Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2001. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Kárpátalja, falképfelmérés (Lángi József)

A falkutatás folyamata A falkutatást folyamatosan felállított és áthelyezett kutatóállványról végeztük. A temp­lomhajó különböző pontjain kutattunk, lehetőség szerint azokon a pontokon, amelyek korábban az állványzatról nem voltak elérhetők. Először az orgonakarzaton dolgoztunk, ahol a nyugati zárófal belső oldalán vizs­gáltuk meg a festett vakolatot, valamint a karzatról elérhető északi oldalfalon. A meny­nyezeti boltív csak kis részben volt vizsgálható, mivel az orgona építménye korlátozta az állvány elhelyezésének lehetőségeit. Azokon a helyeken, ahol a falazat hozzáférése megoldható volt, megállapítottuk, hogy a vakolat a hordozószerkezet mélységéig a 20. század során készült. Kivételt képez­nek ez alól a templomhajó féloszlopai, melyek a barokkizálás során készültek, és hordo­zó anyaguk márványfestéshez előkészített folyami homokos mészhabarcsra került, erős kötőanyagú simítóréteggel. A 20. század eleji kifestés alatt egyedül itt találhatóak egy korábbi márványfestés nyomai. Az oszlopok közötti falszakaszokon azonban a korábbi vakolat teljesen elpusztult, illetve leverték a templom kifestésé előtt. Ugyanez történt a lábazatokon is, ahol a kapilláris nedvesség külön is pusztításokat végzett. A karzatról vizsgált felületek után a diadalív bal oldalához állítottunk fel állvány­zatot. Megjegyzendő, hogy ez a felület már korábban is fel volt állványozva, midőn a szentély felől haladva a diadalíven is szakszerűtlen munka zajlott. A még átfestésre nem került részeket vizsgálva megállapítottuk, hogy a szerves kötőanyagú festékréteg erősen porlóvá vált, meglehetősen elsötétedett. A harmadik kutatási felületünk a déli oldal 1970-es években feltárt gótikus kapuza­tának templomhajó felőli, belső oldala, ahol a Missziós Kereszt van elhelyezve. A vako­latszonda itt is nyilvánvalóvá tette, hogy a 2-3 cm vastag új vakolatréteg közvetlenül a vegyes falazatú, kő-és téglatörmelékkel kombinált gótikus falazatra került. Korábbi festőréteget így itt sem találtunk. Az elfogadott restaurálási terv alapján jelenleg is folyik a templombelső Steffek Albin által 1929-ben készült figurális kompozícióinak és színvonalas, festett architek­túrájának restaurálása. H offer Andrea KÁRPÁTALJA, FALKÉPFELMÉRÉS A Teleki László Alapítvány anyagi támogatásával lehetőségünk nyílt Deschman Alajos építésszel és Mihály Ferenc farestaurátorral az erdélyihez hasonló felmérő program beindítására Kárpátalján is, ahol nagyon kis területen, nagyon sok jó színvonalú, középkori eredetű templom található. Az 1980-as évek végétől folytatott templomja­vításoknak sok érték eset áldozatul. Dokumentáló munkánkkal szeretnénk felhívni a

Next

/
Oldalképek
Tartalom