Horler Miklós szerk.: Vas megye műemlékeinek töredékei 2. Magyarszecsőd - Zsennye (Magyarország építészeti töredékeinek gyűjteménye 6. Budapest, 2002)

Tanulmányok – a töredékek katalógusai - Szombathely, Szent Márton-templom (Kiss Gábor, Tóth Endre, Ivicsics Péter, Lővei Pál, Zsámbéky Monika)

Kiss Gábor-Tóth Endre SZOMBATHELY, SZENT MÁRTON-TEMPLOM Azonossági szám: 92. A szombathely Szent Márton-plébániatemplomban (769-770. kép) 1984 és 1992 kö­zött végeztük kutatásainkat. A történeti források, képes ábrázolások és a régészeti meg­figyelések alapján a templom történetét a következőképpen rekonstruálhatjuk: 1. A KAROLING-KORI TEMPLOM (9-10. SZÁZAD) A mai barokk templom, pontosabban annak hajója helyén a 9. század folyamán temp­lom állt. Ezen épület nyomai a mostani barokk kripta kialakításakor, a 17. század má­sodik felében elpusztultak. Az egykori templom létére bizonyság a tőle keletre, a mai szentélyben megtalált három-négyrétegű, a 9-10. századra keltezhető, tipikusan temp­lomkörüli, leletszegény temetőrészlet. 1 A templomot a 885. évre hamisított, de valójá­ban 1050 körül írt Arnulfinum említi először. 2 Titulusa minden kétséget kizárólag Szent Márton volt. 2. A SZENT ISTVÁN KORI, FASZERKEZETŰ TEMPLOM Részben a korábbi temető sírjaira, nyilván a korábbi, talán a honfoglalás korban meg­sérült templom pótlására épült fel egy faszerkezetű, keletéit, egyenes szentélyzáródású templom. Falait sűrűn egymás mellé vert cölöpök alkották, amelyek közét talán agyag­gal és törmelékkel töltötték ki. Az épület méretére nincs pontos adatunk, szélessége kb. 10 m lehetett. 3 A felépült faszerkezetű templomot all. század első két harmadában használták, majd pedig lebontották, cölöpjeit a földből kihúzták. 3. A SZENT LÁSZLÓ KORI, ROMÁN TÉGLATEMPLOM (11-13. SZÁZAD) Egy újabb, egyhajós, félkörapszisos, keletéit kis templomot emeltek ekkor (ugyancsak a korábbi sírok fölött), ezúttal már tartósabb anyagból, római téglából, ún. opus cemen­titium technikával: a falak két szélét mindenhol római téglából gondosan kirakták, be­lül pedig törmelékkel (római tégladarabokkal és kisebb csatári kövekkel) kiöntötték. Alapozását az alapozási árokba döngölt barnás fekete színű, törmelékkel teli, kevert agyagból készítették. A templom szélessége kívül 9,60 m, belül 7,80 m, a diadalív 4,20 m széles, a szentély mélysége 3 m volt. A fal vastagsága a hajónál 90 cm, a szentély-

Next

/
Oldalképek
Tartalom