F. Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 1996/2. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 1996)

TANULMÁNY - Szabó Zoltán: A szentté avatott Imre herceg kultuszának kérdése a székesfehérvári prépostság Nagyboldogasszony templomában

TANULMÁNY 5 Szabó Zoltán A SZENTTÉ AVATOTT IMRE HERCEG KULTUSZHELYÉNEK KÉRDÉSE A SZÉKESFEHÉRVÁRI PRÉPOSTSÁG NAGYBOL­DOGASSZONY TEMPLOMÁBAN A székesfehérvári prépostságnak a Boldogságos Szűz tiszteletére emelt temploma egyike középkorunk azon kiemelkedő egyházi és világi középületeinek, melynek építéstörténetét a múlt századtól kezdődően több ízben megkísérelték felvázolni, az adott pillanatban rendelkezésre álló adathalmazra támaszkodó tudásszint birtokában. Mivel azonban bármely építészeti emlék esetében mind az egészre, mind a részekre vonatkozó eredmények végleges kiértékeléséhez, összehasonlító elemzéséhez, vala­mint - a megismerhetőség határain belül - statisztikailag teljes körű adathalmazon alapuló következtetések levonásához alapvető követelmény a vizsgálandó épület ki­terjedésének koronkénti pontos ismerete, számos lényeges kérdés megválaszolása mindmáig váratott magára. 1 Változást az a több ásatási cikluson keresztül a teljes te­rületre kiterjedő, rajzokkal gondosan dokumentált feltárássorozat hozott, melyet Kralovánszky Alán kezdett el 1965-ben, 2 s melyet 1993-ban bekövetkezett váratlan halálát követően Biczó Piroska folytatott, s folytat mindezidáig. A szerző 1984-től kezdődően építész konzulensként kísérte figyelemmel a feltárásokat és végzett rész­ben azok, részben pedig a korábbi ásatások eredményeire támaszkodva építészettör­téneti kutatásokat. 3 Az elmúlt harminc év erőfeszítéseinek egyik leglényegesebb eredménye éppen az, hogy megnyugtatóan rendeződött a prépostsági templom mindkét irányú kiterje­désének kérdése a különböző korokban. így tudjuk, hogy Henszlmann eredeti felte­vésével ellentétben 4 a Szent István-kori templomhatár sohasem terjedt oly nagy mér­tékben nyugatra, hogy a Püspöki palota jelenlegi épületegyüttesén belül még kívána­tos, ám érthetően akadályokba ütköző esetleges feltárások eredményei lényegesen be­folyásolhatnák az eddigi adatok feldolgozásából és összevetéséből kiadódó összké­pet. Mivel tehát az ásatások ezen időszak alatt ténylegesen kiterjedtek a kora Árpád­kori templom területének több mint 90-95 %-ára, tudjuk azt is, hogy további informá­ciókat már csak a meglévő adatállomány rendszerező elemzése adhat. E megállapítás igaz a szerkezeti rendszer különböző korokban végigkísérhető változásaira éppúgy, mint a kisebb léptékű, a templomteret az adott szerkezeti rendszerhez igazodva tago­ló belsőépítészeti elemekre is, mint pl.: a kanonoki kórusra, az ambóra, az eltérő anya­gú és igényességű járószintekre, az esetleges oltárokra, valamint sírokra. ( 1. ábra) 5 A megismerhetőség határain belül teljesnek mondható statisztikai adathalmazra támaszkodunk tehát, amikor a prépostsági templom feltárt sírjai közül két sírnak kü­lönleges jelentőséget tulajdonítunk.

Next

/
Oldalképek
Tartalom