F. Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 1996/1. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 1996)

TANULMÁNY - Bozóki Lajos: Lakótornyok és toronypaloták. A visegrádi Salamon-torony és a Fellegvár 14. századi szerepének kérdéséhez

4. Visegrád, a Salamon-torony IV. emeleti alapraj­za a feltételezett osztófallal és a boltozatok rekonst­rukciójával, 14. század első fele. 1995. Rajz: Bozóki Lajos-Koppány Tiborné osztófal miatt el kellett bontani a kandallót, s ez valószínűsíti - miként a keleti he­lyiség esetében is - a termek gazdasági rendeltetését. A második emelet esetében csak egy kelet-nyugati osztófalnak van némi nyoma a keleti, bejárattá alakított ablak fülkéjének déli oldalán, ahol a fal lábazati zónájának néhány kvádersora megmaradt. Ez a fal a termet úgy osztotta két részre, hogy az északi oldalon volt az árnyékszék és a kandalló. Ablak gyanánt viszont - ellentétben a déli helyiséggel - csak az em­lített kis kőkeretes nyílás szolgált az új bejárat felett. Egyik félteremnek sem lehetett különösebb reprezentatív funkciója, hiszen a déli, ikerablakos helyiségen keresztül lehetett eljutni a felsőbb szintekre vezető lépcsőfeljárathoz. Ma már hitelesen nem bizonyítható, hogy a következő szinteket a válaszfalak hány részre osztották, és nem zárhatjuk ki azt sem, hogy ezek a válaszfalak árkádívvel voltak megnyitva. Minden­esetre az, hogy a harmadik és a negyedik emeleten nem törtek új nyílásokat, arra utal, hogy ezeket a termeket csak egy kelet-nyugat irányú keresztfal oszthatta, hiszen így minden féltermet egy-egy ikerablak világított meg, illetve biztosította azok szel­lőzését. A negyedik emelet eredeti gerendafödémét elbontották, s a termet négy ötsüve­ges bordás boltozattal beboltozták, így a lakótorony 13. századi tetőteraszát egy szint­tel feljebb emelték (4. ábra). Ez a szint megegyezett a gyilokjáró magasságának szint­jével, miáltal egy nagyobb, hadigépek által jobban terhelhető, masszív teraszt kaptak. Visegrádon egy olyan királyi rezidencia került újra uralkodói felhasználásra, amely toronyszerű, tömeges megjelenésével, védműveivel egyesítette magában a ka­tonai, s egyben reprezentációs funkciókat is, és ez igen közel állt a kortárs európai és főleg francia igényekhez.

Next

/
Oldalképek
Tartalom