes párkány zárja le, efölött szabályos - három ovális nyílással áttört - attikafal látható, mely hangsúlyos koronázópárkányban végződik. A függőleges tengelyekben, a földszinten vakolatból kiképzett, szalagtagos keretelésű ablakok vannak. A déli oldalon nyíló kapu szegmens­íves záródású, benne a három részes fa kapuszerkezet bár egyszerű, de igen figyelemre­méltó munka. Az emeleti ablakok kőkeretei tagolt szemöldökpárkánnyal gazdagítottak, könyöklőjüket később, a megnagyobbított nyílászárók behelyezésekor megrongálták. A homlokzat kutatásakor bebizonyosodott, hogy az 1962. évi felújítás során a korábbi vakolatokat teljes mértékben leverték a felületről. A falszövet a földszinten fehér, meszes, apró kavicsokkal és mészrögökkel kevert habarcsba rakott terméskő-tégla fala­zat. Eddigi tapasztalataink szerint Kőszegen az ehhez hasonló falrakás inkább az újkori (a 17. századnál nem korábbi) épületekre jellemző. Ehhez járul az a tény, hogy a fala-

Next

/
Oldalképek
Tartalom