Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 2002/1. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 2002)

SZEMLE - A Livraisons d’historie de l’architecture című új francia építészettörténeti folyóirat (1-3/2001) (Granasztói Olga)

SZEMLE 221 A LIVRAISONS D'HISTOIRE DE L'ARCHITECTURE CÍMŰ ÚJ FRANCIA ÉPÍTÉSZETTÖRTÉNETI FOLYÓIRAT (1-3/2001) Új francia építészettörténeti lap megjelentetésére vállalkozott a párizsi École Pratique des Hautes Études. A lap főszerkesztője, Jean-Michel Leniaud, az École Nationale des Chartes professzora, a 2001-től félévente megjelenő folyóiratot, mint hiánypótló vállal­kozást mutatja be az első szám előszavában. Az egyetemi oktatókból, műemlékesekből álló szerkesztőbizottság legfőbb célkitűzése, hogy publikációs lehetőséget biztosítson azoknak a fiatal kutatóknak, akiknek diplomamunkájukhoz, doktori disszertációjukhoz végzett értékes kutatásairól a jelenlegi egyetemi rendszerben nem lehet tudomást sze­rezni, mert soha nem kerülnek kiadásra. Ha sikerül betartani a kitűzött célt, vagyis az évente megjelenő két számot, és számonként nyolc cikket, akkor évente tizenhat fiatal szakember jut így szóhoz. Ez első látszatra kevésnek tűnhet, de ha az elmúlt harminc év ebbe az irányba tett erőfeszítéseit nézzük, akkor hatalmas lépés. A szerkesztők másik fő szempontja az építészettörténet fogalmának kitágítása. A festett vagy faragott épületdíszítésekkel, vagy akár a berendezéssel kapcsolatos tör­téneti kutatásokról is közölnek tanulmányokat, mert ezeket a fő diszciplínától elválaszt­hatatlan területeknek tartják. Az első számban a párizsi műemlékek 19-20. századi történetében mélyedhetünk el. Tanulmányt olvashatunk a Diadalív építéstörténetéről, a Sainte-Chapelle különböző restaurálásainak történetéről, a Saint-Cloud palota III. Napóleon idejéből származó bel­sőiről. Érdekes tanulmányt találunk az Hotel de Ville-ről és általában a kerületi város­házákról, a Guimet Múzeum 1930-as átépítéséről, az École polytechnique (műszaki fő­iskola) épületeiről, valamint a Sacré-Coeur berendezésének napjainkig tartó átalakítá­sairól. A tematikus felépítésre törekvő folyóirat második száma az építészet és a sajtó, az építészet és a könyvkiadás viszonyának sokoldalú bemutatására vállalkozik. Ez a rend­kívül speciális tematika is hozzájárult ahhoz, hogy a szerkesztők szükségesnek érezték ezentúl a lap címébe is belefoglalni az elsősorban az iparművészet irányába megnyilvá­nuló szemléleti nyitottságukat: a lap neve kiegészült az „építészethez kapcsolódó egyéb művészetek története" alcímmel (Livraisons d'histoire de l'architecture et des arts qui s'y attachent). Ebben az összeállításban megismerkedhetünk olyan kuriózumnak számító témával is, mint a Quartier Latin könyvesboltjainak 18-20. századi építészeti szempontú törté­neti bemutatása. A tanulmányok zöme azonban inkább a különböző építészettel foglal­kozó sajtótermékek elemzésével foglalkozik: az Art Sacré 1937-68 közötti építészetkri­tikai cikkeivel, a német építészeti folyóiratok francia építészetről (1840-1914) megje­lent kritikáival, vagy az 1867-es Világkiállításról megjelent építészeti szempontú folyó­iratcikkekkel.

Next

/
Oldalképek
Tartalom