F. Mentényi Klára szerk.: Műemlékvédelmi Szemle 1992/1. szám Az Országos Műemléki Felügyelőség tájékoztatója (Budapest, 1992)

SZEMLE - Két könyv – két konferencia. Népi építészet a Kárpát-medence északkeleti térségében (Miskolc–Szentendre 1989.); Dél-Dunántúl népi építészete (Szentendre-Pécs 1991.) (Kottmayer Tibor)

A továbbiakban a tüzelőberendezésekkel, a gazdasági épületekkel, illetve speciális építményekkel foglalkozó tanulmányok olvashatók. Itt található a szőlőhegyi épületek ízelítő jellegű bemutatása, jelezve, hogy milyen nagy elvégezetlen munka van még ezen a téren is (L. Szabó Tünde: Szőlőhegyi pincék, présházak a Balaton déli partján) míg olyan szintű probléma megfogalmazásáig jutunk el, mint Bakó Ferencé, Andorlak kapcsán. Számos dolgozat várna még említésre, de csak egyet emelek ki. Kecskés Péter tanulmánya két témakörbe is besorolható. Számomra egy általánosítandó idézetben foglamazta meg a legfontosabbat: „...a végorsós, bálványos szőlőprések és a présházak megléte nem kulturális régiókhoz, hanem gazdaság-és társadalomtörténeti szempontból késő középkori árutermelői szintekhez és lokális kultúrákhoz köthetők." Mindkét kötet terminológia-témájú dolgozattal ér véget, utalván (?) a megnevezés fontosságára. Talán egy laikus számára bosszantó, vagy nevetséges lehet, hogy mi a „sut". Talán, de nem biztos. Az azonban bizonyos, hogy régész, művészettörténész, építész, néprajzos haszonnal forgathatja a két könyvet. Köszönet érte a szervezőknek és a szerkesztőknek. Kottmayer Tibor

Next

/
Oldalképek
Tartalom