Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)
ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2001. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Kőszeg, Chernel utca 5. Homlokzatkutatás (B. Benkhard Lilla - Mentényi Klára)
téglából épült emeleti falnak a korábbi földszintes épületre való ráépítését jelzi. Azt, hogy ekkor már a jelenlegi telekosztással számoltak, az északi sarkon megfigyelt beforduló vakolat bizonyítja. A kőből készült, ún. füles, cseppdíszes keretelésű, utcai ablakok szemöldökpárkányán faragott díszek jelennek meg. A klasszicizáló késő barokk stílusú domborműveken áthurkolt drapériával körülvett gyümölcsös kosarak láthatók. A kőkeretek behelyezésére használt építőanyag ugyan kissé eltér magától a falazattól, ez azonban nem jelent perióduskülönbséget. így az emeleti kiépítést a 18. század végére - 19. század elejére tehetjük. Az 1960-as évek „műemléki" helyreállítása során az utcai homlokzatokról teljesen, de javarészt az udvari külső felületekről is leverték a vakolatot. Egy apró, talán a 19. második feléből - végéről fennmaradt rozetta-dísz körül megmaradt darabon legalul szürke, fölötte pedig halványzöld, majd tojáshéj színű festések figyelhetők meg. Eredetileg a kőkeretek is festve voltak, a festésrétegeket utólag kaparták le. Az emeletráépítés az északi szárnyon is elkészült, az emeletre kiálló szegélyű szalagkerettel készített kőkeretes ablakok kerültek. A kőkerethez fehér-szürke-halványzöld festett rétegek csatlakoznak. A keleti homlokzat emeleti falában megfigyelhető ugrás a korai épület udvari megoldásához igazodik. Ezzel az átalakítással függhet össze a kapualj beboltozása is, ami a kapu körül a fal belső köpenyezésével járt együtt. Bár belső kutatás nélkül nehéz erről nyilatkozni, valószínűnek tartjuk, hogy a 19. század végi építkezésből nem csupán a kis rozettadísz maradt fönn az utcai homlokzaton. Az emeletre vezető lépcső átalakításával és a hozzá tartozó előtér létrehozásával beépítették a korábbi nyitott tornác előtti, kis belső udvart, s feltételezhető, hogy megszüntették a folyosó déli szakaszát. Az előtér számára szolgáló, önállóan fedett, hangulatos toldalék külső felületén felpikkelyezett, halványszürke színű, meszelt vakolatot találtunk. A kapualjnak a lépcső kedvéért történő meghosszabbítását és a fölötte lévő, a többi emeleti falnál egyértelműen későbbi szakaszon látható, talán már eredetileg is üvegezett, kosáríves nyílást úgyszintén a belső terek új kapcsolódása magyarázza. A nyílást fehér színű, simított vakolatsáv kereteli. Az 1960-as években végzett helyreállítás során a ház déli végét teljes mértékben újrafalazták, a géptéglák az utcai és az udvari homlokzatokon egyaránt megjelentek. Ekkor mindenhova új nyílászárók készültek és ebből az időből származik az északi szárnyban kialakított lakás megközelítésére szolgáló vasrácsos függőfolyosó is. Azönkormányzati tulajdonban lévő házkülső felújítását a Kőszegi Városgondnokság végezte el. Építész: Gyarmati Mihályné. B. Benkhard Lilla - Mentényi Klára