F. Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 1998/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 1998)

MŰHELY - V. Győrfy Ilona-Vajda József: Műemlékek felmérése. A fotogrammetria építészeti alkalmazásának fejlődése – IMSev mérési technologia – gyakorlati eredmények

MŰHELY 175 V. Győrfy Ilona - Vajda József MŰEMLÉKEK FELMÉRÉSE A fotogrammetria építészeti alkalmazásának fejlődése - IMS EV mérési technológia - gyakorlati eredmények „Naponta számtalanszor gondolok arra, hogy külső és belső éle­tem ma is élő, vagy már meghalt emberek munkáján nyugszik, és igyekeznem kell ugyanolyan mértékben adni, mint amilyenben kaptam és még kapni fogok." 1 Ezen írás - a teljesség igénye nélkül - a méréstechnika, fotogrammetria 2 rövid történe­ti áttekintése után a hazai műemlékvédelem területén alkalmazott speciális mérési-fel­dolgozási technológia gyakorlati eredményeiből mutat be konkrét példákat: olyan ér­tékmentő, értékmegőrző alapdokumentációkat, melyek „kiindulási és találkozási pont"-ként szolgálhatnak egy adott műemlék helyreállításánál a munkában résztvevő szakemberek - kutatók, régészek, művészettörténészek, építészek, szaktervezők, kő­szobrász-restaurátorok, téstőrestaurátorok stb. - részére. A fotogrammetria építészeti alkalmazásának fejlődése Az az elképzelés, hogy a fénykép geometriai adottságait felhasználják építészeti felmé­réseknél 1840-ben vetődött fel, amikor a fényképészet és a képfelvételi technológiák már bizonyos gyakorlati eredményeket értek el. Tíz évvel később végeztek először mű­emlékeken ilyen méréseket. 3 Az építészet volt a földi fotogrammetria kialakulásának időszakában az első alkal­mazási terület. A fotogrammetria fogalmát egy német építész, Albrecht Meydenbauer vezette be, aki első építészeti fotogrammetriai felmérését 1867-ben végezte. 4 Meydenbauer a gra­fikus metszőpont módszerét alkalmazta, amely olyan kiválasztott pontokon alapult, amelyek koordinátái korábbi pontmeghatározásból ismertek. A felmérést pontról-pont­ra végezte, majd a megfelelő pontpárok összekötésével állította elő az aktuális építé­szeti rajzot. A pontosság fokozásához különböző technikai és technológiai újításokat vezetett be. Módszerét mintegy 60 évig használta a Berlinben 1885-ben alapított „Messbildanstalt" intézet, melynek fő feladata a nemzeti történelmi műemlékek felmé­rése volt. Az intézet jelentős tevékenysége csak kivétel volt, más országokban ezt a módszert csak elvétve használták.

Next

/
Oldalképek
Tartalom