Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)

ÖSSZEFOGLALÓ JELENTÉSEK A 2001. ÉVI HELYSZÍNI MŰEMLÉKI KUTATÁSAIRÓL (Összeállította: Juan Cabello) - Fáj, Fáy-kastély. Díszítőfestés feltárása és restaurálása (Seres László)

Fáj, Fáy-kastély. A délkeleti sarokszoba restaurált és helyreállított 18. század végi díszítőfestése. Fotó: Seres László, 2000. A kutatóablakokban két réteg díszítőfestést tártunk fel. Az első vakolatrétegen található, tükrös díszítőfestésben a zöld színű mezőt dús virágminta keretezi. Pikkelt felületén találjuk a következő vakolatréteget, melynek díszítőfestését helyreállítottuk. Ez a felület szintén pikkelt, vékony vakolatréteg fedte, melyet több rétegű meszelés és szobafestés takart. A második rétegű restaurált díszítőfestés a 18. század végén készülhetett. Az oldal­falak világos tónusában szürkés alapszínén a fal teljes magasságú, kék virágú és zöld levelű sás-motívumot találunk, melyet a lábazatnál és a boltozat indításánál sárga virá­gú zöld leveles díszítés keretez. A teknőboltozat profilozott keretezéssel indul, majd kb. 40 cm széles, kék színű mezőben bőségszaru-motívumsort találunk. A boltozat alapszíne világos okker, ezt középen vörös színű rozetta díszíti. A festékréteg kötőanyaga mészkazein, melynek kötőereje, elsősorban a motívu­moknál meggyengült. A díszítőfestés patronálással készült, kivitelezése azonban a kézi festés hatását kelti. A helyreállítás egyik legmunkaigényesebb része a feltárás volt. A díszítőfestés pikkelt vakolatrétege alatt szintén pikkelt vakolatréteg helyezkedett el, ezért a vakolat rendkívül összetöredezett. Feltárása csak a vakolatrétegek állandó rögzítése mellett volt lehetséges, ezt plextollal és Ledan TB 1 vizes oldatával végeztük el. Tisztításához lúgos oldatot használtunk, melynek töménysége a tisztítandó felülettől függően változott.

Next

/
Oldalképek
Tartalom