Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2001. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Fertőd, Esterházy-kastély. A keleti patkószárny és a Télikert belső kutatása (Bartos György - G. Lászay Judit - László Csaba)

miatt. Cél volt a Télikert kiépítésének, a patkószárnyhoz való kapcsolódásának tisztázása. A rendelkezésünkre álló képi források egy részén ugyanis közvetlenül a patkószárnyhoz épülten szerepel, míg 1775-1776-ban a két szárnyat szabadon állóként tüntetik fel. A kutatás eredményeként láthatóvá vált, hogy az íves épületszárny utólagos toldásként épült az emeletes keleti oldal­szárny végéhez, a falazatok tégla anyaga, mérete és a falazó habarcs jellege azonos. Az épületben több barokk periódust külö­níthettünk el. Először csak a külső főfalak épültek meg az udvari homlokzatok ten­gelyében eredetileg teljes nyolcszög alap­rajzzal kialakított kis pavilonokkal. A legkorábbinak tartható osztófalak mögé befutó, fehér meszeléssel fedett vakolt felületek tanúsága szerint 1765-től elő­ször egy nagy, folyosó nélküli osztatlan térrel kell itt számolni, mely íves kapuk és fülkékben elhelyezett ablakok váltakozó sorával nyílt a díszudvar felé. Ma a min­den második vaknyílásban megfigyelhető kerékvetők és az eltérő ablakszerkezetek utalnak arra, hogy a külső homlokzat egykor jobban megnyitott volt. A külső homlokzaton az ablak parapetek viszont 63 centivel magasabbak voltak, az északról számított negyedik ablaknyílás helyén nagy, széles kapu készült. (Azonos a tengelye a külső homlokzat mai, észak felől első zsalus kapu­jával.) A főépülettől délnyugatra elhelyezett istállóépület elkészültéig itt volt az első istálló helye, amit a Dávid Ferenc által megadott levéltári adatok is megerősítenek. Második barokk periódus: a folyosó belső fala csak az osztófalak egy részével egy­idős, a falazatokon talált nyomok és a kutatóárkokban előkerült alapozások alapján megállapítható, hogy az 1784-es Jacoby-Weinman ábrázolás alaprajza bontakozott ki itt a konyhákkal, a szárny végében személyzeti szobákkal. A télikertnek a patkószárnyig történt meghosszabbításakor - az osztófalakat áthelyezve, új boltozatok és pinceszakasz megépítésével - megváltozott a helyiségek elrendezése, új cselédebédlőt és a télikertbe való átjárót alakítottak ki. A szárny északi végében megmaradtak a személyzeti szobák. Ez az állapot olvasható az 1832-es inven­táriumban is. A 20. század folyamán szintén itt működtek a konyhák és cukrászat. Az 1950-es - 1960-as évek helyreállításai során a korábbi födémeket vasbetonra cserélték, ajtónyílásokat falaztak be és újakat törtek át, néhány válaszfalat emeltek. Fertőd, Esterházy-kastély. A keleti patkószárny 2. helyisége a kutatóárkokkal, észak felé. A metszet­ben a pince déli végfalán állt egykori osztófal ala­pozása látszik. A bal oldali ajtó helyén szélesebb ajtó volt, a másik új áttörés. Fotó: G. Lászay Judit, 2001.

Next

/
Oldalképek
Tartalom